Κατάρα στο εκπαιδευτικό σύστημα!

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί που να πάρει να μην μπορώ να πάω (με τις κλασσικές διαδικασίες) σε μια άλλη σχολή, "παγώνοντας" τη θέση μου στην παρούσα, και όταν τελείωσω την άλλη να μπορώ να συνεχίσω;; Τι τους πείραζει;;; Τα λεφτά που θα έτρωγα απο το κράτος;; Να τους τα δινα τότε!! Να είχαν τέτοιο όρο!! Κανένα πρόβλημα!! Γιατί για να πάω σε άλλη σχολή να πρέπει να κάνω διαγραφή (που δεν γουστάρω να κάνω, μπήκα με αρκετό κόπο και δεν πρόκειται να την αφήσω τόσο εύκολα για κάποια με πολύ χαμηλότερη βάση);;; Την κέρδισα που να πάρει αυτή τη θέση, με την αξία μου, και με την ίδια αξία θα κέρδιζα και την άλλη! ΓΙΑΤΙ???? :down: :down: :down: :down: :down:

PS: Όχι, δεν το έμαθα τώρα, το ήξερα απο πρίν. Απλά με πήρε το παράπονο και ήθελα να ξεσπάσω. Ευχαριστώ που με διαβάσατε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φαντοζομαι οτι ηθελαν να αποφυγουν καποια καταχρηση, εδω καταχραστικε ο ελληνας το γεγονος οτι μπορεις να τελειωσεις μια σχολη οποτε θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί είναι κι άλλοι στην ουρά που περιμένουν:P


τέλειωσέ τη τη σχολή και πήγαινε στην άλλη. Εξασφαλίζεται μια κάποια αξιοκρατία με αυτό τον τρόπο.
Εντωμεταξύ, κάτι πήρε το αυτί μου για μαξ 6 χρόνια στις σχολές...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ναι το ν+2 είναι στα πλάνα.. :/
είναι παράλογο/κακό??:hmm:

Δεν είναι τόσο κατάρα... Το εκπαιδευτικό σύστημα επιτρέπει να τελειώσεις 1 σχολή, όπως επιτρέπει και οπουδήποτε αλλού. Δεν σου απαγορεύει στη συνέχεια να κάνεις ΚΑΙ καποια άλλη σχολή!!! Να μου πεις ότι δεν θεωρείς πχ σωστό να πρέπει να υπαρχουν εξετάσεις για να μπεις σε παρεμφερείς σχολές (πχ αν τελειώσεις τους ηλεκτρολόγους να μπορείς να πας με το πτυχίο σου και να γραφτείς πληροφορική πχ) υπο συνθήκες να το δεχτώ... Άλλωστε μπορείς να κάνεις υπομονή και να κάνεις κάτι που είδα να κάνουν παιδιά ένα με 2 έτη μικρότερα από μένα (εγώ είμαι με το παλιό σύστημα και δεν μπορώ). Τελείωσαν τη σχολή τους (μαθηματικό, νομική και ΗΜΜΥ τα 3 παι΄διά που ξέρω εγώ -βέβαια στην ώρα τους...) και ξανακατέθεσαν μηχανογραφικό χωρίς να δώσουν εξετάσεις και με το 10% μπήκαν σε κάποια άλλη σχολή! Και δεδομένου ότι φαντάζομαι ότι μιλάς για Ηλεκτρολόγους και Πληροφορική, αφού είσαι Ηλεκτρολόγος η Πληροφορική έχει χαμηλότερη βάση οπότε στάνταρ θα μπεις... Απλά... κοίτα να ξεμπερδεύεις γρήγορα! (και είμαι σίγουρη ότι αυτό ΔΕΝ το είχες σκεφτεί... ουτε εγω μέχρι που είδα να το κάνουν! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Μισέλ μου μας αρέσει δεν μας αρέσει είναι ένας κανόνας τον οποίο πρέπει να δεχτούμε. Με το να είσαι γραμμένη σε δυο σχολές ταυτόχρονα σημαίνει ότι παίρνεις τη θέση κάποιου άλλου σε μια από τις δυο σχολές.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ έπρεπε να τελειώσω το ΕΜΠ για να δώσω εξετάσεις και να περάσω Πληροφορική. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Μισελ για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι??Με το σκεπτικό ότι η σχολή που σκέφτεσαι να πας θα σου δώσει περισσότερες γνώσεις για επαγγελματική αποκατάσταση(εννοώ δηλαδή ότι το επάγγελμα που θα επιλέξεις να κάνεις θα εχει να κάνει περισσότερο με την καινούρια σου σχολή) νομίζω θα ήταν προτιμότερο να τελειώσεις τους ηλεκτρολόγους που όπως λες κ συ έκανες τόσο κόπο να μπεις και μετά έχοντας και πολύ περισσότερες γνώσεις θα μπορέσεις να κερδίσεις περισσότερα από την άλλη σου σχολή..Θα είσαι πιο καταρτισμένη στον τομέα εφ όσων είναι κάπως κοινές οι σχολές και θα εμπλουτίσεις περισσότερο τις γνώσεις σου!!Δεν θα σου ξεφεύγει τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μιλάω για πληροφορική. Αν την ήθελα τόσο πολύ την πληροφορική θα αλλαζα σχολή. Μιλάω για σχολή με πολύ πολύ χαμηλότερη βάση που δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω το ΗΜΜΥ για αυτήν όσο κι αν μου αρέσει το αντικείμενο εδώ και χρόνια. :(
Με λίγη σκέψη θα τη βρείτε. Ποιό είναι το μεγαλύτερο χόμπι μου που το έχω ψιλοκάνει και επάγγελμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
web design??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοντά είσαι. Υπάρχει βρε κρατική σχολή web design? Απο τη στιγμή που λέω για βάση προφανώς μιλάω για ΑΕΙ/ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
δεν ξέρω γιατί δεν με ενδιέφερε ποτέ και ούτε που το έχω ψάξει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
κρατική σχολή web design νομίζω δεν υπάρχει, υπάρχει??Μόνο σε κάποιες σχόλες και στη δική μου πχ υπάρχουν κάποια ενδεικτικά μαθήματα για σχεδιασμό ιστοσελίδων, ηλεκτρονικό εμπόριο κλπ..Μισελ δεν εννοούσα απαραίτητα πληροφορική εννοούσα οποιαδήποτε σχολή μπορεί να έχει σχέση με πληροφορική.Τελείωσε πρωτα τους ηλετρολόγους και αν στο μεταξύ δεν βρείς κάποιο μεταπτυχιακό στον κλάδο που λές πηγαίνεις στην άλλη σχολή που θέλεις όντας και περισσότερο καταρτισμένη στο χώρο και σαφώς τότε θα σε βοηθήσει και η εμπειρία σου από τους ηλεκτρολόγους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για γραφιστική μιλάω. Λυπάμαι χάσατε όλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο χαμηλά η γραφιστική βρε!!Γιαυτό μπερδευτήκαμε!!Να γραφτείς σε κάποια ιδιωτική παράλληλα με τις σπουδές σου πάιζει??Η εστω να παρακολουθείς κάποια σεμινάρια??Για να περάσεις γραφιστική χρειάζεται να δώσεις κ σχέδιο όμως εκτος από τους βαθμούς σου:hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με δολοφόνησες τώρα, indeed. :( :( :(
Δηλαδή ούτε με 10% όταν τελειώσω δεν μπορώ να πάω;

/me πάει να κάνει ελεύθερη πτώση απο το μπαλκόνι. Χμμμ 2,5 όροφο μένω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Δεν το ρωτάς καλύτερα μην τυχόν κάνω λάθος???Γιατί δεν πας σε ιδιωτική σχολή? αφού το θέλεις τόσο πολύ?Εκεί δεν χρειάζεται να ξεγραφτείς από την τωρινή σχολή σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε δεν είναι το ίδιο οι ιδιωτικές σχολές... :/:
Και δίκιο έχεις για το σχέδιο, αφού ο πρώτος είχε βγάλει πάνω απο 20.000 :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αν το θέλεις μόνο ως χόμπι μπορείς απλά να πηγαίνεις να παρακολουθείς κάποια μαθηματα πάντως!Αλλιώς ξεκίνα σχέδιο που φαντάζομαι θα σου αρέσει εξίσου όσο είσαι στους ηλεκτρολόγους και μόλις με το καλό τελειώσεις δίνεις σχέδιο και περνάς κ εκεί!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΩΣ ΧΟΜΠΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γίνεται δηλαδή να δώσω μόνο σχέδιο και να περάσω; Δεν θα πρέπει να 3αναδώσω όλα τα μαθήματα; Με κατατακτήριες τι παίζει;
Να πηγαίνω να παρακολουθώ το σκέφτηκα, αλλά εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και η μόναδική σχολή Γραφιστικής Αθήνα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αλήθεια??δεν ήξερα ότι γραφιστική έχει μόνο στην Αθήνα!Μία φίλη μου που έχει την ίδια τρέλα με σένα πηγαίνει κ παρακολουθεί γιαυτο στο είπα!Με κατατακτήριες δεν έχω ιδέα!Για πανελλήνιες ακόμα κ όλα τα μαθήματα να χρειάζεται να δώσεις(που δεν το νομίαω απλά σε περίπτωση που καταργηθεί το 10%)δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς βρε!Δεν θα σου είναι δύσκολο να πίασεις τη βάση της γραφιστικής χωρίς καθόλου διάβασμα άσε που τα μαθηματα που δίνουν τώρα είναι πλέν 6 κ όχι 9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως και στο akto που κοίταξα μου φαίνεται πιο πλήρες το πρόγραμμα σπουδών. Πολύ το λιγουρευτηκα! Αλλά ούτε που τολμώ να πω σε γονείς για κάτι τέτοιο... :(
Πάντως τους έστειλα mail για το πόσο κοστίζει... Δεν κάνει κακό να ξέρω... Εσύ ξέρεις καθόλου πόσο πάει το μαλλί έστω στο πολύ περίπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top