T.I.E Exam - Πώς σας φαίνεται ;

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αμα διαβασεις ολα γινονται.Και το ΤΙΕ για το Γ2 θα σε δυσκολεψει παρα πολυ.Δοκιμασε να κανει καποια past papers παντως και να δεις ποιο σου αρεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δηλαδη δεν μπορεις να γραψεις ωραιες λεξεις και επιπεδου προφισενσι σε ενα απλο θεμα η οι εξεταστες ειναι αστα να πανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οι εξεταστες ειναι οτι να ναι.Πας για Γ2 και σε βγαζει Β2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
παλι καλα που σε βγαζει β2
για φαντασου να μην σε βγαζει τιποτα
εχεις και τα 30 μορια +
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δηλαδη ρε παιδια ειναι καπως σαν το τοικ?ενσωματωμενα επιπεδα και ο,τι επιασες επιασες?μπορειτε να μου παραθεσετε ενα τεστ να δω απο περιεργεια πως ειναι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
απλά το ΤΙΕ δεν έχει past papers. Δίχνει μόνο την μορφή περίπου που θα έχουν οι εκφωνήσεις στις εκθέσεις.. πας όμως πολύ καλά προετοιμασμένος, με την άποψη ότι κατά μία άποψη την μία έκθεση κ το μισό speaking το έχεις έτοιμο. παντως δε λέει κ να πηγαινεισ για c2 και να πέρνεις B2..πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To TOEIC να επισημανω πως ειναι απλα 200 ερωτησεις κλειστου τυπου standardized και βαση με την επιδοση σου και καποιους αλογοριθμους εχεις ένα επιπεδο με βαση τους ποντους που ειναι το καθενα.Εκει μιλαμε για 2 εκθεσεις,μία γνωστη σε ενα θεμα που μελετησες και μια αγνωστη και καπως ετσι ειναι και τα προφορικα.Διορθωνονται ΟΛΑ στην Ιρλανδια και στο καθενα εχεις απο ενα επιπεδο είτε Α1 ειτε Γ2 δηλαδη μπορει να χεις Γ1+ προφορικα και Β2+ γραπτα.Επισης οσο και αξιοκρατικο να ναι απο τη στιγμη που ειναι μονο προφορικα και εκθεση δεν μπορει να ναι απολυτως αντικειμενικο καθως ο παραγοντας ειναι και υποκειμενικος.Ποιος μου λεει εμενα πως δεν θα μου κατεβασουν λόγω γραφικου χαρακτήρα;

Γενικα γνωμη μου ειναι να μην ασχολειστε με τετοιες πιστοποιήσεις.Απο τη στιγμη που υπάρχει αρνητικο feedback.Υπαρχουν 15+ πιστοποιησεις αλλα πρεπει να διαλεγουμε ΠΟΛΥ προσεκτικα.Και μην ακουτε μονο τα φροντιστηρια.Μιας και αυτα τα $$$ κοιτάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
είναι καλό που δεν έχει ε3ετάσεις 2 φορες τον χρόνο.οπότε και να αποτύχεις δεν περιμένεις μισο χρονο. εσύ δηλαδή ποιό πιστεύεις ότι είναι καλύτερο εκτός από cambridge michigan σε επιπεδο proficiency? να αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kοιτα ποσες επιλογές έχεις.

1)City and Guilds C2(6 φορες το χρονο εξετάσεις) με βάση 53.3% και εξεταστρα 190 ευρω
2)MSU CELP(Κατι σαν το Michigan απλα πιο χαμηλη βάση/2 φορες το χρονο/165 ευρω)
3)PTE General (πρώην edexcel)
4)ΒULATS(πολλες εξεταστικες το χρονο απο το Cambridge και παλι σου δινει ενα σκορ αναλογα με πως τα πας.Τελειωνεις το τεστ στο πισι και έχεις αμεσα το σκορ σου!)
5)ESB(2 φορες το χρονο αλλα ενταξει δεν μου πολυαρεσε εμενα)

Ψαξε για αυτα τα πιστοποιητικα για αρχη.Βρες sample papers.Πειραματίσου και δες ποιο σου αρεσει και σε ποιο πας καλυτερα.
Για οποιαδήποτε απορία μην διστάσεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
για το MSU δεν εχω διαβασει καλά λογια..για ενα trinity ξερεις τίποτα? ευχαριστω παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Basically δεν εχω ασχοληθει με τρινιτυ καθολου και δεν ξερω να σου πω.Αλλα δες αν θες και αυτα που σου πρότεινα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Οι εξετάσεις του Trinity College είναι αρκετά δύσκολες και πολύ αναγνωρισμένες στο εξωτερικό (έχει την ίδια αναγνωρισιμ΄΄οτητα με το Cambridge). Οι εξετάσεις είναι απαιτητικές και μπορώ να τις κατατάξω στην δεύτερη θέση μετά το Cambridge αλλά στην δεύτερη θέση κατατάσω και τις εξετάσεις ESB/UCLan και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν σας αρέσουν. Ανταποκρίνονται απόλυτα στο Κοινό Ευρωπαικό Πλαίσιο (από την αρχή). Το οτι είναι δύσκολες δεν σημαίνει οτι δεν είναι καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Bασικα ενταξει ωραιο φορματ εχει και το UCLAN/ESB αλλα αυτο το mixture στα C2 που ειναι κατι σαν Cambridge και Michigan μαζι με multiple choice και πινελιες απο Word Formation,transformations,open cloze κλπ δεν με ενθουσιασε.Το φορματ του πιστοποιητικο κατα τη γνωμη μου πρεπει να ναι standard για να εχει πιο specific target group!;)

That's my point of view,as far as I'm concerned!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι όμως, οι εξετάσεις Cambridge, City and Guilds, Edexcel, EDI γενικά όσα είναι αγγλικά και όχι αμερικάνικα μοιάζουν μεταξύ τους. Το ότι έχει ίδιο φορμάτ με αυτά και το μίσιγκαν δεν νομίζω να υποβαθμίζει το ESB/UCLan...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oυτε ειπα κατι τετοιο.Kαι το ESB και το City and Guilds και το Cambridge και το ΡΤΕ General αναγνωρίζεται και απο το Ofqual στην Αγγλία και απο το CEA.Aυτο σημαινει πως θεωρητικα στην Αγγλια και στο ΑΣΕΠ ειναι ισάξια!;)

Το ζητημα ειναι πως το Cambridge ESOL ως πιο παλιο εχει καλυτερο Marketing και Promotion μιας και περισσοτερες απο 10.000 επιχειρησεις/οργανισμοι κλπ το αναγνωριζουν.Αλλα και πρακτικα οπου και να πας δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα.Το θεμα ειναι τι αρεσει στον υποψηφιο σαν φορματ!

Θυμήθηκα τωρα μια διαφημιση του Cambridge ESOL στην ΤV που έλεγε:

"Ή το χεις ή δεν το χεις!Πανω απο 1.000.000 ελληνες έχουν αποκτήσει πιστοποιητικα του Cambridge ESOL"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δηλαδη αυτο το ται δεν αξιζει καθολου?????βασικα ιρλανδικο ειναι?το ανγνωριζουν πανεπιστημια καθολου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
στο εξωτερικό πάντως από ότι μου έχουν πει κ άτομα που έχουν πάει να σπουδάσουν και απόσο το έχω ψάξει, τα πιό πολλά πανεπιστήμια δεν δέχονται ούτε cambridge ούτε michigan. TOEFL k TOEIC ζητάνε..οπότε αμα κάποιος θελει να φυγει γ μεταπτυχιακο ή σπουδες και proficiency να εχει θα πρεπει να ξαναδίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ναι αλλα να ξερεις οτι το κεμπριτζ ειναι ενα αψογο πανεπιστημιο σιγουρα αναγνωριζεται και σε αλλα!εδω αναγνωριζεται σε αρκετα το city and guilds!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μου εχουν πει οτι το ίδιο το πανεπιστημιο το cambridge δεν αναγνωρίζει το πτυχίο του..ζηταει TOEIC κ αυτο.. αυτό το εχουν κανει τα πανεπιστημια γιατι ο αλλος μπορει να εχει παρει τ proficiency πριν 8 χρονια κ να μην θυμαται τιποτα τωρα...ενω τα αλλα ισχυουν 2 χρονια.. το ΤΑΙ ναι ιρλανδικο ειναι. εμενα ακομα δελεαστικο μου φαινεται το ΤΑΙ. και φοβαμαι οτι δεν θα μου βγει σε καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ρε συ υπαρχουν ενα σωρο αλλα μην δωσεις ται εκτος και αν σε βολευει!αλλα θα ηθελα να πω κατι σε ολους στο φορουμ!οταν θελετε γ2 ποτε αλλα εκτος απο μισιγκαν και κεμπριτζ!ειναι τα μονα που αναγνωριζει το υπουργειο και δινει επαρκεια!εκτος βεβαια αν θελετε για ασεπ μονο η' για σπουδες εξω!τοτε μπορουμε να δωσουμε οποια θελουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top