[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία

[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 14 25.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 58.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 8.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αξίζαμε να τα πάμε καλά μετά την κατρακύλα της Βιολογίας!
Εμένα μου πήρε 4 σελίδες το παράλληλο. Πρώτη φορά τόσα πολλά.
Σχετικά εύκολα ήταν, αλλά εγώ θεωρώ ότι το παράλληλο ήταν απαιτητικό, οπότε ισοσταθμίστηκαν οι σχετικά εύκολες ερωτήσεις με το σχετικά δύσκολο παράλληλο.
Το πρωί που ξύπνησα κοιτούσα τα εκφραστικά μέσα του Καβάφη, και στην τάξη πριν τα θέματα για τον Καβάφη συζητούσαμε!

Εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος.:) (και συγκρατημένος, γιατί ποτέ δεν ξέρεις!)

Το μόνο "κακό" ήταν ότι ξεπέρασα τις λέξεις στην ανάλυση των στίχων στο Γ.1., αλλά νομίζω ότι όλοι μας το κάναμε αυτό!
Είχα να γράψω τόοοοοοσα πολλάααα!:)

Πάμε γι'άλλα! Έτσι, δυναμικά, με καλές βαθμολογίες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πρέπει να γραψα κάπου στις 140 λέξεις. Θα με κατακεραυνώσουν;

Εμένα δηλαδή που παίζει να ξεπέρασα τις 170 παίζει να με αποκεφαλίσουν? :look:

Δεν φταίω εγώ που μου αρέσει να επεκτείνομαι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εμένα δηλαδή που παίζει να ξεπέρασα τις 170 παίζει να με αποκεφαλίσουν? :look:

Δεν φταίω εγώ που μου αρέσει να επεκτείνομαι :redface:

εγω εγραψα 18 σειρες με πολυ μικρα και πυκνα γραμματα.. Αλλα τα εγραψα τοσοο ομορφα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VolPe

Νεοφερμένος

Ο VolPe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
η αποστροφη θεωρειται εκφραστικο μεσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων, γιατιί Λογοτεχνία είναι αυτή... αλλά έναν αξιοπρεπή βαθμό ελπίζω να έγραψα!
Πάμε για Αρχαία και Ιστορία! Εδώ θα κριθούν όλα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λοιπονννννννν,καταρχην θελω να δωσω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑΑΑΑΑΑ μουτζα σε ολους τους αμυαλους που μας ποτιζαν μαλακιες για κατι Κρητικους οτι θα πεσουν και κατι σεναρια επιστημονικης φαντασιας,περιαυτολογιας και τρομοκρατιας... ''επειδη κανεις δεν τα διαβασε θα τα εβαζαν'' και κατεληξαν ολοι να εχουν διαβασει κρητικο...δεν ξερω αλλα αυτη την φορα η βλακεια αγγιξε καθε οριο.Παρτε να εχετε. :beating: :beating:

Ας παμε τωρα στα σημερινα...Καβαφης,το περιμενα και επιβεβαιωθηκα.Λοιπον...το οι ερωτησεις ηταν ευκολες και βεβαιες...ζητουσαν στανταρακια και οχι αερολογιες.Οποιος γνωριζε εγραφε.Το παραλληλο ηταν αρκετα απαιτητικο οφειλω να ομολογησω...με αρκετο περιεχομενο να ζητειται.Πιστευω να το εβγαλαν μονο οσοι ''κατειχαν'' την τεχνη και οχι ο καθε παπαγαλακος των κειμενων.

Πιστευω παρα παρα παρα πολυ καλα τα πηγα :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Φυσικό ήταν να σκεφτούμε έτσι ρε φίλε! Τι να σκεφτόμουν? Α ναι, βάλανε απαιτητικά στη Βιολογία, γελοία θα βάλουν τώρα να μας βοηθήσουν. ΛΟΓΙΚΗ λέγεται.
Τέλοσπαντων, σημασία έχει πως δεν έπεσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τοτε να χεσω την λογικη σας :DDDDDDD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τι απαιτητικο ρε παιδια το παραλληλο?Ζητουσε και συγκεκριμενο αριθμο ομοιοτητων-διαφορων...Εγω 2 σελιδες εγραψα και τερμα.Στο παραλληλο γραφεις ομοιοτητες και διαφορες,δεν κανεις αναλυση των κειμενων γιατι χανεται το νοημα.Και κανονικα,στην ερωτηση Γ1 πρεπει να κοψουν σε οσους περασαν το οριο πανω απο 130 λεξεις.Δηλαδη εγω ημουν μ...κας που τα εγραψα συμπυκνωμενα και αφαιρεσα τα περιττα για να ειμαι μεσα στο οριο?Ελεος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ή οι πανελλήνιες δεν έχουν λογική :DDDDDDDd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros94

Νεοφερμένος

Ο Spyros94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πανευκολα.....το μονο δυσκολο ηταν το παραλληλο το οποιο το εχω ολοσωστο...βρηκα ακομα και την διαφορα στον τιτλο των ποιηματων....ενα 15 το χω σιγουρο...

τωρα παμε για αρχαια:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Χμ ο τίτλος δεν εντάσσεται στη μορφή; Η εκφώνηση έλεγε να τα εξετάσουμε ως προς το περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ή οι πανελλήνιες δεν έχουν λογική DDDDDDd

Η απλα η τρομολαγνεια των πανελληνιων επηραζει τον καθενα τοσο ευκολα και πεσανε ολοι θυματακια? :whistle:

βρηκα ακομα και την διαφορα στον τιτλο των ποιηματων

Τιτλος,τεχνικες,σημεια στιξης κτλπ δεν επαφιονται στο περιεχομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparksFly

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ας περιμένουμε καλύτερα απαντήσεις πρώτα,δεν μπορείς να είσαι σίγουρος στα κείμενα...

Μα γιατί? εφόσον ήξερες τι θα πέσει από εχθές το βράδυ δεν έχεις λόγο να φοβάσαι....:shifty: :xtipao: :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Θυματάκι είναι όποιος διάβασε μόνο Κρητικό ή αυτός που διάβασε επιλεκτικά! Άν τα διάβασες όλα, μόνο θυματάκι δεν είσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μαρεσει που σας εχει συνεπαρει τοσο η τρομοκρατια που συνεχιζετε να τα πιστευετε...γεγονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
εγω διαφορες εβαλα: α) το ενα κειμενο ειναι αυτοβιογραφικο ξεκαθαρα το δηλωνει ο Λ στον τιτλο οτι το περιεχομενο του ποιηματος αφορα τις προσωπικες τους σκεψεις κ μπλα μπλα ενω ο καβαφης κρυβεται πισω απτο προσωπειο του κλεανδρου για να αποστασιοποιηθει απτο περιεχομενο του ποιηματος(μιλαμε για περιεχομενο, μην μου πειτε οτι ειναι εκτος με τετοια τεκμηριωση!) , β) Ο ενας πιστευει στην βοηθεια που θα προσφερθει απο την ποιηση, ενω ο αλλος οχι. Αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μα γιατί? εφόσον ήξερες τι θα πέσει από εχθές το βράδυ δεν έχεις λόγο να φοβάσαι....:shifty: :xtipao: :pfff:


ανελέητη η "κριτιτη" σου:/:.
το ότι ήξερα ότι θα πέσει καβάφης δεν σημαίνει ότι ξέρω και ποσο έχω γράψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τι απαιτητικο ρε παιδια το παραλληλο?Ζητουσε και συγκεκριμενο αριθμο ομοιοτητων-διαφορων...Εγω 2 σελιδες εγραψα και τερμα.Στο παραλληλο γραφεις ομοιοτητες και διαφορες,δεν κανεις αναλυση των κειμενων γιατι χανεται το νοημα.Και κανονικα,στην ερωτηση Γ1 πρεπει να κοψουν σε οσους περασαν το οριο πανω απο 130 λεξεις.Δηλαδη εγω ημουν μ...κας που τα εγραψα συμπυκνωμενα και αφαιρεσα τα περιττα για να ειμαι μεσα στο οριο?Ελεος....

To 2 σελίδες είναι δική σου θεωρία.
Εγώ, π.χ., χωρίς να πλατειάζω έγραψα τέσσερις σελίδες (με τις 3 ομοιότητες και 2 διαφορές αναλυμένες όσο καλύτερα μπορούσα).
Ποιος μίλησε για ανάλυση κειμένου; :confused:

Σχετικά με το Γ.1:
Νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δε θα αρκούσαν 120 λέξεις για μια καλή ανάλυση.
Συζητώντας με καθηγητές αυτό συμπεράναμε.
Θα δείξει!

Η απλα η τρομολαγνεια των πανελληνιων επηραζει τον καθενα τοσο ευκολα και πεσανε ολοι θυματακια? :whistle:



Τιτλος,τεχνικες,σημεια στιξης κτλπ δεν επαφιονται στο περιεχομενο.

Εδώ είσαι λάθος. Ο τίτλος επαφίεται στο περιεχόμενο, αφού είπαμε ότι ο τίτλος στον καβάφη είναι νοηματικά συνυφασμένος με το υπόλοιπο ποίημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δε θα αρκούσαν 120 λέξεις για μια καλή ανάλυση.

200 επιασα και παλι καποια στοιχεια δεν ηταν ολοκληρωμενα...μαλακια αυτο με το οριο των λεξεων.Λες και ηταν προταση στην εκθεση και να κανουμε αναπτυξη παραγραφου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top