TOEIC Lower - Μετά από 12 χρόνια θα μπορέσω να δώσω εξετάσεις για C1 με φροντιστήριο η ιδιαίτερο;

patrinos_2020

Νεοφερμένος

Ο patrinos_2020 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 44 χρονών κάτοχος του Toeic (score 525) επίπεδο LOWER απο το 2009. Δεν τα μιλάω και το επίπεδό μου έχει μείνει εκεί από τότε. Μετά από 12 χρόνια θα μπορέσω να δώσω εξετάσεις για C1 με φροντιστήριο η ιδιαίτερο; Τί λέτε; Τι ειναι πιο οικονομικό; Φροντιστήριο η Καθηγητής (ιδιαίτερο); ισχύει λέτε οι εγγύηση πτυχίου που σου δίνουν τα φροντιστήρια; Εμπιστεύεστε τα online Μαθήματα; Ευχαριστώ .
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλά αν μετά από τόσα χρόνια χωρίς να τα μιλάς το επιπεδό σου παραμένει ίδιο εύγε.Εγώ είχα δώσει πρίν 7 χρόνια και τα έχω ξεχάσει.

Λόγω Covid 19 τα online μαθήματα είναι προτιμότερα,

Το φροντιστήριο κοστίζει πιο λίγο από το ιδιαίτερο λογικά.

Εμένα προσωπικά μια τιμή 60 € το μήνα μου φαίνεται αρκετά τσουχτερή.

Δυστυχώς τα Φροντιστήρια (και τα Ιδιαίτερα μαζί) είναι πανάκριβα αλλά αν είσαι αποφασισμένος να πάρεις το C1 μπορείς να τα δώσεις.


Προσωπική γνώμη είναι πως επειδή το TOEIC δεν έχει καθόλου προφορικά και έκθεση μπορείς να διαβάσεις και μόνος σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 44 χρονών κάτοχος του Toeic (score 525) επίπεδο LOWER απο το 2009. Δεν τα μιλάω και το επίπεδό μου έχει μείνει εκεί από τότε. Μετά από 12 χρόνια θα μπορέσω να δώσω εξετάσεις για C1 με φροντιστήριο η ιδιαίτερο; Τί λέτε; Τι ειναι πιο οικονομικό; Φροντιστήριο η Καθηγητής (ιδιαίτερο); ισχύει λέτε οι εγγύηση πτυχίου που σου δίνουν τα φροντιστήρια; Εμπιστεύεστε τα online Μαθήματα; Ευχαριστώ .

Δύσκολο να έχετε διατηρήσει ίδιο επίπεδο. Απλά θα εννοείτε ότι τα μιλάτε με ευφράδεια. Έπειτα από 12 χρόνια χωρίς εξάσκηση μου φαίνεται ακατόρθωτο αλλά τέλος πάντων. Εξαρτάται από την οικονομική σας κατάσταση και πως βολεύει τον καθένα. Αν δεν έχετε πρόβλημα με το να μην είστε face to face με τον/την καθηγητή/τρια τότε θα ήταν καλό να βρείτε φροντιστήριο στην περιοχή σας με τμήματα Ενηλίκων. Έχουν και προσιτές τιμές και ταχύρρυθμα μαθήματα, ειδικά αν ζείτε εντός πόλεων που υπάρχει και ανταγωνισμός μεταξύ των φροντιστηρίων. Ποιο οικονομική λύση προφανώς και είναι τα φροντιστήρια από κάθε σχεδόν άποψη.

Τι εννοείτε αν ισχύει; Ο ρόλος των φροντιστηρίων είναι η καθοδήγηση του μαθητού. Το μεγαλύτερο βάρος πέφτει στον ίδιο τον μαθητή ο οποίος θα πρέπει να διαβάζει τακτικά και να εξασκείται συνεχώς. Είναι και θέμα αυτοβελτίωσης.

Καλό είναι να αποφύγετε τα online μαθήματα. Αν εκείνη την στιγμή δεν είσαι μέσα στην αίθουσα να ομιλείς την Αγγλική γλώσσα από πρώτο πρόσωπο δεν έχει τόσο ουσία ( η προφορική εξάσκηση είναι ιδιαίτερα σημαντική ).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλό είναι να αποφύγετε τα online μαθήματα. Αν εκείνη την στιγμή δεν είσαι μέσα στην αίθουσα να ομιλείς την Αγγλική γλώσσα από πρώτο πρόσωπο δεν έχει τόσο ουσία ( η προφορική εξάσκηση είναι ιδιαίτερα σημαντική ).

Δεν θα συμφωνήσω.Τα online μαθήματα μέσω Κάμερας μπορούν να είναι αρκετά αποτελεσματικά.Εχουμε και Κορωνοϊό.

Επιπλέον στο TOEIC δεν εξετάζεται στα προφορικά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Δεν θα συμφωνήσω.Τα online μαθήματα μέσω Κάμερας μπορούν να είναι αρκετά αποτελεσματικά.Εχουμε και Κορωνοϊό.

Επιπλέον στο TOEIC δεν εξετάζεται στα προφορικά.

Είναι καθαρά τι βολεύει τον καθένα. Εγώ είμαι στα πάντα της δια ζώσης διδασκαλίας καθαρά και μόνο. Αν βολεύει τον κύριο ηλεκτρονικά τότε αν βρει σε προσιτή τιμή καλώς.

Το γνωρίζω αυτό, για αυτό είπα είναι σημαντικά σε παρένθεση. Σημασία έχει και να φτάσεις στο προφορικό επίπεδο του C1 αλλιώς τι να το κάνεις; ( εκτός αν το θες για βιογραφικό μόνο ).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Είναι καθαρά τι βολεύει τον καθένα. Εγώ είμαι στα πάντα της δια ζώσης διδασκαλίας καθαρά και μόνο. Αν βολεύει τον κύριο ηλεκτρονικά τότε αν βρει σε προσιτή τιμή καλώς.

Το γνωρίζω αυτό, για αυτό είπα είναι σημαντικά σε παρένθεση. Σημασία έχει και να φτάσεις στο προφορικό επίπεδο του C1 αλλιώς τι να το κάνεις; ( εκτός αν το θες για βιογραφικό μόνο ).

Το παρακάτω φροντιστήριο πάντως διαφημίζει το online και αναφέρει πως είναι αποτελεσματικό.


Πέρα από το φροντιστήριο εγώ με το online δεν έχω προβλημα.Βέβαια οι ξένες γλώσσες λόγω προφορικών είναι ειδική περίπτωση αλλά η κάμερα υπολογιστή και το μικρόφωνο λύνουν το πρόβλημα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Το παρακάτω φροντιστήριο πάντως διαφημίζει το online και αναφέρει πως είναι αποτελεσματικό.


Πέρα από το φροντιστήριο εγώ με το online δεν έχω προβλημα.Βέβαια οι ξένες γλώσσες λόγω προφορικών είναι ειδική περίπτωση αλλά η κάμερα υπολογιστή και το μικρόφωνο λύνουν το πρόβλημα.

Θα μπορούσε για αυτούς να πετυχαίνει. Εγώ δεν μπορώ τα online με τίποτα. Είναι πως βολεύεται ο καθένας. Τώρα που αρχίζω για C2 και δίνω με Cambridge CPE ούτε για αστείο δεν θα πήγαινα με online classes.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Θα μπορούσε για αυτούς να πετυχαίνει. Εγώ δεν μπορώ τα online με τίποτα. Είναι πως βολεύεται ο καθένας. Τώρα που αρχίζω για C2 και δίνω με Cambridge CPE ούτε για αστείο δεν θα πήγαινα με online classes.

Ακόμα και γι'αυτούς δεν ξέρω κατά πόσο πετυχαίνει.Πολύ διαφήμιση πέφτει και δεν μου αρέσει.

Εγώ αναγκαστικά θα κάνω online γιατί φοβάμαι μην κολλήσω Covid 19.Στο παρελθόν έκανα online φροντιστήριο (όχι αγγλικά) και δεν είχα θέμα κατανόησης.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 44 χρονών κάτοχος του Toeic (score 525) επίπεδο LOWER απο το 2009. Δεν τα μιλάω και το επίπεδό μου έχει μείνει εκεί από τότε. Μετά από 12 χρόνια θα μπορέσω να δώσω εξετάσεις για C1 με φροντιστήριο η ιδιαίτερο; Τί λέτε; Τι ειναι πιο οικονομικό; Φροντιστήριο η Καθηγητής (ιδιαίτερο); ισχύει λέτε οι εγγύηση πτυχίου που σου δίνουν τα φροντιστήρια; Εμπιστεύεστε τα online Μαθήματα; Ευχαριστώ .

Φροντιστήριο, θαρρώ, είναι η καλύτερη επιλογή, μιας και συνήθως τα ιδιαίτερα βγαίνουν πιο ακριβά. Τώρα, για το ζήτημα εξ αποστάσεως ή όχι, είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα προτίμησης. Για το επίπεδο της γλώσσας, μπορείτε να ζητήσετε από το φροντιστήριο που θα πάτε - ή από το ιδιαίτερο που θα κλείσετε - να σας δώσει ένα διαγνωστικό τεστ να γράψετε έτσι ώστε να δείτε το επίπεδό σας.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πάντως τα ιδιαίτερα μπορεί να βγαίνουν πιο ακριβά αλλά παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση ! Εγώ ιδιαίτερα έκανα δια ζώσης και είχα πληρώσει 60€ το μήνα.

Και το Online στην ουσία ιδιαίτερα είναι.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Online μαθήματα υπάρχουν και σε φροντιστήρια και σε ιδιαίτερα όπως ακριβώς και τα δια ζώσης. Εγώ πήγαινα παλιά σε φροντιστήριο που κάναμε online αν θέλαμε (είχε κάμερα για όσους ήταν μακριά για κάποιο λόγο, και ήταν το ίδιο τμήμα εγώ πήγαινα στο online όταν βαριόμουν να μπω στο μετρό και να μετακινηθω). Τα online είχαν πολλές φορές κλειστή κάμερα στο φροντιστήριο και δεν έβλεπε ο καθηγητής αν προσεχές κτλ, εγώ δεν συγκεντρώνουν τόσο εύκολα ειδικά όταν δεν με έβλεπε ο άλλος. Είχε τη φάση του πάντως. Είχαμε άτομα μόνο μέσω σκαηπ στην τάξη και ακούγαμε μόνο φωνές χωρίς να τους βλέπουμε ποτέ και όσοι πηγαίναμε και δια ζώσης καθόμασταν και σχολιαζαμε πως να είναι άραγε η τάδε φωνή του σκαηπ, πολύ σέξυ φωνή έχει η τάδε. Και κάναμε ο καθένας την δική του περιγραφή πως να μοιάζει άραγε η τάδε διαδυκτιακη συμμαθητρια.
Είχα κάνει και ιδιαίτερα μέσω σκαηπ και τώρα λογω κορώνα και πιο παλιά. Ήταν για μένα εξίσου αποτελεσματικά αν και καμιά φορά λίγο πιο απρόσωπα. Αυτά είχαν ανοιχτές κάμερες. Δεν θα ήθελα να διαφημίσω σελίδα ή πλατφόρμα αλλά επειδή στο online βρίσκεις από όλο τον κόσμο, βρίσκεις και σε πολύ καλές τιμές καμιά φορά. Ας πούμε ισπανικά ονλαιν, έκανα με 6€ την ώρα με καθηγητή Ισπανό native speaker και πτυχίο (παιδαγωγικού μεν, αλλά από Ισπανία) κάποια (μικρή)εμπειρία σε φροντιστήριο κτλ. (Έμενε σε χώρα με πιο οικονομικό επίπεδο διαβίωσης κτλ). Αντίστοιχα και αγγλικά υπάρχει μεγάλη προσφορά και βρίσκει κανείς κάτι σε τέτοιες τιμές (γερμανικά που έψαχνα δεν είχε).
Προσωπικά βρίσκω καλύτερα τα ιδιαίτερα δια ζώσης αλλά θεωρώ πως τα ονλαιν έχουν μικρή διαφορά σε ποιότητα. Με τα φροντιστήρια δεν είχα ποτέ τόσο καλές εμπειρίες αλλά ίσως απλά να μην μου ταιριάζουν.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πάντως τα ιδιαίτερα μπορεί να βγαίνουν πιο ακριβά αλλά παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση ! Εγώ ιδιαίτερα έκανα δια ζώσης και είχα πληρώσει 60€ το μήνα.

Και το Online στην ουσία ιδιαίτερα είναι.

Αυτό είναι σχετικό. Πολλά άτομα βολεύονται με ιδιαίτερα, πολλά όχι. Είναι ανάλογα στον άνθρωπο. Αλλά για τις γλώσσες θεωρώ ότι είναι καλό να έχεις την ευκαιρία να μιλάς συστηματικά με άτομα του επιπέδου σου.
 

patrinos_2020

Νεοφερμένος

Ο patrinos_2020 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πάντως τα ιδιαίτερα μπορεί να βγαίνουν πιο ακριβά αλλά παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση ! Εγώ ιδιαίτερα έκανα δια ζώσης και είχα πληρώσει 60€ το μήνα.

Και το Online στην ουσία ιδιαίτερα είναι.
Μπορείτε να μου πείτε το φροντιστήριο που κάνατε μαθηματα γιατι η τιμη αυτη (60-80€) το μηνα με ενδιαφέρει ...; Ευχαριστώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Περυσι που ρωτησα για φιλο τα φροντιστηρια ειθελαν γαι προετοιμασια 3-4 μηνων 450 + τα εξεταστρα 150.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε το φροντιστήριο που κάνατε μαθηματα γιατι η τιμη αυτη (60-80€) το μηνα με ενδιαφέρει ...; Ευχαριστώ.

Τσέκαρε λίγο και αυτό το topic https://www.ischool.gr/threads/Φροντιστήριο-Αγγλικών.82961/

Εγώ στην Κόρινθο πήγαινα στο Κέντρο Ξένων Γλωσσών Μπεκιάρη Ολγα ΡοζΜαρί είχα πληρώσει 60 € το μήνα αλλά μου έκανε έκπτωση, 120 € ήταν κανονικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top