Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσάς σας εκνευρίζει που στη Φυσική μαθαίνουμε άπειρη θεωρία που δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε; Εμένα πολύ...

Τι να μάθετε μωρέ και συ στην Α' γυμνασίου? Να μην βάλετε κάποιες βάσεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα υπάρχουν κάτι άχρηστες έννοιες στην ύλη μας, όπου ούτε το βιβλίο τις γράφει αλλά στα διαγωνίσματα πρέπει να τα ξέρουμε... Δηλαδή πρέπει να τις μάθουμε, αλλά χωρίς να τα διαβάσουμε από το βιβλίο. Όπως λέει κι η καθηγήτρια των Γαλλικών μας, "Θα κοιμόμαστε και θα μαθαίνουμε..." Το άλλο θέμα είναι όμως ότι δεν μπορούμε να τις εφαρμόσουμε... Από που θα καταλάβω αν μεταφέρεται θερμική ενέργεια ή θερμοκρασία; Υπάρχει κάποιο πείραμα που κάνουμε και το αποδεικνύει; Όχι..:whistle:
κ.ο.κ. κ.τ.λ.


έχεις υπόψιν σου πόσο θα επηρεαστεί η ψυχολογία των "μέτριων" μαθητών, αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο? οι ηλικίες 12-15 του γυμνασίου είναι κρίσιμες διότι αρχίζει να χτίζεται η προσωπικότητα του καθενός. σκέφτηκες πως για το υπόλοιπο της ζωής τους -και δεν υπερβάλλω- θα θεωρούν τους εαυτούς του άχρηστους επειδή είχαν 14 και όχι 20? άκου ακόμη και τα βιβλία να είναι διαφορετικά! επειδή κάποιοι δεν είναι μελετηροί δεν σημαίνει πως είναι και άχρηστοι. στο έχω ξαναπεί, το ότι κάποιοι έχουν διαφορετικές μ' εσένα κλίσεις και ενδιαφέροντα, δεν σημαίνει πως είναι και υποδεέστεροί σου.
όσον αφορά τη φυσική αγωγή, επειδή εσύ δεν είσαι καλός, πρέπει να προσαρμοστεί ανάλογα με τις ικανότητές σου? κι αν το παιδάκι που πήρε 13 είναι καλό σε όλα τα αθλήματα, τι? δεν θα παίξει? εσύ πως θα αισθανόσουν να σε έβαζαν σε ένα τμήμα "μέτριων", με απλές ασκησούλες που δε θα σου έδιναν την ευκαιρία να βελτιωθείς αλλά θα σε κρατούσαν στάσιμο?

Κάθε χρόνο θα αλλάζουν οι τάξεις, ανάλογα με τον περσινό Μ.Ο. τους...

Μην ξεχνάς ότι ο καθένας έχει τα όνειρά του. Άλλο θες εσύ να γίνει, άλλο εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι ο καθένας έχει τα όνειρά του. Άλλο θες εσύ να γίνει, άλλο εγώ...

Δεν το ξέχασα. Σου εξέφρασα απλά την άποψή μου, επειδή όμως δεν σου άρεσε, πέρασες χωρίς λόγο στην άμυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Άλλο θες εσύ να γίνει, άλλο εγώ...
Παλικάρι μου πολύ βιάζεσαι. Έχεις ζήσει μόνο τη μισή Α γυμνασίου και προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για όλη τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Μου θύμισες τον ινδικό μύθο που μιλάει για κάποιον που δεν ήξερε πώς είναι ο ελέφαντας και έπιασε στα σκοτεινά μόνο την προβοσκίδα του, οπότε είπε: "Κατάλαβα, ο ελέφαντας είναι κάτι μακρύ και μαλακό σαν φίδι".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Φαντάζομαι θα εννοείς και να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων κάθε σχολής στο ένα τέταρτο, κάθε σχολή να παίρνει φοιτητές χρόνο παρά χρόνο, να έχουν υψηλά δίδακτρα τα πανεπιστήμια και όποιος δεν περνά ένα μάθημα με την 1η φορά να διαγράφεται αυτόματα.




εντωμεταξυ ΑΠΑΝΤΕΣ εστιαζουν στον φοιτητη!αυτος ειναι επι μονιμου βασεως το προβλημα στα ΑΕΙ
κανεις δεν αναφερει πως σε μια μικρη χωρα εχουμε αναριθμητα ΑΕΙ και ΤΕΙ διασκορπισμενα οπου γης,με αποτελεσμα το ηδη μικρο ποσο που διατειθεται στην εκπαιδευση να καθισταται ακομα πιο αστειο
και συν τοις αλλοις ΟΥΔΕΙΣ αναφερει πως η χωρα μας ειναι η μοναδικη αν δεν κανω λαθος στον πλανητη που εφαρμοζει τετοιον διορισμο για τους καθηγητες της τριτοβαθμιας(χωρις να υπονοω πως δεν εχουμε αξιους καθηγητες,καθε αλλο)

Παλικάρι μου πολύ βιάζεσαι. Έχεις ζήσει μόνο τη μισή Α γυμνασίου και προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για όλη τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Μου θύμισες τον ινδικό μύθο που μιλάει για κάποιον που δεν ήξερε πώς είναι ο ελέφαντας και έπιασε στα σκοτεινά μόνο την προβοσκίδα του, οπότε είπε: "Κατάλαβα, ο ελέφαντας είναι κάτι μακρύ και μαλακό σαν φίδι".


ελπιζω να μην του εδωσε καμια κοτρωνια στην ακρη,γιατι πιθανοτατα η τελευταια πληροφορηση που θα ειχε θα ηταν ακριβως αυτη,πώς ειναι ενας ελεφαντας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χμμ.... το να γίνεται σωστότερα το μάθημα, ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνετε σε φροντιστήρια, όχι ε? το ότι τα παιδάκια διδάσκονται αγγλικά από την γ' δημοτικού (αν θυμάμαι καλά) ενώ δεν γνωρίζουν καλά καλά τα Ελληνικά δεν χρειάζεται ν' αλλάξει, ε?
Τα αγγλικά θα ήταν καλύτερο να διδαχθούν εκτός σχολικού ωραρίου κι ο καθένας να κινείται με τους δικούς του ρυθμούς.
Παλικάρι μου πολύ βιάζεσαι. Έχεις ζήσει μόνο τη μισή Α γυμνασίου και προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για όλη τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Μου θύμισες τον ινδικό μύθο που μιλάει για κάποιον που δεν ήξερε πώς είναι ο ελέφαντας και έπιασε στα σκοτεινά μόνο την προβοσκίδα του, οπότε είπε: "Κατάλαβα, ο ελέφαντας είναι κάτι μακρύ και μαλακό σαν φίδι".
Δεν είναι το θέμα ότι δεν έχω αυτήν την ικανότητα, είναι ότι βιάζομαι να απαντήσω. (Και τώρα θα μου πεις "Εγώ τι λέω...;") Βιάζομαι όχι επειδή είμαι γυμνασιάκι, αλλά επειδή δεν έχω ακόμη ολοκληρώσει τις σκέψεις μου και βιάζομαι να τις εκθέσω... Τώρα έχω σκεφτεί πιο ολοκληρωμένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τα αγγλικά θα ήταν καλύτερο να διδαχθούν εκτός σχολικού ωραρίου κι ο καθένας να κινείται με τους δικούς του ρυθμούς.

εξήγησέ μου το λόγο που θα ήταν καλύτερο. αν το πάμε έτσι, όλα τα μαθήματα δεν θα ήταν καλύτερο να διδαχθούν τοιουτοτρόπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί αν έκανα με τον κανονικό τρόπο, τώρα δε θα είχα B2 (Lower) --EDI-- και τώρα δε θα έδινα για C1 (Advanced) --EDI--

Πιστεύω πώς είναι πολύ σημαντική γλώσσα αυτή τη στιγμή κι οι συνθήκες του σχολείου δεν επιτρέπουν να διδαχθεί σωστά το μάθημα. Επίσης επιβαρύνει έτσι μαθητές, καθηγητές, τσάντες, πρόγραμμα κι ας είναι ανώφελο...

____________________________________________________________
Ο Αγώνας σου εξηγείται έτσι: https://prntscr.com/6ps1uj Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μου φαίνεται πως απλά γράφεις, δεν διαβάζεις τι σου απαντούν οι άλλοι. πρότεινα να γίνεται καλύτερο μάθημα στο σχολείο, ώστε να μην σπαταλάτε χρήματα σε φροντιστήρια/ ιδιαίτερα. συμφωνώ πως τ' αγγλικά δεν γίνονται σωστά στο σχολείο, δεδομένου ότι ανακυκλώνουν την ύλη κάθε χρόνο κι ο μαθητής δεν μαθαίνει τίποτα καινούργιο. όπως εσύ παραθέτεις τόσες και τόσες αλλαγές για το εκπαιδευτικό σύστημα, είπα κι εγώ μια για τα αγγλικά. και δεν σου ζήτησα να μου υπενθυμίσεις την παρούσα κατάσταση.
επίσης, τι θες να μου πεις με την εικόνα, διότι δεν σε καταλαβαίνω. οκ, σπουδάζω αγγλική φιλολογία. αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να γνωρίζω κάτι παραπάνω (είμαι μόνο πρώτο έτος γι' αυτό δεν θέλω να πω πολλά)?
τέλος, δεν προτείνω να καταργηθούν τα φροντιστήρια, αλλιώς δεν θα μαθαίναμε τίποτα. απλώς, να γίνεται καλύτερα το μάθημα στο σχολείο, όπως και στο φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου ξαναλέω όμως ότι αν με τον κανονικό τρόπο, δεν θα είχα επιτύχει. ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟ;:hmm: Ότι ο καθένας σε ένα τόσο σημαντικό μάθημα πρέπει να το μαθαίνει με τον τρόπο του.
Με την εικόνα θέλω να συσχετίσω την πρότασή σου με αυτό που δείχνω... Τίποτα υπονοούμενο. Και το "Ε;" δείχνει ότι θέλω απάντηση (την πήρα στο προηγούμενο μήνυμα:D).

ΑΥΤΑ και ας μην το συνεχίσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για 3η φορά γράφω εδώ σε αυτό το θέμα, με απάντηση στην αρχική ερώτηση. Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναγράψω... Ας το ελπίσω/ουμε... Είναι το θέμα που με απασχολεί γι' αυτό αλλάζω συχνά απόψεις... Ευχαριστώ για την κατανόηση... :D:redface:;):spasiklas::rtfm:
Ελπίζω επίσης να με κατανοήσετε αρχικά, αλλά και να σας αρέσει αυτό που θα γράψω... Θα μιλήσω ΜΟΝΟ για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και κυρίως για το Γυμνάσιο, όπου φοιτώ...
:hypno::giveup::smoke::stupid::sorry::book::boxing::mpinelik::rant::cold:
_____________________________________________________________________________________________________________
ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Πόσα χρόνια πρέπει να διαρκεί η δευτεροβάθμια εκπαίδευση;
6. Απλά. 3 χρόνια Γυμνάσιο, 3 χρόνια Λύκειο. Τώρα για την απόσταση από τα γειτονικά, μάλλον ένα έτος ανάμεσα στο Λύκειο και τη 3η βαθμίδα. Η ύλη να είναι ισότιμη, χαλαρή και χωρίς κουραστικές επαναλήψεις.

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΗ ΔΥΟ

ΕΡΩΤΗΣΗ 3:
Πρέπει οι μαθητές να χωρίζονται σε επίπεδα;
Μόνο στις Ξ.Γ. όπου ο μαθητής πρέπει να κινηθεί με τις κλίσεις του.

ΕΡΩΤΗΣΗ 4:
Πρέπει να γίνεται διαχωρισμός με κατευθύνσεις;
Ναι, μόνο στη Β' και Γ' Λυκείου. Πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 6 κατευθύνσεις σε κάθε Γ.Λ.:

  • Θετικές Επιστήμες
  • Γλώσσες και Φιλολογία
  • Κοινωνικές επιστήμες
  • Διοίκιση και Οικονομία
  • Τεχνολογία
  • Αισθητική και Καλές Τέχνες
(Μπορεί και επιστήμες της γης και των άστρων, δεν ξέρω αλλά οι από πάνω πρέπει να υπάρχουν σίγουρα...!)


Ο κάθε μαθητής είναι υποχρεωμένος να διαλέξει μία κύρια και μία δευτερεύουσα, όπου θα διαλέξει ο ίδιος τι μαθήματα θα κάνει από αυτήν (δευτερεύουσα).


ΕΡΩΤΗΣΗ 5: Πρέπει να υπάρχουν εξετάσεις και ποιο ρόλο να παίζουν;
Για Γυμνάσιο τις θεωρώ περιττές, αλλά στο Λύκειο πρέπει να υπάρχουν σε λιγότερο αγχωτικό βαθμό, κι όχι να κρίνουν το μέλλον των μαθητών. Όσον αφορά τις Πανελλαδικές, καλύτερο θα ήταν να αντικατασταθούν με εισαγωγικές εξετάσεις στις επιλεγμένες σχολές.


ΕΡΩΤΗΣΗ 6: Τι θα γίνει με τους καθηγητές που συμπεριφέρονται σαν ρεμάλια;
Να υπάρχει ένα υψηλότερο επίπεδο από αυτούς, και να μην παίρνουν το πτυχίο με 9,5 και να διδάσκουν κι όλας... Θα πρέπει να αξιολογούνται σε ψυχολογική κατάσταση, ικανότητα μετάδοσης γνώσεων και πόσο επηρεάζει η προσωπικότητά τους τον τρόπο που διδάσκουν.


ΕΠΙΣΗΣ: καλύτερα βιβλία, καλύτερη διαχείριση, καλύτερες υποδομές, διάθεση αθλητικών εγκαταστάσεων, κατάργηση της «σκληρής» διασύνδεσης του σχολείου με τον ορθόδοξο χριστιανισμό και ελευθερία γνώμης και άποψης, εμπιστοσύνη ανάμεσα στους καθηγητές και τους μαθητές, να αφήνουν να πας τουαλέτα/για νερό την ώρα του μαθήματος (εχθώς αν το κάνεις σκόπιμα! ), ελάχιστο-καθόλου διάβασμα για το σπίτι, λιγότερο άγχος σε όλους τους τομείς, ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ BULLYING!, τιμώριση έπειτα από καλή ανάλυση του ζητήματος, υγιεινά πράγματα στο κυλικείο, προβολείς σε όλες τις αίθουσες
ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΗ...!


ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Τι μαθήματα να διδάσκονται και με ποία ύλη;

  • Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία
  • Οικολογία - Προστασία του Περιβάλλοντος - Φιλοζωία
  • Ιστορία, Γεωλογία-Γεωγραφία, Οικ. Οικονομία, Σ.Ε.Π., Κοιν. & Πολ. Αγωγή, ΟΥΔΕΤΕΡΑ Θρησκευτικά!
  • Πληροφορική, Μηχανική
  • Ξένες Γλώσσες
  • Γλώσσες και Φιλολογία
  • Φυσική Αγωγή, Μουσική, Καλλιτεχνικά, Εργασία
ΑΝΑΛΥΣΗ
Χημεία και στην Α', Φυσική 2 ώρες, Ιστορία 3 ώρες και καλύτερη διεξαγωγή του μαθήματος από ένα κείμενο και 2 εικόνες/σελίδα, Όχι Τεχνολογία αλλά Μηχανική με αρχική ύλη την Τεχνολογία, Πληροφορική 2 ώρες, Ν.Ε.Γ. με βασικό στόχο την εκμάθηση α) έκθεσης β) ετυμολογία γ) βασικά λάθη καθημερινότητας, Χαλάρωση από τις 15 ώρες φιλολογίας, Εργασία 2 ώρες


Θέλει καλύτερη ανάλυση αλλά θα ήταν χρονοβόρα και κουραστική...


ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ:
ΕΡΩΤΗΣΗ 7: Πώς θα είναι το σχολικό πρόγραμμα;

  • 8:45 - 9:45
  • 10:00 - 11:00
  • 11:05 - 12:05
  • 12:10 - 13:10
  • ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΛΛΕΙΜΜΑ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ
  • 14:05 - 15:05
  • 15:10 - 16:10
  • 16:10 - 17:05
  • 17:05 - 18:00
Ανάλογα με τις ώρες εκείνης της ημέρας θα είναι διαμορφωμένο το ωράριο...


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

  • Κλείσιμο φροντιστηρίων κι άνοιγμα ενισχυτικών μαθημάτων
  • Λιγότερο άγχος
  • 3-5 ώρες ελ. χρόνος για οτιδήποτε
  • Κατάργηση πρωινού ξυπνήματος! :clapup::slourp::hug::inlove::blink::jumpy::thumbup::panwkatw:
  • ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΚΜΑΘΗΣΗ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΟΛΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
να μην παίρνουν το πτυχίο με 9,5 και να διδάσκουν κι όλας...

το άριστα στο πανεπιστήμιο είναι το 10, wtf δηλαδή, με τι βαθμό να παίρνουν πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
4,5... ; Κάτι αντίστοιχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
can't get you mate. τι 4,5? το 4,5 το θεωρείς καλό βαθμό πτυχίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
It' s a misunderstanding! Από ότι κατάλαβα, μάλλον ο Andypro κάτι άλλο ήθελε να πει και υπέπεσε σε εκφραστικό λάθος. Αλλιώς δε βγαίνει νόημα...Μπλέξαμε τα μπούτια μας με τους βαθμούς των πτυχίων! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να κλείσω αυτό το θέμα,
Λέγοντας 4,5 εννοώ στρογγυλοποίηση του 4,5 = 5.
Το 4,5 δεν είναι καν βαθμός πτυχίου. :P
Τώρα τι είναι δεν έχω πάει παννεπιστήμιο να ξέρω...
Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλα από το 38 : 4 = 9,5 => 10/20 ΑΡΑ 4,5 => 5/10

Δηλαδή αν το "άριστα" είναι το 10, η βάση είναι 5, οπότε 4,5 --> 5 = 5/10 , υποννοώντας ότι είναι ο έσχατος βαθμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
το 38 : 4 τι είναι και από που προκύπτει?
κι αφού το 5 είναι ο έσχατος βαθμός, γιατί σε πειράζει να παίρνουν με 9,5 το πτυχίο τους? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανα λάθος. Όταν έγραψα 9,5 εννοούσα μέγιστο 20, βάση 10. Τώρα γράφω 4,5 εννοώ μέγιστο 10, βάση 5, έσχατο 4,5 => 5...

Μην σκέφτεσαι αυτό που έγραψα, δε βγάζει νόημα, γιατί δεν μπορώ να το εκφράσω... Σκέψου ότι έγραψα "με τον έσχατο βαθμό"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Με το 4.5 δεν παίρνεις πτυχίο.
Απλά για να το γνωρίζεις η κλίμακα στην τριτοβάθμια(στην Ελλάδα)είναι μέχρι το 10 και μπορείς να πάρεις πτυχίο με 5,και πάνω εννοείται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top