Έλλειψη εφηβικής "αθωότητας"

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ισως ορισμένα κορίτσια θιχτούν με αυτό το topic, αλλά θα ήθελα να μου πουν τη γνώμη τους και που διαφωνούν.
Χθες ήμουν αργά το βράδυ σε ένα μπαρ, και αντίκρισα ενα θέαμα που πραγματικά δεν μου άρεσε καθόλου, το ίδιο και στην παρέα μου. 14-15 κοριτσάκια γυμνασίου ντυμένα πάρα πολυ προκλητικά, βαμμένες μέχρι αηδίας στο πρόσωπο, 12+ ποντα τακούνια, έντονο κραγιόν και χόρευαν προσπαθώντας να επιδείξουν τα ανύπαρκτα στήθη τους που είτε φορώντας είτε στενότερα ρούχα είτε με άλλους τρόπους που έχετε εσείς τα κορίτσια, ωστε να δείχουν τα στήθη μεγαλύτερα μεγαλύτερα...
Και δεν είναι μόνο αυτό. Αυτές έφτασαν στο μαγαζί κατα τις 12μιση που κατ εμε είναι αρκετά αργά για ένα κορίτσι γυμνασίου. Εγώ όταν ήμουν γυμνάσιο (Β με Γ), δεν υπήρχε περίπτωση να βγω στις 12μιση.
Το παραπάνω με προβλημάτισε αρκετά. Το συναντάω αρκετές φορές και προσπαθώ να καταλάβω την αιτία του προβλήματος... Γιατί ένα κορίτσι 14 χρονών, αντί να χαρεί την παιδική του ηλικία, να ασχοληθεί με πράγματα που κάνουν τα κορίτσια στην ηλικία τους (δεν αναφέρομαι σε διάβασμα αλλά σε δραστηριότητες), θέλει να γίνει ενα μικρομέγαλο που να βγαίνει στις 12μιση σε μπαρ, να κωλοχτυπιέται ανάμεσα στις φίλες της και σε κάτι 20άριδες άγνωστους, να πίνει (που κανονικά απαγορεύεται), να βγαίνει φωτογραφίες με μπουκάλια βότκας πχ και να τις ανεβάζει στο χαζο-Facebook περιμένοντας να πάρει 1.000 Like για να το παίξει high class γκόμενα, που στην ουσία είναι ενα ανώριμο κοριτσάκι που θέλει να το παίξει μεγαλύτερη; Γιατί και στο facebook χειρότερα πράγματα γίνονται. Κάθε 2 λεπτά ανεβάζουν προκλητικές φωτογραφίες.
Άντε πέσαμε σε περιπτώσεις... Οι γονείς τι κάνουν; Καμαρώνουν όταν βλέπουν το 14χρονο κορίτσι τους να βγαίνει στις 12μιση το βράδυ με τέτοια εμφάνιση που δεν αρμόζει σ' αυτή την ηλικία; Οι πατεράδες κυρίως, δεν αντιδρούν; :hmm:

Μην με πείτε οπισθοδρομικό και μη πείτε οτι οι καιροί έχουν αλλάξει γιατί δεν ισχύει και το γνωρίζετε αυτό.
Ευχαριστώ. Περιμένω τις απόψεις σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Kανονικά στα μπαρ δεν υπάρχει όριο ηλικίας; Το ίδιο συμβαίνει και στη περιοχή μου που είναι πολύ μικρότερη απο τη Θεσσαλονίκη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έλα ρε γιατί μόνο τα κορίτσια τα κάνουν αυτά; ξέχασες τους 14χρονους γαμιάδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Kανονικά στα μπαρ δεν υπάρχει όριο ηλικίας; Το ίδιο συμβαίνει και στη περιοχή μου που είναι πολύ μικρότερη απο τη Θεσσαλονίκη:P

Κι όμως εδώ δεν υπάρχει όριο ηλικίας, πίνεις ο,τι θες :)


έλα ρε γιατί μόνο τα κορίτσια τα κάνουν αυτά; ξέχασες τους 14χρονους γαμιάδες;
Πως ντύνονται δηλαδή οι 14χρονοι γαμιάδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κι όμως εδώ δεν υπάρχει όριο ηλικίας, πίνεις ο,τι θες :)
Ισχύει αυτό που ανέφερες. Πάντως εξίσου θλιβερό είναι να αφήνουν οι γονείς μικρά παιδιά δημοτικού να κυκλοφορούν μόνα τους στο δρόμο το βράδυ για να πάρουν για παράδειγμα την παραγγελία απο την ψησταριά:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν είναι μόνο θέμα ντυσίματος κι εσύ το λες, είναι η όλη συμπεριφορά. το αγόρι δε χρειάζεται να φορέσει κάτι αποκαλυπτικό για να γίνει αρεστό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Kανονικά στα μπαρ δεν υπάρχει όριο ηλικίας; Το ίδιο συμβαίνει και στη περιοχή μου που είναι πολύ μικρότερη απο τη Θεσσαλονίκη:P
όπως το είπες..κανονικά! όπως και κανονικά υπάρχει όριο ηλικίας για το ποτό..αλλά δεν νομίζω να τηρείται κάπου:/:
έλα ρε γιατί μόνο τα κορίτσια τα κάνουν αυτά; ξέχασες τους 14χρονους γαμιάδες;

μιλάει κυρίως για το ντύσιμο και το πόσο προκαλούν μέσα σε ένα μπαρ..δεν νομίζω να ντύνεται κάπως ένας 14χρονος για να προκαλέσει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ισχύει δυστυχώς αυτό που περιγράφετε... Το όριο ηλικίας μόνο θεωρητικά υπάρχει...
Τραγική κατάσταση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Kανονικά στα μπαρ δεν υπάρχει όριο ηλικίας; Το ίδιο συμβαίνει και στη περιοχή μου που είναι πολύ μικρότερη απο τη Θεσσαλονίκη:P
Εδώ είχαμε πάει σινεμά όταν είμασταν 12 και είδαμε μια ταινία που αποδείχτηκε τελείως ακατάλληλη αλλά μας βάλανε κανονικά μέσα. Σιγά μην ελέγχουν στα μπαρ. Θα έπρεπε βέβαια αλλά υπάρχουν και συμφέροντα! ;)
Νομίζω στις μικρές περιοχές, κυρίως στα χωριά είναι πολύ εντονότερο το φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κατά βάση πιστεύω φταίει η διαπαιδαγώγηση που έλαβαν από το οικογενειακό τους περιβάλλον, είτε κοριτσιών είτε αγοριών. Όλα κυρίως από κει πηγάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εδώ είχαμε πάει σινεμά όταν είμασταν 12 και είδαμε μια ταινία που αποδείχτηκε τελείως ακατάλληλη αλλά μας βάλανε κανονικά μέσα. Σιγά μην ελέγχουν στα μπαρ. Θα έπρεπε βέβαια αλλά υπάρχουν και συμφέροντα! ;)
Νομίζω στις μικρές περιοχές, κυρίως στα χωριά είναι πολύ εντονότερο το φαινόμενο.
Naι , όμως σε ορισμένα μπαρ γίνονται και κάποια άλλα πράγματα. Τέλος πάντων, ας έχει. Αφού είναι τόσο μεγάλες για να κάνουν μεταμεσονύκτιες εξόδους, θα είναι ικανές να φροντίσουν και τον εαυτό τους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Προφανώς και συμφωνώ με την άποψη του Βασίλη..ότι και τα αγόρια δυστυχώς έχουν ξεφύγει αρκετά, είμαι από μικρή πόλη και είναι ευκολότερο να το καταλάβεις πως η μάζα σε αυτές τις ηλικίες έχει ''φύγει'' από τις συνήθειες που είχαμε εμείς τότε..και δεν είναι και πολλά χρόνια πριν:/: Όσο για το θέμα των μπαρ...για μένα την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν γονείς και μετα οι ιδιοκτήτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό..ειδικά όταν είχαμε πάει 4ήμερη,πήγαμε σ'ένα κλαμπ,όπου χόρευαν πάνω στις μπάρες κοριτσάκια γυμνασίου,με θεόκοντα και στενά σορτς και κολλητά μπλουζάκια,τα οποία τα είχαν σηκωμένα...ήθελα να φύγω εκείνη τη στιγμή απο 'κει μέσα..ένιωθα πως ήμουν σε μπ*****ο...πραγματικά,δε ξέρω τι κάνουν οι γονείς..μάλλον δε τους ενδιαφέρει η κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα κορίτσια τους..αδιαφορούν εντελώς..υπάρχουν,όμως,ορισμένες που το χαίρονται αυτό και ταυτίζονται μαζί τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προφανώς και συμφωνώ με την άποψη του Βασίλη..ότι και τα αγόρια δυστυχώς έχουν ξεφύγει αρκετά, είμαι από μικρή πόλη και είναι ευκολότερο να το καταλάβεις πως η μάζα σε αυτές τις ηλικίες έχει ''φύγει'' από τις συνήθειες που είχαμε εμείς τότε..και δεν είναι και πολλά χρόνια πριν:/: Όσο για το θέμα των μπαρ...για μένα την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν γονείς και μετα οι ιδιοκτήτες

όχι εγώ δεν είπα ότι έχει ξεφύγει κανείς απλά ότι όλοι τα ίδια κάνουν. όχι κι ότι δεν είναι πρόβατα αλλά οκ μη το δαιμονοποιείτε και τόσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
όχι εγώ δεν είπα ότι έχει ξεφύγει κανείς απλά ότι όλοι τα ίδια κάνουν. όχι κι ότι δεν είναι πρόβατα αλλά οκ μη το δαιμονοποιείτε και τόσο

ναι λάθος η χρησιμοποίηση της λέξης ''ξεφύγει''. Απλά ότι και πολλά αγόρια παρουσιάζουν τέτοιου είδους συμπεριφορά, με τον δικό τους τρόπο φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δυστυχώς τέτοια φαινόμενα παρατηρούνται όλο και περισσότερο στις μέρες μας!Συμφωνώ με τη Dailan...δεν είναι θέμα φύλου,αλλά θέμα διαπαιδαγώγησης,παιδείας και χαρακτήρα.Πάντως,παιδιά τέτοιων ή και λίγο μεγαλύτερων ηλικιών υπήρχαν και σε άλλες εποχές...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Είναι το κλασσικό που τα 13χρονα θέλουν να μοιάζουν 25άρες και αργότερα όταν μεγαλώσουν και γίνουν 35+ θα θέλουν πάλι να νιώθουν και να δείχνουν 25άρες. Όχι ότι στα 20 επαινώ ένα προκλητικό ντύσιμο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είναι το κλασσικό που τα 13χρονα θέλουν να μοιάζουν 25άρες...

Εγώ δε θέλω,ήδη μοιάζω 15-16άρα :mad::(

Γιατί βιάζονται να μεγαλώσουν:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Naι , όμως σε ορισμένα μπαρ γίνονται και κάποια άλλα πράγματα. Τέλος πάντων, ας έχει. Αφού είναι τόσο μεγάλες για να κάνουν μεταμεσονύκτιες εξόδους, θα είναι ικανές να φροντίσουν και τον εαυτό τους.:P
Πολλά παραδείγματα από την καθημερινή ζωή αποδεικνύουν το αντίθετο. ;):/:
Και μετά τραβάνε οικογενειακώς τα μαλλιά τους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ισως ορισμένα κορίτσια θιχτούν με αυτό το topic, αλλά θα ήθελα να μου πουν τη γνώμη τους και που διαφωνούν.
Χθες ήμουν αργά το βράδυ σε ένα μπαρ, και αντίκρισα ενα θέαμα που πραγματικά δεν μου άρεσε καθόλου, το ίδιο και στην παρέα μου. 14-15 κοριτσάκια γυμνασίου ντυμένα πάρα πολυ προκλητικά, βαμμένες μέχρι αηδίας στο πρόσωπο, 12+ ποντα τακούνια, έντονο κραγιόν και χόρευαν προσπαθώντας να επιδείξουν τα ανύπαρκτα στήθη τους που είτε φορώντας είτε στενότερα ρούχα είτε με άλλους τρόπους που έχετε εσείς τα κορίτσια, ωστε να δείχουν τα στήθη μεγαλύτερα μεγαλύτερα...
Και δεν είναι μόνο αυτό. Αυτές έφτασαν στο μαγαζί κατα τις 12μιση που κατ εμε είναι αρκετά αργά για ένα κορίτσι γυμνασίου. Εγώ όταν ήμουν γυμνάσιο (Β με Γ), δεν υπήρχε περίπτωση να βγω στις 12μιση.
Το παραπάνω με προβλημάτισε αρκετά. Το συναντάω αρκετές φορές και προσπαθώ να καταλάβω την αιτία του προβλήματος... Γιατί ένα κορίτσι 14 χρονών, αντί να χαρεί την παιδική του ηλικία, να ασχοληθεί με πράγματα που κάνουν τα κορίτσια στην ηλικία τους (δεν αναφέρομαι σε διάβασμα αλλά σε δραστηριότητες), θέλει να γίνει ενα μικρομέγαλο που να βγαίνει στις 12μιση σε μπαρ, να κωλοχτυπιέται ανάμεσα στις φίλες της και σε κάτι 20άριδες άγνωστους, να πίνει (που κανονικά απαγορεύεται), να βγαίνει φωτογραφίες με μπουκάλια βότκας πχ και να τις ανεβάζει στο χαζο-Facebook περιμένοντας να πάρει 1.000 Like για να το παίξει high class γκόμενα, που στην ουσία είναι ενα ανώριμο κοριτσάκι που θέλει να το παίξει μεγαλύτερη; Γιατί και στο facebook χειρότερα πράγματα γίνονται. Κάθε 2 λεπτά ανεβάζουν προκλητικές φωτογραφίες.
Άντε πέσαμε σε περιπτώσεις... Οι γονείς τι κάνουν; Καμαρώνουν όταν βλέπουν το 14χρονο κορίτσι τους να βγαίνει στις 12μιση το βράδυ με τέτοια εμφάνιση που δεν αρμόζει σ' αυτή την ηλικία; Οι πατεράδες κυρίως, δεν αντιδρούν; :hmm:

Μην με πείτε οπισθοδρομικό και μη πείτε οτι οι καιροί έχουν αλλάξει γιατί δεν ισχύει και το γνωρίζετε αυτό.
Ευχαριστώ. Περιμένω τις απόψεις σας. :)
Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι αυτό το θέμα δε με θίγει προσωπικά. Σίγουρα όμως, ντρέπομαι και ταυτόχρονα λυπάμαι ένα μεγάλο ποσοστό εκπροσώπων του φύλου μου. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης αναλογεί στους γονείς, αλλά δεν πρόκειται να δικαιολογήσω τα κορίτσια αυτά, καθώς υπάρχει και η προσωπική ευθύνη. Για μένα, η ωριμότητα και η αξιοπρέπεια δεν είναι χαρακτηριστικό συγκεκριμένων ηλικιών. Όταν βλέπω γύρω μου κορίτσια στις αντίστοιχες προαναφερθείσες ηλικίες να έχουν τα μυαλά τους ακόμα μέσα στο κεφάλι τους, θεωρώ ότι δεν έχει χαθεί ακόμα η ελπίδα. :P
Γι' αυτό κορίτσια χαλαρώστε και μαζέψτε κώλους, βυζιά και πολλά άλλα και απλά ζήστε την ηλικία σας!! Μη βιάζεστε να γνωρίσετε την απόλυτη ηδονή (:wall:). Θα έρθει η ώρα σας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top