Διαιωνίζουμε άθελα μας το σεξισμό;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"ο μπαμπας μου εχει λεφτα για να με στειλει σε ιδιωτικο κ κανω οτι θελω"

Θεωρώ αυτή την έκφραση (όπως και άλλες παρομοίου στυλ που συνηθίζονται να λέγονται) βαθύτατα σεξιστική.

Γιατί;
Διότι υπονοεί οτι ο "μπαμπάς" φέρνει τα περισσότερα (αν όχι όλα τα) χρήματα στο σπίτι. Γιατί ποτέ δεν έχω ακούσει σε τέτοια έκφραση να λέγεται "οι γονείς" αλλά πάντα "ο μπαμπάς";

Είναι πάντως κρίμα να χρησιμοποιούνται τέτοιες εκφράσεις απο νέα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θεωρώ αυτή την έκφραση (όπως και άλλες παρομοίου στυλ που συνηθίζονται να λέγονται) βαθύτατα σεξιστική.

Γιατί;
Διότι υπονοεί οτι ο "μπαμπάς" φέρνει τα περισσότερα (αν όχι όλα τα) χρήματα στο σπίτι. Γιατί ποτέ δεν έχω ακούσει σε τέτοια έκφραση να λέγεται "οι γονείς" αλλά πάντα "ο μπαμπάς";

Είναι πάντως κρίμα να χρησιμοποιούνται τέτοιες εκφράσεις απο νέα παιδιά.

ρε συ μην το παίρνεις προσωπικά... απλά έτσι έχει μείνει η έκφραση από παλιά... όπως και πολλές άλλες... π.χ. "ο άντρας η κολώνα του σπιτιού".. (άσχετη λίγο βέβαια απλά θέλω να σου πω πως απλά έχει επικρατήσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ρε συ μην το παίρνεις προσωπικά... απλά έτσι έχει μείνει η έκφραση από παλιά... όπως και πολλές άλλες... π.χ. "ο άντρας η κολώνα του σπιτιού".. (άσχετη λίγο βέβαια απλά θέλω να σου πω πως απλά έχει επικρατήσει)


ναι ακριβως ετσι ειναι. κοιτα σαν συνολο ισχυει απλα δεν ειναι σωστο να βασιζομαστε σε στερεοτυπα.
το ειπα για να περιγραψω την σκεψη των παιδιων και οχι την κατασταση της σημερινης οικογενειας =]

αλλα νομιζω παμε λιγο οφ-τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ξέρω οτι έτσι έχει μείνει η έκφραση απο παλιά, δεν ήρθα απο άλλο πλανήτη! Ωστόσο, χρησιμοποιώντας τέτοιες εκφράσεις διαιωνίζουμε το σεξισμό της εποχής απο την οποία προήλθαν, διότι περνούν στο υποσυνείδητο μας.

αλλα νομιζω παμε λιγο οφ-τοπικ
Ή σπλιτ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Πιστεύω πως στην παρούσα φάση που βρισκόμαστε η κατάσταση που επικρατεί δεν επιδέχεται σχολιασμού περί σεξισμού, τουλάχιστον στις ευρωπαικές ή ανεπτυγμένες χώρες. Ούτε και βέβαια πιστεύω πως η αναφορά παρόμοιων εκφράσεων αποτελεί τροχοπέδη προς την χειραφέτιση των γυναικών. Σίγουρα θα 'ταν καλό να αποφεύγονται, αλλά ας μη στιγματίζουμε τα άτομα που τις λένε, τη στιγμή που προφανώς δε τις πρεσβεύουν. Δεν υπάρχει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεύω πως στην παρούσα φάση που βρισκόμαστε η κατάσταση που επικρατεί δεν επιδέχεται σχολιασμού περί σεξισμού, τουλάχιστον στις ευρωπαικές ή ανεπτυγμένες χώρες. Ούτε και βέβαια πιστεύω πως η αναφορά παρόμοιων εκφράσεων αποτελεί τροχοπέδη προς την χειραφέτιση των γυναικών. Σίγουρα θα 'ταν καλό να αποφεύγονται, αλλά ας μη στιγματίζουμε τα άτομα που τις λένε, τη στιγμή που προφανώς δε τις πρεσβεύουν. Δεν υπάρχει λόγος.
Ήξερα οτι αυτός που θα έγραψε αυτό το μήνυμα είναι άντρας πριν καν δω φύλο.
Φυσικά, οι άνδρες δεν έχουν ιδέα για το σεξισμό που επικρατεί και τα βλέπουν όλα μια χαρά, διότι δεν τους αφορά άμεσα ώστε να το προσέχουν και πολύ, οπότε κάτι θα έπρεπε να κάνει πολύ "μπαμ" για να το πάρουν πρέφα απ'αυτού του θέματος.
Έτσι φυσικά γίνεται με κάθε είδους διακρίσεων, πχ δύσκολα ένας στρείτ θα καταλάβει το μέγεθος του ρατσισμού που δέχεται ένας ομοφυλόφιλος για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις, ένας ενήλικας το μέγεθος των διακρίσων που δέχεται ένας έφηβος για την ηλικία του κοκ.
Πάντως η πρόθεση μου δεν ήταν να στιγματίσω το άτομο που χρησιμοποιήσε την έκφραση αυτή, απλά να επισημάνω κάτι που πολλοί πιθανόν να μην έχουμε σκεφτεί καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μάλλον πρέπει να ανοιχτεί κατάλληλο topic, γιατί θα βγούμε εκτός θέματος. Σηκώνει συζήτηση το θέμα αυτό. Είμαι πρόθυμος να ακούσω τις όποιες ενστάσεις. Πιστεύω, πάντως, πως η ως έχει κατάσταση είναι ικανοποιητική.

Το περί στιγματισμού δεν αναφερόταν σε 'σενα, αλλά στην κοινωνία ως σύνολο και ιδιαίτερα στις "υπέρμαχες" φεμινίστριες. Δε μπορούν να καταλάβουν πως στιγματίζοντας κάποιον κατ' αυτόν τον τρόπο, άρουν από μόνες τους τον αρχικό σκοπό τους, το περί ελευθερίας, ισότητας, σεβασμού.

Ο Βολταίρος έγραψε: "Ακόμη κι αν έχεις άδικο, θα το υπερασπίζομαι, για να 'χεις δικαίωμα να το λες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μάλλον πρέπει να ανοιχτεί κατάλληλο topic, γιατί θα βγούμε εκτός θέματος. Σηκώνει συζήτηση το θέμα αυτό. Είμαι πρόθυμος να ακούσω τις όποιες ενστάσεις. Πιστεύω, πάντως, πως η ως έχει κατάσταση είναι ικανοποιητική.

Το περί στιγματισμού δεν αναφερόταν σε 'σενα, αλλά στην κοινωνία ως σύνολο και ιδιαίτερα στις "υπέρμαχες" φεμινίστριες. Δε μπορούν να καταλάβουν πως στιγματίζοντας κάποιον κατ' αυτόν τον τρόπο, άρουν από μόνες τους τον αρχικό σκοπό τους, το περί ελευθερίας, ισότητας, σεβασμού.

Ο Βολταίρος έγραψε: "Ακόμη κι αν έχεις άδικο, θα το υπερασπίζομαι, για να 'χεις δικαίωμα να το λες"
Η φράση του Βολταίρου εν προκειμένω είναι παντελώς άσχετη, διότι:
1. Δεν κολλαει πουθενά με όσα είπα.
2. Δεν είπε αυτό, αλλά "Μπορεί να διαφωνώ με όσα λες, θα υπερασπίζομαι όμως μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να τα λες". Το δικαίωμα, όχι αυτά που λες! Υπάρχει μια μεγάλη νοηματική διαφορά σε αυτό που έγραψες εσύ.
3. Υπάρχουν φήμες οτι δεν το είπε αυτό ο Βολταίρος τελικά. Αλλά αυτό είναι εντελώς άσχετο με τη συζήτηση :P

Το πρόβλημα με όσους πιστεύουν οτι η κατάσταση είναι ικανοποιητική είναι οτι το βλέπουν απο τη σκοπιά του νόμου. Ο νόμος στη χώρα μας ναι, είναι άκρως ικανοποιητικός όσον αφορά την ισότητα των δύο φύλων. Το πρόβλημα πλέον είναι στην κοινωνία, στη συμπεριφορά των ανθρώπων, στις σχέσεις τους κλπ. Εκεί το θέμα της ισότητας είναι ακόμα αρκετά πίσω.
Διευκρινίζω οτι δεν είμαι σαν ορισμένες φεμινίστριες που καταλογίζουν το πρόβλημα του σεξισμού στους άνδρες. Θεωρώ οτι πρώτα απ'όλους, φταίνε οι γυναίκες για τις διακρίσεις που αντιμετωπίζουν και υφίστανται, διότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να τις άρουν. Ενίοτε βολεύονται κιόλας σε αυτές και τις υπερασπίζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ποιος είπε οτι σχολιάζω/θίγω εσένα προσωπικά;

Κολλάει και παρακολλάει αυτό που 'γραψα. Δε πάει όμως για 'σενα. Για τις σουφραζέτες πάει που κατευθείαν επιτίθενται με μανία σε κάποιον που 'ναι έναντι αυτών.

Ο σχολιασμός, δηλαδή, γίνεται στο δικό μου ποστ και μόνο και δεν αφορά το δικό σου, ή οποιοδήποτε!

Προφανώς το κρίνω από τη σκοπιά του νόμου. Δεν είμαι γυναίκα και δε ξέρω αν παίζουν τόσο "τρανταχτές" διαφορές. Από συζητήσεις που 'χω κάνει με συνομήλικες, μου 'χουν δώσει να καταλάβω ότι οι γυναίκες κάνουν ό,τι θέλουν τους άνδρες :P

ΥΣ: Τι απόκλιση έχει αυτό που 'πα εγώ και από αυτό που έγραψες εσύ περί Βολταίρου; :| Προφανώς και πάει στο δικαίωμα! Αλλιώς πρέπει να 'σαι λακαμάς για να διαφωνείς (έχεις άδικο) και να το υπερασπίζεσαι ταυτόχρονα. Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τρόπος του λέγειν μωρέ, έχει μείνει. Μπορεί να φέρνει και η μητέρα τα λεφτά.
Είμια λίγο πιωμένος βέβαια οπότε μη με λαμβάνετε σοβαρά υπ' όψιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προφανώς το κρίνω από τη σκοπιά του νόμου. Δεν είμαι γυναίκα και δε ξέρω αν παίζουν τόσο "τρανταχτές" διαφορές. Από συζητήσεις που 'χω κάνει με συνομήλικες, μου 'χουν δώσει να καταλάβω ότι οι γυναίκες κάνουν ό,τι θέλουν τους άνδρες :P

ΥΣ: Τι απόκλιση έχει αυτό που 'πα εγώ και από αυτό που έγραψες εσύ περί Βολταίρου; :| Προφανώς και πάει στο δικαίωμα! Αλλιώς πρέπει να 'σαι λακαμάς για να διαφωνείς (έχεις άδικο) και να το υπερασπίζεσαι ταυτόχρονα. Έλεος!

Οι συνομήλικες σου θα καταλάβουν τις διαφορές αργότερα, όταν μεγαλώσουν λίγο, ή απλά ακούσουν μερικούς απο εσάς να συζητούν γι'αυτές. ;)
Σόρρυ αλλά δεν παίρνω και πολύ σοβαρά τις προσωπικές μαρτυρίες ...16-17χρονων κοριτσίων για το θέμα του σεξισμού, έχω περάσει απο αυτή την ηλικία και έχω δει πως σκέφτονται οι περισσότερες/οι.

ΥΓ: Στη φράση "Ακόμη κι αν έχεις άδικο, θα το υπερασπίζομαι, για να 'χεις δικαίωμα να το λες" είναι προφανές οτι το "θα το υπερασπίζομαι" πάει στο άδικο και όχι στο δικαίωμα. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς φιλόλογος για να το καταλάβει. Αν ήταν να εκφραζόμαστε λάθος, θεωρώντας οτι "ε πρέπει να είσαι λακάμας για να μην καταλάβεις τι λέω" ζήτω που καήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Από συζητήσεις που 'χω κάνει με συνομήλικες, μου 'χουν δώσει να καταλάβω ότι οι γυναίκες κάνουν ό,τι θέλουν τους άνδρες
!

για να ακριβολογουμε.. [:P]
δεν κανουν οι γυναικες οτι θελουν τους ανδρες.. αλλα κατι που εχουν...:D

[κ παλι οχι ολες.. if u know what i mean :D:D:D]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ δε θεωρώ τόσο σεξιστική αυτή τη φράση, περισσότερο με ενοχλεί γιατί δηλώνει πως τα παιδιά που πάνε σε ιδιωτικά είναι κακομαθημένα, κάτι που σίγουρα δεν είναι ο κανόνας.

Δε νομίζω πως το πρόβλημα του σεξισμού είναι τόσο μεγάλο όσο παλιά, αυτό που με ενοχλεί είναι που κάποιες φορές οι ίδιες οι φεμινίστριες βλέπουν σεξισμό εκεί που δεν υπάρχει και το ίδιο γίνεται και στον ρατσισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ δε θεωρώ τόσο σεξιστική αυτή τη φράση, περισσότερο με ενοχλεί γιατί δηλώνει πως τα παιδιά που πάνε σε ιδιωτικά είναι κακομαθημένα, κάτι που σίγουρα δεν είναι ο κανόνας.

Δε νομίζω πως το πρόβλημα του σεξισμού είναι τόσο μεγάλο όσο παλιά, αυτό που με ενοχλεί είναι που κάποιες φορές οι ίδιες οι φεμινίστριες βλέπουν σεξισμό εκεί που δεν υπάρχει και το ίδιο γίνεται και στον ρατσισμό.
just respeCt:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Οι συνομήλικες σου θα καταλάβουν τις διαφορές αργότερα, όταν μεγαλώσουν λίγο, ή απλά ακούσουν μερικούς απο εσάς να συζητούν γι'αυτές. ;)
Σόρρυ αλλά δεν παίρνω και πολύ σοβαρά τις προσωπικές μαρτυρίες ...16-17χρονων κοριτσίων για το θέμα του σεξισμού, έχω περάσει απο αυτή την ηλικία και έχω δει πως σκέφτονται οι περισσότερες/οι.

ΥΓ: Στη φράση "Ακόμη κι αν έχεις άδικο, θα το υπερασπίζομαι, για να 'χεις δικαίωμα να το λες" είναι προφανές οτι το "θα το υπερασπίζομαι" πάει στο άδικο και όχι στο δικαίωμα. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς φιλόλογος για να το καταλάβει. Αν ήταν να εκφραζόμαστε λάθος, θεωρώντας οτι "ε πρέπει να είσαι λακάμας για να μην καταλάβεις τι λέω" ζήτω που καήκαμε.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, για να καταλάβεις ότι οι απόψεις διίστανται και σε αυτό πάνω. Ίσως ήταν λάθος η έκφρασή μου, αλλά με αυτό που θα γράψω, μάλλον έχω και δίκαιο. Έχεις το εξής:

"Έτσι είναι φανερό ότι στην εποχή μας οι ανθρώπινες σχέσεις διέρχονται κρίση. Η γόνιμη επικοινωνία εκλείπει. Η υποκρισία και η κολακεία αναδεικνύονται σ' όλες σχεδόν τις σχέσεις. Ο καθένας μας, ανάλογα το χώρο, το περιβάλλον, τους γύρω μας, φοράει τη "μάσκα" που του ταιριάζει και λειτουργεί έξω και πέρα απ' τα πλαίσια της ειλικρίνειας και του αυθορμητισμού"

Πού κολλάει αυτό όμως, ε;

Ήταν θέμα σε πανελλαδικές γύρω στο 2000. Το ζητούμενο; Να γράψουν αν προκειταί περί επαγωγικής ή παραγωγικής ανάλυσης. Πολλοί θεώρησαν ότι είναι επαγωγική αφού ξεκινάει από γενικό και τελειώνει σε ειδικό. Άλλοι θεώρησαν ότι είναι παραγωγή, γιατί ο συγγραφέας παρουσιάζει ανάποδα τη σκέψη του. Ούτε οι φιλόλογοι είχαν καταλήξει σε κάτι κοινό. Μεγάλος ντόρος περί του θέματος και η απάντηση ακόμη και σήμερα παραμένει μυστήριο και υπόκειται στην υποκειμενικότητα. Οι φυλλάδες γράψαν ένα σωρό αναλύσεις περί του θέματος και πάλι τίποτα.

Τι θέλω να πω; Μην αποκλείουμε τις εκδοχές κάθε πρότασης και ας τις αναλύουμε λίγο παραπέρα. Το λάθος είναι υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βγαίνει οφ το θέμα πάλι :P Εγώ πάντως αν δεν ήξερα τη φράση που ειπώθηκε θα το καταλάβαινα λάθος μάλλον, ή τουλάχιστον δεν θα εβγαζε νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εγώ πάντως που δεν την ήξερα μια χαρά την κατάλαβα!!!!! μα δεν θα ταν λογικό το να υποστηρίζεις κάτι με το οποίο δεν συμφωνείς... πρέπει να βάζουμε και λίγο τη λογική ρε παιδιά... αν και η αλήθεια είναι πως δεν το διατύπωσε και πολύ καλά.. αλλά έβγαζε νόημα όπως και να χει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε νομίζω πως το πρόβλημα του σεξισμού είναι τόσο μεγάλο όσο παλιά, αυτό που με ενοχλεί είναι που κάποιες φορές οι ίδιες οι φεμινίστριες βλέπουν σεξισμό εκεί που δεν υπάρχει και το ίδιο γίνεται και στον ρατσισμό.

Ας το ξαναπώ για άλλη μια φορά.
Δεν κατηγόρησα ως σεξιστή αυτόν που χρησιμοποίησε τη φράση, και αν φάνηκε κάτι τέτοιο, δικό μου λάθος στην έκφραση. Αυτό που ήθελα να πω, ειναι οτι πολλές φορές διαιωνίζουμε σεξισμό μέσα απο τέτοιες φράσεις χωρίς να το καταλαβαίνουμε, κάτι που περνάει στο υποσυνείδητο μας.

Και για όσους θεωρούν εαυτούς μη σεξιστές:
  • Πόσο σας ξενίζει μια γυναίκα επιχειρηματίας;
  • Μια γυναίκα προγραμματίστρια στη Microsoft;
  • Μια γυναίκα που έχει σχέση με μικρότερο;
  • Μια γυναίκα που κάνει σεξ με διαφορετικό άνδρα κάθε μέρα;
  • Μια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει παιδιά για την καριέρα της;
  • Μια γυναίκα σε καλή θέση που φέρνει τα λεφτά στο σπίτι ενώ ο άνδρας της ασχολείται με το μεγάλωμα των παιδιών και τις δουλειές του σπιτιού;
Τι γνώμη θα είχατε για τις παραπάνω;
Όχι οτι περιμένω να απαντήσουν και πολλοί ειλικρινά, σε υποθετικά παραδείγματα μια χαρά προοδευτικοί είναι όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κι εγώ έχω μια ερώτηση: Πως θα σας φαινόταν να πήγαιναν οι γυναίκες υποχρεωτικά στρατό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Γυναίκα στη microsoft νοείτα άνετα... δημόσιες σχέσεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top