arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τι να σου πω??? Κατ'αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!!! Έπειτα δεν θα ήθελα τόσο πολύ πληροφορίες όσο προτάσεις για το τι μπορώ να κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Έλα ντε !!!! Τα μαθήματα τα εφαρμοσμένα στις θετικές επιστήμες στο πανεπιστήμιο χρειάζονται και θεωρητικές γνώσεις????? Διδάσκονται δηλαδή ή κατευθείαν βουρ στον πατσά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandereno

Νεοφερμένος

Ο alexandereno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι κ γω λοιπον , ενας απο τους πολλους που ΞΑΝΑπανε στην σφαγη (τις πανελληνιες) .Ειδα οτι υπαρχουν ατομα που ασχολουνται πραγματικα με το blog κ εχουν σχεση με τα καλλιτεχνικα-εικαστικα οποτε αποφασισα να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα κ να ζητησω κ καποιες παραπανω γνωμες .
Περισυ λοιπον με την βαθμολογια μου καταφερα να περασω στο Φυσικο Ηρακλειου σαν επιλογη μου αντι της γραφιστικης (που εβγαλα τα μορια και παραπανω),παρακολουθησα τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου αλλα αποφασισα μεσα στα χριστουγεννα οτι θελω να ξανακανω μια προσπαθεια μηπως και καταφερω να μπω στην αρχιτεκτονικη ,κυριως γιατι εχω κλιση στο σχεδιο .δεν εχω κανει μαθηματα σχεδιουκαι παρ'ολ'αυτα καταφερα να βγαλω 3200 μορια απο το σχεδιο,αλλα οπως διαβασα απο ενα σχολιο ,ασχολουμαι με την ζωγραφικη πιο πριν απ'οσο θυμαμαι τον εαυτο μου (τυχαινει ο πατερας μου να ειναι ζωγραφος) και αχολουμαι γιατι ετσι πολλες φορες εκραζομαι .
Το Θεμα ειναι ομως οτι μετα απο την αποφαση μου αυτη ,αρχισα να σκεφτομαι περισσοτερο την προοπτικη κυριως μιας σχολης 3-D Animation μετα γραφιστικης ,και ακομα κ την σχολη καλων τεχνων .Με την επαγγελματικη αποκατασταση λοιπον σε καθένα απο αυτούς τους τομείς πως πανε τα πραγματα ? ειναι ευκολη η εισαγωγη στη δημοσια εκπαιδευση μεσω της σχολης καλων τεχνων ? και αν δεν περασω τελικα αρχιτεκτονικη (που υποτιθεται οτι εκει ειναι καλυτερα τα πραγματα απο πλευρας χρηματων) τι προτεινεται να κανω ,να αφησω την κλιση μου για ισως ενα φυσικο με ελαχιστα μεγαλυτερες προοπτικες εισαγωγης στο δημοσιο ?
Ζηταω πραγματικα τη βοηθεια σας ,για να καταφερω επιτελους να αποφασισω τι θα κανω (ακομα συχαινομαι λιγο κ το ηρακλειο πλεον ,μετα απο ορισμενα περιστατικα ,για την περιπτωση που μου προτεινεται να παραμεινω στο φυσικο )

Ευχαριστω πολυ για το χρονο που θα διαθεσετε για να διαβασεται την "ιστοριουλα" μου και περιμενω διαφωτιστικες(!) απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι τι έχει προοπτικές. Είναι ΕΣΕΝΑ ΤΙ σου αρέσει να κάνεις;
Ονειρεύεσαι να σχεδιάζεις σπίτια; Να δημιουργείς τρισδιάστατες απεικονίσεις; Να σχεδιάζεις έντυπα, εταιρικές ταυτότητες και λογότυπα; Να σχεδιάζεις interfaces? Sites? Να ζωγραφίζεις?
Αυτό σκέψου, και η επιλογή επαγγέλματος έρχεται μετά. Επιτυχημένοι άνθρωποι υπάρχουν σε ΚΑΘΕ χώρο. Αν λατρεύεις αυτό που κάνεις και είσαι καλός σε αυτό, δεν θα πεινάσεις.

Μια φορά ζούμε μόνο, θες πραγματικά να τη χαραμίσεις κάνοντας κάτι που δεν σε ενδιαφέρει για το ένα τρίτο αυτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε , μπορώ να σου πώ με απόλλυτη γνώση, το εξής.Η Αρχιτεκτονική ,είναι καλή επιστήμη ,αλλά αν δεν έχεις πατέρα , αρχιτέκτονα ,τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα στην αγορά εργασίας. Τώρα , για την Α.Σ.Κ.Τ ,δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για να εισαχθείς ,εκτός κι αν είσαι ταλέντο. Αν τα καταφέρεις είναι καλά ,και μπορείς να ασχοληθείς γενικά με καλλιτεχνικά πράγματα σε πολλούς τομείς ,ενδυματολογία,σκηνικά, και πολλά άλλα.
Προσωπικά ,σου συστήνω να δώσεις σε 'οποια σχολή θα αισθάνεσαι ευτυχισμένος και ειναι και στίς δυνατότητές σου πάνω απ όλα.
Μην ακούς τον ένα ή τον άλλον ,υπάρχει χώρος για όλους .Προσπάθησε και
η ζωή είναι για τους δυνατούς !
Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Εγω ,παντως, αυτη τη στιγμη βρισκομαι στην Αθηνα και εχω γραφτει ισως στο καλυτερο εργαστηριο που προετοιμαζει παιδια για τις εξετασεις εισαγωγης στη Α.Σ.Κ.Τ. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του δωσω συγκεκριμενες πληροφοριες. Εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με τη δουλεια που γινεται εκει και επισης ειναι το εργαστηριο που ειχε τις περισσοτερες επιτυχιες την τελευταια φορα στις εισαγωγικες εξετασεις. Απορω ,παντως, με τις αποριες που εχεις αν και ο πατερας σου ειναι ζωγραφος. Μου φαινεται πολυ παραξενο να μην ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα για σενα. Και εγω δεν κατεληξα απ'την αρχη σ'αυτην την αποφαση (σπουδασα αρχικα γραφιστικη σε ιεκ) καθησα κανα δυο χρονια, δουλεψα απο 'δω κι απο 'κει και τωρα κανω προετοιμασια. Με λιγα λογια κι εγω ψιλοχαμενος ημουν μεχρι να παρω την αποφαση, αλλα για την Α.Σ.Κ.Τ εχω ακουσει απειρες ιστοριες με παιδια που ειχαν περασει σε καταπληκτικες σχολες και να τις παρατανε για την Α.Σ.Κ.Τ γιατι δεν την παλευανε. Δεν εισαι ο μοναδικος που νοιωθει διφορουμενος για το συγκεκριμενο θεμα. Ισως για να μπεις σ'αυτη τη σχολη πρεπει να περασεις κι απο αυτο το τριπακι.
Η συμβουλη μου ειναι να κανεις προετοιμασια οπωσδηποτε καποια στιγμη στο μελλον ασχετα αν εχεις αποφασισει να ασχοληθεις με κατι αλλο γιατι φαινεται οτι το γουσταρεις. Μην το αφησεις ετσι. Οτι θες να ρωτησεις, μπορεις να με ρωτησεις χωρις να ξερω τα παντα βεβαια.

Αν πραγματικά το αγαπάς, μακριά από σχολές.
Οτι, οτι; Εσυ που εγινες σεφ δηλαδη; Στο σπιτι σου; :smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ο μονος λογος που θες να ασχολιθεις με κατι σχετικο με ζωγραφικη ειναι γιατι εισαι καλος σε αυτο, ενω στην πραγματικοτιτα δεν το βλεπεις επαγκελματικα, νομιζω θα ητανε μια λαθος επιλογη. Οπως και δεν βρισκω την συνδεση του "μ'αρεσει η ζωγραφικη-θα γινω αρχιτεκτονας". Καμια σχεση το ενα με αλλο... Το ενα ειναι να δημιουργεις με βαση συναιστιματα, το αλλο να πιανεις χαρακες και να τραβας γραμμες συμφωνα με νομους, με γουστα αλλων, και με το τι μπορει να γινει ωστε να ειναι και στατικα οκ το κτιριο. Και η περισσοτερη δουλεια του αρχιτεκτονα δεν ειναι ενα σχεδιο, αλλα ολα πριν και μετα το σχεδιο.
Απο εκει και περα, υπαρχει και η σχολη πλαστικων τεχνων. "παραρτιμα" τις σχολης καλων τεχνων, εχεις την δυνατοτιτα να μπεις στο δημοσιο, αλλα και την δυνατοτιτα αφοτου αποφιτισεις να μπεις σε αλλη σχολη της επιλογης σου και μαλιστα, νομιζω, να αρχισεις απο το δευτερο ετος.

Και επισης, τεχνη και επαγκελματικη αποκατασταση, δεν πανε μαζι... Μπορει να βγαζεις τρελα λευτα απο αυτην, αλλα ποτε δεν μπορουν να ειναι σταθερα και σιγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κρόνε, σαφώς και πρέπει ένας αρχιτέκτονας να μπορεί να σχεδιάζει καλά. Γι'αυτό άλλωστε εξετάζονται και στο ελεύθερο σχέδιο.
Όσον αφορά τη στατική και τα συναφή, αν και μαθαίνουν και τέτοια, αποτελεί κυρίως δουλειά των πολιτικών μηχανικών.
Και σαφώς η αρχιτεκτονική - όπως και κάθε τέχνη - απαιτεί φαντασία και δημιουργικότητα. Γενικά έχεις μπερδέψει τους πολιτικούς μηχανικούς με τους αρχιτέκτονες. Όχι ότι αυτό είναι κατακριτέο, και οι 2 μου γονείς ήταν πολιτικοί μηχανικοί και μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς έκαναν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Καμια σχεση το ενα με αλλο... Το ενα ειναι να δημιουργεις με βαση συναιστιματα, το αλλο να πιανεις χαρακες και να τραβας γραμμες συμφωνα με νομους, με γουστα αλλων, και με το τι μπορει να γινει ωστε να ειναι και στατικα οκ το κτιριο.
Κανεις μεγαλο λαθος. Σε ολες τις σχολες αρχιτεκτονικης, πεφτει τρελο σχεδιο. Μετα τη σχολη καλων τεχνων ειναι η σχολη που συνδεεται ποιο πολυ με το σχεδιο. Κι αυτο γιατι η αρχιτεκτονικη θελει φαντασια και ευστροφια για να στηθει κατι καινουργιο και ωραιο και πανω σ'αυτη τη βαση στηριζουν την εκπαιδευση των φοιτητων στις σχολες αρχιτεκτονικης στην Ελλαδα. Εννοειται πως εχει να κανει με χαρακες και μετρηματα αλλα εχει να κανει πολυ και με σχεδιο (γρηγορο σκιτσο) και την καλαισθησια. Γνωριζω ατομα που σπουδαζουν και ειμαι σιγουρος γι'αυτο που λεω.

Υγ. Ενα παιδι που σπουδαζε αρχιτεκτονικη ειχε εντυπωσιαστει με την απαιτηση που ειχαν για την γρηγορη σχεδιαστικη αντιληψη των χωρων με αποτελεσμα να τους βγαζουν εξω να σκιτσαρουν γρηγορα και ευστοχα κτιρια και σπιτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν αμφισβητων την δημιουργικοτιτα και το ταλεντο που απαιτιτε απο εναν αρχιτεκτονα.
Οστωσω η δουλεια που κανουν δεν ειναι "εχω εμπνευση, πιανω ενα μολιβι και ζωγραφιζω". Καθε "ζωγραφια" τους πρεπει να ειναι συμφωνη με τους νομους τις πολεοδομιας, πρεπει να γινει συμφωνα με τα γουστα του ανθρωπου που χτιζει το κτιριο και πρεπει και να εχει μια λογικη... Δεν μπορει να κανει ενα κτιριο οπως να ναι, επειδη ο αλλος ειναι εκεντρικος... Και απαιτη και την γνωση του αντικειμενου του πολιτικου μηχανικου, αν και αλλος κανει πολλες φορες αυτην την δουλεια.

Και εγω μες τις οικοδομες εχω μεγαλωσει, οποτε εχω και εγω μια αντιληψη, τοσο των πολιτικων μηχανικων οσο και τον αρχιτεκτωνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μετα τη σχολη καλων τεχνων ειναι η σχολη που συνδεεται ποιο πολυ με το σχεδιο.

Καλά εσύ τώρα το πήγες στο άλλο άκρο (εκτός αν αναφέρεσαι γενικά στο σχέδιο, και όχι μόνο στο ελεύθερο). Όσον αφορά ελεύθερο σχέδιο, έχω την εντύπωση ότι στη γραφιστική είναι πιο σημαντικό απ'ότι στην αρχιτεκτονική (συγκριτικά, διότι γενικά είναι σημαντικό και στις 2).

Δεν αμφισβητων την δημιουργικοτιτα και το ταλεντο που απαιτιτε απο εναν αρχιτεκτονα.
Οστωσω η δουλεια που κανουν δεν ειναι "εχω εμπνευση, πιανω ενα μολιβι και ζωγραφιζω". Καθε "ζωγραφια" τους πρεπει να ειναι συμφωνη με τους νομους τις πολεοδομιας, πρεπει να γινει συμφωνα με τα γουστα του ανθρωπου που χτιζει το κτιριο και πρεπει και να εχει μια λογικη... Δεν μπορει να κανει ενα κτιριο οπως να ναι, επειδη ο αλλος ειναι εκεντρικος... Και απαιτη και την γνωση του αντικειμενου του πολιτικου μηχανικου, αν και αλλος κανει πολλες φορες αυτην την δουλεια.

Και εγω μες τις οικοδομες εχω μεγαλωσει, οποτε εχω και εγω μια αντιληψη, τοσο των πολιτικων μηχανικων οσο και τον αρχιτεκτωνων.

Κάθε εφαρμοσμένη τέχνη έχει κανόνες. Από ένα σημείο και μετά τους εμπεδώνεις και λειτουργείς βάσει αυτών (εκτός αν είναι κανόνες που μπορούν να παραβιαστούν αν έχεις σοβαρό λόγο), οπότε και η έμπνευση που έχεις είναι αυθόρμητα σύμφωνη με αυτούς.
Αν τα πράγματα ήταν όπως περιγράφεις, τότε πραγματικές τέχνες θα ήταν μόνο η ζωγραφική, η γλυπτική κλπ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Μετα τη Α.Σ.Κ.Τ. και με μεγαλη διαφορα βεβαια (η μια εχει ως βασικο της αντικειμενο το σχεδιο ενω ολες οι αλλες σχολες το εχουν ως υποβοηθημα) ερχεται η αρχιτεκτονικη και μετα η γραφιστικη. Σκεψου απλα ποιος χρειαζεται περισσοτερο το σχεδιο. Ενας ο οποιος πρεπει να δωσει σχημα σ'ενα ογκο ή ενας που θα στησει μια σελιδα; Γραφιστικη εχω σπουδασει και με το ελευθερο σχεδιο ασχολεισαι ελαχιστα σε αντιθεση με εναν φοιτητη αρχιτεκτονικης που δουλευει παρα πολυ το χερι του μεχρι να τελειωσει. Δεν υπερβαλω για να δημιουργησω εντυπωσεις, ετσι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μετα τη Α.Σ.Κ.Τ. και με μεγαλη διαφορα βεβαια (η μια εχει ως βασικο της αντικειμενο το σχεδιο ενω ολες οι αλλες σχολες το εχουν ως υποβοηθημα) ερχεται η αρχιτεκτονικη και μετα η γραφιστικη. Σκεψου απλα ποιος χρειαζεται περισσοτερο το σχεδιο. Ενας ο οποιος πρεπει να δωσει σχημα σ'ενα ογκο ή ενας που θα στησει μια σελιδα; Γραφιστικη εχω σπουδασει και με το ελευθερο σχεδιο ασχολεισαι ελαχιστα σε αντιθεση με εναν φοιτητη αρχιτεκτονικης που δουλευει παρα πολυ το χερι του μεχρι να τελειωσει. Δεν υπερβαλω για να δημιουργησω εντυπωσεις, ετσι ειναι.

Μα ο γραφίστας δεν κάνει μόνο dtp! (εκτός αν επιλέξει να εξειδικευτεί εκεί)
Πχ για να σχεδιάσεις ένα καλό λογότυπο, συνήθως χρειάζεται και πολύ καλό χέρι.
Αν στη σχολή γραφιστικής ασχολείσαι ελάχιστα με το ελεύθερο σχέδιο, τότε είναι σφάλμα της σχολής κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Μα ο γραφίστας δεν κάνει μόνο dtp! (εκτός αν επιλέξει να εξειδικευτεί εκεί)
Πχ για να σχεδιάσεις ένα καλό λογότυπο, συνήθως χρειάζεται και πολύ καλό χέρι.
Αν στη σχολή γραφιστικής ασχολείσαι ελάχιστα με το ελεύθερο σχέδιο, τότε είναι σφάλμα της σχολής κατά τη γνώμη μου.

Ενας ο οποιος πρεπει να δωσει σχημα σ'ενα ογκο ή ενας που θα στησει μια σελιδα;

Ενταξει το παραδεχομαι, ηταν ψαροτικο το επιχειρημα. :D
Εννοειται πως ενας γραφιστας πρεπει να εχει πολυ καλη σχεδιαστικη αντιληψη για τη δημιουργια λογοτυπων και για οτιδηποτε θα χρειαστει να σχεδιασει απ'την αρχη. Αλλα ειναι αληθεια πως σαν βγεις στην αγορα εργασιας το ξεχνας το χαρτι και το μολυβι και ασχολεισαι καθαρα με τους υπολογιστες. Το μονο σιγουρο ειναι οτι στην αρχιτεκτονικη γινεται περισσοτερη δουλεια στο χερι απ' οτι στην γραφιστικη. Συμφωνω απολυτα παντως οτι θα επρεπε να δινεται μεγαλυτερη σημασια για σχεδιο απ'τις σχολες γραφιστικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλλα ειναι αληθεια πως σαν βγεις στην αγορα εργασιας το ξεχνας το χαρτι και το μολυβι και ασχολεισαι καθαρα με τους υπολογιστες.

Ναι όντως ασχολείσαι κυρίως (όχι "καθαρά" που λες όμως, πχ τα λογότυπα πάντα ξεκινούν από σκίτσα στο χέρι - ή τουλάχιστον έτσι πρέπει) με υπολογιστές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η όποια εξάσκηση έχεις στο ελεύθερο σχέδιο δεν μετράει εκεί! Ακόμα και γραφίδα να μην έχεις, ακόμα και με το ...ποντίκι να σχεδιάσεις, πάλι παίζει μεγάλο ρόλο το "καλό χέρι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κάτι που δεν πρέπει να ξεχνάτε είναι ότι είναι διαφορετικό αυτό που κάνεις μέσα στη σχολή με αυτό που κάνεις εκτός. Ξέρω αρχιτέκτονες που από τότε που βγήκε το Autocad έχουν ξεχάσει τι σημαίνει σχέδιο ας πούμε.

Τώρα μια και ο πατερας σου είναι ζωγράφος σημαίνει ότι ξέρεις τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει, η γραφιστική και αυτή είναι δύσκολος κλάδος αλλά το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με γραφίστες που εργάζονται για να πάρεις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandereno

Νεοφερμένος

Ο alexandereno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αρχικα , ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ... :)
Το Θεμα οπως ανεφερε καποιος δεν ειναι μονο οτι ειμαι καλος στο να σχεδιαζω ,προφανως και μου αρεσει (αλλιως δεν θα ημουν καν εδω να το συζηταω για να περασω Α.Σ.Κ.Τ. η γραφιστικη... )
Ως αναφορα την αρχιτεκτονικη ,εχω καποιους γνωστους που μπορω να εργαστω μετα .Αλλα δεν ξερω ποσο ενδιαφερον θα βρω στη σχολη ,δλδ ναι μεν εχει δημιουργικοτητα ,αλλα οχι στο βαθμο της καλων τεχνων η της γραφιστικης για μενα ,οπου μπορεις να βαλεις πιο πολυ φαντασια (δεν υπαρχουν αυτοι οι "κανονες" του πελατη που να σε περιοριζουν τοσο ,γιατι κακα τα ψεματα ,ποιος χτιζει σημερα σπιτι με ιδιαιτερη αρχιτεκτονικη ...? και αυτος που θα το κανει θα ερθει σε εμενα που θα δουλευω στο χωριο μου ...? :P )
γι'αυτο ειμαι σ'αυτο το δειλλημα ,και τελος το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει ,θα ηταν να ασχολουταν ο καθενας εργασιακα με την κληση του ,αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι ,και δεν θελω να φτασω 30 χρονων π.χ. και να με "ταιζει" η μανα μου.
Αυτο που πραγματικα μου τραβαει το ενδιαφερον και νιωθω οτι θελω να μαθω ειναι το 3-D Design και Game design ,αλλα απο γραφιστικη πας αλλου αν δεν κανω λαθος (αν και ειναι πολυ σχετικα )

ο πατερας μου συνεργαζεται με διακοσμιτη και ετσι εχει καποια στανταρ δουλεια σε μαγαζια σπιτια κλπ .οι πινακες που φτιαχνει ειναι κατα παραγγελια ... (δεν εχει βγαλει καλων τεχνων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captainVK

Νεοφερμένος

Ο captainVK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια
ενδιαφερομαι να μαθω γι αυτο το εργαστηρι που κανεις προετοιμασια..ειμαι κ εγω ακριβως στην ιδια μοιρα,ασχολουμαι με το σκιτσο κ τη ζωγραφικη απο παρα πολυ μικρη ηλικια κ πριν 2 χρονια τελειωσα το ιεκ στην ειδικοτητα εικονογραφος/σκιτσογραφος.αφου εβγαλα το στρατο κ ασχοληθηκα με διαφορες μορφες εργασιας(μεχρι κ οικοδομη ας πουμε)αποφασισα να το ψαξω για καλων τεχνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ansem

Νεοφερμένος

Ο Ansem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα.θα θελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν να μου πουν ποια είναι η κατάλληλη σχολή για τον τομέα που θέλω να ασχοληθώ.Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο εκτός απο τις γενικές γνώσεις πάνω στην επιστήμη των υπολογιστών είναι η ειδίκευση στον τομέα της ασφάλειας υπολογιστικών συστημάτων.Υπάρχει κάποια σχολή η οποία να προσφέρει κατεύθυνση σε αυτόν τον τομέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top