Η έννοια της απόδειξης στα μαθηματικά του Λυκείου

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Και εγώ νομίζω ότι οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη απόδειξη είναι δεκτή (στην θεωρία). Τώρα αν πέσεις πάνω σε ιδιότροπο καθηγητή....:P


Δηλαδή ;)

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω τα απόλυτα τα κάνουμε στην Α' Λυκείου.
(Αλλά και πάλι είναι χωρίς απόδειξη όμως στο γυμνάσιο νομίζω - michael διόρθωσε με αν έκανα κάπιο λάθος)

Αν Δ<0, τότε δεν έχει καμία λύση στο σύνολο των R (έχει στους μιγαδικούς αλλά είναι άλλη ιστορία αυτή:P)
Αν Δ=0 τότε έχει μοναδική λύση (ή μια διπλή) και λύνεται
Αν Δ>0 τότε έχει δύο λύσεις και λύνεται όπως είπες:no1:

Επίσης να ευχαριστήσω τον Γιώργο για την πολύ καλή του ανάλυση στις αποδείξεις:)
παιδια το χ=4 πχ τοτε στον αξονα παραμενει καθετη γραμμη με κουκιδα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

st@vr@ki$

Νεοφερμένος

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ειμαι Α λυκειου και εχουμε εναν φοβερο καθηγητη ανεπαναληπτο. Μολις μπηκε μεσα αντι να βιαζεται να τελειωσει την υλη οπως κανουν ολοι μας εδωσε βασικες εννοιες τι ειναι προταση (ορισμος θεωρημα αξιωμα πορισμα ) μας εδωσε τεσσερις μεθοδους( ατοπο απαγωγη , συνεπαγωγη , ατοπο απαγωγη στη συνεπαγωγη και αντιθετω αντιστροφες ) τις 3 πρωτες τις χρησιμοποιουμε και αποδεικνυουμε καθε προταση την εχει δεν την εχει το Υπουργειο. Κανει 30 χρονια μαθημα αλλα τα μαθηματικα πρεπει να ναι η ζωη του. Αυτοι οι καθηγητες αντιστεκονται στην καθηζηση της εκπαιδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση είναι αποδεκτή, που σημαίνει πως μπορείς να τεκμηριώσεις τα πάντα χρησιμοποιώντας οτιδήποτε, με έναν όρο. Ό,τι δεν υπάρχει στο σχολικό βιβλίο (και προφανώς, λοιπόν, ο διορθωτής δεν υποχρεούται να το γνωρίζει) οφείλεις, πριν το χρησιμοποιήσεις, να το αποδείξεις. Στο 90% των περιπτώσεων, σε συνθήκες εξετάσεων αυτό είναι αδύνατο, ασύμφορο (χρονικά) και τζάμπα μπλέξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st@vr@ki$

Νεοφερμένος

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
οι ριζες και μενα δεν μ αρεσαν καθολου γιατι δεν τις εδωσα σημασια. Μου ειχαν πει παιδια μεγαλυτερα μου απο πριν οτι χρειαζονται μονο για λυση εξισωσεων σε αντιθεση με απολυτους τριωνυμο που μου ειπαν αν δεν τα ξερω να μην παω να γραψω Πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν χρειάζονται μόνο για λύσεις εξισώσεων οι ρίζες, ποιος τα λέει αυτά. Οφείλεις να τα ξέρεις όλα αυτά που λες κι επιπλέον τις ρίζες, όπως και να χει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sven17

Νεοφερμένος

Ο Sven17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
=>
Δηλαδή x = 2 ή x = -2 ;)
νομιζω πως πιο σωστα θα το επερνε ο καθηγητης αν το εκανες

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
νομιζω πως πιο σωστα θα το επερνε ο καθηγητης αν το εκανες

εχει 2 λυσεις,το χ=2 και χ=-2,και οχι 1 οπως αναφερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.






ή

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γεια σας!sorry αν ειμαι λιγο ασχετη..:xixi:
μου αρέσουν πολύ τα μαθηματικα και θέλω να ξεκινήσω ένα θέμα σχετικα με μαθηματική εταιρεία αλλα δεν ξέρω πως!!κανενας εθελοντής για οδηγίες??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Υπάρχει ένα αλλά δεν θυμάμαι που:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γεια σας!sorry αν ειμαι λιγο ασχετη..:xixi:
μου αρέσουν πολύ τα μαθηματικα και θέλω να ξεκινήσω ένα θέμα σχετικα με μαθηματική εταιρεία αλλα δεν ξέρω πως!!κανενας εθελοντής για οδηγίες??:P

https://ischool.e-steki.gr/showthrea...E8%E7%EC%E1%F4%E9%EA%DE+%C5%F4%E1%E9%F1%DF%E1

Και Χρήστο, το συν/πλην πριν τη ρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Thanks!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Νομίζω ότι όντως οι ρίζες και τα απόλυτα είναι το πιο δύσκολο μέρος. Εμένα τουλάχιστον αυτά με είχαν ταλαιπωρήσει καθώς επίσης και τα παραμετρικά συστήματα. Το τριώνυμο δεν έχει κάτι το τρελά δύσκολο.

πιστεύω πώς οι ρίζες είναι αρκετά εύκολες εάν τες προσέξεις αρκετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top