Κατηχητικό

cardoso

Νεοφερμένος

Ο cardoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
μην τρελαθουμε τελειως....εδω διαβαζουμε ακραια πραγματα....ακραια και απο τις δυο πλευρες...πηγα και εγω κατηχητικο.....καταρχας οι ανθρωποι ειναι αλλου νταλου...εκτος πραγματικοτητας...δεν γινεται να μη συζητας με εφηβους για το σεξ για παραδειγμα.......αυτοι μας λεγαν κακο το σεξ και τετοια....πωπω ελεος.......και αυτη η υποκρισια του δεν βριζουμε ελεος δηλαδη....ειναι κακο να βριζουμε?και αν ναι γιατι?υπαρχει παιδι που να μη βριζει?και τι κερδος εχεις αμα δεν βριζεις...?μηπως θα πας στην κολαση?επισης μας διαβαζανε κατι ανοησιες για θαυματα και τετοια....δεν θελω καν να μπω στον κοπο να τα αναλυσω περαιτερω.ετσι σιγα σιγα σου κανανε πλυση εγκεφαλου....και χωρις να το καταλαβεις εχεις γινει αλλος ανθρωπος...και λεω χωρις να το καταλαβεις γιατι οντως δεν το καταλαβαινεις.νομιζεις οτι δεν τρεχει τιποτα και οτι απλα πας και παιζεις και περνας ωραια....και τεσπα ζεις σε ενα κοσμο δικο σου που δεν υπαρχει.πολλοι θα πουν οτι αποκτουν φιλους...αλλα και σε ομαδα να πας αποκτας φιλους και μαλιστα η φιλια μεσα απο μια ομαδα γινεται ακομα πιο δυνατη...στην τελικη δεν βρισκω το λογο να στειλω τα παιδια μου εκειπερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Κάνε μου τη χάρη και δες πως αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο άτομο.:)
Επίσης κάνε μου τη χάρη και δες πως είπα πως το κατηχητικό ασκεί προσυλητισμό.Αν είσαι παπάς που κάνει κατηχητικό τότε θίξου ελεύθερα.:)
Απλές οδηγίες:
Βήμα 1ο.
Διαβάζουμε προσεκτικά το ποστ του άλλου.
Βήμα 2ο.
Πριν απαντήσουμε βεβαιωνόμαστε πως κατανοήσαμε τι θέλει να πει ο συνομιλητής μας,διαφορετικά δεν απανταμε η
ζητάμε διευκρίνηση.
Βήμα 3ο.
Απαντάμε.
Σημείωση:Βεβαιωθείτε πως έχετε κάτι να πείτε πριν απαντήσετε και δεν το κάνετε επιδή θέλετε να προσβάλεται κάποιον που διαφωνεί μαζί σας.


1) μιλαω γτ υποστηριζω τον zedblue 2) δεν σε υποχρεωσε κανενας να πας στο κατηχητικο οποτε δν υπαρχει προσυλητισμος και 3) δν γουσταρο τν ειρωνια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σκέφτεσαι με γνώμονα το ρατσισμό? Και έμμεσα κατηγορείς, καθόλου έξυπνο θα έλεγα, αν είχες κάτι πραγματικά να πεις, πεστο, μην πηγαίνεις παραπλεύρως... "πέφτω θύμα ρατσισμού από κάποιους που δεν μπορούν να το χωνέψουν"... Καημένο παιδί.

Μα δεν είναι μόνο οι φιλανωθρωπίες... Είναι η παρέα, η συζήτηση, όχι μόνο για τη θρησκεία όπως νομίζετε πολλοί, αλλά και για αυτή. Ο προσηλυτισμός περιλαμβάνει κάτι πιο σοβαρό...

Όσοι θέλουν να πάνε, θα πάνε, δεν τους υποχρεώνει κανείς. Όσοι δε θέλουν, δε θα πάνε.

Καταρχάς, η εκκλησία, δεν προσηλυτίζει.Όποιος θέλει να πιστέψει ή να ενταχθεί ενεργά θα το κάνει από μόνος του.
Ναι,θεωρώ πως στο θέμα θρησκεία σκέφτεσαι στενόμυαλα και ρατσιστικά σε αντίθεση με άλλα στα οποία φαίνεσαι ελαφρώς πιο ανοιχτόμυαλη.
Όλα αυτά η παρέα,η συζήτηση,μου φαίνονται φερετζές.
Και ναι,οι περισσόυτεροι χωρίς τη θέλησή τους,δεν έχουν πολλά παιδιά δημοτικού την όρεξη να πηγαίνουν κατηχητικό.
Και φυσικά και η εκκλησία στοχεύει στον προσηλιτισμό,αλλιώς γιατί δια΄δασκονται τα θρησκευτικά και γιατί όλα τα σχολικά βιβλία ελέγχονται από τον Πατριάρχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cardoso

Νεοφερμένος

Ο cardoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
και στην τελικη αν ηταν ενταξει θα επρεπε να μας λενε για τους παπαδες(μην τους χαρακτηρισω)και θα επρεπε να πεισουν τα παιδια να μην πηγαινουν στην εκκλησια γιατι ο θεος αν υπαρχει που πολυ αμφιβαλλω ειναι στην ψυχη του καθε ανθρωπου και δεν ειναι στην τσεπη των παπαδων...αυτα για οσους βλεπουν την αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
1) μιλαω γτ υποστηριζω τον zedblue 2) δεν σε υποχρεωσε κανενας να πας στο κατηχητικο οποτε δν υπαρχει προσυλητισμος και 3) δν γουσταρο τν ειρωνια σου...
1.Δεν το είπα για τον zedblue.
2.Φυσικά και σε αναγκάζει.Όταν μια μαμά παίρνει το 8χρονο παιδάκι της και το πηγαίνει τότε το παιδιάκι δεν παέι με τη θέλησή του.
3.Ό,τι αξίζεις παίρνεις.
Και τι συζητησεις κάνουν;Για παράδειγμα,για το βατοπαίδι συζητάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σκέφτεσαι με γνώμονα το ρατσισμό? Και έμμεσα κατηγορείς, καθόλου έξυπνο θα έλεγα, αν είχες κάτι πραγματικά να πεις, πεστο, μην πηγαίνεις παραπλεύρως... "πέφτω θύμα ρατσισμού από κάποιους που δεν μπορούν να το χωνέψουν"... Καημένο παιδί.

Μα δεν είναι μόνο οι φιλανωθρωπίες... Είναι η παρέα, η συζήτηση, όχι μόνο για τη θρησκεία όπως νομίζετε πολλοί, αλλά και για αυτή. Ο προσηλυτισμός περιλαμβάνει κάτι πιο σοβαρό...

Όσοι θέλουν να πάνε, θα πάνε, δεν τους υποχρεώνει κανείς. Όσοι δε θέλουν, δε θα πάνε.

Καταρχάς, η εκκλησία, δεν προσηλυτίζει.Όποιος θέλει να πιστέψει ή να ενταχθεί ενεργά θα το κάνει από μόνος του.

η εκκλησια προσηλυτιζει. σιγουρα δεν ειναι το μοτο της "οποιος θελει να πιστεψει"

απο το εμμεσο: "οποιος δεν θα κοινωνισει θα παει στη κολλαση (απλοικο αλλα κατι αρκετα διαδεδομενο σε μικρες ηλικιες), απο την "αναγκαιοτητα" της εξομολογησης, μεχρι την προσευχη στα σχολεια, τον αγιασμο και το ιδιο το μαθημα των θρησκευτικων. η απειλη για απουσιες σε οποιον δεν παρουσιαστει στον εκκλησιασμο του σχολειου. για μενα, ολα αυτα ειναι μια προσπαθεια διατηρησης της ηδη υπαρχουσας ταξης πραγματων.

απο τη στιγμη που ειναι δικια μας επιλογη, αν θα παμε στους κολπους της εκκλησιας, για ποιο λογο διδασκομαστε το μαθημα των θρησκευτικων με αυτο τον μεροληπτικο τροπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το να είναι κάποιος Χριστιανός δεν είναι πλεονέκτημα, όπως και το να μην είναι δεν αποτελεί μειονέκτημα.
Από κει και πέρα, πρώτον δεν διάβασες σίγουρα τίποτα από όσα είπα, αφού ακόμα πιστεύεις ότι ο παπάς κάνει κατηχητικό και δεύτερον πρέπει να είσαι το λιγότερο χαζός αν συνεχίσεις να επιμένεις ότι δεν βλέπεις κάποια χρησιμότητα. Και μόνο η ψυχαγωγία αρκεί. Άμα δεν καταλαβαίνεις την ανάγκη των νέων για τέτοιου είδους ψυχαγωγία και της ύπαρξης τέτοιων δραστηριοτήτων στην εποχή μας, τι να σου κάνω.
Όσο για τις φιλανθρωπικές πράξεις, πρέπει να έχεις οργανώσει εσύ πολλές παρέα με τους φίλους σου και θα ξέρεις κάτι παραπάνω μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το να είναι κάποιος Χριστιανός δεν είναι πλεονέκτημα, όπως και το να μην είναι δεν αποτελεί μειονέκτημα.
Από κει και πέρα, πρώτον δεν διάβασες σίγουρα τίποτα από όσα είπα, αφού ακόμα πιστεύεις ότι ο παπάς κάνει κατηχητικό και δεύτερον πρέπει να είσαι το λιγότερο χαζός αν συνεχίσεις να επιμένεις ότι δεν βλέπεις κάποια χρησιμότητα. Και μόνο η ψυχαγωγία αρκεί. Άμα δεν καταλαβαίνεις την ανάγκη των νέων για τέτοιου είδους ψυχαγωγία και της ύπαρξης τέτοιων δραστηριοτήτων στην εποχή μας, τι να σου κάνω.
Όσο για τις φιλανθρωπικές πράξεις, πρέπει να έχεις οργανώσει εσύ πολλές παρέα με τους φίλους σου και θα ξέρεις κάτι παραπάνω μάλλον.

οι φιλανθρωπικες πραξεις δεν ειναι κατι που περιοριζονται στα κατηχητικα.
ειναι, σιγουρα καλο να υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το να είναι κάποιος Χριστιανός δεν είναι πλεονέκτημα, όπως και το να μην είναι δεν αποτελεί μειονέκτημα.
Από κει και πέρα, πρώτον δεν διάβασες σίγουρα τίποτα από όσα είπα, αφού ακόμα πιστεύεις ότι ο παπάς κάνει κατηχητικό και δεύτερον πρέπει να είσαι το λιγότερο χαζός αν συνεχίσεις να επιμένεις ότι δεν βλέπεις κάποια χρησιμότητα. Και μόνο η ψυχαγωγία αρκεί. Άμα δεν καταλαβαίνεις την ανάγκη των νέων για τέτοιου είδους ψυχαγωγία και της ύπαρξης τέτοιων δραστηριοτήτων στην εποχή μας, τι να σου κάνω.
Όσο για τις φιλανθρωπικές πράξεις, πρέπει να έχεις οργανώσει εσύ πολλές παρέα με τους φίλους σου και θα ξέρεις κάτι παραπάνω μάλλον.
Ας οργανώνει η εκλησσία φιλανθρωπικές πράξεις ανερξάρτητα από αυτό.Και δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι ε΄χω κάνει,προφανώς δεν ταίζω τα ορφανά κάθε Κυριακή αλλά κάτι θα έχω κάνει κι εγώ κι ας είμαι και χαζός.
Το ''μειονέκτημα'' το είπα ειρωνικά.Και τέλος,θεωρώ πως ένα παιδάκι δημοτικου προτιμά να παιξει με τα playmobil ή ποδοσφαιρο παρά να πάει στο κατηχητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φάνη και στις γιορτές του σχολείου αν δεν πήγαινες, πάλι απειλή για απουσίες είχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
επετειους θα θελες να πεις, αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση. ναι, μας απειλουσαν, κατι που στην τελικη αποθαρρυνε. και στις δυο περιπτωσεις, θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει περιθωρειο επιλογης. δεν ειναι ο ρολος του σχολειου η δημιουργεια ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, επειδη ετυχε να ειναι η "κυριαρχη θρησκεια" του τοπου μας. προσωπικα, θεωρω αδυνατο να εχουν ολοι οι ανθρωποι την ιδια κοσμοθεωρεια υστερα απο τη δικια τους αναζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ας οργανώνει η εκλησσία φιλανθρωπικές πράξεις ανερξάρτητα από αυτό.Και δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι ε΄χω κάνει,προφανώς δεν ταίζω τα ορφανά κάθε Κυριακή αλλά κάτι θα έχω κάνει κι εγώ κι ας είμαι και χαζός.
Το ''μειονέκτημα'' το είπα ειρωνικά.Και τέλος,θεωρώ πως ένα παιδάκι δημοτικου προτιμά να παιξει με τα playmobil ή ποδοσφαιρο παρά να πάει στο κατηχητικό.

Λες να μην το κατάλαβα ότι το είπες ειρωνικά? Θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι δυστυχώς έχω το ελάττωμα να μην είμαι gay αλλά θα με βγάζατε όλοι ρατσιστή. Έτσι όπως το λες, είναι σαν να σε ενοχλεί που οργανώνονται τέτοιες πράξεις από το κατηχητικό. Απορώ γιατί. Αν δεν σε ενοχλεί, τότε μην ασχολείσαι, όχι να μας λες ότι υπάρχει και κάτι ύποπτο δηλαδή από πίσω.

Εσύ κάτσε σπίτι παίξε στο pc. Δικαίωμά σου. Κάποιος άλλος στο κατηχητικό μπορεί να θέλει να πάει να παίξει ποδόσφαιρο ή επιτραπέζια με άλλα παιδιά. Μπορεί να μην έχει φίλους και να θέλει να γνωρίσει. Δεν καταλαβαίνω πάλι το πρόβλημά σας.

Και όσο για τον άλλο που λέει για τις βρισιές, ε οκ σιγά. Κι εμάς έπεφτε κανά βρισίδι πού και πού και τι γινόταν? Παρατήρηση. Αν είναι δυνατόν να το κάνουμε κι εκεί μπουρδέλο. Στο σχολείο οι καθηγητές δηλαδή σε αφήνουν με την άνεση σου? Μου αρκεί όταν μπαίνω σε ένα λεωφορείο και ακούω παιδιά να "συζητάνε" το ότι οι 9/10 λέξεις είναι βρισιές. Πρέπει να τις ακούμε παντού? Άμα συγκρατηθείς και δεν βρίσεις, τι θα πάθεις? Αφυδάτωση?

Φάνη αυτά που λες στο αντίστοιχο topic (Θρησκευτικά στα σχολεία) σωστά ταιριάζουν. Σε αυτό όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ναι,θεωρώ πως στο θέμα θρησκεία σκέφτεσαι στενόμυαλα και ρατσιστικά σε αντίθεση με άλλα στα οποία φαίνεσαι ελαφρώς πιο ανοιχτόμυαλη.
Όλα αυτά η παρέα,η συζήτηση,μου φαίνονται φερετζές.
Και ναι,οι περισσόυτεροι χωρίς τη θέλησή τους,δεν έχουν πολλά παιδιά δημοτικού την όρεξη να πηγαίνουν κατηχητικό.
Και φυσικά και η εκκλησία στοχεύει στον προσηλιτισμό,αλλιώς γιατί δια΄δασκονται τα θρησκευτικά και γιατί όλα τα σχολικά βιβλία ελέγχονται από τον Πατριάρχη;

Δεν είναι φερετζές, έτσι γίνεται... Υπάρχει ψυχαγωγία, όταν είχα πάει δυο τρεις φορές απ'ότι είδα, τα παιδιά συζητάνε, συμμετέχουν σε δραστηριότητες, κάνουν χειροτεχνίες, παίζουν κλπ... Υπάρχουν ακόμα και καθηγητές που τους βοηθούν σε κάποια μαθήματα... Πού τον βλέπεις τον προσηλυτισμό?

Αυτοί που πάνε, είναι συνήθως παιδιά που θέλουν να πηγαίνουν... Εμένα δε με πίεσε κανείς, και δε εξάλλου δε θέλω να πάω...

Είναι τόσο δύσκολο να σεβαστείς την άποψη ενός παιδιού όταν σου λέει όχι????

Και όσο για το σεξ που διάβασα παραπάνω, ότι τους είπαν ότι είναι κακό, ε τώρα τι να πω, έλεος...


Α, και νομίζεις ότι κάθομαι και ξεκοκαλλίζω ένα κακογραμμένο βιβλίο θρησκευτικών, ελεγμένο από κάποιον?

Και τι είναι ο πατριάρχης? Δε με νοιάζει τι είναι, για μένα άλλο είναι ο χριστιανισμός, δεν τον εκπροσωπεί αυτός... Προσωπικά χέστηκα τι γράφει μέσα το βιβλίο... Δεν έχω δει κανένα παιδί να του έρχεται η θεία φώτιση επειδή διάβασε ένα βιβλίο, βιβλίο που εγώ βρίσκω γραμμένο με ΄τρόπο υπερβολικό και ανούσιο.... Αν μη τι άλλο, ο καθένας έχει μυαλουδάκι και κρίνει....
Μην τα ξαναλέμε.

η εκκλησια προσηλυτιζει. σιγουρα δεν ειναι το μοτο της "οποιος θελει να πιστεψει"

απο το εμμεσο: "οποιος δεν θα κοινωνισει θα παει στη κολλαση (απλοικο αλλα κατι αρκετα διαδεδομενο σε μικρες ηλικιες), απο την "αναγκαιοτητα" της εξομολογησης, μεχρι την προσευχη στα σχολεια, τον αγιασμο και το ιδιο το μαθημα των θρησκευτικων. η απειλη για απουσιες σε οποιον δεν παρουσιαστει στον εκκλησιασμο του σχολειου. για μενα, ολα αυτα ειναι μια προσπαθεια διατηρησης της ηδη υπαρχουσας ταξης πραγματων.

απο τη στιγμη που ειναι δικια μας επιλογη, αν θα παμε στους κολπους της εκκλησιας, για ποιο λογο διδασκομαστε το μαθημα των θρησκευτικων με αυτο τον μεροληπτικο τροπο;
΄

Ναι, θα το ξαναπώ ότι η εκκλησία δεν προσηλυτίζει... Έχει έρθει κανένας σπίτι σου από την ορθόδοξη ελληνική εκκλησία να σου πει αυτό και το άλλο? Αυτά τα κάνουν οι αιρετικοί...

Για το βιβλίο, διάβασε όσα είπα παραπάνω...

Για τις απουσίες για τον εκκλησιασμό, άμα δεν αισθάνομαι καλά, δε θα πάω, είναι απλό. Χέστηκα για την απουσία... Απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Λες να μην το κατάλαβα ότι το είπες ειρωνικά? Θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι δυστυχώς έχω το ελάττωμα να μην είμαι gay αλλά θα με βγάζατε όλοι ρατσιστή. Έτσι όπως το λες, είναι σαν να σε ενοχλεί που οργανώνονται τέτοιες πράξεις από το κατηχητικό. Απορώ γιατί. Αν δεν σε ενοχλεί, τότε μην ασχολείσαι, όχι να μας λες ότι υπάρχει και κάτι ύποπτο δηλαδή από πίσω.

Εσύ κάτσε σπίτι παίξε στο pc. Δικαίωμά σου. Κάποιος άλλος στο κατηχητικό μπορεί να θέλει να πάει να παίξει ποδόσφαιρο ή επιτραπέζια με άλλα παιδιά. Μπορεί να μην έχει φίλους και να θέλει να γνωρίσει. Δεν καταλαβαίνω πάλι το πρόβλημά σας.

Και όσο για τον άλλο που λέει για τις βρισιές, ε οκ σιγά. Κι εμάς έπεφτε κανά βρισίδι πού και πού και τι γινόταν? Παρατήρηση. Αν είναι δυνατόν να το κάνουμε κι εκεί μπουρδέλο. Στο σχολείο οι καθηγητές δηλαδή σε αφήνουν με την άνεση σου? Μου αρκεί όταν μπαίνω σε ένα λεωφορείο και ακούω παιδιά να "συζητάνε" το ότι οι 9/10 λέξεις είναι βρισιές. Πρέπει να τις ακούμε παντού? Άμα συγκρατηθείς και δεν βρίσεις, τι θα πάθεις? Αφυδάτωση?

Φάνη αυτά που λες στο αντίστοιχο topic (Θρησκευτικά στα σχολεία) σωστά ταιριάζουν. Σε αυτό όχι.

το ξερω, ηταν μια απαντηση σε κατι που ειπε η δεσποινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ό,τι μας συμαφέρει ρε φίλε.(για την kansas rocks! είναι αυτό.)Έχω βαρεθεί αυτή τη στενομυαλία,ερμήνευέ τα όπως θέλεις αν θεωρείς πως σου κάνει καλό.
Λοιπόν το κατηχητικό είναι σούπερ,απο αύριο θα πάω να γραφτώ.
Πείτε μου τουλάχιστον τι είδους συζητήσεις γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ναι, θα το ξαναπώ ότι η εκκλησία δεν προσηλυτίζει... Έχει έρθει κανένας σπίτι σου από την ορθόδοξη ελληνική εκκλησία να σου πει αυτό και το άλλο? Αυτά τα κάνουν οι αιρετικοί...

Για το βιβλίο, διάβασε όσα είπα παραπάνω...

Για τις απουσίες για τον εκκλησιασμό, άμα δεν αισθάνομαι καλά, δε θα πάω, είναι απλό. Χέστηκα για την απουσία... Απλά.
δεν χρειαζεται, βρισκονται ηδη μεσα στην παιδεια, στα σχολεια και, πανω-κατω, εχουν την μεριδα του λεοντος.
ομως ακομα εχω αυτη την απορροια, και εστω σε αλλο θεμα, θα ηθελα να απαντηθει. μου φαινετια παραλογο να εχουν ολοι οι ανθρωποι την ιδια κοσμοθεωρεια, υστερα απο την αναζητηση τους. ατομα ομως που κατεληξαν σε διαφορετικο συμπερασμα, βγηκαν αιρετικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
θέματα της επικαιρότητας, που ταλανίζουν την κοινωνία ή απασχολούν τους νέους.

Είδες που σου λέω ότι δεν διάβασες τίποτα? Μην με ρωτήσεις τώρα και ακριβώς. Σκέψου πχ θέματα που μπαίνουν και στην έκθεση στο σχολείο.
Φάνη αυτό γινόταν κυρίως παλιά. Πλέον αιρετικός δεν θεωρείται κάποιος που είναι άθεος ή έχει άλλη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είδες που σου λέω ότι δεν διάβασες τίποτα? Μην με ρωτήσεις τώρα και ακριβώς. Σκέψου πχ θέματα που μπαίνουν και στην έκθεση στο σχολείο.
Το Βατοπαίδι είναι θέμα της επικαιρότητας.Μίλησαν για αυτό;
Και οι συγκεκριμένοι κύριοι στο κατηχητικό δέχονται κάθε άποψη ή μόνο ό,τι τους συμφέρει;Με λίγα λόγια,οι συζητήσεις είναι ελεύθυερες;Γιατί οι εκθέσεις στο σχολείο δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Είδες που σου λέω ότι δεν διάβασες τίποτα? Μην με ρωτήσεις τώρα και ακριβώς. Σκέψου πχ θέματα που μπαίνουν και στην έκθεση στο σχολείο.
Φάνη αυτό γινόταν κυρίως παλιά. Πλέον αιρετικός δεν θεωρείται κάποιος που είναι άθεος ή έχει άλλη άποψη.

αιρετικος δνε μπορει να ειναι ενας αθεος.
ουτε καποιος που δεν πιστευει στον χριστιανισμο.
αιρετικος ειναι καποιος που ερμηνευει διαφορετικα τα κειμενα μιας θρησκειας.
αιρεση ειναι ιγα τους ορθοδοξους οι μαρτυρες του ιεχωβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι. Ίσως διότι συνήθως πίσω από τα περισσότερα κρύβονται άλλοι σκοποί (κυρίως το κέρδος). Εν πάσει περιπτώσει, δεν με ενδιαφέρει σε πολλά θέματα η γνώμη της εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top