Το χειρότερο μάθημα

Ποιο είναι το χειρότερό σας μάθημα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 118)
  • Αρχαία

    Ψήφοι: 37 31.4%
  • Νεοελληνική Γλώσσα

    Ψήφοι: 5 4.2%
  • Κείμενα

    Ψήφοι: 9 7.6%
  • Ιλιάδα - Οδύσσεια - Ελένη

    Ψήφοι: 13 11.0%
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 22 18.6%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 13 11.0%
  • Χημεία

    Ψήφοι: 7 5.9%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 7 5.9%
  • Καλλιτεχνικά

    Ψήφοι: 8 6.8%
  • Μουσική

    Ψήφοι: 7 5.9%
  • ΣΕΠ - Τεχνολογία

    Ψήφοι: 12 10.2%
  • Γυμναστική

    Ψήφοι: 13 11.0%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 4 3.4%
  • Οικιακή Οικονομία - Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή

    Ψήφοι: 15 12.7%
  • Θρησκευτικά

    Ψήφοι: 17 14.4%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 15 12.7%
  • Ξένη Γλώσσα

    Ψήφοι: 2 1.7%
  • Άλλο (Διευκρινίστε)

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Κανένα, γιατί αγαπώ όλα τα μαθήματα!

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δυστυχώς αυτό που λες, περι άμεσης χρησιμότητας του μαθήματος, αποκαλύπτει με τον πιο τραγικό αλλά εύγλωττο τρόπο τη λογική της επιφάνειας που σήμερα μαστίζει το εκπαιδευτικό σύστημα. Λες και όλη η ζωή σου αναλώνεται στα δύο χρονια κατευθύνσεων...Ο τρόπος που διδάσκεται το μάθημα έχει πολλά ελλατώματα, αλλά η απόρριψη του, αποφεύγωντας την προσπάθεια για να βελτιωθεί σε κάνει συνυπεύθυνη στην κατάντια όλου του συστήματος. Κλασικό φαινόμενο ελληνικού ωχαδερφισμού. Για τον Έμινεμ δεν θα σχολιάσω, δεν ειναι δα και καμιά προσωπικότητα...
Πρέπει να σου πώ ότι αν και δεν τα κατάλαβα όλα από αυτά που λες δεν είναι ότι δεν τα διαβάζω(20 είχα) απλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνεται με αυτό τον τρόπο το μάθημα μιας και καταντάει εκτός από βαρετό και δύσκολο...και παραμένω στο ότι είναι άχρηστες όλες αυτές οι λεπτομέριες των αρχαίων εξάλλου αν θέλει κάποιος να μάθει πολύ καλά αυτό γίνεται στο πανεπηστήμιο.Για τον έμινεμ δεν θα το επεκτήνω σου είπα ότι ήταν απλώς παράδειγμα θα μπορούσα να πώ και τους beatles!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Πρέπει να σου πώ ότι αν και δεν τα κατάλαβα όλα από αυτά που λες δεν είναι ότι δεν τα διαβάζω(20 είχα) απλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνεται με αυτό τον τρόπο το μάθημα μιας και καταντάει εκτός από βαρετό και δύσκολο...και παραμένω στο ότι είναι άχρηστες όλες αυτές οι λεπτομέριες των αρχαίων εξάλλου αν θέλει κάποιος να μάθει πολύ καλά αυτό γίνεται στο πανεπηστήμιο.Για τον έμινεμ δεν θα το επεκτήνω σου είπα ότι ήταν απλώς παράδειγμα θα μπορούσα να πώ και τους beatles!
Είναι ''επεκτείνω'' και ''Πανεπιστήμιο''

Δυστυχώς αυτό που λες, περι άμεσης χρησιμότητας του μαθήματος, αποκαλύπτει με τον πιο τραγικό αλλά εύγλωττο τρόπο τη λογική της επιφάνειας που σήμερα μαστίζει το εκπαιδευτικό σύστημα. Λες και όλη η ζωή σου αναλώνεται στα δύο χρονια κατευθύνσεων...Ο τρόπος που διδάσκεται το μάθημα έχει πολλά ελλατώματα, αλλά η απόρριψη του, αποφεύγωντας την προσπάθεια για να βελτιωθεί σε κάνει συνυπεύθυνη στην κατάντια όλου του συστήματος. Κλασικό φαινόμενο ελληνικού ωχαδερφισμού. Για τον Έμινεμ δεν θα σχολιάσω, δεν ειναι δα και καμιά προσωπικότητα...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Είναι πολύ ρηχή η σκέψη ότι τα Αρχαία δε χρησιμεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
οκ ένα λάθος έκανα(στην προκειμένη περίπτωση 2) και τέλος πάντων εγώ απλά εξέφρασα την άποψή μου για ένα θέμα στο οποίο δεν αλλάζω γνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos13

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το ξερω αλλα λογικα θα ειναι ιδια με τον ομηρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnny

Νεοφερμένος

Ο johnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μισώ πάρα πολύ τα αρχαία είναι μαλα.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν εισαι ο μονος φιλε... αλλα μεταξυ μας τα θρησκευτικα δν παιζοντια με τιποτα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
:nono:Ρε παιδιά γιατί τέτοια αντιπάθεια με τα θρησκευτικά. Δείτε σαν μάθημα όπου θα μάθετε κάτι. Όταν πηγαίνετε στην τάξη να ξέρετε ότι πάτε για να ακούσετε τι θα σας πει ο καθηγητής σας και αν δείτε και σας ενδιαφέρουν παρακολουθήτε αλλά δεν νομίζω ότι τα θρησκευτικά της Γ είναι τόσο βαρετα. Ειδικά εκεί με τις αιρέσεις είναι πολύ ενδιαφέρον(εκεί βρισκόμαστε).:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δεν λεω ... δεν τα λες και τοσο βαρετα αλλα παιζει λογο και ο καθηγητης(πςσ εξεταζει κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απολύτως με τον ilia.. Ο καθηγητής παίζει πολύ μεγάλο ρόλο... Το πώς θα παραδώσει, το πώς θα εξετάσει, το πώς θα προσεγγίσει τους μαθητές, ο τρόπος του γενικά.. Εγώ προσωπικά αντιπαθώ τα Θρησκευτικά γενικώς ως μάθημα, αλλά ήταν η φετινή καθηγήτριά μας η οποία με οδήγησε στο να φτάσω στο σημείο της αντιπάθειας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εμας ο δικος μας αρχιζει και δεν σταματαει!!!! ειναι να μην βαριεσαι;;;και απο οτι εχς μαθει και τα αλλα τμηματα της 3ης δυσανασχετουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εμενα τα πιο μισιτα μαθηματα ειναι η Φυσικη και η Χημεια.Τα θρησκευτικα ειναι τα αγαπημενα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELPLESS

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αρχαιαααααααααα. Παναγια μου δεν την παλευω καθολου με αυτο το μαθημα
Επισης αγγλικα και μουσικη.ειδικα στην μουσικη δεν περνα με τπτ η ωρα.Και δεν κανουμε και σοβαρα πραγματα ,μονο ιστοριες για τα ειδη της μουσικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis93

Νεοφερμένος

Ο Giannis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φυσική. Δεν την πάω με τίποτα... Έχουμε και έναν αχρηστο καθηγητη... :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
καλλιτεχνικά και μουσική
τα θεωρώ σπατάλη χρόνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δε θεωρώ τα καλλιτεχνικά καθόλου σπατάλη χρόνου. Αντιθέτως, μπορούν να θεωρηθούν πολύ σημαντικά, καθώς σε κάποιους θα χρειαστούν πάρα πολύ στο μέλλον, αν θελήσουν να περάσουν σε κάποια σχολή που σχετίζεται με σχέδιο, π.χ. Αρχιτεκτονική ή δεν ξέρω τί άλλο. Ακόμη, μαθαίνουμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, ξεφεύγουμε απο τα πλαίσια του κλασσικού μαθήματος και δεν κουραζόμαστε και ιδιαίτερα.. Τώρα όσον αφορά τη μουσική, ίσως μπορεί να θεωρηθεί σπατάλη χρόνου όπως διδάσκεται. Θέλω να πω, σε κανέναν (σχεδόν) δε θα χρειαστεί στο μέλλον να ξέρει τους πρόδρομους του κλασικισμού ή την ιστορία της μουσικής. Αλλά από την άλλη πλευρά δεν παύουν να αποτελούν πληροφορίες, οι οποίες μόνο κακό δε μας κάνουν να τις ακούσουμε και να τις μάθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
παντως εγω επειμενω οτι το χειροτερο εινι τα θρησκευτικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δε θεωρώ τα καλλιτεχνικά καθόλου σπατάλη χρόνου. Αντιθέτως, μπορούν να θεωρηθούν πολύ σημαντικά, καθώς σε κάποιους θα χρειαστούν πάρα πολύ στο μέλλον, αν θελήσουν να περάσουν σε κάποια σχολή που σχετίζεται με σχέδιο, π.χ. Αρχιτεκτονική ή δεν ξέρω τί άλλο. Ακόμη, μαθαίνουμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, ξεφεύγουμε απο τα πλαίσια του κλασσικού μαθήματος και δεν κουραζόμαστε και ιδιαίτερα.. Τώρα όσον αφορά τη μουσική, ίσως μπορεί να θεωρηθεί σπατάλη χρόνου όπως διδάσκεται. Θέλω να πω, σε κανέναν (σχεδόν) δε θα χρειαστεί στο μέλλον να ξέρει τους πρόδρομους του κλασικισμού ή την ιστορία της μουσικής. Αλλά από την άλλη πλευρά δεν παύουν να αποτελούν πληροφορίες, οι οποίες μόνο κακό δε μας κάνουν να τις ακούσουμε και να τις μάθουμε.
Σωστά τώρα που εμείς κάνουμε σχέδιο, πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ αυτούς που θέλουν να πάνε πολιυικοί μηχανικοί ή αρχιτέκτονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
νταξ δεν το είχα σκεφτέι έτσι
αλλά εγώ τα μισώ γιατι 1ο τρίμηνο είχα όλο 20
και είχα καλλιτεχνικ@ 16 και γυμανιστική 18 και έτσι κατέβηκε ο μέσος όρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Κοίτα, κι εμένα με αδίκησε αυτή στα καλλιτεχνικά και μου έβαλε 17, παρόλο που είμαι πολύ καλή, αλλά αυτό δε λέει τίποτα... Η στάση μου και η άποψή μου για το μάθημα παραμένει η ίδια.. Αν ήταν να μισούσαμε και να θεωρούσαμε σπατάλη χρόνου όλα τα μαθήματα στα οποία μας αδικούσαν τότε........... Τέλος πάντων.. Μετά από αυτά που σου έκαναν με τους βαθμούς, θα έπρεπε να είχες πεισμώσει και να έκανες τα αδύνατα δυνατά για να τους αποδείξεις πως αξίζεις κάτι παραπάνω, όχι να απορρίπτεις το μάθημα.. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
κάνω όλες τισ εργασίες να δούμε πόσο 8α μου βάλει τώρα =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top