Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,136 εγγεγραμμένα μέλη και 2,445,453 μηνύματα σε 77,345 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 275 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
Να χρησιμοποιείται ως κανονική ποινή για σοβαρά εγκλήματα.
61
16,90%
Να χρησιμοποιείται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (όπως προδοσία σε περίοδο πολέμου).
55
15,24%
Να μην χρησιμοποιείται σε καμία περίπτωση.
239
66,20%
Δεν έχω άποψη επί του θέματος.
6
1,66%

steofstratos (Στράτος)

Φοιτητής

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O steofstratos έγραψε: στις 15:37, 18-01-08:

Πρόσφατα στο μάθημα της Ψυχολογίας στο σχολείο συζητήσαμε για τη θανατική ποινή. Πιστεύετε οτι θα πρέπει να εφαρμόζεται, ή οχι:nono:;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 747 μηνύματα.

H Jenny έγραψε: στις 16:19, 18-01-08:

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να εφαρμόζεται, γιατί πιστεύω πως κανείς άλλος δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή του άλλου, παρά μόνο ο ίδιος ο Θεός. Για πολύ σκληρή τιμωρία υπάρχει και η ισόβια φυλάκιση.

Για να πω την αλήθεια όμως, η κοινωνία μας έχει γεμίσει τόσο υπόκοσμο και άθλια υποκείμενα που κάνουν εγκληματικές πράξεις όπως φόνους, βιασμούς κλπ. και αξίζουν μια τόσο σκληρή τιμωρία σαν αυτή της θανατικής ποινής....

Αλλά για το λόγο που προανέφερα, δεν συμφωνώ με την εφαρμογή της γιατί υπάρχουν και άλλες λύσεις για σκληρή τιμωρία ενός εγκληματία.
3
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 16:21, 18-01-08:

Ο Θεός δε νομίζω πως αφαιρεί ζωή, ούτε πως είναι εκδικητικός. Άλλωστε αυτή συνεχίζεται και μετά θάνατον. Ο θάνατος είναι μια φυσική απόληξη απλώς της ανθρώπινης υπάρξεως.

Νομίζω και γω δε, πως δε θα πρέπει να εφαρμόζεται.
2
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 747 μηνύματα.

H Jenny έγραψε: στις 16:22, 18-01-08:

Δεν το θέτω με την έννοια της εκδίκησης γιατί ο Θεός δεν είναι εκδικητικός...Απλά μιλάω περί θανάτου όταν μιλάω για αφαίρεση ζωής.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,228 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 16:29, 18-01-08:

Το τι ειναι ο θεος εξαρταται απο την καθε θρησκεια, αλλα συμφωνω οτι ακομα και στον χειροτερο εγκληματια δεν γινεται να αποφασισουμε αν θα ζησει η θα πεθανει. Εξαλλου, αν η θανατικη ποινη ειναι νομιμη σε ενα κρατος, αυτοματα το κρατος γινεται δολοφονος. Ουτε με τις φυλακες συμφωνω εγω, αλλα ειναι αλλο θεμα.

Ασε που η θανατικη ποινη δεν ειναι αναστρεψιμη, που σημαινει πως αν αποδειχτει αργοτερα οτι αυτος που πεθανε ηταν αθωος θα γινει πανικος και πιστευω οτι εχουν γινει τετοια και παλιοτερα και τωρα στα κρατη που εχουν ακομα θανατικη ποινη. Εγω δε θα αντεχα στη συνηδειση μου να ειμαι πολιτης τετοιου κρατους παντως. Ευτυχως δηλαδη που δεν ειναι ετσι εδω τα πραγματα...
1
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,904 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 16:47, 18-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
...ακομα και στον χειροτερο εγκληματια δεν γινεται να αποφασισουμε αν θα ζησει η θα πεθανει.
...
Ασε που η θανατικη ποινη δεν ειναι αναστρεψιμη...
Αυτό ακριβώς :iagree: .
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε: στις 16:53, 18-01-08:

η θανατική ποινή δεν πιστεύω ότι πρέπει να εφαρμόζεται...
όμως η ελευθερία του καθενός τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων..
συνεπώς οι παραβάτες πρέπει να τιμωρούνται αφού καταπάτησαν την ελευθερία και συνεπώς τα δικαιώματα των άλλων...
η θανατική ποινή δεν είναι λύση...
σκοπός της ποινής είναι να μάθει ο εγκληματίας το λάθος του και να μην το επαναλάβει και ταυτόχρονα να μάθουν και οι υπόλοιποι στην κοινωνία που έγινε το λάθος αυτό...
ώστε να μην το κάνουν...
η τιμωρία δεν είναι εκδίκηση αλλά γίνεται για να συνειδητοποιήσει κάποιος που ακριβώς έσφαλε...

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 18:16, 18-01-08:

Για μενα η ποινη δεν εχει σωφρονιστικο χαρακτηρα, αλλα κατασταλτικο. Ενα συγχρονο κρατος, κακως βεβαια, δε μπορει να δασκαλευει και θελοντας και μη παιζει το ρολο του μπαμπουλα, ωστε να μη γινονται εγκληματα. Η ποινη εχει το χαρακτηρα του περιορισμου, ωστε ο εγκληματιας να μην ειναι πλεον κινδυνος για το υπολοιπο κοινωνικο συνολο.
Στη θανατικη ποινη ειμαι αντιθετος για τους λογους που αναφερατε. Στην Ελλαδα δεν εχει καταργηθει πληρως.
Παράθεση

steofstratos (Στράτος)

Φοιτητής

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O steofstratos έγραψε: στις 13:37, 19-01-08:

Συμφωνώ με τις απόψεις όλων σας. Δυστυχώς στη τάξη μου το 50% και παραπάνω ήταν υπερ της μεθόδου κατι που δυσκολεύτηκα να καταλάβω!
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O mostel έγραψε: στις 13:46, 19-01-08:

Στην Ελλάδα έχει καταργηθεί πλήρως από το 2004.
Παράθεση

Purple sunrise (Λουδοβίκος ο 16ος)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε: στις 13:57, 19-01-08:

Συμφωνώ με τις απόψεις όλων σας. Δυστυχώς στη τάξη μου το 50% και παραπάνω ήταν υπερ της μεθόδου κατι που δυσκολεύτηκα να καταλάβω!
Θα σου το εξηγησω γιατι και σε μας τα ιδια εγιναν οταν ανοιξαμε αυτο το θεμα τα παιδια πιστευουν οτι με τη θανατικη ποινη με το φοβο του θανατου οι εγκληματιες θα εκλειψουν οπως και η εγκληματικοτητα
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 14:49, 19-01-08:

Όταν λέτε ότι δεν έχει καταργηθεί εντελώς, τι εννοείτε?
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 15:36, 19-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από mostel
Στην Ελλάδα έχει καταργηθεί πλήρως από το 2004.
Οχι, υπαρχει ακομη δυνατοτητα εκτακτης χρησης της σε καιρο πολεμου, οταν το εγκλημα ειναι η εσχατη προδοσια.
Το 2004 απλως περιοριστηκε ακομη περισσοτερο κι αυτη η χρηση της.
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 16:10, 19-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Οχι, υπαρχει ακομη δυνατοτητα εκτακτης χρησης της σε καιρο πολεμου, οταν το εγκλημα ειναι η εσχατη προδοσια.
Εγώ πιστεύω ότι εν καιρώ πολέμου η θανατική ποινή είναι ορθή, διότι δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι του κατεβαίνει...
Παράθεση

Philip007 (Φίλιππος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Philip007 έγραψε: στις 16:30, 19-01-08:

δεν ειναι παντα κακη η θανατικη ποινη πιστευω (στους βαρυποινιτες)
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 20:49, 19-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Συγκεκριμένα καταργήθηκε πλήρως πλέον.

Προστέθηκε δημοσκόπηση.
Παράθεση

steofstratos (Στράτος)

Φοιτητής

O steofstratos έγραψε: στις 22:31, 19-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Συγκεκριμένα καταργήθηκε πλήρως πλέον.

Προστέθηκε δημοσκόπηση.
Ωραία θα χρησιμοποιήσω τα στοιχεία της στο μάθημα της Ψυχολογίας!:no1:
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 22:35, 19-01-08:

Επί του θέματος τώρα... λέμε μεν πολλοί "να μην χρησιμοποιείται για κανένα λόγο" αλλά αν τύχει πχ και βιάσει κανείς το παιδί μας (χτύπα ξύλο, έξω και μακριά) τότε γρήγορα αλλάζουμε γνώμη.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 00:37, 20-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Εγώ πιστεύω ότι εν καιρώ πολέμου η θανατική ποινή είναι ορθή, διότι δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι του κατεβαίνει...
Σε μια περιοδο οπου οι ισορροπιες ειναι λεπτες και η παρρεκλιση απο καποια πραγματα μπορει να οδηγησει στην καταστροφη ναι, μπορει να λειτουργησει σαν καταστολη, αν οχι σαν τιμωρια.
Παράθεση

steofstratos (Στράτος)

Φοιτητής

O steofstratos έγραψε: στις 12:29, 20-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Επί του θέματος τώρα... λέμε μεν πολλοί "να μην χρησιμοποιείται για κανένα λόγο" αλλά αν τύχει πχ και βιάσει κανείς το παιδί μας (χτύπα ξύλο, έξω και μακριά) τότε γρήγορα αλλάζουμε γνώμη.
Δεν το νομίζω. Εγω πιστεύω πως ούτε στον χειρότερο εγκληματία δεν θα πρέπει να εφαρμόζεται. Εξάλλου είναι σαν να νομιμοποιούμε μία παράνομη πράξη τον φόνο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια