Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μπες ημμυ..μαθαινεις τα απαραιτητα μαθηματικα για να μαθεις φυσικη και εχεις και τα δικαιωματα του τεε...

Άργησες να διαλύσεις τη συζήτηση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θα ήταν πολύτιμη η γνώμη σας για τις παρακάτω σχολές
1. Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών κρητης
2.ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ (γεωπονικο πανεπιστημιο αθηνας )
3.πανεπιστημιο πειραιωσ τμημα χρηματοοικονομικης και τραπεζικης διοικητικησ
4.φυσικο ηρακλειου
5.πολιτικοσ μηχανικοσ

Και οι πέντε σχολές είναι ενδιαφέρουσες. Διάβασε τα επαγγελματικά δικαιώματα της κάθε σχολής, τους τομείς που διαθέτει και κοίταξε και τα μαθήματα. Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει άμα σκεφτείς που θα ήθελες να δουλέψεις δηλ. σε σχολείο, σε κάτι ερευνητικό, στην βιομηχανία, σε κάποιον οικονομικό κλάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βασικά, όλα τα τμήματα είναι ενδιαφέροντα. Το καθένα για το δικό του λόγο,
1. Πολύ καλό τμήμα Πληροφορικής με πολύ ενδιαφέρον κορμό σπουδών.
2. Πολύ ενδιαφέρον τμήμα, μοναδικό ΑΕΙ στο κλάδο των τροφίμων και πίστεψέ με τα τρόφιμα θα έχουν πάντα δουλειά. (πρόσεχε..μη σε μπερδεύει ο τίτλος..δεν δίνονται δικαιώματα για να γίνεις διατροφολόγος)
3. Πολύ ενδιαφέρον τμήμα του 5ου πεδίου, βέβαια πολύ εξειδικευμένο και δυστυχώς ο τραπεζικός κλάδος στην Ελλάδα δεν πάει καλά. Το Banking & Finance να ξέρεις ότι το κάνεις και σε μεταπτυχιακό.
Θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε κάτι πιο γενικό (ΟΔΕ, Οικονομικής Επιστήμης) η το τμήμα ΛΟΧΡΗ που δίνει έμφαση σε Λογιστική & Χρηματοοικονομικά, που ειδικά η Λογιστική πουλάει πολύ.
4. Κλασσικό τμήμα Φυσικής, με πολλές διεξόδους για τους πολύ καλούς, καθηγητιλίκι για τους περισσότερους.
5. Δυστυχώς, ενώ είναι από τα πιο ενδιαφέροντα πολυτεχνικά τμήματα, έχει πέσει πολύ η οικοδομή και συνεπώς βγαίνοντας πολλοί από τα εν λόγω τμήματα, οι περισσότεροι πλήττονται από την ανεργία και αναγκάζονται να φύγουν. Δε σου λεω ότι δεν ισχύει για τα πάντα στην Ελλάδα (με την ανεργία στους νέους να είναι 60+%) αλλά οι πολιτικοί μηχανικοί νομίζω ότι πλήττονται παραπάνω από το μ.ο!

Αυτή τη στιγμή, βραχυπρόθεσμα, δεν μπορούμε να μιλάμε για επαγγελματική αποκατάσταση.
Οι μόνες σχολές, πλέον, που σου δίνουν αυτό, είναι οι Στρατιωτικές/Αστυνομικές. Κατα τ'αλλα κάνε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
Πιστεύω ότι όταν κάτι το θές πολύ και είσαι καλός αυτό, το πετυχαίνεις.
Αυτά από εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Του τέσσερου, του τέσσερου! (χαχαχα)
Πέρα από την πλάκα τώρα, εγώ στη θέση σου θα κοίταγα να δω πιο είναι αυτό που με ελκύει περισσότερο εφόσον από επαγγελματική αποκατάσταση όλα πλέον είναι δύσκολα στη χώρα μας και ρευστά. Συνεπώς ό,τι σου λέει η καρδιά σου. Όλες είναι πολύ ενδιαφέρουσες επιστήμες και αξιόλογες επίσης. :)
Καλή επιλογή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οταν εφτιαχνα μηχανογραφικο προ πολλων ετων εβαλα πρωτη επιλογη εφαρμοσμενη πληροφορικη ΠΑΜΑΚ(δηλωναμε τοτε μηχανογραφικο πριν τις πανελληνιες)..ηταν τετοια η εποχη τοτε με πολυ καλα ποσοστα απορροφησης...παραμενει καλη επιλογη

τωρα αν εφτιαχνα μηχανογραφικο θα εβαζα πρωτη ΗΜΜΥ αλλα μονο ΕΜΠ,μετα φυσικο κρητης,ισως βιολογια κρητης και κατοπιν πληροφορικη ΠΑΜΑΚ
αυτες για διαφορους λογους η καθεμια...
απο την λιστα που δινεις θα απεκλεια το 5 και το 2 ασυζητητι...

ομως αυτα ειναι ζητηματα οχι μονο επαγγελματικης αποκαταστασεως,αλλα και προσωπικο ενδιαφεροντων και επιλογων..

οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις απαντηση εδω μεσα..νομιζω πρεπει να ψαχτεις μονος σου..τι πραγματικα θες..να δεις τα προγραμματα σπουδων ισως αν μπορεις να παρακολουθησεις καποια μαθηματα..να βρεις ερευνες με τα πραγματικα ποσοστα επαγγελματικης απορροφησης που δινει καθε σχολη..υπαρχουν τετοιες
ειναι μια διαδικασια που ξεπερνα τις καφενειακου τυπου συζητησεις...
αμα φερ ειπειν αφιερωνεις μερικες ωρες για ενα διαγωνισμα στο σχολειο ή και μερες

θεωρω πως πρεπει να αφιερωσεις περισσοτερες,να εισαι συστηματικος και για την ευρεση της αυριανης σου σχολης,για το αυριανο σου επαγγελμα κ.λπ

ειναι και θεμα κλισεων μεταξυ αλλων..πως να τις γνωριζουμε αυτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειμαι 3η λυκειου και στην θετικη κατευθυνση. Απο παντα ηθελα να γινω ψυχιατρος η κτηνιατρος, δυστυχως ομως τα μαθηματικα κατευθυνσης με δυσκολευουν παρα πολυ και δεν υπαρχει περιπτωη να περασω ουτε ιατρικη ουτε κτηνιατρικη. Μενω στην θεσσαλονικη και οι βασεις των περισσοτερω σχολων ειναι αρκετα υψηλες.
Σκεφτομαι να παω Ιωαννινα για Βιολογικων εφαρμογων και τεχνολογιων η Χημικο που οι βασεις ειναι καλες αλλα δεν ξερω αν θελω να φυγω απο την Θεσσαλονικη.
Απο την αλλη σκεφτομαι να παω μαιευτικη η νοσηλευτικη που ειναι πιο κοντα στην ιατρικη αλλα κολλαω επειδη ειναι ΤΕΙ(δεν θελω να προσβαλω κανεναν σε καμια περιπτωση).
Τι θα κανατε στην θεση μου;

(Μεγαλη σημασια για μενα εχει και το γεγονος πως οι γονεις μου το καλοκαιρι θα μετακομισουν στην Γερμανια οποτε αν μεινω Θεσσαλονικη θα μεινω μαζι με τον αδερφο μου και αυτο ειναι κατι που το θελω, ενω Ιωαννινα θα ειμαι μονη μου και απο την μια μαρεσει σαν ιδεα αλλα με προβληματιζει οτι ειναι αρκετα τα χρονια που θα μεινω εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Την φαρμακευτική την έχεις αποκλείσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
H Φαρμακευτικη εχει περισσοτερα μορια απο την κτηνιατρικη οποτε και να ηθελα παλι δεν θα μπορουσα.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να πας Γερμανία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ειμαι ημμυ στην αθηνα και σκοπευω να παρατησω τη σχολη...σκεφτομαι ενα απο τα τρια χωρις να εχω καποια πορωση με κατι συγκεκριμενο..μερικες αποριες :μια οικονομικη σχολη ειναι πιο θεωρητικη σε σχεση με την πληροφορικη ? δηλαδη εχει πιο πολυ διαβασμα , αποστηθιση απο οτι πραξη και εξασκηση ? ρωταω , επειδη πιστευω οτι θα μπορουσα να ανταπεξελθω σε μια σχολη πληροφορικης , οπως παπει ή ασοεε , απλά λογω σχολης ημμυ εχω οσο να ναι ξενερωσει με το λυσιμο δυσκολων ασκησεων και τα πρακτικα πραγματα :P .Με την πληροφορικη δεν εχω καποιο ιδιαιτερο παθος , απλα αν γινοταν να ειμαι σε καποια σχολη πληροφορικης αντι για την ΗΜΜΥ θα το προτιμουσα :P Γενικα οπουδηποτε αλλου απο ΗΜΜΥ θα το προτιμουσα , απλα επειδη πρεπει να δωσω πανελληνιες πρωτα , ας επιλεξω ο,τι ειναι προτιμοτερο.Επίσης , τα μαθηματα του γεωπονικου ενδιαφεροντα φαινονται σαν αντικειμενα , απλα η χημεια και η βιολογια ειναι ας πουμε πρακτικα αντικειμενα η καπως θεωρητικά ?επισης οι σχολες του γεωπονικου θεωρουνται αρκετα βαριές??Γενικα το γεωπονικο π μου φαινεται λιγοτερο τεχνοκρατικο σαν αντικειμενο ισως μου ηταν πιο ευχαριστο για διαβασμα , αλλα και παλι επειδη λενε οτι ειναι βαρια σχολη , δεν θελω να χασω και αλλα χρονια καθως ηδη εχω χασει 3 στην ημμυ...πειτε καμια ιδεα ή αμα ειστε σε σχολες τετοιου αντικειμενου πειτε εμπειριες..Αμα παντως τα οικονομικα εχουν πρακτικα πραγματα περιπου οσο η πληροφορικη , ισως θα επελεγα πληροφορικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα! Όπως καταλαβαίνετε από τον τίτλο του θέματος, αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με την επιλογή σχολής :P
Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου, Θεωρητική κατεύθυνση, θα δώσω Μαθηματικά Γενικής και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας στις Πανελλήνιες.

Επέλεξα τα συγκεκριμένα μαθήματα για να δύναμαι να επιλέξω κάποια σχολή του 5ου επιστημονικού πεδίου, αν και δεν έχω κατασταλάξει ακόμα. Επέλεξα τη Θεωρητική κατεύθυνση επειδή έχω κοινωνικά ενδιαφέροντα, μου αρέσει ιδιαίτερα η πολιτική και ορισμένες κοινωνικές επιστήμες, άρα ήθελα εξαρχής να έχω πρόσβαση στο 1ο και στο 5ο επιστημονικό πεδίο, και θα αποφάσιζα εν καιρώ.

Θεωρώ πως πρέπει να αρχίζω να καταλήγω σε κάποια σχολή, ή τουλάχιστον σε κάποιο πεδίο, λόγω της σημασίας που πρέπει να δώσω στα μαθήματα βαρύτητας του κάθε επιστημονικού πεδίου, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους. Προς το παρόν είμαι καλός στις ΑΟΘ, σχετικά καλός και στα μαθηματικά. Στα ουδέτερα μαθήματα (που δεν είναι βαρύτητας για κανένα πεδίο, δηλαδή έκθεση, λογοτεχνία, λατινικά) είμαι αρκετά καλός. Με τα αρχαία δεν ασχολούμαι παρά μόνο πριν τα διαγωνίσματα, ωστόσο γράφω αρκετά καλά, καθώς σε γενικές γραμμές είμαι καλός στη μετάφραση όσον αφορά το άγνωστο (πιάνω και τίποτα από γραμματική-συντακτικό), και το γνωστό δε με δυσκολεύει, κάτι γράφω κι εκεί. Στην ιστορία αντιμετωπίζω πρόβλημα καθώς τα 3 πρώτα κεφάλαια τα ξέρω κάπως (όχι όσο θα έπρεπε), ενώ τα 2 τελευταία καθόλου (έχουμε τελειώσει βέβαια την ύλη στο φροντιστήριο). Πιστεύω πως η επιλογή των μαθηματικών και των ΑΟΘ με έκανε να την παραμελήσω αρκετά. Προτίθεμαι όμως, έτσι κι αλλιώς, να την μάθω.

Στο δια τάυτα. Τους τελευταίους μήνες σκέφτηκα: Πολιτική Επιστήμη, Οικονομική Επιστήμη, Διοίκηση Επιχειρήσεων.

Σκέφτομαι να μη σπουδάσω Διοίκηση Επιχειρήσεων. Γνωρίζω, βέβαια, ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απευθυνθώ (όπως και η πλειονότητα των ανθρώπων) σε επιχείρηση για εύρεση εργασίας. Δε μπορώ να πω ότι δε θα μου άρεσε, σίγουρα θα ήθελα να το κάνω κι αυτό. Μέχρι και την Α' Λυκείου, άλλωστε, αυτός ήταν ο στόχος μου. Δε θεωρώ ότι με τραβάει για να επενδύσω 4(+) χρόνια στο συγκεκριμένο αντικείμενο, ίσως να προτιμώ κάτι πιο κοινωνικό και ακαδημαϊκό, κι έπειτα στρέφομαι κατά πάσα πιθανότητα θα στραφώ σε επιχειρήσεις. Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο να εκπαιδευτείς σε αυτό, ειδικά με κάποιο ΜΒΑ.

Όσον αφορά την Οικονομική Επιστήμη, το σκέφτομαι. Οι ΑΟΘ δε μου κινούν το ενδιαφέρον, ωστόσο ασχολούμαστε με τη μικροοικονομία, η οποία αφορά περισσότερο τη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Ίσως η μακροοικονομία να έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Δε θέλω, όμως, να ασχολούμαι ιδιαίτερα με μαθηματικά, συναρτήσεις, διαγράμματα κλπ. Μου αρέσει το γεγονός ότι πιθανώς μετράει περισσότερο στον ιδιωτικό τομέα από άλλες κοινωνικές επιστήμες, και ταυτόχρονα αποτελεί κοινωνική επιστήμη, μπορεί να συνδυαστεί με μεταπτυχιακό ή ενασχόληση με την πολιτική και με κάποιο κοινωνικό αντικείμενο. Όμως, αν είναι πάρα πολλά τα μαθηματικά, όχι λόγω αδυναμίας, αλλά λόγω σχετικής (ίσως έντονης) αδιαφορίας, ίσως καλό θα ήταν να μείνω μακριά.

Η Πολιτική Επιστήμη με ενδιαφέρει αρκετά, καθώς είναι κοινωνική επιστήμη και σχετίζεται με τη σύγχρονη ιστορία, τις διεθνείς σχέσεις, την πολιτική... Γενικώς πιστεύω πως θα με ικανοποιούσαν οι σπουδές στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Προβληματίζομαι, όμως, για την αγορά εργασίας. Δεν τρομοκρατούμαι επειδή "οι απόφοιτοι τέτοιων σχολών μένουν άνεργοι", τα πράγματα δεν είναι εύκολα για κανέναν. Απλώς σκέφτομαι πως είναι πιθανό οι θέσεις που σχετίζονται με το συγκεκριμένο αντικείμενο να είναι περιορισμένες, ενώ στον ιδιωτικό τομέα, που μάλλον πρόκειται να "έχει περισσότερο ψωμί" (σχετικά πάντα), ίσως να μην προτιμάται το συγκεκριμένο πτυχίο.

Επομένως, θα ήθελα να μάθω αν οι Οικονομικές Επιστήμες αποτελούν πράγματι κοινωνικό αντικείμενο με αρκετή θεωρία που αφορά την κοινωνία και την πολιτική, ή επικεντρώνεται σε συγκεκριμένα ζητήματα και είναι έντονα μαθηματικής φύσης. Επίσης, θα ήθελα να μάθω αν το 1ο πτυχίο, τουλάχιστον μεταξύ Οικονομικής και Πολιτικής Επιστήμης (και τα 2 κοινωνικές επιστήμες), παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην αγορά εργασίας, ιδιαίτερα όταν κάποιος συνεχίσει την ακαδημαϊκή του πορεία. Να αναφέρω ότι λόγω Καναδικής υπηκοότητας, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να βρεθώ εκεί για κάποιο μεταπτυχιακό κλπ, και δε μπορώ να ξέρω για πόσο.

Τέλος, να αναφέρω ότι τα 3 τμήματα τα οποία μου έχουν κεντρίσει κάπως το ενδιαφέρον είναι το Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών στο ΟΠΑ, το Οικονομικής Επιστήμης (ίσως) στο ΕΚΠΑ, και το Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης στο ΕΚΠΑ.

Συγγνώμη που πλατείασα, είμαι αρκετά μπερδεμένος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Καλησπερα Φιλε Γιωργο.
Απο το μυνημα σου μου ηρθαν αμεσως στο μυαλο 2 τμηματα.
1)Διεθνων & Ευρωπαικων Οικονομικων Σπουδων ΑΣΟΕΕ
2)Διεθνων & Ευρωπαικων Σπουδων Πα.πει
Να τονισω!!!Μπορει να ακουγονται πολυ ομοια σαν τμηματα αλλα δεν ειναι και στο λεω με καθε σιγουρια.
Το τμημα της ΑΣΟΕΕ ειναι πολυ ποσοτικο,διαθετει πολλα μαθηματικα,μικροοικονομια,μακροοικονομια,οικονομετρια.Βεβαια ασχολειται και με πολιτικη και διεθνεις σχεσεις.
Το τμημα του Πα.πει διαθετει τα περι πολιτικης επιστημης σε τεραστιο βαθμο αλλα τα ποσοτικα του μαθηματα ειναι λιγα και ειναι αυτα που χρειαζονται.Μιας και τελειωνοντας το εχεις και επαγγελματικα δικαιωματα οικονομιλογου.
Τωρα στο κεφαλαιο Οικονομικης Επιστημης.Ειμαι στο τμημα της ΑΣΟΕΕ και εχοντας καλο μου φιλο στο τμημα απο θεωρητικη,θα σου πω οτι υποφερει.Ειναι αρκετα προχωρημενο το επιπεδο σε επιπεδο μαθηματικων και στατιστικης τα οποια θα σου χρησιμευσουν αργοτερα σε μικρο/μακρο και οικονομετριες.Δυστυχως απο το τμημα λειπει σε αρκετα μεγαλο βαθμο το κομματι της πολιτικης επιστημης.Για το αντιστοιχο τμημα του ΕΚΠΑ θαρρω ισχυουν πανω κατω τα ιδια.
Τωρα για ΟΔΕ,το θεωρω πολυ καλο τμημα,το οποιο και σε καταρτιζει πολυ καλα,βεβαια οπως ειπες δεν ειναι και το καταλληλο τμημα για ακαδημαικη καριερα,αλλα μπορει πιστευω να σου στρωσει εναν καλο δρομο για εργασιακη ευημερια.
Αυτα απο μενα,θα σου προτεινα να δηλωσεις πρωτη επιλογη το --> Διεθνων & Ευρωπαικων Οικονομικων Σπουδων της ΑΣΟΕΕ,συνδυαζει και τις 2 κοινωνικες επιστημες που σε ενδιαφερουν με τον βελτιστο τροπο κατα την γνωμη μου,αρκει να το παλεψεις και εσυ λιγο στα ποσοτικα μαθηματα.
Ευχομαι οτι καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Σκεφόμουν για Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών, όμως εντάσσονται στις Πολιτικές Επιστήμες, άρα σκέφτηκα μήπως καλό θα ήταν να σπουδάσω το δεύτερο που είναι ευρύτερο, αν επιθυμώ να ασχοληθώ με το πρώτο (αυτό βέβαια όσον αφορά το τμήμα το Πα.Πει, όχι του ΟΠΑ). Επιπλέον, έχεις τα δικαιώματα οικονομολόγου τυπικά, αλλά σκέφτομαι μήπως στην αγορά εργασίας δεν αναγνωρίζεται τόσο, όπως και ότι ίσως δεν εκπαιδεύεσαι ανάλογα για την άσκηση σχετικού επαγγέλματος.

Μιλάμε για πολλά και αρκετά δύσκολα μαθηματικά στα τμήματα Οικονομικής Επιστήμης; Λιγότερα στο Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών;
Γενικά δεν είμαι αδύναμος στα μαθηματικά. Ειδικά στατιστικές κλπ. (τα λίγα που κάνω φέτος βέβαια) δε μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσαν να με δυσκολέψουν, ούτε πολύ δυσάρεστες μου είναι. Οι συναρτήσεις και τα πολλά μαθηματικά δε μου αρέσουν, δε με ενοχλεί όμως η ύπαρξη ασκήσεων που λύνεται με μαθηματικό τρόπο στα πλαίσια κάποιου μαθήματος του ενδιαφέροντός μου. Άλλωστε, είμαι καλός στην αριθμητική.

Θα ήθελα να ξέρω για τα παιδιά από Θεωρητική που αντιμετωπίζουν πρόβλημα στα μαθηματικά και στα σχετικά μαθήματα, αν ήταν καλοί στο αντίστοιχο μάθημα γενικής παιδείας στη Γ' Λυκείου ή αντιμετώπιζαν ανέκαθεν πρόβλημα. Αν, δηλαδή, απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες και δεν είναι για όλους, ή απλώς δεν είναι χαμηλού επιπέδου.

Ψάχνω απάντηση και σε 2 βασικές απορίες που έχω (μεταξύ της αόριστης, δηλαδή τι πρέπει να επιλέξω):
1) Αν το πτυχίο από τμήματα Οικονομικής Επιστήμης ή Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών μετράει σημαντικά περισσότερο στην αγορά εργασίας από το αντίστοιχο της Πολιτικής Επιστήμης ή ίσως των Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών.
2) Αν τα economics, δηλαδή όχι τα business (τα τμήματα για τα οποία μιλάμε δηλαδή, Οικονομική Επιστήμη και ΔΕΟΣ), είναι κοινωνικής φύσης, αν η μακροοικονομία διαφέρει σημαντικά από τη μικροοικονομία όχι μόνο στα ζητήματα που πραγματεύεται, αλλά και στην προσέγγισή τους, αν σχετίζονται άμεσα με την πολιτική, αν "ανοίγουν πόρτες" (όσο γίνεται) και στον ιδιωτικό τομέα αλλά και για ενασχόληση με πολιτική, διεθνείς σχέσεις κλπ. Γενικά δε μπορώ να ξέρω αν με ενδιαφέρει το αντικείμενο, το οποίο φυσικά είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Θέλω τα φώτα σας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Επιπλέον, έχεις τα δικαιώματα οικονομολόγου τυπικά, αλλά σκέφτομαι μήπως στην αγορά εργασίας δεν αναγνωρίζεται τόσο, όπως και ότι ίσως δεν εκπαιδεύεσαι ανάλογα για την άσκηση σχετικού επαγγέλματος.
Απο το τμημα του Πα.Πει εχεις τυπικα επαγγελματικα δικαιωματα,δεν μετρουν τοσο στην αγορα εργασιας.
Απο το ΔΕΟΣ της ΑΣΟΕΕ,πιστευω οτι σε καταρτιζει πολυ καλα για να εχεις και να μπορεις να ασκεις το επαγγελμα του οικονομολογου.

Μιλάμε για πολλά και αρκετά δύσκολα μαθηματικά στα τμήματα Οικονομικής Επιστήμης; Λιγότερα στο Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών;
Γενικά δεν είμαι αδύναμος στα μαθηματικά. Ειδικά στατιστικές κλπ. (τα λίγα που κάνω φέτος βέβαια) δε μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσαν να με δυσκολέψουν, ούτε πολύ δυσάρεστες μου είναι. Οι συναρτήσεις και τα πολλά μαθηματικά δε μου αρέσουν, δε με ενοχλεί όμως η ύπαρξη ασκήσεων που λύνεται με μαθηματικό τρόπο στα πλαίσια κάποιου μαθήματος του ενδιαφέροντός μου. Άλλωστε, είμαι καλός στην αριθμητική.

Θα ήθελα να ξέρω για τα παιδιά από Θεωρητική που αντιμετωπίζουν πρόβλημα στα μαθηματικά και στα σχετικά μαθήματα, αν ήταν καλοί στο αντίστοιχο μάθημα γενικής παιδείας στη Γ' Λυκείου ή αντιμετώπιζαν ανέκαθεν πρόβλημα. Αν, δηλαδή, απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες και δεν είναι για όλους, ή απλώς δεν είναι χαμηλού επιπέδου.
Ναι το τμημα Διεθνων και Ευρωπαικων Οικονομικων Σπουδων διαθετει λιγοτερα απο το τμημα Οικονομικης Επιστημης,αλλα και παλι δεν ειναι λιγα!
Δυστυχως αυτα που κανεις στα μαθηματικα γενικης θα σου χρησιμευσουν ΜΟΝΟ στην στατιστικη και θα διδαχθουν ολα μαζι σε 2-3 διαλεξεις!(Για το τμημα μου παντα μιλαω).Απαιτουνται για τα Μαθηματικα και την Μικροοικονομικα οι απαραιτητες βασεις απο μαθημματικα Γ λυκειου(π.χ ολοκληρωματα),και θα μαθεις παρα πολλα παραπανω πραγματα.

1) Αν το πτυχίο από τμήματα Οικονομικής Επιστήμης ή Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών μετράει σημαντικά περισσότερο στην αγορά εργασίας από το αντίστοιχο της Πολιτικής Επιστήμης ή ίσως των Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών.
Αρχικα αλλα επαγγελματα απευθυνονται σε πολιτικους επιστημονες και αλλα σε οικονομολγους.Παρ'ολα αυτα πιστευω οτι η ΑΣΟΕΕ μετραει στο πτυχιο σου αρκει να ασχοληθεις βεβαια.

Αν τα economics, δηλαδή όχι τα business (τα τμήματα για τα οποία μιλάμε δηλαδή, Οικονομική Επιστήμη και ΔΕΟΣ), είναι κοινωνικής φύσης, αν η μακροοικονομία διαφέρει σημαντικά από τη μικροοικονομία όχι μόνο στα ζητήματα που πραγματεύεται, αλλά και στην προσέγγισή τους, αν σχετίζονται άμεσα με την πολιτική, αν "ανοίγουν πόρτες" (όσο γίνεται) και στον ιδιωτικό τομέα αλλά και για ενασχόληση με πολιτική, διεθνείς σχέσεις κλπ. Γενικά δε μπορώ να ξέρω αν με ενδιαφέρει το αντικείμενο, το οποίο φυσικά είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Θέλω τα φώτα σας
Σαφως και ειναι κοινωνικης φυσης,τα οικονομικα ειναι μια κοινωνικη επιστημη η οποια βασιζεται στην μαθηματικη φιλοσοφια(τα καθαρα economics,οχι business).Για να ξερεις η ΜΑΚΡΟοικονομικη θεωρια μελετα και αναλυει οικονομικα προβληματα στο συνολο μια μεγαλης ομαδας ανθρωπων,χωρων κ.λ
και η ΜΙΚΡΟοικονομικη θεωρια μελετα ατομικα,δηλαδη π.χ πως λειτουργει ας πουμε μια επιχειρηση για να μεγιστοποιησει το κερδος της,ασχολειται επισης με θεωρια παιγνιων και αποφασεις των ανθρωπων.
Αλιμονο αν δεν μπορεις να ασχοληθεις με την πολιτικη εχοντας τετοιες γνωσεις.Απλα αν διαλεξεις καθαρα οικονομικα θα λειψουν πιστευω οι γνωσεις των διεθνων σχεσεων που σε ενδιαφερουν
Γι αυτο και σου προτεινω ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση!
Μάλλον έχεις δίκιο. Μαθήματα κάπως σχετικά με την πολιτική υπάρχουν και στα 2 τμήματα (Οικονομικής Επιστήμης ΕΚΠΑ και ΔΕΟΣ ΟΠΑ), ωστόσο απ'ό,τι βλέπω και απ'ό,τι έχω καταλάβει και από τα λεγόμενά σου, στο ΔΕΟΣ δίδεται μεγαλύτερο βάρος σε αυτά, ιδιαίτερα στο πεδίο των διεθνών σχέσεων και των θεσμών της Ε.Ε.
Αν ο συγκεκριμένος προσανατολισμός του τμήματος το καθιστά κάπως ελαφρύτερο στα μαθηματικά, χωρίς όμως να "χάνει" ο φοιτητής σε προετοιμασία για ανάλογες θέσεις εργασίας και στον ιδιωτικό τομέα, ενώ ενδέχεται να ωφελήσει σε πιθανή ενασχόληση με διεθνείς σχέσεις, πολιτική της Ε.Ε. ή κάτι σχετικό, θα πρέπει πράγματι να επικεντρωθώ εκεί, από το 5ο πεδίο τουλάχιστον.

Οποιαδήποτε άλλη άποψη σχετικά με το θέμα, ιδιαίτερα αν αφορά κάποιο από τα τμήματα τα οποία έχω αναφέρει (Οικονομικό ΕΚΠΑ, ΔΕΟΣ ΟΠΑ, Πολιτικό ΕΚΠΑ), είναι καλοδεχούμενη, καθώς προσπαθώ να βρω κάποιο τμήμα που να συνδυάζει κάποια στοιχεία της πολιτικής/διεθνών σχέσεων κλπ, να μην είναι υπερβολικά θεωρητικό, ενώ τα μαθηματικά δε θα είναι αφόρητα για κάποιον που δεν αρέσκεται ιδιαίτερα σε αυτά (χωρίς να σημαίνει ότι δεν τα μπορώ σε γενικές γραμμές). Ιδιαίτερα σημαντική θεωρώ και τη σύνδεση του τμήματος με την αγορά εργασίας, και σε κλασικές θέσεις του ιδιωτικού τομέα σε επιχειρήσεις.
Πιθανώς το ΔΕΟΣ να είναι η καλύτερη επιλογή για την περίπτωσή μου. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή τοποθέτηση περισσότερο από καλοδεχούμενη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dimitra Sp

Νεοφερμένος

Η Dimitra Sp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια χαρά παιδιά!! Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει καμια παραπάνω γνωμη, αποψη.. κάτι τελος πάντων!! :p εχω περάσει στην σχολη της σινδου εμπορίας και διαφήμισης !! φέτος αποφάσισα να ξαναδώσω για κοινωνική διοικηση, κομοτήνη! Το θέμα είναι οτι για την σχολή κοινωνικης διοικησης μετά την ενσωμάτωση των πολιτικών επιστημών εχω ακόυσει τα χειρότερα για την σχολή και ειδικά για το τμήμα κοινωνικής εργασίας που ήθελα να διαλέξω μου λένε οτι πλέον ειναι πολύ δύσκολο και το πτυχίο δεν εχει τόση ισχυ! Μήπως τελικά να γυρισω πίσω στην σχολή; αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μου πει!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλησπερα!!
με βαση το νεο συστημα θα παω θεωρητικη...τι σχολη μου προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alaninikos

Νεοφερμένος

Ο alaninikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τι σε ελκύει περισσότερο για να σου πούμε τι γνώμη μας;Για παράδειγμα εγώ με το νέο σύστημα θα πάω θετική και κατά 90% μάλλον θα διαλέξω το χημικό(μου αρέσει πολύ η χημεία :clapup: :clapup: ).Εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γεια χαρά παιδιά!! Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει καμια παραπάνω γνωμη, αποψη.. κάτι τελος πάντων!! :p εχω περάσει στην σχολη της σινδου εμπορίας και διαφήμισης !! φέτος αποφάσισα να ξαναδώσω για κοινωνική διοικηση, κομοτήνη! Το θέμα είναι οτι για την σχολή κοινωνικης διοικησης μετά την ενσωμάτωση των πολιτικών επιστημών εχω ακόυσει τα χειρότερα για την σχολή και ειδικά για το τμήμα κοινωνικής εργασίας που ήθελα να διαλέξω μου λένε οτι πλέον ειναι πολύ δύσκολο και το πτυχίο δεν εχει τόση ισχυ! Μήπως τελικά να γυρισω πίσω στην σχολή; αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μου πει!!! :D

Καλυτερα να πας εκει που ειναι πιο πιθανο να βρεις δουλεια εκτος αν εισαι απο πλουσια οικογενεια, οποτε ο,τι κ να κανεις δεν παιζει ρολο.

Καλησπερα!!
με βαση το νεο συστημα θα παω θεωρητικη...τι σχολη μου προτεινετε?

Στρατιωτικες σχολες σου προτεινω. Θα γλυτωσεις τον εαυτου απο πολλες ταλαιπωριες. Και μην κρινεις με τα στερεοτυπα που μας εχουν τρελανει για την αστυνομια και το στρατο. Μεσα οι σχολες ειναι σαν πανεπιστημιο και μετα εαν ειδικα εχεις και μεσον για καλη τοποθετηση, παιζει να τη βγαλεις ζαχαρη. Και φυσικα σε συμφερει να διαβασεις μια φορα στη ζωη σου στα 18 και τελος. Οι αλλες σχολες θελουν να ασχολεισαι δια βιου και ειδικα μετα το πτυχιο μια ζωη ολο μπλεκεις με διαβασματα. Και απο λεφτα @ρχιδια. Για ελλαδα παντα μιλαμε βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλυτερα να πας εκει που ειναι πιο πιθανο να βρεις δουλεια εκτος αν εισαι απο πλουσια οικογενεια, οποτε ο,τι κ να κανεις δεν παιζει ρολο.



Στρατιωτικες σχολες σου προτεινω. Θα γλυτωσεις τον εαυτου απο πολλες ταλαιπωριες. Και μην κρινεις με τα στερεοτυπα που μας εχουν τρελανει για την αστυνομια και το στρατο. Μεσα οι σχολες ειναι σαν πανεπιστημιο και μετα εαν ειδικα εχεις και μεσον για καλη τοποθετηση, παιζει να τη βγαλεις ζαχαρη. Και φυσικα σε συμφερει να διαβασεις μια φορα στη ζωη σου στα 18 και τελος. Οι αλλες σχολες θελουν να ασχολεισαι δια βιου και ειδικα μετα το πτυχιο μια ζωη ολο μπλεκεις με διαβασματα. Και απο λεφτα @ρχιδια. Για ελλαδα παντα μιλαμε βεβαια.

Τιποτα απο τα παραπανω δν ισχυει. Ουτε στη στρατιωτικη σχολη διαβαζεις μια φορα και ξεμπερδευεις. Ακριβως επειδη ειναι πανεπιστημια υπαρχουν μαθηματα και απαιτησεις απο αυτα. Πολλα παιδια δυσκολευονται. Ευελπιδων εχω ακουσει οτι ειναι λιγο πιο βατα απο Δοκιμων και Ικαρων. Και να φας 4 χρονια αγγουρι για να βγαζεις €800 και αν εισαι ΣΞ να κανεις τουρ ολη την ελληνικη επαρχια μεχρι το τελευταιο κατσικοχωρι. Αξιωματικοι παραιτουνται πριν την ωρα τους γιατι δν αντεχουν αυτη τη ''νομαδικη'' ζωη Αυτοι που μπηκαν ''για το μισθο'' τα βρηκαν αγγουρια, πρεπει να σου αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top