Tμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δυστυχως,ετσι θα ειναι μαλλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αλλά εγώ πιστεύω πως την ομάδα προσανατολισμού / κατεύθυνση θα πρέπει να τη διαλέγουμε ανάλογα με το τι θέλουμε να σπουδάσουμε κι όχι το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/exams/pedia.htm.....παιδια οταν εννοει στα παιδαγωγικα:
Προσχολικής Εκπαίδευσης,ποια τμηματα εννοει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Δεν είχα καμία απολύτως ιδέα για το νέο σύστημα εισαγωγής και τις ομάδες προσανατολισμού, αλλα έριξα μια μάτια και νομίζω πως είναι ξεκάθαρο ότι για να περάσεις στη σχολή που θέλεις πρέπει να επιλέξεις την ομάδα παιδαγωγικών σπουδών. Όπου βλεπεις σχολές "προσχολικής εκπαίδευσης", να έχεις στο μυαλό σου ότι πρόκειται για τα Τμήματα απο τα οποία βγαίνεις νηπιαγωγός.
Αν θες την προσωπική μου άποψη, καλό θα ήτανε να αλλάξεις ομάδα προσανατολισμού, αφου τα ενδιαφεροντα σου είναι συγκεκριμένα. Επίσης, επειδή απο την ομάδα παιδαγωγικών σπουδών οι επιλογές σου είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, προβλέπω πως θα την επιλέξουν ελάχιστοι υποψήφιοι (αν αναλογιστεί κανεις και τη μεγαλομανία των Ελλήνων), μόνο αυτοί που ενδιαφέρονται πραγματικά να γινουν δάσκαλοι και νηπιαγωγοί, οποτε ο ανταγωνισμος θα είναι εξαιρετικά μειωμένος. Ειδικά αν η αποφαση της ομάδας προσανατολισμού που επέλεξες είναι των γονιών σου και όχι δικη σου, μην τους αφήσεις να τους περάσει έτσι εύκολα. Εδώ μιλάμε για τη ζωή σου και το επάγγελμα που θα καλείσαι να ασκείς 30+ χρονια.
Τέλος, φυσικά και υπάρχουν αγόρια στα Τμήματα νηπιαγωγών, απλως είναι απειροελάχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Κοιτα,εγω οταν μεγαλωσω θα ασχοληθω με το θεατρο.
Οι γονεις μου δεν εχουν προβλημα σε οποια ομαδα προσανατολισμου και αν παω,απλα στα μαθηματικα και στην φυσικη ειμαι ενα χαλι μαυρο!!
Ετσι,λοιπον του χρονου,θα παω θεωρητικη (ανθρωπιστικες σπουδες),αλλα σκεφτομαι να τελιωσω πρωτα μια σχολη και μετα να γινω και ηθοποιος.
Ειμαι αρκετα μπερδεμενος,αλλα απο τις σχολες που εχουν μεινει στην θεωρητικη μου αρεσει η φιλολογια,η ψυχολογια και το τμημα θεατρου.
Απο την θετικη η βιολογια..και η μεγαλη μου αγαπη τα παιδαγωγικα-νηπιαγωγων-βρεφονηπιοκομων....Αμα μεινει στην θεωρητικη η βρεφονηπιοκομια θα μου αρεσει παρα πολυ,απλα το θεμα ειναι οτι ειμαι αγορι και απο πολλα ατομα ακουω οτι αυτο το επαγγελμα το ασκουν μονο γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Θα σου πω ένα μυστικό:P... Στα 18 μου κι εγώ ήθελα να ασχοληθώ με το θέατρο, παράλληλα όμως είχα τεράστια αγάπη για τα παιδιά, οποτε αποφασισα να μπω στο παιδαγωγικό και όπου με βγαλει. Στα 23 μου έχω τελειώσει τη σχολή, δεν έχω μετανιώσει στιγμή για την επιλογή μου και βλεπω πως μπορώ να συνδυάσω το θέατρο με τη δουλεια μου, γιατι πλέον δεν διατίθεμαι να αφησω το δασκαλικι για κανέναν λόγο. Επιλογές να ξέρεις υπάρχουν, καθώς το επάγγελμα του δασκάλου και του νηπιαγωγου μπορεί να γινει τρομερά δημιουργικό (βλεπε θεατρικό παιχνίδι, δραματοποιηση κ.τ.λ). Στη βρεφονηπιοκομια οι επιλογές είναι περισσότερο περιορισμένες, να ξέρεις. Όσο για το φύλο, ξέρεις πως όσα ακους είναι προϊόν μικροαστικων αντιλήψεων, που θέλουν τον ανδρα να ασχολείται με συγκεκριμένα επαγγέλματα, που δεν είναι κατάλληλα για τις γυναικες και το αντίστροφο. Μη σκαλωνεις σ'αυτο, μαλακιες πάντα θα ακούς, επέλεξε αυτο που σου αρέσει και μην το πολυσκέφτεσαι.
Τέλος, έχω την εντύπωση πως η ύλη των μαθηματικών και της φυσικής θα είναι απο τα βιβλια της γενικής παιδείας, οποτε δε νομίζω ότι θα σας ζητήσουν κάτι τρομερά εξειδικευμένο. Με σωστή προετοιμασία θεωρώ ότι θα μπορέσεις να τα καταφέρεις. Και μην ξεχνάς πως θα δωσεις και ιστορία, που για σένα θα είναι το δυνατό σου χαρτί. Τέλος, αν αναλογιστεί κανεις ότι πιθανοτα ελαχιστα ατομα θα επιλέξουν αυτη την ομάδα, τότε πιστεύω πως θα είναι ευκολότερο για σένα να εισαχθείς σε ένα τμήμα της αρεσκείας σου.

Τεσπα, εγώ αυτα είχα να σου προτείνω, αλλα μην ξεχνάς πως η τελική επιλογή είναι δικη σου. Καλή τύχη σε ό,τι και αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα,παρα πολυ για τις χρησιμες συμβουλες!!
Ειλικρινα με βοηθησες να σκεφτω ορισμενα πραγματα και εχω αποφασισει οτι θα ακολουθησω η φιλολογια η νηπιαγωγων και δεν με ενδιαφερει τι θα πει κανενας!!
Οι νηπιαγωγοι εχουν στο εξωτερικο καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση σε σχεση με τους δασκαλους?




Ευχαριστω και παλι,παρα πολυ και ευχομαι οτι επιθυμεις να το εχεις παντα διπλα σου!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και κάποιους από τους καθηγητές σου, γιατί όπως βλέπεις, οι περισσότεροι δεν έχουμε ιδέα για το νέο σύστημα. Θα συμφωνήσω με τον PieMaker. Μου φαίνεται ότι έχεις εστιάσει, άρα θέλεις αρκετά ένα μέλλον στην προσχολική εκπαίδευση και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να σε περιορίσει ή να σε αποτρέψει. Επίσης, αν σε αγχώνει ο μικρός αριθμός ανδρών στα τμήματα προσχολικής εκπαίδευσης, να σου πω ότι μάλλον απολαμβάνουν την ιδιαίτερη προσοχή, τόσο από τις συμφοιτήτριές τους, όσο και από τους καθηγητές, οπότε περισσότερο θετικό είναι αυτό, παρά αρνητικό. Στην πρώτη μου σχολή ήμουν κι εγώ... μειονότητα και πραγματικά έχω πολύ καλές αναμνήσεις.
Τώρα, επειδή σε βλέπω λίγο μπερδεμένο και είναι πολύ λογικό με όλες τις αλλαγές στην παιδεία, φρόντισε να τα βάλεις κάτω, να δεις τι δυνατότητες θα έχεις σε κάθε επιλογή που θα κάνεις, αλλά και τι υποχρεώσεις και προχώρησε οργανωμένα. Μίλα με καθηγητές που σε ξέρουν, θα σε βοηθήσουν πολύ στην επιλογή σου. Μη διαλέξεις κάποια κατεύθυνση με βάση αυτό που θα ήθελες να δοκιμάσεις, αλλά με βάση αυτό που θα ήθελες να ολοκληρώσεις και να ασχοληθείς.
Τέλος, μ'αρέσει που το αγαπημένο μας υπουργείο, αποφάσισε να βάζει τα παιδιά στην υλικία των 15-16 χρονών να διαλέγουν για το επάγγελμά τους πάλι, την ώρα που το ίδιο και οι ειδικοί επιστήμονές του διαχωρίζουν την εκπαιδευτική κατεύθυνση, χωρίς με κάποιον τρόπο να συνδέσουν με αυτήν τους καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...

Το εξωτερικό είναι άλλη μεγάλη κουβέντα. Σε αρκετές χώρες τα πτυχία μας αναγνωρίζονται και έχουμε ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αντίστοιχους αποφοίτους των χωρών αυτών. Εξαρτάται όμως για ποια χώρα μιλας... Επίσης, να ξέρεις ότι αν μιλάς για χώρες εκτός ΕΕ, τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου σου. Πολλά πράγματα αλλάζουν και καλά κάνεις και το σκέφτεσαι τόσο εις μάκρος, αλλά επειδή μπαίνοντας σε μία σχολή αλλάζουν πολλά πράγματα στο μυαλό σου, που αφορούν στην επαγγελματική σου αποκατάσταση (από μεταπτυχιακό ή συνεργασία με κάποιο από τα νηπιαγωγεία/σχολεία της πρακτικής σου μέχρι αυτόματο διορισμό -γκουχ-), θεωρώ ότι δε χρειάζεται να σε προβληματίζει κάτι τέτοιο τώρα (με τη λογική ότι πρέπει να εστιάσεις αλλού κατ εμέ).
Όπως και να 'χει πάντως, στο εξωτερικό για να ασκήσεις το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, πρέπει να έχεις πολύ καλή γνώση της γλώσσας και άριστη γνώση του εκπαιδευτικού συστήματος του κράτους (συν ότι σε πολλές χώρες οι εκπαιδευτικοί απασχολούνται ΚΑΙ διαφορετικά απ'ό,τι στην Ελλάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ!! :)
Να σε ρωτησω και κατι τελευταιο,ποια ειναι η διαφορα μεταξυ βρεφονηπιοκομου και νηπιαγωγου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καμιά απόφοιτη για κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τους πιθανούς μισθούς στον ιδιωτικό τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikh

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας! Φετος τελειωσα το λυκειο και μαλλον περναω στο ΤΕΑΠΗ. Ηθελα να ρωτησω αν καποια θετικα μαθηματα που υπαρχουν στην σχολη ειναι υποχρεωτικα γιατι κατι τετοιο διαβασα και θορυβηθηκα! :P :hmm::hmm: Οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει! 8) 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γεια σας! Φετος τελειωσα το λυκειο και μαλλον περναω στο ΤΕΑΠΗ. Ηθελα να ρωτησω αν καποια θετικα μαθηματα που υπαρχουν στην σχολη ειναι υποχρεωτικα γιατι κατι τετοιο διαβασα και θορυβηθηκα! :P :hmm::hmm: Οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει! 8) 8)

Έχω την εντύπωση πως ναι, είναι υποχρεωτικά.
Γιατί στο νέο λύκειο, υπάρχει ξεχωριστή κατεύθυνση για τους εκπαιδευτικούς που περιλαμβάνει και θετικά μαθήματα, οπότε, λόγω αυτού νομίζω πως πρέπει να είναι υποχρεωτικά.

Έχω ξαδέρφη που τέλειωσε το παιδαγωγικό στο Ρέθυμνο, αλλά ποτέ δε μου έχει αναφέρει θετικά μαθήματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια σας! Φετος τελειωσα το λυκειο και μαλλον περναω στο ΤΕΑΠΗ. Ηθελα να ρωτησω αν καποια θετικα μαθηματα που υπαρχουν στην σχολη ειναι υποχρεωτικα γιατι κατι τετοιο διαβασα και θορυβηθηκα! :P :hmm::hmm: Οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει! 8) 8)

Τα υποχρεωτικά "θετικά" μαθήματα είναι η στατιστική και η βιολογία. Μαθηματικά και φυσική αν θέλεις παίρνεις, πάντως δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα γι' αυτό τα επιλέγουν πολλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω. Επίσης, τα περισσότερα θετικά (τύπου Έννοιες Φυσικών Επιστημών κτλ) στηρίζονται στο πώς θα διδάξεις κάποια θέματα φυσικής σε μία τάξη νηπιαγωγείου και είναι πολύ ενδιαφέροντα και απλά. Τώρα για τα δύο υποχρεωτικά, η Βιολογία βγαίνει νεράκι (την έχεις διδαχτεί ήδη στο σχολείο) και η Στατιστική έχει υποχρεωτικό εργαστήριο και αν πηγαίνεις και στις παραδόσεις της θεωρίας δε θα δυσκολευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikh

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!! Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά με φυσική-μαθηματικά κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaKelli

Νεοφερμένος

Η LaKelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους και όλες :) θα ήθελα πολύ να με βοηθησετε σε μια απορία που εχω..λοιπον εγω δουλεύω ως δικηγόρος αλλα θα θελα να περάσω νηπιαγωγων !!! Τελικα ποτε δεν ειναι αργα ή μηπως ειναι? Θα μπορουσα να βγαλω την σχολη στην αθηνα με ελαχιστη παρακολουθηση κυριως το απογευμα?
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastasiaJs

Νεοφερμένος

Η AnastasiaJs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Mήπως μπορεί κάποιος να μου πει ονομαστικά τις παρατάξεις που έχουμε στη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
LaKelli και μένα είναι η δεύτερη σχολή μου. Επίσης εργαζόμουν παράλληλα και έβγαλα όλα τα μαθήματα σε 3 χρόνια ακριβώς (το τελευταίο ασχολήθηκα με ελάχιστα μαθήματα και κυρίως με την πτυχιακή). Προσωπικά όμως εργάζομαι 3-9, οπότε τα πρωινά μου ήταν ελεύθερα. Βέβαια τα περισσότερα μαθήματα είναι επιλογής, οπότε μπορείς να κανονίσεις να παίρνεις μαθήματα που μπορείς να παρακολουθείς. Εγώ δεν παρακολούθησα πολλά μαθήματα (δυστυχώς). Το μόνο δύσκολο είναι ότι έχουμε πέντε πρακτικές σε πέντε διαφορετικά εξάμηνα και αυτές έχουν κάποιες επισκέψεις σε νηπιαγωγεία, που σημαίνει πρωινές ώρες, ή στην καλύτερη στο ολοήμερο (12.30-16.00).

AnastasiaJs εννοείς ενεργές ή για χαβαλέ; Ενεργή φοιτητική παράταξη, που να ασχολείται με θέματα της σχολής και να διεκδικεί πράγματα, δεν έχουμε καμία. Παρατάξεις που φαίνονται στη σχολή (και αλληλοψηφίζονται κάθε χρόνο, με τεράστια αποχή φοιτητών, και εκλέγονται) έχουμε μία, την ΠΚΣ, η οποία μας ενημερώνει για όλες τις δράσεις του "κόμματος του λαού" και αφισοκολλεί όλο το κτήριο, αλλά από ουσία τίποτα.
Στα χαρτιά έχουμε και ΔΑΠ και ΠΑΣΠ και ίσως να υπάρχουν ακόμα τα ΕΑΑΚ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Για το συγκεκριμένο επάγγελμα, είναι υποχρεωτικό στο Λύκειο να επιλέξει κάποιος τις Παιδαγωγικές σπουδές; (μαθηματικά, φυσική, ιστορία κ.λπ.) ή μπορεί και από Ανθρωπιστικές σπουδές;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top