Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Στις εξετασεις του εσπερινου (Δ' ταξη) το 2004 το 4ο θεμα αναφερεται σε υπολογισμο φορου (κλιμακωτα). Μπορει να το δει καποιος και να μου εξηγησει γιατι στο πρωτο αλλιως_αν ειναι:
Φορος<- 299*(15/100) και οχι Φορος<- 300*(15/100)?:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros1

Νεοφερμένος

Ο petros1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στις εξετασεις του εσπερινου (Δ' ταξη) το 2004 το 4ο θεμα αναφερεται σε υπολογισμο φορου (κλιμακωτα). Μπορει να το δει καποιος και να μου εξηγησει γιατι στο πρωτο αλλιως_αν ειναι:
Φορος<- 299*(15/100) και οχι Φορος<- 300*(15/100)?:what:


όπως βλέπεις και στη λύση κάτω, εσυ έχεις δίκο Ελένη! Μάλλον έγινε μπερδεμα αυτού που την έλυσε στο "έως και 700" της πρώτης κλίμακας. απο 700,01 έως και 1000,00 είναι 300,00 Ευρώ.

ολόκληρη η λύση:

Αλγόριθμος Εταιρία
Σύνολο_Φόρου <-- 0
Σύνολο_Καθαρού <-- 0
Για i απο 1 μεχρι 30
! Α.1
Διαβασε Όνοματεπώνυμο
Αρχή_Επανάληψης
διαβασε Αποδοχές
Μέχρις_ότου (Αποδοχές >= 0 ΚΑΙ Αποδοχές <=3000)
! Α.2
Αν Αποδοχές <= 700 τότε
Φόρος <-- 0
Αλλιώς_Αν Αποδοχές <= 1000 τότε
Φόρος <-- (Αποδοχές – 700) * 15 / 100
Αλλιώς_αν Αποδοχές <= 1700 τότε
Φόρος <-- 300 * 15 / 100 + (Αποδοχές – 1000) * 30 / 100
Αλλιώς
Φόρος <-- 300 * 15 / 100 + 700 * 30 / 100 + (Αποδοχές – 1700) * 40 / 100
Τέλος_Αν
!Α. 3
Καθαρό <-- Αποδοχές – Φόρος
Εμφάνισε Ονοματεπώνυμο, Αποδοχές, Φόρος, Καθαρό
!Β.1
Σύνολο_Φόρου <-- Σύνολο_Φόρου + Φόρος
!Β.2
Σύνολο_Καθαρού <-- Σύνολο_καθαρού + Καθαρό
τελος_επαναληψης
Εμφάνισε Σύνολο_Φόρου, Σύνολο_Καθαρού
Τέλος Εταιρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
thanks petro!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sun

Νεοφερμένος

Ο Sun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δε συμφέρει αυτό όμως σε κάποιον που ξέρει ήδη προγραμματισμό. Είναι σαν να έχεις απροσδιοριστία σε ένα όριο και αντί να παίρνεις del'hospital , να κάνεις tricks με ταυτότητες κ.λπ. και ίσως να μην καταλήξεις πουθενά. Και όλα αυτά γιατί δεν έχεις κάνει ακόμη τον del'hospital...

Crap! :mad:

Ουτε με del'hospital βρισκεις παντα ενα οριο πηλικου :nono: Αρα και παλι πρεπει να κανεις καπως αρση της απροσδιοριστιας :P
Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως εχεις αδικο :) , απο μικρος ασχολουμε με προγραμματισμο,ετσι μου φαινεται παιχνιδιακι η αεππ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας:bye: Αν θελουμε να ελεγξουμε αν ενας αριθμος ειναι ακεραιος μπορουμε να πουμε AN (XMOD1=0) TOTE... ειναι ακεραιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δε νομίζω. Οι πράξεις mod, div, ορίζονται μόνο μεταξύ ακεραίων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ok. thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

claimant

Νεοφερμένος

Ο claimant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας:bye: Αν θελουμε να ελεγξουμε αν ενας αριθμος ειναι ακεραιος μπορουμε να πουμε AN (XMOD1=0) TOTE... ειναι ακεραιος;

Για να δεις αν ειναι ακεραιος πρεπει να ισχυει [χ]=χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Για να δεις αν ειναι ακεραιος πρεπει να ισχυει [χ]=χ
αν αυτό ειναι απόλυτη τιμή δεν ισχύει διότι πρώτον η απόλυτη τιμή ορίζεται και στους πραγματικούς και 2ον μπορει ακεραιος να ειναι και αρνητικος αριθμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
λάθος μου...ακέραιο μέρος εννοείς...σοζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
σήμερα θα πώ μαζεμένες όσες Μα*κιες δεν έχω πεί φέτος!!!!!!!@$#!%#!#%#!%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εμένα ποτέ το προβλημά μου δεν ήταν οι ασκήσεις αλλά η θεωρία.Το προβλημά μου λοιπόν είναι το πρώτο θέμα που πιάνει 40/100.:(
Τι χρείαζεται να αποστηθίσεις απο το βιβλίο???????????γιατί αν είναι να το μάθουμε και αυτό σαν το ΑΟΔΕ τότε Καλό Πάσχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τι χρείαζεται να αποστηθίσεις απο το βιβλίο???????????

Όλη τη θεωρία.. Το ξέρω πως δεν βοηθάω αλλά δεν νομίζω να πάρεις το ρίσκο να διαβάσεις τα μισά και στο τέλος να σου τύχουν τα άλλα μισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δεν είναι το θέμα τι θα ρισκάρω αλλά οτι δεν μπορώ άλλη θεωρία.Μου φτάνει και μου περισεύει το ΑΟΔΕ...............έλεος πια,μετά τις εξετάσεις δεν θα μπορώ ούτε ονόματα να θυμάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμένα ποτέ το προβλημά μου δεν ήταν οι ασκήσεις αλλά η θεωρία.Το προβλημά μου λοιπόν είναι το πρώτο θέμα που πιάνει 40/100.:(
Τι χρείαζεται να αποστηθίσεις απο το βιβλίο???????????γιατί αν είναι να το μάθουμε και αυτό σαν το ΑΟΔΕ τότε Καλό Πάσχα.
Ναι, το 1ο θέμα είναι 40%. Φυσικά, η καθαρά ερώτηση θεωρίας είναι μία μόνο, το υπόλοιπο θέμα σε εξετάζει σε βασικές αρχές και δομές του προγραμματισμού και δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα απ' έξω - μιας και θα τα ξέρεις να τα εφαρμόζεις όλα αυτά.


Όσον αφορά τη θεωρία.... ναι, θεωρητικά θα πρέπει να τη μάθεις, χωρίς να παραλείψεις κάτι. Μπορεί να ρωτήσουν οτιδήποτε από εκεί μέσα, αν και οι ερωτήσεις ψιλοείναι στάνταρ.

Αλλά κοίτα... τα περισσότερα (όπως για παράδειγμα θεωρία στατικών-δυναμικών δομών) αν τα καταλάβεις μπορείς να τα αναπαράξεις εύκολα μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κρίνοντας από το θέμα που έβαλαν σε εμάς(περί γλωσσών υψηλού επιπέδου, φορητότητας κτλ) μάλλον θα προσανατολιζόμουν σε κάτι "τεχνικό", όπως compiler, interpreter, assembler ή σε κάτι με την γραμματική-συντακτικό της Γλώσσας... Όμως αυτό είναι καθαρά δική μου εκτίμηση με βάση τα περσινά θέματα! Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να σας βάλουν κάτι εντελώς άσχετο, οπότε καλύτερα να μάθεις ότι περισσότερο μπορείς!!! Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με σένα με την θεωρία και την αποστήθιση, αλλά εδω είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα από ότι ας πουμε στην ΑΟΔΕ, έχουν λογική που μπορεί να την καταλάβεις και να μην έχεις πρόβλημα(ή τουλάχιστον να πιάσεις το 70% της θεωρητικής ερώτησης...)!
Άσχετο, περί αντικειμενοστρέφειας έχουν ρωτήσει ποτέ; θυμάται κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Κάποιες ερωτήσεις εάν κάποιος γνωρίζει.
1) Εάν στον Αλγόριθμο γράψω Αλλιώς αντί για αλλιώς είναι λάθος;
2) Όταν στο πρόγραμμα δεν χρησιμοποιείται καμία μεταβλητή χρησιμοποιώ το MEΤΑΒΛΗΤΕΣ ή δεν το βάζω καθόλου;
3) Το πρώτο γράμμα από τις μεταβλητές (π.χ. πλήθος) θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά με κεφαλαίο;

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οι απαντήσεις με μια μικρή επιφύλαξη, αλλα νομίζω ότι είναι σωστά αυτά που θα πω:
1)όχι, δεν υπάρχει περιορισμός για κεφαλαίο!
2)δεν εχω ιδεα:P!
3)όχι, δεν χρειάζεται!

Κάτι που ίσως να σας βοηθήσει στο πώς βλέπεται τον αλγόριθμο:
ο αλγόριθμος ειναι κάτι το οποίο φτιάχνεται για καθαρά "προσωπική χρήση"(πάντα μιλάω για τον πραγματικό προγραμματισμό, αλλα αυτή την λογική έχει και η ανάπτυξη σε ένα βαθμό)!
η χρήση του ειναι να κάνει πιο "δομημένη" την σκέψη που θα οδηγήσει στην λύση του προβλήματος, ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις συνέχεια μικροαλλαγές στο πρόγραμμα για να γίνει πιο πλήρες ή πιο αποδοτικό...
Στην περίπτωση της ανάπτυξης τώρα, ο αλγόριθμος αντιπροσωπεύει την επίσημη έκφραση αυτού(ή την τελευταία έκδοση), δηλαδή αντί να φτιάχνεις σε ένα χαρτί 35 κομμάτια μίας λύσης(διαίρει και βασίλευε) διάσπαρτα, τα βάζεις με την σειρά ώστε να μπορεί να καταλάβει και κάποιος άλλος να καταλάβει τι παίζει...
Η μεγάλη διαφορά από ένα καθαρό πρόγραμμα ειναι ότι είναι πιο ελεύθερο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε είναι φανερό τι αντιπροσωπεύει(π.χ. πάρε από τον χρήστη αντί για διάβασε), αφού αυτό έχει να το κατάλαβει ανθρώπινος εγκέφαλος και όχι compiler ή interpreter...
Ελπίζω να βοήθησα!
Υ.Γ.: Έχω την αίσθηση ότι δεν κολλάνε σε μικρολεπτομέρειες αυτού του είδους(κεφαλαία ας πούμε), παρότι ειναι θεμιτό να φροντίσετε να μην τους δώσετε την ευκαιρία να πουν ότι σας κάνουν χάρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Οι απαντήσεις με μια μικρή επιφύλαξη, αλλα νομίζω ότι είναι σωστά αυτά που θα πω:
1)όχι, δεν υπάρχει περιορισμός για κεφαλαίο!
2)δεν εχω ιδεα:P!
3)όχι, δεν χρειάζεται!

Κάτι που ίσως να σας βοηθήσει στο πώς βλέπεται τον αλγόριθμο:
ο αλγόριθμος ειναι κάτι το οποίο φτιάχνεται για καθαρά "προσωπική χρήση"(πάντα μιλάω για τον πραγματικό προγραμματισμό, αλλα αυτή την λογική έχει και η ανάπτυξη σε ένα βαθμό)!
η χρήση του ειναι να κάνει πιο "δομημένη" την σκέψη που θα οδηγήσει στην λύση του προβλήματος, ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις συνέχεια μικροαλλαγές στο πρόγραμμα για να γίνει πιο πλήρες ή πιο αποδοτικό...
Στην περίπτωση της ανάπτυξης τώρα, ο αλγόριθμος αντιπροσωπεύει την επίσημη έκφραση αυτού(ή την τελευταία έκδοση), δηλαδή αντί να φτιάχνεις σε ένα χαρτί 35 κομμάτια μίας λύσης(διαίρει και βασίλευε) διάσπαρτα, τα βάζεις με την σειρά ώστε να μπορεί να καταλάβει και κάποιος άλλος να καταλάβει τι παίζει...
Η μεγάλη διαφορά από ένα καθαρό πρόγραμμα ειναι ότι είναι πιο ελεύθερο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε είναι φανερό τι αντιπροσωπεύει(π.χ. πάρε από τον χρήστη αντί για διάβασε), αφού αυτό έχει να το κατάλαβει ανθρώπινος εγκέφαλος και όχι compiler ή interpreter...
Ελπίζω να βοήθησα!
Υ.Γ.: Έχω την αίσθηση ότι δεν κολλάνε σε μικρολεπτομέρειες αυτού του είδους(κεφαλαία ας πούμε), παρότι ειναι θεμιτό να φροντίσετε να μην τους δώσετε την ευκαιρία να πουν ότι σας κάνουν χάρη!

Ok thanks για την απάντηση! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μπορείς να μου πείς ένα παράδειγμα που δεν σου χρειάστηκε η δήλωση μεταβλητών στο πρόγραμμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top