Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απο αυτο και μονο φαινεται βεβαια το φιλελευθερο της θρησκειας νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εάν η εκκλησία φορολογείτο κανονικά, δεν θα 'χαμε τέτοιο οικονομικό πρόβλημα σαν χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οπως επισης κι αν οι ιερωμενοι δεν ηταν δημοσιοι υπαλληλοι. Πιστευω οτι δεν πρεπει το ιερειν να ειναι ασυμβιβαστο επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ πως ο χριστιανισμός είναι η πιο ανθρωπιστική και φιλελεύθερη θρησκεία. Βλέποντας όμως τους ίδιους τους πιστούς, ακόμη και παπάδες να κλέβουν, να σκοτώνουν, να βιάζουν κτλ δεν με ελκύει να πιστεψω, μου φαίνονται όλα υποκριτικά. Γιατί, αν θέλεις να πιστέψεις και βλέπεις αυτά γύρω σου αποθαρρύνεσαι και σκέφτεσαι πως όλα είναι ένα μεγάλο ψέμα. Εξάλλου, δε χρειάζεται να είναι χριστιανός κανείς για να σέβεται τη ζωή του άλλου, ή να είναι καλός άνθρωπος. Γι'αυτό και είπα προηγουμένος πως η θρησκεία είναι ένα κατασκεύασμα του ανθρώπου για να ελαφρύνει ο φόβος του θανάτου. Για μένα κάθε θρησκεία είναι ένα σύνολο κανόνων που δε χρειάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ πως ο χριστιανισμός είναι η πιο ανθρωπιστική και φιλελεύθερη θρησκεία. Βλέποντας όμως τους ίδιους τους πιστούς, ακόμη και παπάδες να κλέβουν, να σκοτώνουν, να βιάζουν κτλ δεν με ελκύει να πιστεψω, μου φαίνονται όλα υποκριτικά. Γιατί, αν θέλεις να πιστέψεις και βλέπεις αυτά γύρω σου αποθαρρύνεσαι και σκέφτεσαι πως όλα είναι ένα μεγάλο ψέμα. Εξάλλου, δε χρειάζεται να είναι χριστιανός κανείς για να σέβεται τη ζωή του άλλου, ή να είναι καλός άνθρωπος. Γι'αυτό και είπα προηγουμένος πως η θρησκεία είναι ένα κατασκεύασμα του ανθρώπου για να ελαφρύνει ο φόβος του θανάτου. Για μένα κάθε θρησκεία είναι ένα σύνολο κανόνων που δε χρειάζομαι.


ακριβως.ολα μοιαζουν προσποιητα.οι ιδιοι παπαδες που σου λενε "αγαπατε αλληλους" κλεβουν και ολα αυτα που λενε και κανουν,βλεπεις οτι το κανουν για τα λεφτα.γιατι η εκκλησια βγαζει πολυ χρημα,μιλαμε για τρελα λεφτα!αυτο δε θα γινεται μονο στη δικη μας εκκλησια,καθως και σε οποιαδηποτε αλλη θρησκεια γινονται απαταιωνιες.αλλωστε,οπως ειπε και η Krou,οποιοσδηποτε ανθρωπος μπορει να ειναι καλος χωρις να ειναι χριστιανος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικα, οι αρετες προυπαρχουν του χριστιανισμου. Απλα προσωπικα νιωθω οτι η θρησκεια μου με ωθει περισσοτερο στο να τις κανω τροπο ζωης πιο ευκολα. Αυτο βεβαια ειναι καθαρα προσωπικο.
Συνεχιζω ομως να πιστευω κανενας παπας και κανενας θρησκοληπτος πιστος δε μπορει να χαρακτηρισει ολο το οικοδομημα του χριστιανισμου και ειναι απλα στο χερι του καθενος να αλλαξει την ολη κατασταση. Η παραιτηση και η απορριψη δεν ειναι η λυση. Φυσικα καποιος που αδιαφορει για τις θρησκειες, αναφαιρετο δικαιωμα του, δεν εχει αυτη την υποχρεωση να διορθωσει τη θρησκεια. Νομιζω ομως οτι οταν καποιος απορριπτει τη θρησκεια προφασιζομενος αυτους ακριβως τους λογους δεν ειναι ειλικρινης. Θεωρω πολυ πιο ειλικρινη την εξηγηση της Krou που αποψη της ειναι οτι μπορει να ειναι σωστος και εναρετος ανθρωπος χωρις να τιτλοφορειται απο μια θρησκεια, παρα την απορριψη μιας θρησκειας μονο και μονο επειδη καποιοι παπαδες ειναι διεφθαρμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Καμια απολυτως στις πιο πολλες περιπτωσεις. Αλλο η θρησκεια κι αλλο η εκκλησια ομως. Αυτο νομιζω οτι το εχω διατυπωσει πολλες φορες.

Το αν η εκκλησια εχει διαστρεβλωσει καποια γεγονοτα δεν μπορεις να το στηριξεις.

:)

Και ειναι απλα προφαση αυτο που λες για να μην πιστευει καποιος.

"Ράβδος στη γωνία άρα βρέχει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα δημοσιοκαφριστικα υποννοουμενα σου στον Ελευθερο Τυπο φιλε!
Εδω συζηταμε...

Δε βλεπω τιποτα μεμπτο στις παραθεσεις μου...
Φυσικα και μπορω να σου απαντησω, αλλα δεν το κανω, γιατι δε συμμετεχεις στη συζητηση σαν σοβαρος συνομιλητης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Τα δημοσιοκαφριστικα υποννοουμενα σου στον Ελευθερο Τυπο φιλε!
Εδω συζηταμε...

Τι σημαίνει αυτή η λέξη? Που κολλάει με τον Ελεύθερο Τύπο? Που κολλάει με τη συζήτηση?

Και όσο για τις παραθέσεις λες και μόνος σου πως η συζήτηση γίνεται για την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οταν μιλησεις οπως οι υπολοιποι συνομιλητες μου, συμφωνοι και αντιλογοι, τοτε θα σου δωσω επαρκη απαντηση...Δεν καταλαβαινω τι ακριβως λες, γιατι μαλλον καποιος απο τους δυο μας ειναι χαζουλης...
Τα υπολοιπα...Διαβασε τον ΕΤ και θα καταλαβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δύο βιβλία σχετικά με το θέμα (αν και λίγο παλιά)

1) «Θεός υπάρχει; Όχι απαντούν!» του Κρίστιαν Σαμπάνι.

Ένα βιβλίο που ασχολείται με το θέμα και περιέχει συνεντεύξεις που πήρε ο συγγραφέας απ' τους:

Αλφρέ Καστλέ (φυσικός)
Ζάν Ροστάν (νατουραλιστής)
Φρανσουά Ζακόμπ (βιολόγος)
Κλώντ Λεβί-Στρώς (ανθρωπολόγος)
Εντγκάρ Μορέν (κοινωνιολόγος)
Ζώρζ Ελγκοζί (οικονομολόγος)
Πιέρ Ντεμπρέ-Ριτζέν (ψυχίατρος)
Εζέν Ιονέσκο (συγγραφέας)
Ρεϋμόν Αρόν (φιλόσοφος)
Ζάκ Ντυκλό (γάλλος κομμουνιστής)
Αλφρέ Γκροσέ (αναλυτής της πολιτικής ζωής)
Ντανιέλ Γκερέν (αναρχικός)
Ντενίζ Καλίπ (μητέρα)
Σάρλ Μπούλ (γεωργός)
Ιζαμπέλ Μλέν (διευθύντρια)
Πασκάλ Ανκεντίς (φοιτητής)
Ζυλιέτ και Αντρέ Ντάρλ (ζευγάρι)
Εζέν Ιονέσκο (συγγραφέας)
Ζάν Βιλάρ (καλλιτέχνης)
Ανρί Πετί (ηθικολόγος)
Ροζέ Γκαροντί (φιλόσοφος)


2) «Θεός και μοντέρνα Φυσική» του Paul Davies

Το βιβλίο αυτό δεν αποτελεί μια μελέτη για τη θρησκεία συνεπώς δεν ασχολείται με προβλήματα ηθικής κλπ που αφορούν τις θρησκείες. Αναλύει ορισμένους τομείς που ήταν αποκλειστικό προνόμιο της θρησκείας μέσω της μοντέρνας φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για το πρωτο δηλωνω οτι δε με ενδιαφερει προσωπικα κανενος ειδους επιστημονικη αποψη στη θρησκεια. Δεν ειπα ποτε οτι ειναι επιστημονικο ζητημα, συνεπως οι περισσοτεροι απο τους συνεντευξιαζομενους ειναι ασχετοι στο θεμα...Δε νομιζω οτι καμια θρησκεια στον κοσμο εχει δηλωσει ποτε οτι εξηγειται επιστημονικα και ο ιδιος ειπα οτι η βασικη αρετη της θρησκειας ειναι η πιστη, μια αρετη που φυσικα απορριπτεται απο την επιστημη.
Για το δευτερο, αφου δεν ασχολειται με τη θρησκεια, νομιζω οτι οντως θα ηταν ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν τα ξέρω τα βιβλία αλλά το πρώτο δε μου φαίνεται πως έχει αυτό που λες miv. Αν δεις δεν είναι επιστήμονες όσοι μιλάνε, όπως το κόβω μάλλον προσωπικές απόψεις έχει, μ;
Και τι θα πει "άσχετοι στο θέμα" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
το δευτερο το διαβαζει η θεια μου.οπου και να παει το εχει αγκαζε αλλα εγω απο την πρωτη στιγμη που το αντικρισα το αντιπαθησα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν τα ξέρω τα βιβλία αλλά το πρώτο δε μου φαίνεται πως έχει αυτό που λες miv. Αν δεις δεν είναι επιστήμονες όσοι μιλάνε, όπως το κόβω μάλλον προσωπικές απόψεις έχει, μ;
Και τι θα πει "άσχετοι στο θέμα" ;

Δεν το εχω διαβασει και εννοειται οτι μπορει να κανω λαθος, οπως και οποιος αλλος δεν το εχει διαβασει. Παντως οι περισσοτεροι επιστημονες ειναι.
Αν εχει προσωπικες αποψεις ενταξει. Απλα αν οντως συμβαινει αυτο και δεν περιεχει αποψεις της εκαστοτε επιστημης, δε βλεπω το λογο να σημειωνονται οι ειδικοτητες των συνεντευξιαζομενων. Υποθεσεις κανω παντα, δεν το γνωριζω το περιεχομενο του βιβλιου.
Ασχετοι με το θεμα, σαν επιστημονες παντα και οχι σαν ανθρωποι, εννοω οτι ο Θεος δεν ειναι κατι που εξηγειται απο την επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δεν τα ξέρω τα βιβλία αλλά το πρώτο δε μου φαίνεται πως έχει αυτό που λες miv. Αν δεις δεν είναι επιστήμονες όσοι μιλάνε, όπως το κόβω μάλλον προσωπικές απόψεις έχει, μ;

Το βιβλίο είναι χωρισμένο σε διάφορα κεφάλαια που μελετούν το θέμα από διάφορες σκοπιές. Από επιστημονικής πλεύράς, από πολιτικής, από κοινωνιολογικής και από ανθρωπιστικής. Ο καθένας απ' τους παραπάνω μιλάει για θρησκεία βασισμένος στην ειδικότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το βιβλίο είναι χωρισμένο σε διάφορα κεφάλαια που μελετούν το θέμα από διάφορες σκοπιές. Από επιστημονικής πλεύράς, από πολιτικής, από κοινωνιολογικής και από ανθρωπιστικής. Ο καθένας απ' τους παραπάνω μιλάει για θρησκεία βασισμένος στην ειδικότητά του.

Α ναι; Μου ακούγετα λίγο "κάπως" αυτό, έχεις κανα παράδειγμα από αυτά που λένε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβως αυτο εννοω...βασει της ειδικοτητας τους...δεν ξερω πως ακριβως καποιος θετικος επιστημονας που σαν κυριο εργαλειο του εχει το ανθρωπινο λογικο μπορει να μου δειξει οτι υπαρχει Θεος, αν τελικα υπαρχει. Η μονη επιστημονικη απαντηση στο ζητημα νομιζω οτι ειναι οχι...Ζητημα με προδιαγεγραμμενη απαντηση νομιζω οτι δεν εχει καμια αξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Θρησκεία?? Πάλι για τον θρύλο λέτε? Θρύλε, Θεέ μου, Ολυμπιακέ μου!:D
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το χαβα του ο μπομπιρας!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top