Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν περιμένεις να περάσεις αυτά τα 5 χρόνια καλά, σώθηκες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τι να πει κανεις, παρακμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλα.... Αργα η γρηγορα θα τα θυμηθειτε αυτα που λεω τωρα. Να ελπισετε οι επιλογες σας να μην σας στοιχισουν (με τετοια μυαλα δεν το βλεπω βεβαια).

Τωρα για το αν η δουλεια ειναι 40 και οι σπουδες 5...Αν θεωρεις πως ειναι το ιδιο να περασεις καλα τα καλυτερα χρονια της ζωης σου με τα υπολοιπα 40 ετη που θα εχεις μονο υποχρεωσεις και θα κανεις αυτο "που πρεπει" και οχι αυτο "που θελεις" τι να πω.

Για τα Χανια παντως- με βασει αυτα που ξερω απο γνωστους-θα πω μονο ενα πραγμα : M A K P I A

Έτσι. Να βάλουμε ένα λιθαράκι ακόμη στη χρεοκοπία.

Τελικά μερικά πράγματα είναι αναπόφευκτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Τι να πει κανεις, παρακμη.

Απο εξυπναδες ειμαστε πολυ μπροστα βλεπω. Αν ειχες αντιστοιχη ακαδημαικη αποδοση στο Harvard θα ησουν τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimakos13

Νεοφερμένος

Ο Jimakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οποιος σου εχει πει οτι η μια σχολη εχει καλυτερες προοπτικες απο την αλλη πραγματικα ειναι εντελως ασχετος με το θεμα. Οι Μηχανολογοι και οι Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι εχουν ακριβως τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα. Δηλαδη επι της ουσιας μιλαμε για το ιδιο πραγμα. Παλαιοτερα μαλιστα οι δυο σχολες ηταν μαζι ως Ηλεκτρολογοι-Μηχανολογοι Μηχανικοι. Μετα εγινε ο διαχωρισμος.

Ακομα και τωρα εαν μπεις και συγκρινεις τα προγραμματα σπουδων θα δεις πως σε περιπτωση επιλογης κοινης κατευθυνσης οπως Ενεργεια οι δυο σχολες εχουν κοινα μαθηματα σε βαθμο ανω του 85%.

Επισης απο προσωπικη εμπειρια, στην αγορα εργασιας ειτε Μηχανολογος εισαι ειτε Ηλεκτρολογος εισαι τις ιδιες δουλειες θα κανεις.

Μονη διαφορα εαν σε ενδιαφερουν οι υπολογιστες καθαρα οποτε τοτε να διαλεξεις τους ΗΜΜΥ. Βεβαια εαν σε ενδιαφερουν οι υπολογιστες γιατι να μην πας σε πιο "οριτζιναλ" τμηματα οπως Πληροφορικης?

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, νομιζω με βοηθησε αρκετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στελλαζιφ

Νεοφερμένος

Η στελλαζιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εδινα φετος πανελληνιες και δυστυχως δεν περναω στην ιατρικη που παρα πολυ 8α ηθελα.....8ελω λοιπον επειδη δν μ ενδιαφερουν και τοσο σχολες απο το 2ο ή το 4ο πεδιο να μου πειτε τη γνωμη για τις:μοριακη βιολογια και γενετικη,βιοχημεια και βιοτεχνολογια,βιολογικων εφαρμογων,βιολογια(και για το χημικο ισως)...ααα οποιος γνωριζει 8ελω να μου πει αν υπαρχρει καποια σχολη(εκτος της φαρμακευτικης και της οδοντιατρικης)που να εχει καποια σχεση με την ιατρικη...ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλα.... Αργα η γρηγορα θα τα θυμηθειτε αυτα που λεω τωρα. Να ελπισετε οι επιλογες σας να μην σας στοιχισουν (με τετοια μυαλα δεν το βλεπω βεβαια).

Τωρα για το αν η δουλεια ειναι 40 και οι σπουδες 5...Αν θεωρεις πως ειναι το ιδιο να περασεις καλα τα καλυτερα χρονια της ζωης σου με τα υπολοιπα 40 ετη που θα εχεις μονο υποχρεωσεις και θα κανεις αυτο "που πρεπει" και οχι αυτο "που θελεις" τι να πω.

Για τα Χανια παντως- με βασει αυτα που ξερω απο γνωστους-θα πω μονο ενα πραγμα : M A K P I A

Πρώτο, αν θέλει κάποιος πρωτίστως να περάσει μια "ανέμελη φοιτητική ζωή" τα χρόνια αυτά δε θα ναι 5 αλλά 6-7-8 και στο τέλος θα ζοριστείς τόσο που ή θα εγκαταλείψεις τη σχολή ή θα φας ένα ανέμελο παλούκι στον κώλο από την πολλή πίεση και θα λες και ευχαριστώ.

Κάποια πράγματα είναι θέμα πρωτεραιοτήτων. Αν πρώτο κριτήριο κάποιου για η σχολή του είναι η ζωή που θα κάνει τότε για ποιο λόγο να ξεσκιστείς ένα χρόνο στη γ λυκείου να περάσεις σε ΑΕΙ, πήγαινε κατευθείαν σε ένα ΙΕΚ, τέλειωσέ το, πιάσε μια δουλειά να βγάζεις το χαρτζιλήκι σου και ζήσε όπως θες εσύ. Τους ρώτησες τους γονείς σου αν θέλουν να πληρώνουν για 5+ χρόνια για να περνάς εσύ ή ο οποιοσδήποτε "ανέμελα φοιτητικά χρόνια";

Αυτή η νοοτροπία μόνο εδώ υπάρχει. Στο εξωτερικό είναι ηλίθιοι και δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα τον φραπέ και το τάβλι, είναι συνήθειο μάλλον πάντα να πρωτοπορούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Βασιλη στην ζωη δεν ειναι ολα ασπρο η μαυρο.

Μεταξυ του διαβαζω ολη μερα για να τελιωσω στον χρονο μου με ενα υψηλο βαθμο και του σπουδαζω για 10 χρονια υπαρχουν πολλες αλλες επιλογες. Αρα μην σκεφτεσαι με την λογικη των ακρων, απο το ενα ακρο στο αλλο ακρο.

Ουτε υπαρχουν μονο οι επιλογες ΙΕΚ η ενα καλο ΑΕΙ. Μια καλη σχολη ειναι σιγουρο το ζητουμενο. Εγω ειχα λιωσει για 2 χρονια για να μπω στους Μηχανολογους Μηχανικους και αξιζε η προσπαθεια, μαλιστα σε εποχες οπως τα τελη της δεκαετιας του 90 οπου ηθελε πραγματικο διαβασμα για να μπεις καπου και οχι σαν τωρα που υπαρχουν 500 σχολες και σπουδαζουν ακομα και με 2.000 μορια.

Μπορεις και να εισαι ενας φοιτητης επιμελης οσο μπορεις στις υποχρεωσεις σου και να περνας καλα. Αυτο που λεω ειναι πως σε πολεις οπως τα Χανια η αλλες μικρες πολεις δεν υπαρχουν επιλογες για εναν φοιτητη. Τωρα αμα θες ο ελευθερος σου χρονος να ειναι τηλεοραση και βιντεοπαιχνιδια παω πασο.

Εμενα η αποψη μου ειναι πως την πολη που θα σπουδασει καποιος θα πρεπει να την υπολογισει στην επιλογη του. Απαραιτητως.

Τωρα για νοοτροπιες εξωτερικου μην τα λες σε μενα μιας και εχω ζησει στο εξωτερικο. Η φοιτητικη ζωη παντου στον κοσμο εχει και την παραμετρο της διασκεδασης. Σε πληροφορω πως στις ΗΠΑ μεσα στις αξιολογησεις των πανεπιστημιων υπαρχει και η παραμετρος της "φοιτητικης ζωης" που προσφερεται σε καποιο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς το εννοείς εσύ αλλά μου χουν πει ότι σε εξωτερικό νοοτροπίες του στυλ "ξύνομαι όλο το εξάμηνο και ότι περάσω στην εξεταστική" δεν υπάρχουν. Ούτε φυσικά να είσαι σε μια σχολή 15 χρόνια.

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο σύμφωνοι αλλά όταν μου θέτεις ως βασικό κριτήριο ενός τμήματος το πόσο καλά θα περάσεις εγώ αυτό καταλαβαίνω. Αν είσαι σωστός σε όλα και παρέα θα χεις και καλά θα περάσεις όπου κι αν είσαι. Αν πάλι την έχεις χέσει τελείως τη σχολή και αναζητάς κάθε μέρα τρόπους να διασκεδάσεις προφανώς κάποια στιγμή θα βαρεθείς.

Εγώ πάντως έχω ακούσει παραδείγματα φοιτητών να εγκατέλειψαν τη σχολή επειδή είτε δεν τους άρεσε ως αντκείμενο είτε η η σχολή δε μέτραγε ως σχολή. Αλλά για την "κακή φοιτητική ζωή" ποτέ. Εξαίρεση αν είσαι χρόνια επαρχεία και σπουδάζεις εκεί τότε οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παντως Χανια μην πας. Εχω ακουσει τα χειροτερα οσον αφορα την φοιτητικη ζωη (ελαχιστη ζωη στην πολη, καθολου διασκεδαση κ.λ.π). Στα Χανια θα περασεις πολυ ασχημα φοιτητικα χρονια.
1) Για το "κριτήριο" σου επιλογής σχολής, σου απάντησαν άλλοι.
2) Αυτά που έχω ακούσει για τα Χανιά, δεν συμφωνούν με όσα γράφεις.
3) Αν κάποιος είναι κοινωνικό άτομο και δημιουργήσει καλή φοιτητική παρέα, θα περάσει καλά οπουδήποτε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
1) Για το "κριτήριο" σου επιλογής σχολής, σου απάντησαν άλλοι.
2) Αυτά που έχω ακούσει για τα Χανιά, δεν συμφωνούν με όσα γράφεις.
3) Αν κάποιος είναι κοινωνικό άτομο και δημιουργήσει καλή φοιτητική παρέα, θα περάσει καλά οπουδήποτε.

Θα σταθώ στο 3 που γράφεις και θα πω πως είναι πραγματικά το ζούμι όλων αυτών των συζητήσεων. Αν έχεις καλή παρέα θα περάσεις παντου καλα...και στη Νάουσα στο ΑΕΙ να περάσεις, αν υπάρχει καλή παρέα σε συνδυασμό με μια γενικά καλή ζωή σε μικρή πόλη και πάλι θα περάσει κάποιος τέλεια φοιτητικά χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
εδινα φετος πανελληνιες και δυστυχως δεν περναω στην ιατρικη που παρα πολυ 8α ηθελα.....8ελω λοιπον επειδη δν μ ενδιαφερουν και τοσο σχολες απο το 2ο ή το 4ο πεδιο να μου πειτε τη γνωμη για τις:μοριακη βιολογια και γενετικη,βιοχημεια και βιοτεχνολογια,βιολογικων εφαρμογων,βιολογια(και για το χημικο ισως)...ααα οποιος γνωριζει 8ελω να μου πει αν υπαρχρει καποια σχολη(εκτος της φαρμακευτικης και της οδοντιατρικης)που να εχει καποια σχεση με την ιατρικη...ευχαριστω προκαταβολικα
Άμα το θέλεις πάρα πολύ, θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις :)
Προφανώς όλες αυτές έχουν άμεση σχέση με την ιατρική και απ' όλες θα αποκτήσεις γνώσεις που θα σου χρησιμεύσουν αν θελήσεις αργότερα να μπεις ιατρική με κατατακτήριες(αν σε ενδιαφέρει αυτό πιστεύω πως το βιολογικό είναι η καλύτερη επιλογή). Θα σου πρότεινα να αποκλείσεις το χημικό που έχει μικρότερη σχέση με την ιατρική. Όσο για τις άλλες από τα λίγα που ξέρω(εγώ είμαι στα τελειώματα ιατρικών εργαστηρίων,ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα).
- Δε ξέρω τίποτα από άποψη αποκατάστασης, πάντως όλα δίνουν τρομερές ευκαιρίες στο εξωτερικό(είναι τέτοιος ο κλάδος που έχει ζήτηση κ συχνά τα ελληνικά πτυχία είναι πιο <<δυνατά>> από τα πτυχία του εξωτερικό, επειδή έχουν περισσότερες διδακτικές μονάδες).
- Βιοχημεία και βιοτεχνολογία: Κύριο αντικείμενο παραγωγή φαρμάκων και εμβολίων(ο από πάνω μου θα ξέρει καλύτερα).
-Μοριακή βιολογία και Γενετική: Προσωπικώς το αγαπημένο μου πάνω στο οποίο σκέφτομαι για μεταπτυχιακό. Είναι πιθανόν από τους πιο ανερχόμενους κλάδους της ιατρικής, έχοντας εφαρμογές σε πάμπολλους τομείς, φάρμακα, εμβόλια, θεραπείες(γονιδιακές θεραπείες κ.α)και κυρίως διάγνωση. Η μοριακή διάγνωση πλέον τείνει να αντικαταστήσει όλες τις υπόλοιπες μεθόδους, εκεί που μπορεί να εφαρμοστεί τουλάχιστον.
-Βιολογικών εφαρμογών δε γνωρίζω τίποτα ;/
-Βιολογικό: Ουσιαστικά περιλαμβάνει στοιχεία απ' όλα τα παραπάνω αλλά όχι τόσο εξειδικευμένα, με άλλα δυνατά σημεία και έχει διάφορους δρόμους να ακολουθήσεις.

Αν θέλεις 1 πτυχίο ως υποκατάστατο της ιατρικής εγώ θα πρότεινα τη μοριακή βιολογία. Αν θες κάτι παραπάνω ζύγισε τα υπέρ και τα κατά σύμφωνα με αυτό που θες και θα βρεις την άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimakos13

Νεοφερμένος

Ο Jimakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οποιος σου εχει πει οτι η μια σχολη εχει καλυτερες προοπτικες απο την αλλη πραγματικα ειναι εντελως ασχετος με το θεμα. Οι Μηχανολογοι και οι Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι εχουν ακριβως τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα. Δηλαδη επι της ουσιας μιλαμε για το ιδιο πραγμα. Παλαιοτερα μαλιστα οι δυο σχολες ηταν μαζι ως Ηλεκτρολογοι-Μηχανολογοι Μηχανικοι. Μετα εγινε ο διαχωρισμος.

Ακομα και τωρα εαν μπεις και συγκρινεις τα προγραμματα σπουδων θα δεις πως σε περιπτωση επιλογης κοινης κατευθυνσης οπως Ενεργεια οι δυο σχολες εχουν κοινα μαθηματα σε βαθμο ανω του 85%.

Επισης απο προσωπικη εμπειρια, στην αγορα εργασιας ειτε Μηχανολογος εισαι ειτε Ηλεκτρολογος εισαι τις ιδιες δουλειες θα κανεις.

Μονη διαφορα εαν σε ενδιαφερουν οι υπολογιστες καθαρα οποτε τοτε να διαλεξεις τους ΗΜΜΥ. Βεβαια εαν σε ενδιαφερουν οι υπολογιστες γιατι να μην πας σε πιο "οριτζιναλ" τμηματα οπως Πληροφορικης?

Φιλε Θοδωρη συγνωμη που σε ξαναενοχλω για το συγκεκριμενο θεμα, αλλα διαβασα εδω: https://www.oefe.gr/Μαθητές/ΡωτάτεΑπαντάμε/tabid/88/Default.aspx?qID=75 , οτι οι αποφοιτοι του τμηματος ημμυ εχουν διπλα επαγγελματικα δικαιωματα.. ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ναι το ξερω! ειναι νωρις ακομα...αλλα δεν ξερω πραγματικα ΑΝ θα καταφερω να περασω ιατρικη! θα παω β λυκειου και δηλωσαμε κατευθυνσεις . δηλωσα θετικη με ολη την θετικη :P ενεργεια να τα παω καλα ! αλλα οσους ρωταω μου λενε πως ειναι υπερβολικα δυσκολα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ναι το ξερω! ειναι νωρις ακομα...αλλα δεν ξερω πραγματικα ΑΝ θα καταφερω να περασω ιατρικη! θα παω β λυκειου και δηλωσαμε κατευθυνσεις . δηλωσα θετικη με ολη την θετικη :P ενεργεια να τα παω καλα ! αλλα οσους ρωταω μου λενε πως ειναι υπερβολικα δυσκολα :/

δεν ειναι δυσκολη η θετικη.αμα σε ενδιαφερει η βιολογια και η χημεια τοτε σιγουρα θα γραψεις παρα πολυ καλα. μην ακους βλακειες που λενε οσοι δεν γραφουν καλα . και εγω θετικη ημουν και εδωσα φετος πανελληνιες και τα πηγα παρα πολυ καλα!! απλα πρεπει να διαβαζεις αρκετα γιατι υπαρχει πολυ μεγαλος ανταγωνισμος για τις ιατρικες σχολες ...για να καταλαβεις και τα 50 μορια μετρανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ναι με ενδιαφερουν παρα πολυ ! και εγραψα και καλα φετος ! αλλα ξερεις μου λενε και παιδια που ηταν ηδη θετικη αλλα αλλαξαν σε τεχνολογικη οτι η χημεια δεν παλευεται καθολου ! τωρα ειναι και κατα ποσο την εχεις καταλαβει ....αλλα το αγχος εξακολουθει να υπαρχει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
γεια σας!!!! τα μορια που εβγαλα στις πανελλαδικες ειναι 15.292 στο 1ο πεδιο και 14.392 στο 3ο. θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τα παρακατω τμηματα (τα οποια οοολα μ αρεσουνε ,απλα δεν μπορω να διαλεξω):

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕΣΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ : θεωρειται ευκολη σχολη? ποσες επαγγελματικες διεξοδους εχω ως δημοσιογραφος,αν δεν εχω ΄΄κονε ΄΄ και ΄΄μεσα΄΄? ειναι ισαξιο με το τμημα του εκπα?μπορω να εργαστω και ως επικοινωνιολογος σε εταιριες?

ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΠΑ.ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΙΟΥ : τι διαφορες εχουν μεταξυ τους? ξερω οτι στο παπει εχει περισσοτερα οικονομικα,αλλα ειναι ισαξια σαν τμηματα και εχουν τνην ιδια επαγγελαμτικη αποκατασταση?

ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ : μου αρεσουν πολυ τα μαθηματα,αλλα ως τι μπορω να εργαστω μετα? δεν με ενδιαφερει να δωσω κατατακτηριες για νομικη,αλλα περισσοτερο κατι σχετικα με διεθνεις σχεσεις η με την δημοσιογραφια.. αν παω στο εργαστηριο δημοσιογραφιας,μπορω να εργαστω? οσο να ναι,δεν θα εχω περισσοτερη ειδικευση ,αρα και προτιμηση στο πολιτικο ρεπορταζ??

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ ΠΑΝΤΕΙΟΥ : μπορω να εργαστω ως κοινωνικη λειτουργος? στο εξωτερικο,τι επαγγελματικες δυνατοτητες εχω?? ειναι συνεφες το αντικειμενο με αυτο της πολιτικης επιστημης?



και τωρα σχετικα με το 3ο παιδιο.. ΙΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ,ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑ-ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ Κ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ .ποια ειναι η γνωμη σας?εχουν ενδιαφερων σαν σχολες και σαν επαγγελματα η θα ειμαι παντα το παρακλαδι του γιατρου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
και τωρα σχετικα με το 3ο παιδιο.. ΙΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ,ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑ-ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ Κ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ .ποια ειναι η γνωμη σας?εχουν ενδιαφερων σαν σχολες και σαν επαγγελματα η θα ειμαι παντα το παρακλαδι του γιατρου??
(Φοιτητής Ιατρικών Εργαστηρίων)
Αν σου αρέσει η ιατρική γενικώς ναι θα βρεις ενδιαφέρονται πράγματα. Πιο συγκεκριμένα σου αναφέρω(στα ΙΕ τουλάχιστον) πως ό,τι έκανες στη βιολογία γενικής παιδείας θα το κάνεις πιο εξειδικευμένα εδώ και θα γνωρίσεις και άλλα αντικείμενα. Οι σχολές επίσης(τα ΙΕ και η νοσηλευτική τουλάχιστον) θεωρούνται αρκετά εύκολες. Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά και αμοιβής στην Ελλάδα είμαστε άστα να πάνε, αντίθετα με το εξωτερικό που αυτοί οι κλάδοι έχουν καλές προοπτικές.
Με το βασικό πτυχίο ναι, θα είσαι πάντα το "παρακλάδι". Αν και είναι λίγο πιο περίπλοκο το θέμα ναι κάπως έτσι έχει.
Μπορείς ωστόσο να ασχοληθείς με έρευνα ή κάτι άλλο χαριτωμένο μετά από μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό (πχ έχω καθηγητή που τελείωσε ΙΕ και έχει διδακτορικό στη βιοτεχνολογία-εμβόλια- και δουλεύει σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες της Ελλάδας στον κλάδο του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο η σχολή που θα βγάλεις παρά το πόσο γαμάτος είσαι :Ρ
Βιολογικό, μοριακή βιολογία και γενετική, ιατρική φαρμακολογία, όλα σου δίνουν τη δυνατότητα αυτή.
Τώρα συγκεκριμένα για κύτταρα, εξωσωματικές και αυτά που λες η αλήθεια είναι πως είναι πιο κοντά στη μοριακή βιολογία και γενετική. Ωστόσο εγώ θα σου πρότεινα την ιατρική, γιατί καλύπτει όλα τα παραπάνω και σου δίνει γνώσεις που δε θα πάρεις από αλλού(+ ότι υπάρχει η ειδικότητα της κυτταρολογίας).
Εναλλακτικά αν διαλέξεις κάτι από τα άλλα μπορείς να προχωρήσεις σε περαιτέρω εξειδίκευση μέσω μεταπτυχιακών ή/και διδακτορικού(παράδειγμα: έχω καθηγήτρια που τελείωσε βιολογικό, μεταπτυχιακό στη μοριακή βιολογία και διδακτορικό στην ιστοπαθολογία).
Εννοείται πως για έρευνα στην ελλάδα δεν έχεις μέλλον, αν και μέχρι να τελειώσεις εσύ τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει(κανείς δε το νομίζει αλλά το ελπίζουμε). Ωστόσο όσο είμαστε ακόμα στο ευρώ μπορείς εύκολα να πας στο εξωτερικό για σπουδές/πρακτική/μεταπτυχιακό μέσω του Erasmus όπου μπορείς να βρεις τρομερές ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Φιλε Θοδωρη συγνωμη που σε ξαναενοχλω για το συγκεκριμενο θεμα, αλλα διαβασα εδω : οτι οι αποφοιτοι του τμηματος ημμυ εχουν διπλα επαγγελματικα δικαιωματα.. ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο;

Jimako ακουσε με. Εγω αυτα που σου γραφω ειναι αυτα που ισχυουν στην πραγματικη αγορα εργασιας και στην πραγματικη ζωη. Τωρα το τι λενε τα κατεβατα απο νομους και απο ΦΕΚ εμενα με αφηνει αδιαφορο, μιας και στην Ελλαδα εχουμε την ταση να νομοθετουμε φτιαχνοντας νομους που δεν σημαινουν τιποτα επι της ουσιας.

Και στα τμηματα της Παντειου αμα μπεις θα διαβασεις τοσα ωραια πραγματα περι των επαγγελματικων δυνατοτητων των σχολων που θα μεινεις με ανοικτο το στομα. Στην πραγματικοτητα ομως ολα αυτα δεν σημαινουν απολυτως τιποτα.

Μιας και εγω ειμαι Μηχανολογος Μηχανικος και τον κλαδο μας τον ξερω καλα, αυτο περι "διπλων επαγγελματικων δικαιωματων" των ΗΜΜΥ ειναι μια ανοησια και μιση. Ο λογος ειναι πως ακομα και σημερα στον κλαδο των Υπολογιστων (Πληροφορικη και Μηχανικοι Η/Υ) δεν υπαρχει κανενος ειδους επαγγελματικη κατοχυρωση σε αντιθεση με τον κλαδο των Ηλεκτρολογων/Μηχανολογων Μηχανικων οπου υπαρχει.

Τωρα τελευταια εχουν αρχισει οι αποφοιτοι των τμηματων Υπολογιστων να πιεζουν για καποια επαγγελματικη κατοχυρωση-μιας και στην εργασιακη ζουγκλα της Ελλαδας τα εχουν βρει σκουρα- των σπουδων τους, αλλα μεχρι τωρα δεν εχει γινει τιποτα. Αρα λοιπον αυτο περι "επαγγελματικων δικαιωματων στους Μηχανικους Η/Υ" ειναι ενα κενο χαρτι, ενας νομος χωρις πρακτικη εφαρμογη.

Γι'αυτο μην σε προβληματιζει αυτο που εγραψε ο παραπανω εκπαιδευτικος αναλυτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top