[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία

[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 14 25.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 58.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 8.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Συγγνώμη.........! Τώρα εσείς μαλώνετε επειδή είπαν κάποιοι ότι θα πέσει Κρητικός και αναγκαστήκατε να το διαβάσετε;
Πρώτον: όλες είναι υποθέσεις και ο καθένας λέει ό,τι πιστεύει, χωρίς ο χ/ψ να το δένει κόμπο ότι αυτό θα πέσει.
Δεύτερον: όσοι δεν τον διαβάσατε ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΓΑΜΑΤΟΙ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ, συγχαρητήρια.
Τρίτον: ποιο το νόημα να τη λες εκ των υστέρων; Ο.ο
Τέταρτον: από τη στιγμή που δίνεις πανελλήνιες τα περιμένεις όλα και είσαι προετοιμασμένος για όλα, οπότε wtf τι ακριβώς λέτε λοιπόν; -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros94

Νεοφερμένος

Ο Spyros94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
σχετικα με την διαφορα που εκανα στον τιτλο εγραψα ως προς το περιεχομενο (αντικειμενικος ο ενας και ο αλλος υποκειμενικος αφου ''αυτοβιογραφος'') και δεν εγραψα απλα οτι ο ενας τιτλος ειναι μεγαλος ενω ο αλλος μικρος....η πρωτη διαφορα που κοιταμε ειναι αυτη με τον τιτλο και μετα ειναι ολες οι αλλες...τεσπα αφου τα πηγαμε καλα οκ....καλη συνεχεια παιδια...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ΣΚΙΣΑΜΕΕΕΕΕ στον καβαφη :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
σχετικα με την διαφορα που εκανα στον τιτλο εγραψα ως προς το περιεχομενο (αντικειμενικος ο ενας και ο αλλος υποκειμενικος αφου ''αυτοβιογραφος'') και δεν εγραψα απλα οτι ο ενας τιτλος ειναι μεγαλος ενω ο αλλος μικρος....η πρωτη διαφορα που κοιταμε ειναι αυτη με τον τιτλο και μετα ειναι ολες οι αλλες...τεσπα αφου τα πηγαμε καλα οκ....καλη συνεχεια παιδια...:clapup:

Διαφορές:
α) Μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στα δύο ποιήματα είναι ο τίτλος τους. Ενώ ο Λειβαδίτης δίνει στο ποίημά του τον τίτλο «Αυτοβιογραφία» τονίζοντας πως όσα ακολουθούν αποτελούν έναν απολογισμό της ζωής του, ο Καβάφης χρησιμοποιεί έναν εκτενέστατο τίτλο για να αποστασιοποιηθεί από όσα θα καταγράψει, έστω κι αν αποτελούν μια πολύ προσωπική του εξομολόγηση.

σωστο ειναι και εγω αυτο εγραψα^

εδω βρηκα λυσεις
www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esr...q8DCCg&usg=AFQjCNEaUjZhOQr0Ioagabxcxfr3sGgEGw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros94

Νεοφερμένος

Ο Spyros94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Διαφορές:
α) Μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στα δύο ποιήματα είναι ο τίτλος τους. Ενώ ο Λειβαδίτης δίνει στο ποίημά του τον τίτλο «Αυτοβιογραφία» τονίζοντας πως όσα ακολουθούν αποτελούν έναν απολογισμό της ζωής του, ο Καβάφης χρησιμοποιεί έναν εκτενέστατο τίτλο για να αποστασιοποιηθεί από όσα θα καταγράψει, έστω κι αν αποτελούν μια πολύ προσωπική του εξομολόγηση.

σωστο ειναι και εγω αυτο εγραψα^ σωστααααααα.......κόλα 5 χχ0α0χ0α0χ0α0χαχ ..ελα μια χαρα τα πηγαμε...σκισαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
χαχαχα ενταξει πανω απο το 15 να μαστε και ειμαστε κομπλε.. Η επερχομενη βδομαδα προβλεπεται δυσοιωνη, ετοιμαστειτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparksFly

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Πρέπει να έχω γράψει πάρα πολύ καλά! Και βασικά χάρηκα που έπεσε καβάφης γιατί ήταν το μοναδικό στο οποίο θα μπορούσα να πάω τόσο καλά (όχι οτι στ άλλα δεν θα πήγαινα)! μόλις το είδαμε ένιωσες μια ανακούφιση ;) Πάντως θεωρώ πως ότι χάσω θα το χάσω από δομή ασκήσεων ή καμιά λεπτομεριούλα!
θυμίστε μου να του ανάψω μι λαμπάδα στο μπόι του! :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Στο παραλληλο δεν υπαρχουν σε ολα στανταρ απαντησεις...
Εγω πχ στον στιχο ''στὴν ἡλικία μου χιονίζει, χιονίζει ἀδιάκοπα'' παρομοιωσα το λευκο χιονι με τα ασπρα μαλλια του Λειβαδιτη και ειπα οτι ειναι και αυτος σε προχωρημενη ηλικια οπως και ο καβαφης κτλπ...και φυσικα η καθηγητρια με ειπε οτι ειναι ολοσωστο.
Cool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδια το σημειο στιξης ειναι εκφραστικος τροπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
To 2 σελίδες είναι δική σου θεωρία.
Εγώ, π.χ., χωρίς να πλατειάζω έγραψα τέσσερις σελίδες (με τις 3 ομοιότητες και 2 διαφορές αναλυμένες όσο καλύτερα μπορούσα).
Ποιος μίλησε για ανάλυση κειμένου; :confused:

Σχετικά με το Γ.1:
Νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δε θα αρκούσαν 120 λέξεις για μια καλή ανάλυση.
Συζητώντας με καθηγητές αυτό συμπεράναμε.
Θα δείξει!



Εδώ είσαι λάθος. Ο τίτλος επαφίεται στο περιεχόμενο, αφού είπαμε ότι ο τίτλος στον καβάφη είναι νοηματικά συνυφασμένος με το υπόλοιπο ποίημα...
1)Ε τεσσερις σελιδες για 3 ομοιοτητες και 2 διαφορες παραειναι πολλες.2)Κανονικα σε οσους εγραψαν 170+ λεξεις πρεπει να κοψουν τουλαχιστον 5 μορια...Δηλαδη θα κοψουν απο μενα που εγραψα τα σημαντικα για να ειμαι μεσα στο οριο και δεν θα κοψουν απο εσας που φανερα γραψατε κατι αντιθετα με τις οδηγιες?ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Στο παραλληλο δεν υπαρχουν σε ολα στανταρ απαντησεις...
Εγω πχ στον στιχο ''στὴν ἡλικία μου χιονίζει, χιονίζει ἀδιάκοπα'' παρομοιωσα το λευκο χιονι με τα ασπρα μαλλια του Λειβαδιτη και ειπα οτι ειναι και αυτος σε προχωρημενη ηλικια οπως και ο καβαφης κτλπ...και φυσικα η καθηγητρια με ειπε οτι ειναι ολοσωστο.
Cool
ααα καλο σκεπτικο και αυτο .εγω εβαλα οτι σηματοδοτει την πτώση που επερχεται με τα γηρατεια
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Καλα εγω αυτο που ξερω ειναι να μην λεμε μεγαλα λογια, εγω τουλαχιστον, γιατι φαντασου πως θα ναι να χεις βγαλει βουκινο το 20αρι και να παρεις κατι οχι ανταξιο των προσδοκιων σου.. Οποτε μην λετε μεγαλα λογια καλυτερα ας περιμενουμε τα αποτελεσματα να μιλησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparksFly

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ανελέητη η "κριτιτη" σου:/:.
το ότι ήξερα ότι θα πέσει καβάφης δεν σημαίνει ότι ξέρω και ποσο έχω γράψει...

Όπως θες πές το...πάντως το να το λες το βράδυ πριν και να κοκορεύεσαι την επόμενη μέρα δεν λέει κάτι...και πραγματικά τουλάχιστον εάν εμένα μου έλεγαν τι θα πέσει θα το ξεκοκκάλιζα μέχρι αηδίας και δεν θα φοβόμουν ιδιαίτερα για το τι έχω γράψει...απλά λέω...:confused: και δεν θα την ονομάσω ανελέητη...ούτε κριτική...σχόλιο ήταν...:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ρε παιδια εμενα η καθηγητρια μου , μου εχει πει οτι ειναι σωστο να τα βαλω ολα οταν ζηταει το περιεχομενο και ακουγεται καπως λογικο.. Οταν ζηταει περιεχομενο θελει να γραψεις ο,τι περιεχεται σε ενα κειμενο ειτε νοηματικα ειτε μορφολογικα. Ισως ειμαι εξω αλλα ευτυχως τα εχω αιτιολογησει τοσο καλα που δν νομιζω να μου κοψουν περισσοτερο απ'τη μιση ασκηση ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
τελικα το σημειο στικξης θεωρειται εκφραστικος τροπος στη β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τελικα το σημειο στικξης θεωρειται εκφραστικος τροπος στη β2?

Δεν ειμαι σιγουρος.. γιατι δεν ρωτας την καθηγητρια σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
σε μιση ωρα θα παω φροντ και βαριεμαι να παρω τηλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
πωωω αγχωθηκα τωρα..θα παρω.χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Όπως θες πές το...πάντως το να το λες το βράδυ πριν και να κοκορεύεσαι την επόμενη μέρα δεν λέει κάτι...και πραγματικά τουλάχιστον εάν εμένα μου έλεγαν τι θα πέσει θα το ξεκοκκάλιζα μέχρι αηδίας και δεν θα φοβόμουν ιδιαίτερα για το τι έχω γράψει...απλά λέω...:confused: και δεν θα την ονομάσω ανελέητη...ούτε κριτική...σχόλιο ήταν...:rolleyes:

κοίτα το ξεκοκάλισα και έγραψα τα περισσότερα,αλλα δε μπορώ να ξέρω πως θα βαθμολογήσει ο άλλος...
και εντάξει δεν κοκορεύτηκα απλά το ανάφερα αν περνούσε απ το χέρι m θα το έλεγα σε όλους χθες αλλα δεν έπρεπε να διαδοθεί,αλλιώς δεν θα έμπαινε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
παιδιά, η φαντασία και ο λόγος είναι σύμβολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top