[11/06/2018] Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 2 50.0%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Οι των ανθρωπιστικών, συνεχίζετε με Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού. :thumbup:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2018. Για ό,τι αφορά την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Προσανατολισμού (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα και τις ασκήσεις κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο. :yes:

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά. :)

Καλή επιτυχία!! :cool:

Θέματα και Απαντήσεις στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού - Πανελλήνιες 2018:
ΘΕΜΑΤΑ 2018 - ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ


Απαντήσεις:
Από Φροντιστήρια Ορόσημο
Από Φροντιστήρια Πουκαμισά
Από Φροντιστήρια Μπαχαράκη
Από Φροντιστήρια Ρούλα Μακρή


Άλλα Μαθήματα:
Γενικής Παιδείας


Προσανατολισμού



Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:
Ο Τομέας Πανελλαδικών Εξετάσεων του iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό και προσφέρεται για συζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα καλή επιτυχία στα παιδιά της θεωρητικής με το μάθημα έρωτα ♥ για εμένα των αρχαίων ελληνικών.

Είμαι περίεργη να μάθω τι θέματα θα πέσουν και πόσο κοντά έπεσα στις προβλέψεις μου. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Τα θέματα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα :D

ΒΓΗ - ΒΓΗ ΚΑΝΕ :D


ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.


Τα αρχαία ελληνικά είναι από εύκολα και έως και πολύ βατά για όποιον όλην την υπόλοιπη χρονιά πάντως είχε διαβάσει και διάβασε. Η μετάφραση θεωρώ είναι από τα στάνταρ θέματα που σου χαρίζουν μοναδούλες όπως και αυτά των λεξιλογικών και της εισαγωγής. Για όποιον τα είχε μελετήσει και καταννοήσει αντίστοιχα μπορούσε να απαντήσει καθώς ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είχαν απαίτηση παπαγαλίας όσον αφορά την εξέταση της εισαγωγής αλλά έβαλαν αντιστοίχηση. Μόνο για εμένα που είναι το tricky είναι η διαχείριση χρόνου όσον αφορά στο κομμάτι του γνωστού καθώς έχουν εκτός μετάφρασης και 2 ερμηνευτικές οι οποίες και χρονοβόρες είναι ανάλογα βαθμολογούμενες στην κρίση του εξεταστή!

Όσον αφορά το άγνωστο μην μπερδεύεστε με τις λέξεις που δίνει, είναι πανεύκολο. Μία πρώτη καλή ανάγνωση βγαίνει το νόημα με την δεύτερη και τρίτη προσεχτική ανάγνωση βγαίνει και άνετα η μετάφραση. Γραμματική και συντακτικό επίσης δεν έχουν δυσκολία τα θέματα εάν και σε αυτά πρέπει να γίνει σωστή κατανομή του χρόνου.

Συμπέρασμα για έναν διαβασμένο μαθητή τα θέματα βγαίνουν πανεύκολα απλά το μόνο tricky είναι η σωστή διαχείριση και κατανομή του χρόνου. Γενικά δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα :)

Υγ: Πιστεύω θα έχουμε και άριστα γραπτά φέτος αρχαία, παραπάνω από άλλες χρονιές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ωραια τα θεματα, εμενα μου αρεσαν αρκετα. Το γνωστο ειναι απ τα “sos” κειμενα, και στις ερμηνευτικες μπορεις να γραψεις αρκετα πραγματα. Βεβαια πρεπει να γινει καλη κατανοημη του χρονου και να μη ξεφυγουν οι μαθητες. Εισαγωγη εβαλαν αντιστοιχιση και οχι παπαγαλια οπως μας εβαζαν παλια (καλο αυτο, γιατι βοηθαει και τους μετριους μαθητες που μπορει να τυχει να θυμηθουν κατι που ακουσαν στην ταξη). Το αγνωστο ειναι ωραιο κειμενο και βγαινει ευκολα η μεταφραση, αρκει να το διαβασουν 1-2 φορες οι μαθητες για να πιασουν το γενικοτερο νοημα.
Επισης!!! Τα τελευταια χρονια δινουν τιτλο στο αγνωστο ή καποιες πληροφοριες, σαν το κορυφαιο που εδωσαν περσι «Στο κείμενο που ακολουθεί γίνεται αναφορά στο πότε ο ρητορικός λόγος χάνει την αποτελεσματικότητά του». Σου ειπαν τι λεει το κειμενο και βγαινει κατευθειαν η μεταφραση :D Παλια σε εμας (πριν 5 χρονια που εδωσα) δεν εδιναν τιποτα, μας πετουσαν ενα αγνωστο, τον συγγραφεα και το εργο και μας ελεγαν να το μεταφρασουμε. :P

(Σε καθε περιπτωση, αυτα που γραφουμε εμεις περι ευκολιας των θεματων δεν ισχυει. Καλυτερα να πουν οι μαθητες, οταν γυρισουν, την αποψη τους. Προσωπικα εχω τελειωσει φιλολογια, πινω ενα φραπε τωρα και βλεπω τα θεματα χαλαρα, και μου φαινονται ευκολα. Μπορει στα παιδια που δινουν να φανουν δυσκολα, γιατι υπαρχει και ο παραγοντας του αγχους!)

Καλα αποτελεσματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Τα θέματα φαίνονται βατά, αλλά καλό είναι να μην κάνουμε βαρύγδουπες δηλώσεις σχετικά με το βαθμό δυσκολίας. Μιλάμε για αρχαία κατεύθυνσης που εκ των πραγμάτων είναι απαιτητικά και οι αριστούχοι κάθε χρόνο ελάχιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τα θέματα μια χαρά εύκολα είναι... Το άγνωστο το έκαναν γνωστό με τόσες πολλές λέξεις που έδωσαν έτοιμη την μετάφραση :hehe: Η πολιτεία εμένα δεν μου άρεσε όταν ήμουν μαθητής, αν και για τους περισσότερους είναι αγαπημένη ενότητα, οπότε δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα παιδιά. Όσο για την αντιστοίχηση στην εισαγωγή, φαίνεται πόσο βλακώδεις εισαγωγές μαθαίνατε (εγώ δεν είχα μάθει και ευτυχώς σε εμάς είχε πέσει Σ/Λ:redface:). Τουλάχιστον στο υπουργείο κατάλαβαν ότι δεν έχει νόημα να περιμένουν από τα παιδιά να μαθαίνουν αυτολεξεί τις εισαγωγές.


Γενικά συμφωνώ με τον chaos, γιατί και σε εμάς έβαζαν ένα κείμενο έτσι χωρίς να ξέρουμε τίποτα περί αυτού :hehe: (καλά, οι λέξεις που έδιναν μεταφρασμένες περιορίζονταν το πολύ σε μία :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πινω ενα φραπε τωρα και βλεπω τα θεματα χαλαρα, και μου φαινονται ευκολα.

Σωστότατο! Κι εγώ ξύπνησα πριν λίγο, έφτιαξα καφέ, άνοιξα το laptop κι αφού έριξα μια ματιά στην επικαιρότητα λέω δεν βλέπω και τα θέματα που έπεσαν σήμερα στα αρχαία; Ωραιότατα μου φάνηκαν! (Παίζει και η νοσταλγία όταν σκέφτεσαι τον εαυτό σου πριν από χρόνια στην ίδια θέση. Προσωπικά με 19,8 που είχα βαθμολογηθεί στα αρχαία μόνο καλές αναμνήσεις έχω).΄Αλλο όμως αυτό κι άλλο να προσπαθείς να συγκεντρωθείς για να αποδώσεις τα μέγιστα και να δικαιώσεις τον ιδρώτα που έχυσες τόσον καιρό πάνω από τα βιβλία. Το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια! Ας προσπαθήσουμε λίγο να φέρουμε τον εαυτό μας στη θέση των παιδιών που δίνουν! Επίσης άλλο είναι απλά να ρίχνεις μια ματιά στα θέματα και άλλο να τα πραγματεύεσαι. Για να δούμε, υπάρχει κάποιος από αυτούς που πιστεύουν ότι τα "άριστα" θα πέσουν με το τσουβάλι, να μας δώσει τις λύσεις πριν ανακοινωθούν από τα φροντιστήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Έχω 4 φίλους που δίνουν (και) φέτος. Με το που ξύπνησα μπηκα να δω τα θέματα και πραγματικά με έπιασε άγχος πριν τα δω, σαν να εξεταζομουν πάλι εγω! Η ανακούφιση μου ήταν απερίγραπτη όταν είδα την Πολιτεία και μάλιστα την τριπλή λειτουργία του νόμου. Και τις δύο ερωτήσεις του γνωστού τις είχα λιώσει πέρυσι, ήταν αναρτημένες στο σάιτ του υπουργείου, θυμάμαι μέχρι και τωρα τις απαντήσεις! Το άγνωστο πρέπει να ναι βατό αλλά ούτε και πολύ εύκολο.

Μπείτε να μας πείτε πανελληνιομαχοι!!! Ελπίζω μόνο θετικά να μιλήσετε κι εσείς!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγραψα σημερα αρχαια .Λοιπον το γνωστό ευκολακι. 1,5 σελιδα για το β1 και αλλες 2 για το β2 .Εισαγωγη και λεξιλογικες γελοιες.

Αγνωστο μου φανηκε αρκετα ευκολο.Οι περισσοτερες λεξεις να φανταστειτε υπηρχαν στο γνωστο οποτε δεν υπηρχε δυσκολια.


Οι ασκήσεις ηταν κλασσικες

Εγω θα πω οτι εγραψα πανω απο 80 αλλα για να ειμαι ρεαλιστικος περιμενω πανω απο 90
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αυτήν την φορά είναι σωστά :P :redface:

View attachment 62892
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν πολύ εύκολα, στο άγνωστο είδα τις απαντήσεις κ θεωρώ πως έχω γράψει γύρω στο 35-36/40. Για το γνωστό δεν έχω δει απαντήσεις (και ούτε πρόκειται, βασικά ούτε μπροστά μου δε θέλω να το ξαναδώ πλέον), αλλά θεωρώ πως δεν παρέλειψα τίποτα από σχόλια του βιβλίου και τις σημειώσεις του φροντιστηρίου, έκανα παραπομπές παντού, οι ερωτήσεις από εισαγωγή και λεξιλογικά ήταν γελοίες, άρα περιμένω και εκεί ένα 55 τουλάχιστον στα 60 (μπορεί και 60/60). Πάντως έχω γράψει πάνω από 18, όπως και να'χει, και ίσως και πάνω από 19. :D
Εντωμεταξύ όλοι στο σχολείο μου περίμεναν ηθικά, κ αυτές τις μέρες ξεσκίστηκαν στον Αριστοτέλη, εμένα όμως κάτι μου έλεγε μέσα μου πως θα μπει Πολιτεία, κ ήμουν 100% σίγουρος γι'αυτό, οπότε χτες έκατσα κ έβγαλα και τις 3 ενότητες από 2 φορές την καθεμία. Και τελικά δικαιώθηκα!!! :D
(το βλέμμα των συμμαθητών μου όταν είδαν ότι έπεσε Πολιτεία, όπως είχα πει εγώ, ήταν ανεκτίμητο, σχεδόν δολοφονικό μπορώ να πω :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosDjent

Νεοφερμένος

Ο SteliosDjent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μπορει να μου καποιος που ειναι οι απαντησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Παναγιώτη χαίρομαι που έγραψες καλά αλλά έχεις υπόψη σου ότι σε όποια σχολή κι αν περάσεις από τα αρχαία δε γλιτώνεις ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θέλω Γαλλική Φιλολογία. ;)
Και με τα αρχαία γενικά δεν έχω κανένα θέμα, το γνωστό δε θέλω να ξαναδώ μπροστά μου, ή τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που διδάσκεται στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θέλω Γαλλική Φιλολογία. ;)
Και με τα αρχαία γενικά δεν έχω κανένα θέμα, το γνωστό δε θέλω να ξαναδώ μπροστά μου, ή τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που διδάσκεται στο σχολείο.
Παναγιώτη, και για την Έκθεση και για τα Αρχαία έγραψες ότι πιστεύεις πως πήγες πολύ καλά. Και για τα Αρχαία διάβασες και σημειώσεις φροντιστηρίου. Δεν χρειάζεται να γράψεις υψηλές βαθμολογίες για την εισαγωγή σου στη Γαλλική Φιλολογία, η οποία παρεμπιπτόντως είναι μια υπέροχη σχολή. Κάτι για Πολιτικές Επιστήμες έγραφες παλαιότερα ότι σε ενδιαφέρουν νομίζω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και άλλες ενδεικτικές :) View attachment 62893
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και άλλες ενδεικτικές :) View attachment 62893
Εμένα δεν μου ανοίγουν αυτές οι απαντήσεις. Το αρχείο δηλαδή δεν είναι pdf. :/: Από ποια ιστοσελίδα είναι; Αφού σε άλλη ιστοσελίδα δεν έχουν ανέβει ακόμη απαντήσεις απ' ότι έχω κοιτάξει.
Α, ή μάλλον όχι αυτό που λέει συνημμένο αρχείο, ανοίγει κανονικά. ^^

Το συντακτικό και η γραμματική ήταν πολύ προσεγγίσιμα. Το 2013 είχα δώσει Πανελλήνιες
και τη συντακτική αναγνώριση και τη γραμματική τα απάντησα κατευθείαν. ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top