Γιατί να μάθω Γερμανικά;

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Παραθέτω ένα απόσπασμα από ενημερωτικό φυλλάδιο της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (www.deutsch.gr), όπου είμαι και μέλος....

Τα Γερμανικά είναι ιδιαίτερα χρήσιμα σε όσους ενδιαφέρονται να κάνουν σπουδές πανεπιστημιακού επιπέδου. Τα Γερμανικά πανεπιστήμια θεωρούνται από τα καλύτερα στον κόσμο και προσελκύουν, μαζί με τα Αμερικάνικα και τα Αγγλικά, το μεγαλύτερο αριθμό αλλοδαπών φοιτητών.

Οι περισσότερες ιστοσελίδες στο Ίντερνετ είναι γραμμένες, μετά τα Αγγλικά, στα Γερμανικά, ενώ οι περισσότερες δημοσιεύσεις γίνονται στα Αγγλικά, τα Κινέζικα και τα Γερμανικά.

Τα Γερμανικά είναι απαραίτητα στον τομέα του τουρισμού καθώς το μεγαλύτερο ποσοστό των τουριστών έρχεται από τις Γερμανόφωνες χώρες.

Επιπλέον τα Γερμανικά, σύμφωνα με επίσημα στοιχεία του Υπουργείου Παιδείας, είναι η δεύτερη ξένη γλώσσα εκμάθησης καθώς εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες έχουν περάσει ένα μεγάλο μέρος της ζωής τους σε Γερμανόφωνες χώρες και έχουν επιστρέψει στην Ελλάδα διατηρώντας δεσμούς με αυτές. Ολοένα και περισσότεροι μαθητές επιλέγουν τη Γερμανική γλώσσα στο Δημοτικό, το Γυμνάσιο και το Λύκειο. Το 2000 είχαν επιλέξει 78.133 μαθητές τα Γερμανικά, ενώ το 2005 ο αριθμός που διδάχτηκαν τα Γερμανικά ανερχόταν στους 125.855.

Οι περισσότεροι υποψήφιοι για την απόκτηση του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας εξετάζονται, μετά τα Αγγλικά, στα Γερμανικά.

Τα Γερμανικά δεν είναι μόνο χρήσιμα αλλά και ιδιαίτερα προσιτά στον Έλληνα μαθητή. Έχει αποδειχθεί ότι τα Γερμανικά παρουσιάζουν πολλές ομοιότητες με τα Ελληνικά, τόσο στη Γραμματική και το Συντακτικό, όσο και στον τρόπο σκέψης. Η γνώση των Αγγλικών βοηθάει στην εκμάθηση των Γερμανικών καθώς οι γλώσσες αυτές ανήκουν στην ίδια γλωσική ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αντιπαραβαλλοντας τα γαλλικα, επισημα, μετα τα αγγλικα αυτα ερχονται δευτερα σε δυνατοτητα ομιλιας απο Ελληνες. Μετα ειναι τα γερμανικα. Επιπλεον, σε θεμα λεξιλογιου ενας ελληνοφωνος δεν θα δυσκολευτει με τα γαλλικα, ειδικα αν εχει διδαχτει και αγγλικα.
Ειναι και τα γαλλικα και τα γερμανικα πολυ χρησιμες γλωσσες, απλα σε διαφορετικους τομεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όταν τελειώσω το σχολείο λέω να ασχοληθώ περισσότερο με τα γερμανικά γιατί ενώ έχω πτυχίο δεν τα έμαθα και ποτέ ουσιαστικά, πράγμα που δεν μου φαίνεται παράλογο αφού να υποχρεώνεις τα παιδιά του δημοτικού να μαθαίνουν δύο ξένες γλώσσες και τη μητρική τους και μετά στο γυμνάσιο και αρχαία είναι πολύ πιεστικό. Για τους Έλληνες όντως έχουν δύσκολη προφορά, αλλά από γραμματική και συνακτικό μοιάζουν πάρα μα πάρα πολύ στην ελληνική και αυτό βοηθάει πολύ στην εκμάθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δε θα το λεγα. Θεωρητικά μοιάζουν. Πρακτικά με τίποτα.. Ειδικα στα άρθρα. Γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε θα το λεγα. Θεωρητικά μοιάζουν. Πρακτικά με τίποτα.. Ειδικα στα άρθρα. Γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ..

στα άρθρα όντως, αλλά γενικά στον τρόπο που γίνεται η σύνταξη σε μία πρόταση μοιάζουν. Ακόμα και δοτική υπάρχει :P αλλά επειδή δε τα θυμάμαι και πολύ δε θα επεκταθώ, καλύτερα να μιλήσει η καθηγήτρια!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Παρέθεσα πριν το συγκεκριμένο απόσπασμα για να προβάλλω τα θετικά σημεία της Γερμανικής γλώσσας, μιας και τη διδάσκω.
Όσον αφορά την ομοιότητα με την Ελληνική, οι ομοιότητες αυτές υπάρχουν κυρίως με την Αρχαία Ελληνική...Σίγουρα στα άρθρα γίνεται χαμός, αλλά σε συντακτικά φαινόμενα υπάρχουν αρκετές ομοιότητες. Εννοείται πως η κάθε γλώσσα έχει τις ιδιαιτερότητες της!!
Η κάθε ξένη γλώσσα έχει τη δυσκολία της και φυσικά στο χέρι του μαθητή είναι πώς θα οργανώσει το διάβασμα του για την εκμάθησή της. Εννοείται πως πρέπει πάνω απ' όλα να υπάρχει διάθεση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παράδειγμα : Φαρμακείο - Apotheke

Αστείο παράδειγμα: τάξη- klasse
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ναι, υπάρχουν και οι αστείες λέξεις, όπως και σε άλλες γλώσσες επίσης... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Γιατί να μάθω γερμανικά;

Για να βγάζει η Jenny το ψωμί της :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Νομίζω ότι Γερμανικά δεν πρόκειτε να μάθεις όπως μαθαίνεις Αγγλικά, εκτός και αν τα μιλήσεις, δηλαδή εκτός και αν πας Γερμανία ή σε κάποια άλλη Γερμανόφωνη χώρα.

Το λέω διότι πάω Γερμανικά.
Πάντως είναι πιο χρήσιμη γλώσσα απ' τα Γαλλικά (που δεν μ' αρέσουν κιόλας). Είναι η γλώσσα της τεχνολογίας όπως λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αναλογα για ποια τεχνολογια μιλας. Αν μιλας για διαστημικη τεχνολογια και υπολογιστες οχι, παραμενουν τα αγγλικα κυριαρχα. Μονο στις μηχανες χρησιμοποιουνται γερμανικα. Επισης στη ναυπηγικη.
Πιο χρησιμη απο τα Γαλλικα δεν ειναι. Οπως εχω πει, δουλευουν ισοτιμα σε αλλους τομεις. Ας πουμε αν καποιος εχει κατα νου να δουλεψει σε θεσμους της ΕΕ τα Γαλλικα ειναι προαπαιτουμενα, εκτος της μητρικης και των Αγγλικων. Και γενικοτερα σε επιπεδο διπλωματιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν μίλησα για Αγγλικά. Εγώ σύγκρινα Γερμανικά με Γαλλικά. Γι' αυτό ανέφερα την τεχνολογία, στην οποία δεν υπάρχει σχεδόν η Γαλλική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Αναλογα για ποια τεχνολογια μιλας. Αν μιλας για διαστημικη τεχνολογια και υπολογιστες οχι, παραμενουν τα αγγλικα κυριαρχα. Μονο στις μηχανες χρησιμοποιουνται γερμανικα. Επισης στη ναυπηγικη.
Πιο χρησιμη απο τα Γαλλικα δεν ειναι. Οπως εχω πει, δουλευουν ισοτιμα σε αλλους τομεις. Ας πουμε αν καποιος εχει κατα νου να δουλεψει σε θεσμους της ΕΕ τα Γαλλικα ειναι προαπαιτουμενα, εκτος της μητρικης και των Αγγλικων. Και γενικοτερα σε επιπεδο διπλωματιας.


λαθος,αν πας να δουλεψεις προτιμοτερο θα ειναι να κατεχεις γερμανικα παρα γαλλικα.οπως λεει και ο father μου,''γερμανικα/ισπανικα/κινεζικα=γλωσσες του μελλοντος'':D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Αλλά όχι Ισπανιζά, αλλά Ισπανικά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ουτε στην τεχνολογια, κατα πλειοψηφια δεν υπαρχουν τα γερμανικα. Εκτος κι αν γινετε μηχανικοι εμπορικου ναυτικου.
Οπως ειπα οι δυο γλωσσες δουλευουν σε διαφορετικους τομεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θεωρείς δηλαδή ότι τα Γαλλικά είναι πιο σημαντικά για ό,τι αφορά την τεχνολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οχι, που το ειδες αυτο? Δε νομιζω οτι το ειπα πουθενα....Νομιζω οτι ημουν αρκετα σαφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τέλος πάντων. Τόσα posts για το ίδιο θέμα. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι είναι χρήσιμα τα Γερμανικά για τους τομείς της τεχνολογίας. Ο καθένας με την άποψή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εμένα πάλι μου αρέσουν κι οι δύο αλλά πιο πολύ τα γερμανικά που ξέρω πιο πολλά! Είναι τόσο συγκλονιστικό και τόσο αστείο να διαβάζεις περιοδικά ή χάρι πότερ στα γερμανικά~~!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω σιχαινομαι τα γαλλικα.εχε χαρη που πηγαν ολοι οιφιλοι μου γαλλικα,αλλιως θα ειμουν στα γερμανικα!παντως ενα 20 το παιρνω σε καθε τριμηνο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top