Γιατί να μάθω Γερμανικά;

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
οντως. και η γραμματικη των γερμανικων εχει πολλα κοινα με αρχαια και νεα ελληνικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
η μητέρα μου έχει πάρει το C2 στα γερμανικά και λέει ότι είναι πολύ δύσκολα.. γαλλικά και πάλι γαλλικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου έχει το C2 στα γερμανικά και είναι πανδύσκολα απο ότι μου έχει πει.Ισπανικά δεν τα αλλάζω με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Και εγω σκεφτομαι να αρχισω 2η γλωσσα γιατι χρειαζεται...Αλλα δε θελω ουτε Γερμανικα ουτε Γαλλικα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
μάθε κινέζικα! (δεν κάνω πλάκα).είναι χρήσιμη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
μάθε κινέζικα! (δεν κάνω πλάκα).είναι χρήσιμη γλώσσα.

:lol:Δε νομιζω οτι θα μπορουσα να μαθω κινεζικα...Το ξερω οτι ειναι χρησιμη αλλα ειναι και απιστευτα δυσκολη...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
:lol:Δε νομιζω οτι θα μπορουσα να μαθω κινεζικα...Το ξερω οτι ειναι χρησιμη αλλα ειναι και απιστευτα δυσκολη...:iagree:
αν δε θες ούτε κινέζικα ούτε γαλλικά ούτε γερμανικά,θα σου συμβούλευα να ξεκινήσεις ισπανικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
αν δε θες ούτε κινέζικα ούτε γαλλικά ούτε γερμανικά,θα σου συμβούλευα να ξεκινήσεις ισπανικά...

Βασικα αυτο σκεφτομαι ισπανικα ή ιταλικά, απλα υπαρχει αυτη η αποψη οτι τα γερμανικα η τα γαλλικα μετρανε πιο πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Βασικα αυτο σκεφτομαι ισπανικα ή ιταλικά, απλα υπαρχει αυτη η αποψη οτι τα γερμανικα η τα γαλλικα μετρανε πιο πολυ...
κατά τη γνώμη μου η καλύτερη γλώσσα και πιο χρήσιμη είναι τα γαλλικά!αλλά αν δε σ αρέσουν θα σου πρότεινα τα ισπανικά κι όχι τα γερμανικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
τα γερμανικα ειναι πολυυυυυυυυυ πιο χρησσιμα και διαδεδομενα πλεον απο τα γαλικα!
σε λιγα χρονια θα διδασκοντε απο την δ δημοτικου τα γερμανικα .......οχι τα γαλικα!
μην λεμε και οτι θελουμε!!!
στα σχολεια τα περισσοτερα παιδια επιλεγουν γερμανικα και οχι γαλλικα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
τα γερμανικα ειναι πολυυυυυυυυυ πιο χρησσιμα και διαδεδομενα πλεον απο τα γαλικα!
σε λιγα χρονια θα διδασκοντε απο την δ δημοτικου τα γερμανικα .......οχι τα γαλικα!
μην λεμε και οτι θελουμε!!!
στα σχολεια τα περισσοτερα παιδια επιλεγουν γερμανικα και οχι γαλλικα......
είσαι λάθος φίλε μου...στην Ελλάδα τείνουν να γίνουν ίσα(δεν είναι...-τα γαλλικά είναι ελαφρώς καλύτερα)αλλά σε παγκόσμιο επιπεδο δεν υπάρχει σύγκριση....τα γερμανικά είναι σχεδόν άχρηστα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα! τα γερμανικά δεν είναι μόνο άχρηστη γλώσσα αλλά και παλαιολιθωμένη!ξουτ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
πως μπορεις να λες μια γλωσσα αχριστη!!!!!:s α καλα....... οκ φαινεται φιλε μου πιος ειναι λαθος......
εχω παει και γαλια και γερμανια
εχω γνωρισει και τις 2 κουλτουρες
εχω βιωσει και τις 2 οικονομιες
εχω ζησει και στο παρισι και στο βερολινο
συνεπως εχω ζησει και με τους 2 τροπους ζωης
.....η γαλια ειναι δυνατη οικονομια και καλο τροπο ζωης.....
η γερμανια ομως ειχει πολυ πιο δυνατη οικονομια, πιο οργανωμενο τροπο ζωης
και αριστες συνθηκες για να ζησει κανεις εκει.

αλλα και να μην ηταν ετσι τα πραγματα, δεν μπορεις να λες μια γλωσσα αχριστη!!!
ας μην λεμε ανακριβειες φιλε μου......
παντα φιλικα:no1:
-----------------------------------------
συμφωνώ απόλυτα! τα γερμανικά δεν είναι μόνο άχρηστη γλώσσα αλλά και παλαιολιθωμένη!ξουτ!!!
ξουτ? αριστα επιχηρηματα! μπραβο!!! το ΄΄ξουτ΄΄ ειναι πολυ καλο επιχηρημα!! μπραβο και παλι!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
πως μπορεις να λες μια γλωσσα αχριστη!!!!!:s α καλα....... οκ φαινεται φιλε μου πιος ειναι λαθος......
εχω παει και γαλια και γερμανια
εχω γνωρισει και τις 2 κουλτουρες
εχω βιωσει και τις 2 οικονομιες
εχω ζησει και στο παρισι και στο βερολινο
συνεπως εχω ζησει και με τους 2 τροπους ζωης
.....η γαλια ειναι δυνατη οικονομια και καλο τροπο ζωης.....
η γερμανια ομως ειχει πολυ πιο δυνατη οικονομια, πιο οργανωμενο τροπο ζωης
και αριστες συνθηκες για να ζησει κανεις εκει.

αλλα και να μην ηταν ετσι τα πραγματα, δεν μπορεις να λες μια γλωσσα αχριστη!!!
ας μην λεμε ανακριβειες φιλε μου......
παντα φιλικα:no1:
δεν είπα αυτό ρε παιδί μου...ΕΛΕΟΣ!Άσε και καμιά λέξη να πέσει κάτω...απλώς στην Αμερική π.χ.δεν πιάνουν μία μπροστά στα ισπανικά και στα γαλλικά...


Και η διαφορά είναι στ'ότι συγκρίνεις Γαλλία με Γερμανία...ενώ τα γαλλικά δε μιλιούνται μόνο στη Γαλλία.ίσα ίσα.θες να συγκρίνουμε τον Καναδα με τη Γερμανία π.χ.?

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ=ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΑΥΣΤΡΙΑ,ΕΛΒΕΤΙΑ

ΓΑΛΛΙΚΑ=ΓΑΛΛΙΑ,ΚΑΝΑΔΑΣ,ΒΕΛΓΙΟ,ΕΛΒΕΤΙΑ,ΑΦΡΙΚΗ,ΩΚΕΑΝΙΑ,ΗΠΑ...........

κατάλαβαίνεις που είναι η διαφορά????
αν όχι,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ ν το εξηγήσω αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
οκ, αλλα να προσεχεις τι λες γτ αν καποιο αμαθο και ψαρομενο παιδακι διαβασει το οτι τα γερμανικα ειναι αχριστα θα επιρεαστει λαθος και δεν θα εχει σωστηυ κριση!!!
θα δεις σε λιγα χρονια που θα φτασουν τα γερμανικα και θα με θυμηθεις......
τεσπα και οι 2 γλωσσες ειναι πολυ χρησσιμες......ας λεμε την αληθεια.....
-----------------------------------------
α!
και επιδη ενας φιλος μου μενει στο βελγιο,γερμανικα -γαλικα ειναι 50%-50% δεν ειναι βελγιο=γαλικα


Βέλγιο είναι ολλανδικά 54%, γαλλικά 45% και γερμανικά 1%
https://el.wikipedia.org/wiki/Βέλγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
εχω παει γερμανια οχι και λιγες φορες!!!! ειναι απιθανα!!!!
ειδικα τον χημωνα!
εχω παει: βερολινο,στουτγκαρδη,μοναχο,κολονια,ντουσεντροφτ,φρανκφουρτη!:P
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΑ!!!:D
-----------------------------------------

α ναι? δεν ξερω τι ειναι στα χαρτια αλλα οταν πηγα βελγιο μιλουσα γερμανικα και ολοι ειξεραν να μου απαντησουν.....


1) α g@ngster95 Εννοώ ως μητρική γλώσσα. Να τι λέει και το αγγλικό wikipedia

Main article: Languages of Belgium

Official languages: Dutch (~59%) French (~40%) German (~1%)


Belgium has three official languages, which are, in order from the largest speaker population to the smallest, Dutch, French and German. A number of non-official, minority languages are spoken as well.
As no census exists, there is no official statistical data regarding the distribution or usage of Belgium's three official languages or their dialects. However, various criteria, including the language(s) of parents, of education, or the second-language status of foreign born, may provide suggested figures. An estimated 59%[67] of the Belgian population speaks Dutch (often colloquially referred to as "Flemish") and French is spoken by 40%. Total Dutch speakers are 6.23 million, concentrated in the northern Flanders region, while French speakers comprise 3.32 million in Wallonia and an estimated 0.87 million or 85% of the officially bilingual Brussels-Capital Region.[68][69] The German-speaking Community is made up of 73,000 people in the east of the Walloon Region; around 10,000 German and 60,000 Belgian nationals are speakers of German. Roughly 23,000 more German speakers live in municipalities near the official Community.[6][70]

French
The second-most spoken primary (Belgian) language, used natively by 40% of the population, is French.[1] It is the official language of the French Community (which, like the Flemish Community, is a political entity), the dominant language in Wallonia (having also a small German-speaking Community) as well as the Brussels-Capital Region. Almost all of the inhabitants of the Capital region are able to speak French as either their primary language (50%) or as a lingua franca (45%).[2][3] There are also many Flemish people that are able to speak French as a second language. Belgian French is in most respects identical to standard, Parisian French, but differs in some points of vocabulary, pronunciation, and semantics. Ma vie en rose and Man Bites Dog are important Belgian films in the French language.

German
German is the least prevalent official language in Belgium, spoken natively by less than 1% of the population. The German-speaking Community of Belgium numbers 71,000, residing in an area of Belgium that ceded by the former German Empire as part of the Treaty of Versailles, which concluded World War I. In 1940, Nazi Germany re-annexed the region following its invasion of Belgium during World War II.
2)a miv...εννοείς τον constantinekost?:P και τον milanezo2; Πολύ βρισίδι ρε παιδί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Τα Γερμανικά ως επίσημη γλώσσα είναι μόνο στη Γερμανία, στην Αυστρία, στην Ελβετία, στο Λουξεμβούργο, το Λιχτενστάιν, το Βέλγιο και την Ιταλία (Alto Adige). Εκτός Ευρώπης, δεν υπάρχει καμία χώρα που έχει σαν επίσημη γλώσσα τη γερμανική, αλλά υπάρχουν περιοχές στην Νότια Αμερική (κυρίως Χιλή και Βραζιλία), όπου κατά παράδοση η γερμανική γλώσσα είναι ευρέως διαδεδομένη, λόγω των πολλών μεταναστών σε αυτές τις περιοχές. Φυσικά και στις γερμανικές πρώην αποικίες ειδικά στον Ειρηνικό εμφανίζεται η γερμανική γλώσσα. Επίσης στις πρώην γερμανικές αποικίες στην Αφρική μιλάνε εν μέρει ακόμα λίγα γερμανικά. Εκτός αυτού μιλάνε και στις βόρειες πολιτείες των ΗΠΑ γερμανικά, επιπλέον να πω πως ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων που εξακολουθούν να μιλάνε τη γερμανική γλώσσα είναι στη Βόρεια - Νότια Ντακότα και Montana (ΗΠΑ) λόγω των μεταναστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ακριβως αυτο που ειπα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top