Άναψαν μαγκάλι για να ζεσταθούν

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια οπως και να το κανουν ,ανεξαρτητα απο το τραγικο αποτελεσμα , δεν καις οοο,τι βρεις προκειμενου να ζεσταθεις!
και το ιδιο ή παρεμφερες εχει επαναληφθει είτε με το να παρει φωτια το οικημα είτε με το να προκληθει θανατος λογω αναθυμιασεων. ηταν πολυ ανωριμο εκ μερους τους και δεν ήταν λογικη αντιδραση!
οσο για τα αποτελεσματα της οικονομικης κρισης καλυτερο θα ταν αυτα να αποσυνδεθουν απο αυτο το συμβαν. φυσικα κι αυτος ο παραγοντας εμπλεκεται αλλα εδω προκειται κυριως για ανθρωπινο λαθος και αβλεψια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι, οκ, να άναβαν φωτιά σε κάποιο πάρκο or something πάει στο διάολο. Άλλωστε, όταν το δωμάτιό σου είναι κρύο, είναι πιο κρύο από το εξωτερικό περιβάλλον:P Π.χ. τώρα έξω έχει 10° κι εγώ στο δωμάτιό μου έχω 8° (ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΚΡΕΜΜΥΔΙ:hehe:).

Θυμάμαι όταν ήμασταν μικροί, οι δάσκαλοί μας μάς έλεγαν ότι αν ανάβουμε φωτιές σε κλειστό χώρο, θα πεθάνουμε από το μονοξείδιο του άνθρακα. Οι φοιτητές αυτοί δεν το ήξεραν;

Δηλαδή οκ, κράξτε το κράτος, αλλά μερικές φορές κάνουμε κι εμείς μαλακίες. Αν εγώ κόψω το χέρι μου με το μαχαίρι, δε θα μου φταίει το μαχαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δηλαδή οκ, κράξτε το κράτος, αλλά μερικές φορές κάνουμε κι εμείς μαλακίες. Αν εγώ κόψω το χέρι μου με το μαχαίρι, δε θα μου φταίει το μαχαίρι.

Θα φταίει η μνημονιακή πολιτική της πλουτοκρατίας ενάντια στις τάξεις του λαού και αυτό γιατί: «επειδή σε οδήγησε σε απελπισία μέσα στο ίδιο σου το σπίτι και εσύ πήρες το μαχαίρι για να κόψεις το χέρι σου ως έσχατη λύση». Πρόσεχε πόσο ωραία έφτιαξα το σενάριο για να στρέψω το ενδιαφέρον όχι στο χέρι σου (δεν ενδιαφέρει κανέναν) αλλά στην πολιτικοποιημένη ερμηνεία, η οποία αρέσει..;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
To μονοξείδιο του άνθρακα δεν μυρίζει. Σε κοιμίζει γλυκά-γλυκά και σε σκοτώνει ύπουλα. Παλιότερα υπήρχαν μαγκάλια (και η γιαγιά μου έχει) αλλά υπήρχαν πάντα ανοιχτά παράθυρα. Και επίσης, φωτιά δεν πιάνεις με μαγκάλι. Φινίτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Για πρόσεχε πως μιλάς...
Ο αδερφος μου ρουμανια ζει και εκει χτυπαει η θερμοκρασια -15 και -20.
Και επειδή κάνει οικονομία γιατι τα λεφτα ισα ισα του φτανουν και δε γουστάρει να αναβει καλοριφερ, φοραει 2 μπλουζες μεσα στο σπιτι και χοντρη ζακετα.
Μια χαρά ζεστενεται. Δεν έχει καψει καμια καρεκλα...


Και επειδή και ο αδερφός μου ζει στην σουηδία,να σε ενημερώσω πως εκεί έχουν όλα τα σπίτια θέρμανση,νερό και ρεύμα ΔΩΡΕΑΝ.
Παράγουν ενέργεια καίγοντας σκουπίδια.

Τα παιδιά χαροπαλεύουν και εσύ τα λες καθυστεριμένα. Μάλλον άλλος δεν προσέχει τις εκφράσεις του εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και επειδή και ο αδερφός μου ζει στην σουηδία,να σε ενημερώσω πως εκεί έχουν όλα τα σπίτια θέρμανση,νερό και ρεύμα ΔΩΡΕΑΝ.
Παράγουν ενέργεια καίγοντας σκουπίδια.

Τα παιδιά χαροπαλεύουν και εσύ τα λες καθυστεριμένα. Μάλλον άλλος δεν προσέχει τις εκφράσεις του εδώ μέσα.



Άλλο Σουηδία, άλλο Ελλαδιστάν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη αλλά έχεις ιδέα τι κάνεις; Στρέφεις το νόημα του θέματος εκεί που βολεύει τα αυτιά. :) Ειδικά η ορολογία σου μου θυμίζει συνέλευση της ΠΚΣ στο Πανεπιστημιακό αμφιθέρετρο για να περαστεί κομμένο μάθημα με βαθμό 5. Αυτό που έκανε και ο Γιωργάκης, ο Αντρέας και άλλοι πριν κάτι χρόνια. Έλεγαν πράγματα που ήθελε ο λαός να ακούει. Το αντάλλαγμά τους, μια ισόβια αυτοκρατο-πρωθυπουργική καρέκλα. Σε αυτό το φόρουμ, σε κοινωνικά δράματα, η συζήτηση καταλήγει πάντα σε φτηνό κατινάζ και σε ότι βολεύει αυτούς που "κατευθύνουν" την συζήτηση. Μίλησα πριν για αξιοπρέπεια στους νεκρούς και με γράψατε στα ιδρωμένα all starάκια σας. Δεν είναι ωραίο να κομματικοποιείται η συζήτηση. Να προσανατολίζεται σε συγκεκριμένα μικροκομματικά πλαίσια γιατί μετά κάνουμε αυτό που βρίζουμε στα τηλεπαράθυρα. :)

Προσωπικά, παρέθεσα την άποψή μου αναφορικά με το συγκεκριμένο συμβάν. Δεν έχω διάθεση να κατευθύνω καμία συζήτηση. Γνωρίζω φυσικά ότι ήταν κάπως αφελές εκ μέρους των παιδιών να ενεργήσουν κατά αυτόν τον τρόπο, ωστόσο, δε δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι δεν αναλογεί καμία ευθύνη και στην συγχρόνη πολιτική πρακτική. Εξάλλου, ας μη ξεχνάμε ότι τελευταία το ποσοστό τέτοιων ατυχημάτων έχουν αυξηθεί έναντι προηγούμενων χρόνων...

Το γεγονός «...να ζεσταθούν» δεν επιβεβαιώθηκε ως είδηση διότι δεν ήταν κάποιος παρόν εν ώρα του συμβάντος για να εξετάσει τα κίνητρα. Όλοι μιλάνε επί του αποτελέσματος δίνοντας σε αυτό και μια χροιά συμπόνιας, ενώ έτσι όπως έχουμε ως κοινωνία ένα "γεια" πας να πεις σε έναν άνθρωπο ή να χαμογελάσεις και μπορεί να φας και ξύλο. Κατά τα άλλα, τα θεατρινίστικα RIP μας μάραναν.
Τόσο παράξενο σου φαίνεται κάποια παιδιά να προσπαθήσουν να βρουν τρόπους για να ζεσταθούν; Αλλά βέβαια... το να ανάψουν μαγκάνι για την πλάκα είναι πιο λογικό... :whistle: Αναφορικά με την "χροιά συμπόνιας" είναι τόσο γελοίο που δε πρόκειται καν να το σχολιάσω.

Αν θέλουμε να πλάθουμε μυθοπλασίες μπορούμε να καταλήξουμε σε πολλά αυθαίρετα συμπεράσματα. Περιμένετε μέχρι να συνέλθουν οι δυο σοβαρά νοσηλευόμενοι και να μας πουν ακριβώς πως είχε η όλη ιστορία. Ειδικά από τα Ελληνικά ΜΜΕ μην περιμένετε αντικειμενική πληροφόρηση. Ένα κόμμα ή μια τελεία να αλλάξει, αλλάζει όλο το νόημα της είδησης με αποτέλεσμα να δημιουργείται μια παραφιλολογία.
Και κάτι άλλο: Μόνο σε μένα μου φαίνεται αντιφατικό...; Προηγουμένως ανέφερες για την αξιοπρέπεια στη μνήμη των νεκρών... Με αυτό είναι σαν να λες "ηθελέστα και παθέστα"...

Υ.Γ. Μη βλέπετε πολύ Βασιλάκη Καϊλα και μην ακούτε πολύ Παντελίδη. Βλάπτει.
Μάλλον αυτό πήγαινε για κάποιον άλλον... :whistle:

ρε παιδια οπως και να το κανουν ,ανεξαρτητα απο το τραγικο αποτελεσμα , δεν καις οοο,τι βρεις προκειμενου να ζεσταθεις!
και το ιδιο ή παρεμφερες εχει επαναληφθει είτε με το να παρει φωτια το οικημα είτε με το να προκληθει θανατος λογω αναθυμιασεων. ηταν πολυ ανωριμο εκ μερους τους και δεν ήταν λογικη αντιδραση!
οσο για τα αποτελεσματα της οικονομικης κρισης καλυτερο θα ταν αυτα να αποσυνδεθουν απο αυτο το συμβαν. φυσικα κι αυτος ο παραγοντας εμπλεκεται αλλα εδω προκειται κυριως για ανθρωπινο λαθος και αβλεψια.

Προσωπικά, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο συμβάν αποτελεί ένα κράμα αυτών των δύο παραγόντων: της οικονομικής ύφερης αφενός και της αφέλειας των νεαρών παιδιών αφετέρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Έβλεπα τώρα την συνέντευξη στο ΣΚΑΙ, ήταν ένας γείτονας και φίλης της κοπελιάς που τη βρήκαν. Το στόρυ πάει ως εξής:
Τα παιδιά κάνανε ψηστήρι(τους είχε φάτσα φόρα ο γείτονας), ως αργά το βράδυ ,2-3 ίσως και πιο αργά. Μαζί με το φαγητό πέσανε μπυρόνια και κρασί. Στο τέλος πήρανε το μαγκάλι μέσα (με έναν σπάρο 2 τριγώνια λογικά) και ξέρουμε την κατάληξη. Σημειωτέον είναι επίσης πως ο ένας βρέθηκε καθισμένος σε καρέκλα με το κεφάλι πεσμένο στο γραφείο. Επίσης και οι 5 βρέθηκαν χωρίς σφυγμό, ευτυχώς υπήρχε γείτονας καρδιολόγος που επανέφερε τους 3ης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Υπάρχουν ηθικοί αυτουργοί για αυτό το συμβάν.Αυτά τα παιδιά είναι και άλλα θύματα λόγω της κρίσης. Δυστηχώς άμα δεν αλλάξει η πολιτική θα θρηνήσουμε και άλλα θύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Συνάνθρωποι μας αυτοκτονούν,άλλοι ψάχνοντας τρόπους θέρμανσης βρίσκουν το θάνατο,άλλοι καθημερινά χάνουν τη δουλειά τους,άλλοι τα φέρνουν ίσα ίσα για να μη τους πάρει κάποια τράπεζα το σπίτι,μόνο και μόνο για να μείνει η χώρα μας στο ευρώ.Φτάνει πια με τους σωτήρες αυτής της χώρας,φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλά εκτός του ότι τα παιδιά αυτά προφανώς κουβαλούσαν τσιμέντο αντί για μυαλό στο κεφάλι για να κάνουν κάτι τέτοιο,γονείς δεν είχαν να τους πουν "παιδί μου είσαι με τα καλά σου φωτιά μέσα στο σπίτι";!
Όσο κι αν έχει ανέβει το ριμαδοπετρέλαιο,η θέρμανση αποτελεί τη βασικότερη ανάγκη το χειμώνα (μετά το φαγητό) κι αυτό το πράγμα από όποια πλευρά κι αν το δούμε είναι ξεφτίλα!
Αν στο κάτω κάτω δε μπορεί κανείς να δώσει 30€-40€ το μήνα 50-50 με συγκάτοικο για να ζεσταθεί ας κάτσει στο πατρικό του,τι πάει να σπουδάσει σε άλλη πόλη;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν στο κάτω κάτω δε μπορεί κανείς να δώσει 30€-40€ το μήνα 50-50 με συγκάτοικο για να ζεσταθεί ας κάτσει στο πατρικό του,τι πάει να σπουδάσει σε άλλη πόλη;!

Ή να πάρει μία εστία γαμώ το Χριστό μου. Άλλοι κι άλλοι δικαιούνται εστίες με ψεύτικα δικαιολογητικά και εννοείται με ψεύτικες φορολογικές δηλώσεις, και αυτά τα παιδιά ήταν αναγκασμένα να νοικιάσουν παρά την δυσμενή οικονομική τους κατάσταση. Αι σιχτίρ και η δωρεάν παιδεία και όλα. Στο διάλο και τα συγγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ή να πάρει μία εστία γαμώ το Χριστό μου. Άλλοι κι άλλοι δικαιούνται εστίες με ψεύτικα δικαιολογητικά και εννοείται με ψεύτικες φορολογικές δηλώσεις, και αυτά τα παιδιά ήταν αναγκασμένα να νοικιάσουν παρά την δυσμενή οικονομική τους κατάσταση. Αι σιχτίρ και η δωρεάν παιδεία και όλα. Στο διάλο και τα συγγράμματα.
Καταλαβαίνω ως ένα σημείο τις οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζει κάποιος,αλλά μη τα δραματοποιούμε και όλα...
Με κλανιές δε βάφονται αυγά δυστυχώς κι όταν κάποιος επιλέγει να πάει σε άλλη πόλη να σπουδάσει χωρίς να του το επιτρέπουν τα οικονομικά του οφείλει να είναι και έτοιμος για τις συνέπειες των επιλογών του!
Σε μια επαρχιακή πόλη όπως η Λάρισα,δε θέλει δα και μια περιουσία κανείς για να τη βγάλει αξιοπρεπώς!

Τα λέω όλα αυτά γιατί έχω υπόψη μου άπειρες περιπτώσεις παιδιών στις Σέρρες π.χ. που ενώ είχαν παρόμοιο τμήμα Α.Ε.Ι. στον τόπο τους ήρθαν και νοίκιασαν εδώ παρά τα οικονομικά τους χάλια αντί να ξαναπροσπαθήσουν,όπως επίσης και περιπτώσεις που ανοίγουν κάθε δεύτερο βράδυ μπουκάλι σε νυχτερινό μαγαζί και στο σπίτι τους όταν πας δεν έχουν ούτε αερόθερμο,με την πρόφαση ότι "δεν έχω λεφτά"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τα λέω όλα αυτά γιατί έχω υπόψη μου άπειρες περιπτώσεις παιδιών στις Σέρρες π.χ. που ενώ είχαν παρόμοιο τμήμα Α.Ε.Ι. στον τόπο τους ήρθαν και νοίκιασαν εδώ παρά τα οικονομικά τους χάλια αντί να ξαναπροσπαθήσουν,όπως επίσης και περιπτώσεις που ανοίγουν κάθε δεύτερο βράδυ μπουκάλι σε νυχτερινό μαγαζί και στο σπίτι τους όταν πας δεν έχουν ούτε αερόθερμο,με την πρόφαση ότι "δεν έχω λεφτά"!

Έλα μου ντε. Τελικά σε αυτήν την χώρα η κοροϊδία πάει ολίγο σύννεφο. Εκτός από τις ρεαλιστικά δραματικές περιπτώσεις που αξίζουν βοήθεια ως συνάνθρωποι και ΑΝΘΡΩΠΟΙ που είμαστε, υπάρχουν και οι «κατά φαντασίαν ασθενείς». Όταν βλέπεις ότι κάθε σπίτι μπορεί και συντηρεί ακριβά κινητά τηλέφωνα (με την τελευταία λέξη της μόδας), καλό ρουχισμό (με στυλ) και το παράδειγμα που αναφέρει ο φίλτατος jack, τελικά τι να πιστέψεις ή να μην πιστέψεις που να πάρει; :worry: Τόσα ρακάδικα, κουτούκια ουζάδικα, ...ποιος τα συντηρεί; Η μαυροφόρα θεία Αντιγόνη με την σύνταξη των 80 €; :hmm:Βλέπεις καθημερινά στον δρόμο την ανθρώπινη εξαθλίωση και δυστυχία, η οποία δεν κρύβεται όσο και να προσπαθείς. Δεν μπορείς να χρωστάς 2-3 ενοίκια στον σπιτονοικοκύρη ως φοιτήτρια / φοιτητής και να βγαίνεις 2 φορές την βδομάδα σπαταλώντας από 50 € την έξοδο τουλάχιστον και μετά να "κλαίγονται" για την οικονομική κρίση!! Κάτι δείχνει αυτό..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το fact εν προκειμένω είναι ότι ελλείψει πόρων για θέρμανση, χρησιμοποιούνται διάφοροι εναλλακτικοί επιβλαβείς τρόποι. Ωστόσο το ότι στις πόλεις καίνε ό,τι βρούνε μπροστά τους προκειμένου να ζεσταθούν και βγαίνω εγώ (και ο καθένας) έξω και αναπνέω το μονοξείδιο και με πιάνει δύσπνοια, δεν το βλέπω να σχολιάζεται με το ίδιο μένος. Κοιτάει ο καθένας την πάρτη του μέχρι να σημειωθεί ένα τραγικό γεγονός και τότε ξυπνάτε (ξυπνάμε)?:hmm:Τι σόι λογική είναι αυτή?

Το κράτος αν θέλουμε να το κατηγορήσουμε, δεν θα το κατηγορήσουμε (μόνο) επειδή πέθαναν 2 παιδιά και άλλα 3 είναι σε κώμα. (Ναι τραγικό γεγονός, ναι κρύωναν και η ανάγκη για επιβίωση είναι ισχυρή οπότε μπορεί να δράσεις και παρορμητικά. Νταξ, ας κλείσει επιτέλους αυτό το κομμάτι περί λύπης και θρήνου. Και γω λυπάμαι που χάθηκαν ζωές με τέτοιο τρόπο εν έτει 2013, αλλά ας μην χάσουμε την ουσία). Αυτό είναι ένα γεγονός που συνέβη μεμονωμένα, και ό,τι θέλετε στοίχημα ότι δεν είναι το μόνο που έχει συμβεί εν έτει 2013 στην Ελλάδα, απλά αυτό έτυχε να πάρει διαστάσεις. Αν θέλουμε λοιπόν να κατηγορήσουμε για κάτι το κράτος είναι που δεν είχε τα αρχίδια να βγει να ορίσει κάποιους κανόνες υγιεινής ώστε αυτοί οι εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης να μην μας ξεπαστρέψουν όλους μακροπρόθεσμα. Βγαίνει ο άλλος για jogging και εισπνέει όλα τα προϊόντα καύσης από τις γύρω πολυκατοικίες. Δεν θα τον ξεπαστρέψουν μέσα σε ένα 12ωρο όπως τα παιδιά αυτά, αλλά πότε θα θυμηθεί να διαμαρτυρηθεί που δεν πάρθηκαν προφυλάξεις, όταν εμφανίσει πρόβλημα 30 χρόνια μετά? Μην βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος του Αμαζονίου που έχετε μπροστά σας.

Θέλω να καταλήξω ότι μου φαίνεται πολύ υποκριτικό όλο αυτό σαν γεγονός. Τρώμε στην μάπα τους ρύπους από τους ανθυγιεινούς τρόπους θέρμανσης χωρίς να απαιτούμε να γίνει κάτι γι' αυτό (να πάρουν μεγάλες διαστάσεις τυχόν δράσεις των συλλόγων υγείας ας πούμε, όπως εν προκειμένω), και μόλις γίνεται κάτι ακραίο και άμεσο ξαφνικά ενδιαφερόμαστε όλοι και θυμόμαστε την *κωλοχώρα* στην οποία ζούμε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μπορώ να το συνειδητοποιήσω...
Βρισκόμαστε στον 21ο αιωνα... ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ.
πάμε καλά? Φωτιά μέσα στο σπίτι? Τόσο μυαλό ρε παιδί μου?
Δε σΚέφτηκαν ότι θα αρπάξει φωτιά?
Και το πεντάχρονο ξαδερφακι μου ξέρει ότι είναι επικίνδυνο.
Δε θέλω να γίνω κακός, αλλά τα ήθελε ο κωλος τους...

Τι να κάνουμε ρε μεγάλε δεν έχουμε όλοι το δικο σου το μυαλο που τα ξερεις όλα.

Αν και εγω προσωπικα ως εικονα ήξερα τι είναι αυτο το αντικειμενο,αλλα δεν το ήξερα ως λέξη ουτε και ξερω πόση ζημια μπορεί να προκαλέσει.

Σήμερα μου το πε η μητερα μου επειδη πρώτον ακούστηκε στην τηλεόραση και επιπλεον το χρησιμοποιουσαν στην εποχη της και το ήξερε τι ηταν και τι ζημια μπορει να προκαλεσει αν δεν το χειριστείς σωστά.

Τι θα πει αυτό? Οτι είμαι καθυστερημένος επειδη δεν ήξερα?

Εχεις δηλαδή την εντύπωση οτι οι νεαροί αν γνωριζαν τις επιπτώσεις θα εκαναν τετοιο πράγμα? ή μηπως ηθελαν να χασουν την ζωη τους?

Το μόνο σιγουρο είναι ότι αν γνωριζαν τις επιπτώσεις δεν θα το ρίσκαραν και ουτε θα έβαζαν σε κίνδυνο την ζωή τους.

Αυτες τις μαλακίες να μην έλεγες μονο και θα ήσουν μια χαρά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Διαβάζοντας το thread πρέπει να πω δυο πράγματα :

1) Συλλυπητήρια στις οικογένειες των παιδιών που χάθηκαν άδικα και καλή ανάρρωση στα παιδιά που νοσηλεύονται στη ΜΕΘ.
2) Ντροπή σε όσους κράξατε. Έξω από τον χορό,όλοι επιστήμονες είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οσο απεχθες ειναι να χαρακτηριζεις εναν νεκρο βλακα,
το ιδιο απεχθες ειναι να αξιοποιείς αυτόν τον ατυχο θάνατο για να κάνεις πολιτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Επειδη ειμαι 32 και εζησα σε προ ευρω εποχες αυτα που βλεπω τωρα (μαγγαλια λιποθυμιες απο πεινα κλπ) δεν τα φανταζομουν ποτε.
Δε θυμαμαι ανθρωπος να μην ειχε πετρελαιο στο σπιτι , για παιδι πεινασμενο ουτε για αστειο ,κλωτσουσαμε τα πορτοκαλια που μας
μοιραζαν δωρεαν . Δεν υπηρχε περιπτωση παιδι να μην εχει εστω μια τυροπιτα να φαει .
Το δε μαγγαλι νομιζα οτι ειχε εξαφανιστει απο την Ελλαδα κι ομως το βλεπω εν ετη 2013.
Αυτα σας τα γραφω γιατι οι περισσοτεροι δεν προλαβατε τη δραχμη και μας εχουν πρηξει οτι χωρις ευρω θα καταστραφουμε κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top