Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,984 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,052 μηνύματα σε 78,960 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 83 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Κοινωνιολογία Προσανατολισμού

GeorgeAdams22482

Μαθητής Α' λυκείου

Ο GeorgeAdams22482 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O GeorgeAdams22482 έγραψε: στις 18:45, 17-02-10:

1. Ποιά είναι η διαφορά της οικογένειας από το νοικοκυριό;
2. Ποιά είναι τα στοιχεία της οικογένειας που την προσδιορίζουν ως κοινωνικό θεσμό;
3. Ποιούς σκοπούς εξυπηρετεί η οικογένεια με τη μεταβίβαση των αγαθών της στην επόμενη γενιά;
4. Να περιγράψετε τη μορφή και τα χαρακτηριστικά της εκτεταμένης οικογένειας.
5. Τι ονομάζουμε πυρηνική οικογένεια;
6. Να συγκρίνεται τη θέση της γυνέκας στην εκτεταμένη και στην πυρηνική οικογένεια.
7. Ποιες είναι οι μορφές οικογενειακής συμβίωσης στη σύγχρονη κοινωνία;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,129 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 23:18, 21-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeAdams22482
1. Ποιά είναι η διαφορά της οικογένειας από το νοικοκυριό;
2. Ποιά είναι τα στοιχεία της οικογένειας που την προσδιορίζουν ως κοινωνικό θεσμό;
3. Ποιούς σκοπούς εξυπηρετεί η οικογένεια με τη μεταβίβαση των αγαθών της στην επόμενη γενιά;
4. Να περιγράψετε τη μορφή και τα χαρακτηριστικά της εκτεταμένης οικογένειας.
5. Τι ονομάζουμε πυρηνική οικογένεια;
6. Να συγκρίνεται τη θέση της γυνέκας στην εκτεταμένη και στην πυρηνική οικογένεια.
7. Ποιες είναι οι μορφές οικογενειακής συμβίωσης στη σύγχρονη κοινωνία;
τα εχει ολα στο βιβλιο
τι ακριβως ψαχνεις ή δεν βρίσκεις;
Παράθεση

Zaylen

Νεοφερμένος

Ο Zaylen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Zaylen έγραψε: στις 14:32, 20-12-10:

Καλησπέρα παιδιά, γράφω εδώ γιατί πιστεύω πως είναι το πιο κατάλληλο μέρος για να πάρω μια βοήθεια στο θεμα που ζητω..
Λοιπόν, η καθηγήτρια τις κοινωνιολογίας ζήτησε να αναπτύξουμε ένα θέμα που μας έδωσε με σκοπό να πάρουμε ένα καλό βαθμό στο τετράμηνο, έχουμε διορία μέχρι την τετάρτη, πολλοί φίλοι μου τα έχουν παραδώσει και είπε ότι μπορεί να μην τα ελέγχει καν απλά να δει ότι την κάναμε.. οποτε απλά θέλω να λέει κάποια σωστά πράγματα και ας μην είναι τόσο περίπλοκα και δύσκολα αλλα λόγο ότι είμαι τεχνολογική και δε μου κόβει πολύ σε τέτοια θέματα ζητάω την βοήθεια σας εδώ..

Οπότε, θέλω κάποιες ιδέες η κάποια παράγραφο με το πως να ξεκινήσω κτλ.. όλες οι γνώμες δεκτές..
Το θέμα μας είναι: "Η κοινωνία μας καθορίζει πόσο μπορούμε να επεκτείνουμε τις φιλοδοξίες μας και τις προσδοκίες μας και με πόσο πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι"

Όλες οι βοήθειες καλοδεχούμενες, ευχαριστώ εκ των προτέρων. =]
-Αλέξανδρος.

κάποια βοήθεια πως να ξεκινήσω? =]
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 20-12-10 στις 14:47. Αιτία: merge
Παράθεση

musicrain1 (Φάνης)

Φοιτητής

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών Αθήνας . Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O musicrain1 έγραψε: στις 14:58, 20-12-10:

Μία ενδιαφέρουσα άποψη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως εισαγωγή είναι ότι: ο άνθρωπος ως ον έχει απεριόριστες δυνατότητες, που περιορίζονται στη συνέχεια απ' την κοινωνία στην οποία είναι ενταγμένος. Με άλλα λόγια, η κοινωνία ασκεί μεγάλη επίδραση στα άτομα που ανήκουν σ' αυτή (καθορίζει απ' τον τρόπο που θα μιλούν ή θα κινούνται ως και το αξιακό τους σύστημα), και φυσικά οι προσδοκίες και οι φιλοδοξίες τους δεν μπορούν να ξεφύγουν απ' την μορφοποιητική δύναμη της κοινωνίας.

Αυτά προς το παρόν ως food for thought, μπορώ να επανέλθω αν θες με μία normal εισαγωγή
3
Παράθεση

Zaylen

Νεοφερμένος

Ο Zaylen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Zaylen έγραψε: στις 23:37, 20-12-10:

Πιστεύω πως είναι πολυ ικανοποιητική η απάντηση σου φίλε μου, τν βοήθεια για να παρω μπρος ήθελα τώρα πιστεύω θα ολοκληρώσω χωρις προβλημα, θα σου πω μολις τελειώσω =] και παλι σε ευχαριστώ πολυ
3
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    efi25

Βρείτε παρόμοια