Tips για να γράψω 16-17 στο μάθημα της Χημείας στις Πανελλαδικές

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπορείτε να δώσετε κάποια τιπ για να φτάσω 16-17 χημεία στις πανελλαδικές;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Διάβασμα, δεν υπάρχουν τιπ.

Οι γραπτές εξετάσεις απαιτούν καλή διαχείρηση των γνώσεων που κατέχεις και του χρόνου που σου δίνεται.

Υ.Γ Ισως ακούγομαι λίγο απότομη.
Λοιπόν, πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τη θεωρία και να κάνεις εξάσκηση σε πολλά πολλαπλής και να λύσεις πάρα πολλές ασκήσεις,να πάρει το χέρι σου που λέμε. Θα πρέπει να εξασκηθείς μέχρι να μπορείς να πεις αυτό δεν προκειται να το κάνω λαθος.
Πολλοί θεωρούν οτι η χημεία είναι το "εύκολο" μάθημα. Ναι είναι εύκολο, αλλά κρύβει πολλές παγίδες και απο το 2019 και μετά έχουν τσιμπήσει και λίγο τα θεματάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εννοείται διάβασμα!!!
Και πολλές επαναλήψεις σε τακτά χρονικά διαστήματα!
Επίσης μην υποτιμάς καθόλου τη θεωρία.
Θα σου χρειαστεί.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο τιπ είναι: μην αρκεστείς στο να παπαγαλίσεις έννοιες ή τρόπους λύσης των ασκήσεων. Ό,τι δεν καταλαβαίνεις ανέλυσε το εκτενώς είτε ψάχνοντας πληροφορίες από κάποιο βοήθημα είτε ρωτώντας τους καθηγητές σου. Επίσης όπως και στην φυσική, πρέπει να λύνεις συνέχεια ασκήσεις ώστε να συνηθίσει το χέρι σου και να εξοικειωθείς με τις μεθοδολογίες του κάθε κεφαλαίου.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Άσχετο;
Όταν ήμουν μαθητής ένας συμμαθητής μου μετά το Πάσχα ρώτησε τον καθηγητή:
-- Κύριε, εγώ στο μάθημά σας θέλω να γράψω γύρω στο 16. Πότε πρέπει να αρχίσω να διαβάζω;


1642768208651.png
 
Top