TOEFL

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτο ειναι αληθεια, καποια, αλλα πραγματικα ελαχιστα, τμηματα ζητουν TOEFL και στην Ελλαδα, ειναι ομως πολυ λιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αυτο ειναι αληθεια, καποια, αλλα πραγματικα ελαχιστα, τμηματα ζητουν TOEFL και στην Ελλαδα, ειναι ομως πολυ λιγα.
παλι καλα...το θεμα ειναι γιατι εινια τοσο εδραιωμενη η αποψη οτι πρεπει να ξερεις αριστα αγγλικα για μεταπτυχιακο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γιατι η βιβλιογραφια ειναι αγγλικη σχεδον σε ολες τις επιστημες. Στα ελληνικα ειναι πραγματικα φτωχη. Πώς θα διαβασεις δημοσιευσεις, πρακτικα συνεδριων κλπ αν δεν ξερεις αγγλικα; Πως θα εξελιχθεις η ιδια χωρις αγγλικα; Οπως και να το κανουμε ειναι παγκοσμια γλωσσα που ενωνει ολους τους επιστημονες. Αν περιμενεις μονο απο τα ελληνικα σωθηκες. Ακομα και γερμανικα και γαλλικα να ξερεις δε φτανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γιατι η βιβλιογραφια ειναι αγγλικη σχεδον σε ολες τις επιστημες. Στα ελληνικα ειναι πραγματικα φτωχη. Πώς θα διαβασεις δημοσιευσεις, πρακτικα συνεδριων κλπ αν δεν ξερεις αγγλικα; Πως θα εξελιχθεις η ιδια χωρις αγγλικα; Οπως και να το κανουμε ειναι παγκοσμια γλωσσα που ενωνει ολους τους επιστημονες. Αν περιμενεις μονο απο τα ελληνικα σωθηκες. Ακομα και γερμανικα και γαλλικα να ξερεις δε φτανει.

μαλιστα,οκ καταλαβα,thx για τις διευκρινισεις νασαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ειναι αληθεια οτι ισχυει μονο 2 χρονια??
και αν..αμα περασω στο κολλεγιο με το πτυχιο θα πρεπει να το ανανεωσω μετα απο δυο χρονια???

Συνήθως χρειάζεται για admission, δηλαδή δεν χρειάζεται ανανέωση παρά μόνο αν θέλεις να κάνεις αργότερα αίτηση για αλλού. Ωστόσο έχω δει ότι αρκετά παν/μια εξαιρούν τους υποψηφίους που έχουν κάνει σπουδές σε χώρες, όπου η επίσημη γλώσσα είναι τα Αγγλικά. Οπότε εάν πας για undergraduate studies σε UK/US και θες να συνεχίσεις εκεί για graduate studies, μπορεί να μην χρειαστεί να ξαναδώσεις TOEFL.


Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις συνηθήκες που επικρατούν την ώρα του speaking, λ.χ. αν επικρατεί ... βαβούρα εκείνη την ώρα ή καθένας είναι σε ένα ήσυχο περιβάλλον. Btw αν είσαι και κρυωμένος ή έχεις βήχα την έχεις ...μήσει; :whistle:

Και δεύτερη ερώτηση: πληρωμή με κατάθεση σε λογαριασμό, όπως μπορεί να γίνει για το Michigan, παίζει ή τσου; Γιατί κάτι είδα για "voucher" στους τρόπους πληρωμής αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι τούτο. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πληρωμή μέσω VISA γενικά μέσω πιστωτικής γίνεται κανονικά.
Το TOEFL είναι εύκολο σαν διαγωνισμα, το μονο δυσκολο ειναι το speaking. Τρομερα αγχωτικο κομματι. Το εδωσα πριν δυο βδομαδες στην Ελληνοαμερικανική ένωση με δυο μερες προετοιμασια. Reading, listening πολύ εύκολα, writing επισης. Στο speaking είσαι όπως και σε ολα τα υπολοιπα sections σε μια αιθουσα με 10 ατομα περιπου. Φορας ακουστικα και μικροφωνο αλλα και παλι ο ηχος δεν απομονωνεται. Εγω την ειχα ψιλιαστει και τελειωσα 20 λεπτα πριν τους αλλους το reading και το listening, ωστε να κανω πρωτη το διαλειμμα και να παω στο speaking. Ακους 2 ερωτησεις που αφορουν εσενα προσωπικα, π.χ. εμενα μου επεσε ποιο ειναι το πιο awarded επαγγελμα κατα τη γνωμη μου αναμεσα σε 3 και μια αλλη που δε θυμαμαι. Οι επομενες 4 ειναι σε ακαδημαϊκο επιπεδο, μπορεις να δεις στο ets.org το format. To θεμα ειναι πως βλεπεις το χρονομετρο που σου λεει 15 sec και μετρα αντιστροφα και αδειαζει το μυαλο. Και μετα το μπιπ πρεπει να μιλησεις, αν κολλησεις την εβαψες.Θελει εξασκηση μην το αμελεις αυτο το κομματι. Πηρα 108 και τη ζημια μου την εκανε το speaking, 23 :(
Παντως οταν μπηκα στο κομματι του writing και ξεκινησαν οι υπολοιποι το speaking γινοταν ΠΑΝΙΚΟΣ, μιλουσαν ολοι δυνατα, πραγματικα αποσυντονιζομουν. Οποτε καλυτερα αν εχεις αγχος να προσπαθησεις να τελειωσεις με τα προηγουμενα νωριτερα.
Καλη επιτυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θενξ, Σάντρα. Θυμάσαι μήπως πόση ώρα διαρκούν και τα άλλα κομμάτια; Έχω δει το ets.org, αλλά λέει "στο περίπου".

Και δύο ερωτήσεις τεχνικού ενδιαφέροντος:

  • Κινητό πήρες; Κι αν ναι, πού το παρέδωσες;
  • Φαγητό μπορείς να έχεις για το διάλειμμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το κινητο το αφησα κλειστο μεσα στην τσαντα. Στο διαλειμμα ισα που προλαβα να παω τουαλετα και να πιω νερο και με ξαναφωναξαν. Ηταν πολυ μικρη η διαρκεια 11 ξεκινουσαμε και 3 ειχα φυγει. Δε θυμαμαι ακριβως αλλα για το 1ο κειμενο ειχαμε 20 λεπτα - ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ- και για τα επομενα δυο ΜΑΖΙ 40. Απο εκει εκοψα σιγουρα συνολικα 20 λεπτα. Το listening εχει καμποσα κομματια αλλα οι ερωτησεις σου παιρνει μερικα δευτερολεπτα να τις απαντησεις μονο. Κρατα σημειωσεις αλλα να προσεχεις να μην αφαιρεθεις και χασεις τη συζητηση. Στο speaking ειναι 15-45 και 20-60 οι χρονοι προετοιμασιας-ηχογραφησης αν δεν κανω λαθος. Το writing δε θυμαμαι ποσο ειναι, αλλα ο χρονος εφτανε και περισσευε, ειχα τουλαχιστον 10 λεπτα περισσευουμενα στο καθε του κομματι. GRE δε θα δωσεις; Μπροστα σε αυτο το TOEFL δεν πιανει μια:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
GRE δε θα δωσεις; Μπροστα σε αυτο το TOEFL δεν πιανει μια:worry:
Ναι και γι' αυτό λέω να ξεμπερδέψω πρώτα με το TOEFL για να μην έχω δύο τεστς από πάνω μου.

2 χρόνια μετράει, right; Θυμάσαι μήπως το GRE πόσο μετράει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
5 νομιζω. Στη θεση σου θα τα εκανα αναποδα, τα εδωσα με διαφορα 3ων ημερων, ενω στην ουσια ειχα προετοιμαστει μονο για GRE και επιασε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αν εχεις proficiency γλυτωνεις το toefl??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
αν εχεις proficiency γλυτωνεις το toefl??

Εξαρτάται το πανεπιστήμιο. Μερικά δέχονται το CPE ή το FCE μόνο και αλλα ζητάνε απαραίτητα το TOEFL. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elekati

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αν εχεις proficiency γλυτωνεις το toefl??


Eξαρτάται από το πανεπιστήμιο στο οποίο κάνεις αίτηση. Υπάρχουν κάποια, ελάχιστα όμως, που αναγνωρίζουν το CPE αν και απαιτούν να το έχεις πάρει σχετικά πρόσφατα. H πλειοψηφία πάντως των Βρετανικών πανεπιστήμιων ζητάει το Toefl ή το IELTS εννοείται από ένα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω, ανάλογα με τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν εχεις proficiency γλυτωνεις το toefl??
Γενικά όχι. Το proficiency το δίνουν οι περισσότεροι λόγω πίεσης γονιών - πώς θα πουν στην γειτόνισσα ότι ο γιος τους είναι χωρίς Proficiency, όταν έχει κι η κουτσή Μαρία;

Αλλά στο εξωτερικό θέλουν TOEFL. Γενικά στις ΗΠΑ προτιμάται το TOEFL και στο Ηνωμένο Βασίλειο το IELTS, γιατί πολύ απλά οι οργανισμοί που τα εποπτεύουν τις εξετάσεις είναι ... ο ένας Αμερικάνικος και ο άλλος Εγγλέζικος.


Αρκετά Παν/μια δέχονται οποιοδήποτε απ' τα δύο. Ωστόσο, πολλά Αμερικάνικα Παν/μια δέχονται ΜΟΝΟ το TOEFL. Μπορώ να στο πω από εμπειρία. Δεν έχω δει όμως, βρετανικό Παν/μιο που να μην δέχεται το TOEFL και να λέει "μόνο IELTS". Οπότε θα συνιστούσα TOEFL γιατί το δέχονται σχεδόν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τον Γεωργιο για το τοφλ!Κατα τα αλλα μην μασατε απο μια αποτυχια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athena000

Νεοφερμένος

Η athena000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σος! έδωσα toefl 25 Ιουνίου 2011 και τα αποτελέσματα στο ιντερνέτ βγήκαν 11 Ιουλίου 2011! το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω λάβει ακόμα το χαρτί με τα επίσημη έκθεση που σου στέλνουν στο σπίτι! επικοινώνησα με το σετ και μου είπαν ότι το έχουν στείλει το χαρτί από 8 Ιουλίου, τους έβαλα και μου ξαναστείλανε αντίγραφο 4 Αυγούστου! κοίταξα την διεύθυνση που το έστειλαν Ν και είναι σωστή! επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί το γραμμα το έχουν στείλει απλό και δεν έχει tracking number, μου είπαν απλά να περιμένω. είναι δυνατόν να είναι 28 Αυγούστου και να μην έχω λάβει ακόμα το γραμμα; το χρειάζομαι το Σεπτέμβριο και έχουν σπάσει να νεαρό μου!
μίμος ξέρει κάποιος να μου πει από την εμπειρία του ποσό καιρό κάνει το χαρτί να έρθει στο σπίτι; και αν είναι νορμάλ που αργεί τόσο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
σος! έδωσα toefl 25 Ιουνίου 2011 και τα αποτελέσματα στο ιντερνέτ βγήκαν 11 Ιουλίου 2011! το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω λάβει ακόμα το χαρτί με τα επίσημη έκθεση που σου στέλνουν στο σπίτι! επικοινώνησα με το σετ και μου είπαν ότι το έχουν στείλει το χαρτί από 8 Ιουλίου, τους έβαλα και μου ξαναστείλανε αντίγραφο 4 Αυγούστου! κοίταξα την διεύθυνση που το έστειλαν Ν και είναι σωστή! επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί το γραμμα το έχουν στείλει απλό και δεν έχει tracking number, μου είπαν απλά να περιμένω. είναι δυνατόν να είναι 28 Αυγούστου και να μην έχω λάβει ακόμα το γραμμα; το χρειάζομαι το Σεπτέμβριο και έχουν σπάσει να νεαρό μου!
μίμος ξέρει κάποιος να μου πει από την εμπειρία του ποσό καιρό κάνει το χαρτί να έρθει στο σπίτι; και αν είναι νορμάλ που αργεί τόσο πολύ;
Γεια σου.

Λοιπόν, το χαρτί αυτό όντως αργεί να έρθει, το θυμάμαι χαρακτηριστικά κι εγώ. Και ναι, δεν είναι συστημένο, οπότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Απλώς περιμένεις!
Το χαρτί αυτό το χρειάζεσαι για ίδρυμα του εσωτερικού ή εξωτερικού; Αν είναι για εξωτερικού, συνήθως αυτά έχουν ειδικό κωδικό που τον δίνεις στην ETS (η αρμόδια υπηρεσία) και τους στέλνει κατευθείαν τα αποτελέσματα του TOEFL. Πολλά ιδρύματα μάλιστα δεν δέχονται να τους πας εσύ αυτό το χαρτί, αλλά θέλουν τα αποτελέσματα κατευθείαν από την υπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athena000

Νεοφερμένος

Η athena000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση σου! το χαρτι το θελω για πανεπιστημιο του εσωτερικου! το χρειαζομαι το σεπτεμβριο για να κανω την εγγραφη μου! δεν ηξερα οτι αργει τοσο πολυ αλλιως θα εδινα νωριτερα! στο εξεταστικο κεντρο που εδωσα μου ειπαν οτι κανει 1 μηνα να ερθει και εχει περασει πολυ περισσοτερο! εχω στεναχωρηθει πολυ με αυτο το θεμα! ξερετε αν κανει πανω απο 2 μηνες?

βοήθεια! εχει δώσει κανείς πρόσφατα τοεφλ να μου πει ποσο καιρο κανει το χαρτι με την επισημη εκθεση να ερθει στο σπιτι?
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση σου! το χαρτι το θελω για πανεπιστημιο του εσωτερικου! το χρειαζομαι το σεπτεμβριο για να κανω την εγγραφη μου! δεν ηξερα οτι αργει τοσο πολυ αλλιως θα εδινα νωριτερα! στο εξεταστικο κεντρο που εδωσα μου ειπαν οτι κανει 1 μηνα να ερθει και εχει περασει πολυ περισσοτερο! εχω στεναχωρηθει πολυ με αυτο το θεμα! ξερετε αν κανει πανω απο 2 μηνες?

βοήθεια! εχει δώσει κανείς πρόσφατα τοεφλ να μου πει ποσο καιρο κανει το χαρτι με την επισημη εκθεση να ερθει στο σπιτι?
:(
Κοίτα, αν βιάζεσαι πολύ μπορείς να κάνεις το εξής.

Πρώτον, στο toefl.org μπαίνεις στον λογαριασμό σου. Λογικά θα έχεις κάνει online registration. Εκεί πέρα scores -> view scores, τύπωσε τα αποτελέσματα και πήγαινέ τα στο Παν/μιό σου για να υπάρχει κάτι! Πες τους έστω δεχτείτε αυτό υπό την προϋπόθεση να σας φέρω εντός του χρόνου τα επίσημα.

Έπειτα, στο Test Registration and Orders -> Register/Order -> TOEFL Services μπορείς να παραγγείλεις additional scores τα οποία θα τα στείλουν κατευθείαν στο παν/μίο σου (και συνήθως πιο γρήγορα). Εκεί ψάχνεις το Παν/μιο που θες και συνήθως το βρίσκεις. Π.χ. η ΑΣΟΕΕ υπάρχει ως:
INSTITUTION CODE: 5737
ATHENS U ECONOMICS & BUSINESS
ATHENS, 11326 GRC

Όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι παρακάτω:
Code:
ALBA 	  	VOULIAGMNI ATHENS 16671 	Select
AMERICAN COLLEGE GREECE-DEREE 	  	ATHENS GR 15342 	Select
AMERICAN COLLEGE THESSALONIKI 	  	THESSALONIKI 55510 	Select
AMERICAN COLLEGE THESSALONIKI 	  	THESSALONIKI 	Select
ATHENS COLLEGE 	  	PSYCHICO 15410 	Select
ATHENS INFORMATION TECH (AIT) 	  	PEANIA 190 02 	Select
ATHENS U ECONOMICS & BUSINESS 	  	ATHENS 11326 	Select
CAMPION SCHOOL 	  	ATHENS 15410 	Select
CITY LIBERAL STUDIES 	  	THESSALONIKI 54624 	Select
ECCLESIASTIC SCHOOL 	  	KALYMNOS 85200 	Select
EUROPEAN UNIVERSITY ATHENS 	  	ATHENS 11742 	Select
EUROPEAN UNIVERSITY ATHENS 	  	ATHENS 	Select
EUROPEAN UNIVERSITY GREECE 	  	THESSALONIKI 546 22 	Select
GREEK BIBLE INSTITUTE 	  	PIKERMI ATTIKIS 19009 	Select
MANDOULIDES SCHOOLS 	  	THESSALONIKI 57001 	Select
MARIOS INSTITUTE OF VOLOS 	  	VOLOS 338333 	Select
MEDITERRANEAN AGRNMIC INT CHNA 	  	CHAINA GR 73100 	Select
MORAITIS SCHOOL IB 	  	PSYCHICO 154-52 	Select
NEOI ORIZONTES 	  	ATHENS 11527 	Select
NEW YORK COLLEGE GREECE 	  	ATHENS 10558 	Select
PARSKEVAS LANGUAGES 	  	NEA IONIA 14231 	Select
PIERCE COLLEGE HIGH SCHOOL 	  	ATHENS 	Select
TECHNOLOGICAL EDU INST ATHENS 	  	ATHENS 12210 	Select
TECHNOLOGICAL INST OF PIRAEUS 	  	ATHENS PC 11854 	Select
TRINITY INT'L HOSPITALITY STUD 	  	HERAKLION GR 70014 	Select
U OF LA VERNE ATHENS CENTER 	  	ATHENS 14510 	Select
U OF MACEDONIA ECON SOC SCI 	  	THESSALONIKI 540 06 	Select
U OF THE AEGEAN 	  	MYTILENE 81100 	Select
UNIVERSITY OF CRETE 	  	RETHYMNO 74100 	Select
UNIVERSITY OF PIRAEUS 	  	PIRAEUS 18534 	Select

Αν το βλέπεις το δικό σου είναι καλό σημάδι, μπορεί και να δέχονται έτσι τα αποτελέσματα.
Θα πρέπει πρώτα όμως να ρωτήσεις το τμήμα του Παν/μιου σου για το αν όντως τα δέχονται έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Καλησπερα παιδες.Ενδεχεται να δωσω TOEFL για ενα πανεπιστημιο του εξωτερικου που το χρειαζομαι,αλλα δεν εχω ιδεα πανω στην διαδικασια της συγκεκριμενης πιστοποιησης,την θελω μονο και μονο επειδη την ζηταει το Un.Ξερετε ποια ειναι η διαδικασια ωστε να δωσω τις εξετασεις και ποιο ειναι το χρονικο φασμα που βγαινουν τα αποτελεσματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top