To Πανεπιστήμιο του Λαού (Η.Π.Α.): Δωρεάν (ή υπέρφθηνη) Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
btw, εδώ το link με μερικά Πανεπιστήμια που αναγνωρίζουν το πτυχίο του UoPeople

την είδα την λίστα με τα πανεπιστήμια που υποτίθεται δέχονται απο το Uopeople... :)
μάλιστα πρόσεξα σε ένα από τα λινκς ο συγγραφέας του έσβησε το μήνυμα!

ρωτάω και πάλι.. κάποιος απο εμάς έχει δοκιμάσει να επικοινωνήσει με σχολές να δεί
αν δέχονται απο uopeople?

περιμένουμε νεότερα απο την προσπάθεια σου να γραφτείς.. ;)



P.S άσχετο.. έχω την δωρεάν πιστοποίηση Αγγλικών απο EF SET (που δέχεται το Uopeople..)
και με εχει βγάλει C1 Advanced! ενώ η κανονική μου πιστοποίηση στα Αγγλικά είναι Β2!

μάλιστα η σελίδα του EF SET σε διαβεβαιώνει για το πόσο αξιόπιστο είναι τα αποτέλεσμα και
όπως λέει σε ευθυγράμμιση με το "Το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις
Γλώσσες (CEFR)"



είμαι τόσο καλός στα Αγγλικά και δεν το ήξερα ενώ επίσημα έχω ως B2 lower?..
2-3 χρόνια πάνε που πήρα το Β2.


θέλουν σκέψη όλα αυτά..
 

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
P.S άσχετο.. έχω την δωρεάν πιστοποίηση Αγγλικών απο EF SET (που δέχεται το Uopeople..)
και με εχει βγάλει C1 Advanced! ενώ η κανονική μου πιστοποίηση στα Αγγλικά είναι Β2!

μάλιστα η σελίδα του EF SET σε διαβεβαιώνει για το πόσο αξιόπιστο είναι τα αποτέλεσμα και
όπως λέει σε ευθυγράμμιση με το "Το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις
Γλώσσες (CEFR)"



είμαι τόσο καλός στα Αγγλικά και δεν το ήξερα ενώ επίσημα έχω ως B2 lower?..
2-3 χρόνια πάνε που πήρα το Β2.


θέλουν σκέψη όλα αυτά..

Μια χαρά, απλά να προσέξεις όταν ανεβάσεις το πτυχίο του EFSET στην πλατφόρμα εκεί που λέει English Appeal να το βάλεις στην κατηγορία CEFR από το drop down menu! Γιατί αρκετοί στο reddit μπερδεύονται και δεν ξέρουν που να το βάλουν και αργεί περισσότερο η διαδικασία.

Επίσης το EF SET γαμάει. Εξαιρετικό τέστ και εμπειρικά τεκμηριωμένο με διαβαθμισμένη δυσκολία. Αν πχ καταλάβαινε οτι είσαι σε επίπεδο C2 θα σου ανέβαζε παραπάνω την δυσκολία κάθε φορά που θα πήγαινες σε επόμενο section. Από πλάκα το έκανα και γω πριν 1 μήνα. Οκ μου έδωσε C2 επίπεδο αλλά δεν είναι εύκολο τέστ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α, επίσης ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα μου, πως εκτός από την υποτροφία που πήρα με το mock application που έκανα πήρα και το grant για το application fee. Το μόνο που έκανα ήταν ακριβώς μετά την εγγραφή μου στην πλατφόρμα του UoPeople με το email μου βρήκα το email του Personal Advisor μου (βγαίνει αυτόματα με το που εγγράφεσαι) και έστειλα 2 γραμμές email λέγοντας του οτι δεν μπορώ να πληρώσω γιατί είμαι displaced άτομο. Στη συνέχεια μου έστειλε ένα email με ένα link όπου απάντησα 2 ερωτήσεις και αυτόματα έγινε η έγκριση και προχώρησε η αίτηση μου. Με λίγα λόγια δεν έχω πληρώσει τίποτα καθόλη τη διάρκεια του mock application μου και τον άλλο μήνα μάλιστα θα εγγραφώ για την πλάκα μου! Έτσι θα έχω πλήρη εικόνα και της εκπαιδευτικής/παιδαγωγικής διαδικασίας του UoPeople. Καλά σαφώς θα κάνω drop out αλλά θα έχω όλες τις πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Μια χαρά, απλά να προσέξεις όταν ανεβάσεις το πτυχίο του EFSET στην πλατφόρμα εκεί που λέει English Appeal να το βάλεις στην κατηγορία CEFR από το drop down menu! Γιατί αρκετοί στο reddit μπερδεύονται και δεν ξέρουν που να το βάλουν και αργεί περισσότερο η διαδικασία.

Επίσης το EF SET γαμάει. Εξαιρετικό τέστ και εμπειρικά τεκμηριωμένο με διαβαθμισμένη δυσκολία. Αν πχ καταλάβαινε οτι είσαι σε επίπεδο C2 θα σου ανέβαζε παραπάνω την δυσκολία κάθε φορά που θα πήγαινες σε επόμενο section. Από πλάκα το έκανα και γω πριν 1 μήνα. Οκ μου έδωσε C2 επίπεδο αλλά δεν είναι εύκολο τέστ.

Ναι.. και ποιος επιβεβαιώνει οτι έκανα εγώ το τεστ για να πάρω το efset? μπορεί να
έβαλα να το κάνει η θειά μου! :P


περιμένουμε νεότερα απο την εμπειρία σου με το uopeople.
 

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ναι.. και ποιος επιβεβαιώνει οτι έκανα εγώ το τεστ για να πάρω το efset? μπορεί να
έβαλα να το κάνει η θειά μου! :P


περιμένουμε νεότερα απο την εμπειρία σου με το uopeople.
Ρε συ φίλε μου, διαβάζεις τι γράφω τόσες σελίδες? Έβαλα το EF SET στο English Appeal και την επόμενη εργάσιμη μου το έκανε αποδεκτό το UoPeople χωρίς έλεγχο εγγράφου ταυτοποίησης. Είναι μια απόλυτα αυτοματοποιημένη η διαδικασία εισαγωγής. Αυτή εξάλλου είναι η ιδρυτική αρχή του UoPeople, ελεύθερο access. Πάντως για την ιστορία μου έστειλαν email οτι το English Appeal μου έγινε αποδεκτό και η αίτηση προχώρησε ώστε να μου επιτρέψει να κάνω αίτηση υποτροφίας.

Επίσης μην περιμένεις από μένα να σου πω πολλά παραπάνω. Το πολύ πολύ 4 εβδομάδες να με κρατήσουν εγγεγραμμένο αν θυμάμαι από τα όσα λένε στο Reddit, από τη στιγμή που δε θα συμμετέχω στο μάθημα.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα σου ζητήσουν απολυτήριο Λυκείου μεταφρασμένο στα Αγγλικά αλλά αυτό θα γίνει μετά από 2-3 μήνες εφόσον έχεις περάσει τα foundation courses. Ταυτότητα δεν ζητάνε.

ποιος σου εγγυάται οτι αυτό το κόστος θα κρατηθεί σε αυτό το επίπεδο μέχρι να τελειώσεις?
το διευκρινίζει κάπου? θα υπάρχει σαν όρος κατά την εγγραφή σου??


Καταρχάς στο συμβόλαιο που υπογράφεις με το Πανεπιστήμιο υπάρχει εγγύηση οτι η τιμή θα μείνει η ίδια μέχρι να αποφοιτήσεις.

Κατα δεύτερον δε θα σου ζητήσει ΠΟΤΕ κανείς να αποδείξεις αν είσαι πρόσφυγας ή όχι. Λέγεται open door policy για το προσφυγικό. Τουλάχιστον με καμιά 30αρια πρόσφυγες που έχω μιλήσει στο reddit (μερικοί εκ των οποίων έχουν πάρει κ πτυχίο) ποτέ δεν τους ζητήθηκε να αποδείξουν αν είναι πρόσφυγες.

Τρίτον το EF SET είναι εμπειρικά τεκμηριωμένο. Ήδη αρκετές εταιρείες και πανεπιστήμια έχουν αρχίσει να το αποδέχονται ως αποδεικτικό γλωσσομάθειας. Οτι μπορεί κάποιος να βάλει κάποιον άλλον να το κάνει είναι σαφώς μια πιθανότητα αλλά είναι στο policy του κάθε οργανισμού το τι θα αποφασίσει. Κ πολύ σωστά κάνει το UoPeople που το αποδέχεται καθώς απευθύνεται σε πληθυσμούς με σοβαρές προκλήσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τέλος, πολύ περισσότερες πληροφορίες επι παντώς επιστητού για τα διαδικαστικά του Πανεπιστημίου μπορείτε να βρειτε στο Catalog.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top