Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;

Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 232)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 35 15.1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 17 7.3%
  • ΛΑΕ

    Ψήφοι: 18 7.8%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 10 4.3%
  • ΧΑ

    Ψήφοι: 21 9.1%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΙΔΗΣΟ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 0.9%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 43 18.5%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΕΠΑΜ

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • ΑΠΟΧΗ 'Η ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 28 12.1%
  • ΤΕΛΕΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ

    Ψήφοι: 3 1.3%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 10 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
οι ευρωπαϊκές δημοσκοπήσεις και οι εταιρείες στοιχημάτων δηλαδή πώς ήξεραν και έβγαζαν σωστά νούμερα

Οι εταιρίες στοιχημάτων έδιναν για το Ελληνικό δημοψήφισμα 1,40 απόδοση ότι θα έβγαινε "ΝΑΙ"!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ούτε στα όνειρα της
αυτοι τουλάχιστον έτσι δηλώνουν

αρε λαε τα έβγαλες πάλι τα ματάκια σου..το γουστάρεις το δούλεμα τελικά
4 χρόνια θα συνεχίσουμε με τα σούργελα

άραγε στο τέλος θα μείνει τίποτα να λέμε κράτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εγώ πάντως τις πληρωμές μου τις ΕΚΑΝΑ κανονικότατα!
1) webbanking.

Εισαγωγές και εμβάσματα στο εξωτερικό ΔΕΝ γίνονται (μόνο για τρόφιμα και καύσιμα), η paypal, η skrill κ.λπ. μας έχουν ακόμη αποκλεισμένους κι εσείς ζείτε στο συννεφάκι σας!:rolleyes:
Κι έχουμε πολλούς μήνες, πιθανώς και χρόνια ολόκληρα μέχρι να "φύγουν" τα capital controls...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι εταιρίες στοιχημάτων έδιναν για το Ελληνικό δημοψήφισμα 1,40 απόδοση ότι θα έβγαινε "ΝΑΙ"!:rolleyes:

νομίζω πως είχα δει ένα site που έβγαζε όχι δεν είμαι σίγουρος. όπως και να χει όσονα φορά τις εκλογές μέχρι χθες έβγαζαν πρωτιά ΣΥΡΙΖΑ 1 και και ΝΔ 7. Την ώρα που οι εγχώριες εταιρείες δημοσκοπήσεων έβγαζαν άλλα αντί άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μόνο απογοήτευση μπορεί να νιώσει κάποιος από αυτές τις εκλογές. Η αποχή στα ύψη , η Χρυσή Αυγή τρίτο κόμμα, και εμπιστοσύνη ξανά στον Τσίπρα και το κόμμα του ,το 2ο ΠΑΣΟΚ. Επίσης πολύ μέγαλη εμπιστοσύνη στην ΝΔ , πάλι χωρίς λόγο.

Τελικά φαίνεται πως οι εκλογές ή τα δημοψηφίσματα υπάρχουν ώστε να δημιουργούν ψευδαισθήσεις: συμμετοχής, ελεύθερης βούλησης και δύναμης. Στην πραγματικότητα, όμως, οι αποφάσεις είναι παρμένες (βλέπε δημοψήφισμα) και όλοι οι κομματικοί βρίσκονται κάτω από την ίδια στέγη και δεν θέλουν να χωρίσουν με τίποτα. Τα παραδείγματα πολλά και φρέσκα, βλέπε μνημονιακό ΣΥΡΙΖΑ αλλά και τους υπάρχοντες «αντιμνημονιακούς» που σκίζουν καλσόν και μνημόνια και ψηφίζουν όχι και παρών (αντιμνημονιακό), αντί να αποχωρήσουν από την Βουλή και να σταματήσουν την διαδικασία που οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι είναι παράνομη και βάζει ταφόπλακα στον πληθυσμό του ελλαδικού χώρου και άλλα ωραία..

Επίσης φαίνεται πως ο μέσος ψηφοφόρος , αποφασίζει λαμβάνοντας υπ΄όψιν μόνο την δική του μοίρα , χωρίς να νοιάζεται για το μέλλον του συνανθρώπου του. Μάλιστα , πολλοί είναι εκείνοι που έχουν το θράσος να λένε "Εγώ ψήφισα το Χ κόμμα, αλλά με πολύ βαριά καρδιά ρε παιδί μου." ενώ μετά να κοροιδεύουν εκείνους που βλέπουν στην τηλεοράση να πανηγυρίζουν , για το κόμμα που οι ίδιοι ψηφίσανε (!!!) .

Χτες , δεν ψήφισα κάτι έγκυρο και είμαι περήφανος για αυτό. Γιατί οι συγκεκριμένες εκλογές ήταν απλά μια παρωδία , όπως και το δημοψήφισμα αφού όπως είπα ,οι αποφάσεις έχουν ήδη παρθεί, ανεξάρτητα από τα "κέφια" που έχει το εκλογικό σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Έχω μείνει μαλάκας σε όλες τις απόψεις με τα σημερινά αποτελέσματα καθώς απέχουν πολύ στα πάντα σε σχέση με αυτά που περίμενα.

Δημοσκοπικές
Οk, ούτε εγώ περίμενα τέτοια διαφορά. Εσείς είστε του επαγγέλματος, θα έπρεπε κάτι παραπάνω να ξέρετε. Είτε δεν έχετε ιδέα (δεν νομίζω να ευθύνεται αυτό) είτε δεν έχετε πρόβλημα να κάνετε τόσο μπαμ όσο και ο ΣΚΑΪ στο πόσο μεροληπτικές είστε.
Αυτή η κατάσταση που έχει ξεκινήσει από τις Ευρωεκλογές του 14 τουλάχιστον (δυστυχώς δεν θυμάμαι στου '12 τι παιζόταν) με τις δημοσκοπήσεις κυρίως και εν συνεχεία με το exit poll (ένα είναι πλέον) είναι τραγικό.
Σας επιτράπηκε με την αλλαγή στο νόμο μέχρι Παρασκευή 23:59 να μπορείτε να δημοσιεύετε δημοσκόπηση και έχετε λαλίσει. Το να μου δίνεις Πέμπτη-Παρασκευή πότε ήταν λοιπόν 0.5% μπροστά ΝΔ για κάποιο λόγο δεν μου φαίνεται τόσο αθώο.
Δεν μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας γενικά, αλλά αν αυτή είναι μία την ασπάζομαι.


ΛΑ.Ε.
Δεν τον είχα για έξω, αλλά για τελευταίο κόμμα στη βουλή. Για το τσακ που έχασε, δεν ξέρω αν φταίει η φτωχή του προεκλογική εκστρατεία, οι απόψεις του "πάμε και σε δραχμή" ή ο ίδιος ο Λαφαζάνης. Με τη Ζωή μπροστά πιστεύω θα έπαιρνε το παραπάνω ώστε να χωθεί. Θα μου λείψει το μωράκι.

Λεβέντης
Ήρθε η ώρα να το ζήσει. Προσωπικά δεν έχω ιδέα τι έχει πει/αντιπροσωπεύει εκτός των "αρκουδέηδων" και αυτών των γραφικών που έχουν μπει. Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος των ψήφων του προέρχονται από τύπου "Θέλω κάτι καινούριο", "Πιστεύω ότι δεν έχει σημασία η ψήφος μου, θα ψηφίσω Λεβέντη να σπάσουμε και λίγο πλάκα".

ΑΝ.ΕΛ.
Άλλο που δεν ήθελες μπουλούκο. Ιδέα δεν έχω πως μπήκες μέσα, πραγματικά. Παίζει να στείλαν κάποιο μήνυμα στα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ και να τους είπαν "Λοιπόν μάγκες, χέστε εμάς βγαίνουμε και από τους υπόλοιπους, ρίχτε το ΑΝ.ΕΛ. μην αναγκαστούμε να κάνουμε κυβέρνηση με Ποτάμι/Πασοκ/ΝΔ". Βολίδα σε κάποιο "πατριωτικό" υπουργείο θα πας πάλι. Αν όχι Άμυνας κάνα Αγροτικής Ανάπτυξης.

Χ.Α.
Έχει έρθει για να μείνει. Πρώτα θα πούμε "Μαλάκα, δεν σου φαίνεται ότι πήγαν λίγο καλύτερα τα πράγματα τον τελευταίο χρόνο στην Ελλάδα;" και μετααα θα φύγει από τη βουλή.

ΠΑ.ΣΟ.Κ.
Χέσε την αύξηση του ποσοστού. Άμα δεις απόλυτες ψήφους σε σχέση με το Γενάρη, έχεις λιγότερες αθροιστικά από ΠΑ.ΣΟ.Κ./ΔΗΜ.ΑΡ./ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.
Για τόσο "αδιάφορη" αρχηγό και για κόμμα που είχες φτάσει στο πουθενά, καλά τα πήγες.
ΕΡΧΟΜΑCΤΕ.

Ποτάμι
"Γιατί να ψηφίσω ποτάμι αφού η ΝΔ παίζει να βγει πρώτη;" και αντίστοιχα "Γιατί να ψηφίσω Ποτάμι αφού παίζει τελικά να κάνει συνεργασία με ΣΥΡΙΖΑ;". Μάλλον από εκεί έχασες.

ΣΥΡΙΖΑ - ΝΔ - Κυβέρνηση
Ο ΣΥΡΙΖΑ για την ώρα έχει γίνει μνημονιακός σχεδόν μόνο στα χαρτιά. Αν εξαιρέσεις τα capital controls και αγορές από εξωτερικό και όλα αυτά, δεν έχει αρχίσει να γίνεται αντιληπτό το 3ο μνημόνιο. Λίγο πιο μετά να γίνονταν οι εκλογές δεν νομίζω να είχαμε τόσο πανηγυρική νίκη.
Και πάλι θα την είχαμε όμως. Με τόση διαφορά, αυτό που εγώ νιώθω είναι ότι ακόμα και ο μνημονιακός ΣΥΡΙΖΑ είναι προτιμότερος από ΝΔ. (Και θα είναι μάλλον όσο υπάρχουνε οι γνωστοί παλιοί και οι Άδωνης/Βορίδης) Δεν έχει περάσει τόσο χρόνο στην εξουσία ώστε να έχει φθαρεί η εικόνα του σε τόσο μεγάλο επίπεδο ώστε να πει ο ψηφοφόρος "αυτό ήτανε, δεν την ρίχνω στον Τσίπρα",
Το "πείραμα" Βαγγέλα δεν πέτυχε, γιατί μάλλον αυτό είναι ακριβώς αυτό που δεν θέλει αυτός που σκέφτεται να ψηφίσει ΝΔ. Μετά από την εντύπωση που έχει αφήσει ο Σαμαράς, δεν πετυχαίνεις το αποτέλεσμα που θέλεις βάζοντας κάποιον τόσο "μάγκα" για αρχηγό και κάνοντας τόση φασαρία. Οι παλιοί σου ψηφοφόροι που πήγαν αλλού επειδή τους την έκανε ο Σαμαράς ίσα ίσα που θα εκνευρίζονται κι άλλο αν βλέπουν το Βαγγέλα να το παίζει ιστορία.

Με 155 βουλευτές μόνο, 4ετία δεν θα βγάλεις που να χτυπιέσαι. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα πάμε σε εκλογές πάλι, και ίσως κάπου στην πορεία να γίνουν αυτά που είχαν γίνει επι ΓΑΠ με Παπαδήμους και τέτοια, αλλά 5 άτομα δεν είναι πολλά. Και τα 'χω πιθανά να φύγουν είτε από ΣΥΡΙΖΑ είτε από ΑΝ.ΕΛ.
Τέλος, κατανοώ το σκεπτικό της αποχής αν και δεν το ασπάζομαι. Τόσο μεγάλο ποσοστό όμως, δεν είναι υγιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Χαιρετίζω το μισό εκλογικό σώμα που δεν πήγε να ψηφίσει ή ψήφισε τρολιά (Λεβέντη, Χαρίζω χρέη κλπ) επειδή "όλοι ίδιοι είναι", αλλά θα μας πρήξει περισσότερο από κάθε άλλον με το ποιοι μπήκαν στη Βουλή, με τα μέτρα της κυβέρνησης, με τη γελοιότητα της αξιωματικής αντιπολίτευσης και τα σχετικά.

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε...



... αν οι εκλογές άλλαζαν τον κόσμο, θα ήταν παράνομες.

Τις καλημέρες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ref.png
    ref.png
    35.8 KB · Εμφανίσεις: 371

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εισαγωγές και εμβάσματα στο εξωτερικό ΔΕΝ γίνονται (μόνο για τρόφιμα και καύσιμα), η paypal, η skrill κ.λπ. μας έχουν ακόμη αποκλεισμένους κι εσείς ζείτε στο συννεφάκι σας!:rolleyes:
Κι έχουμε πολλούς μήνες, πιθανώς και χρόνια ολόκληρα μέχρι να "φύγουν" τα capital controls...

Τα capital controls είναι μόνο για τους χαζούς (σε ταληράκια)

Cosa Nostra

Οι λογαριασμοί nostro-vostro, είναι στην ουσία τραπεζικοί λογαριασμοί που κρατάνε οι τράπεζες σε άλλες τράπεζες. Πχ η εθνική έχει έναν λογαριασμό στη eurobank στο όνομα της εθνικής τράπεζας.

Παλιά λοιπόν -πριν το σύστημα ΔΙΑΣ- αν ήθελες να μεταφέρεις χρήματα από την eurobank στην εθνική, έπρεπε να κάνεις ανάληψη από τη μία τράπεζα, να πάρεις μια τραπεζική επιταγή και να τα καταθέσεις στην άλλη. Αυτός ήταν ο επίσημος τρόπος.

Υπήρχε όμως κι ένας ανεπίσημος. Αυτός ήταν οι λογαριασμοί nostro-vostro. Αν ήξερες τον λογαριασμό που διατηρούσε η εθνική τράπεζα στη eurobank, τότε έκανες μια μεταφορά χρημάτων από το προσωπικό σου λογαριασμό στη eurobank στο λογαριασμό της εθνικής τράπεζας (πάλι στη eurobank). Έπαιρνες την απόδειξη της κατάθεσης και πήγαινες στη εθνική τράπεζα και τους έλεγες σας έβαλα 100.000 ευρώ στο λογαριασμό σας στην eurobank, πιστώστε μου τώρα τον λογαριασμό μου στη εθνική με το αντίστοιχο ποσό.

Αυτός ο τρόπος ήταν πολύ πιο γρήγορος και δεν είχε τα λεγόμενα valeur με λίγα λόγια δεν χρειαζόταν μερικές μέρες για να γίνει η μεταφορά.

Όμως τέτοιους λογαριασμούς έχουν και οι ξένες τράπεζες στην ελλάδα. Η απόφαση 3 της επιτροπής συναλλαγών λοιπόν, επέτρεπε να εκκαθαριστούν αυτές οι πράξεις παρά το γεγονός ότι είχαν επιβληθεί περιορισμοί. Με λίγα λόγια αν ήξερες εσύ τον λογαριασμό που διατηρούσε η BNP Paribas στην εθνική τράπεζα, μπορούσες να μεταφέρεις εκεί 1εκ ευρώ (διότι ήταν συναλλαγή από έναν λογαριασμό της εθνικής σε έναν άλλο τίποτα κακό), και μετά να στείλεις το αποδεικτικό στην BNP Paribas του παρισίου και να ζητήσεις να σου καταθέσουν το αντίστοιχο ποσό στο λογαριασμό σου εκεί.

Κι αυτή η συναλλαγή επιτρεπόταν χωρίς κανένα περιορισμό, χωρίς καμία ειδοποίηση, φτάνει βεβαίως βεβαίως “να μην επηρεάσουν ουσιωδώς τη ρευστότητα”. Με λίγα λόγια έκλεινε το μάτι και έλεγε κορίτσια κάντε τη δουλειά αλλά μην το παραχέσετε κιόλας

Ούτε ουρές, ούτε τίποτα.

Εδώ παπάς εκεί παπάς, να ο πορτοκαλοχυμός.

Ας πάμε όμως και στην απόφαση 1. Αυτή είναι λίγο πιο περίπλοκη και θέλει λίγη προσοχή. Τι λέει η απόφαση 1? Πως επιτρέπονται οι συναλλαγές σε παράγωγα προϊόντα εξωτερικού και το αντίστοιχο margin. Ακαταλαβίστικο? Δώστε βάση.

Ας δούμε πρώτα πως δουλεύει ένα παράγωγο. Ας πάρουμε για παράδειγμα τον πορτοκαλοχυμό, λίγο εξωτικό προιόν αλλά πολύ γνωστό στους μεγαλύτερους από την ταινία Trading Places.

Όταν λοιπόν αγοράζεις ένα συμβόλαιο πορτοκαλοχυμού για το γενάρη του 2016, στην ουσία υπόσχεσαι να αγοράσεις 15.000 λίβρες (6.800 κιλά περίπου) πορτοκαλοχυμού που θα σου παραδοθούν το γενάρη του 2016. Αυτός ο πορτοκαλοχυμός κοστίζει περίπου 18.000 δολάρια αυτή τη στιγμή. Αλλά καθώς η παράδοση του χυμού είναι το γενάρη, όταν αγοράζεις ένα συμβόλαιο πορτοκαλοχυμού, δεν καλείσαι να πληρώσεις το σύνολο της τιμής από τώρα. Αυτό που πληρώνεις τώρα είναι το λεγόμενο margin, με λίγα λόγια μια μικρή προκαταβολή που στόχο έχει να προστατεύσει τον πωλητή του συμβολαίου σε περίπτωση που γίνει κάποια στραβή. Στην περίπτωση του πορτοκαλοχυμού αυτό το margin είναι 1480 δολάρια.

Στην ουσία μόλις καταλάβατε ένα ικανό μέρος του καζίνο που ονομάζουμε αγορές. Πρακτικά μπορώ να αγοράσω πορτοκαλοχυμό αξίας USD18.000, έχοντας στην τσέπη μόλις 1500 δολάρια. Κι αν πουλήσω το συμβόλαιο πριν τη λήξη του, θα κερδίσω ή θα χάσω από τη διαφορά της τιμής χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ποτέ το σύνολο της αξίας των USD18.000 .

Όμως εδώ προσπαθούμε να περιγράψουμε μια κομπίνα κι όχι να κάνουμε κριτική στον καπιταλισμό. Το βασικό που πρέπει να κρατήσουμε από την περιγραφή, είναι ότι για να αγοράσω ένα συμβόλαιο πορτοκαλοχυμού πρέπει να δώσω προκαταβολή 1500 δολάρια.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι θέλω να φυγαδεύσω 150.000 ευρώ από την ελλάδα κι ενώ υπάρχουν περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων. Η απόφαση 1 μας λέει ότι αν αγοράσεις 110 συμβόλαια πορτοκαλοχυμού θα πρέπει να πληρώσεις στον πωλητή ως περιθώριο ασφαλείας margin 1500δολάρια * 110 συμβόλαια = 165.000 δολάρια ΗΠΑ = 150.000 ευρώ. Και ότι αυτά τα χρήματα δεν περιορίζονται από τους ελέγχους κεφαλαίων. Άρα πας και αγοράζεις 110 συμβόλαια πορτοκαλοχυμού και πληρώνεις 150.000 ευρώ για περιθώριο ασφαλείας margin από τον ελληνικό σου λογαριασμό.

Όταν πουλήσεις αυτά τα συμβόλαια (όταν θέλεις), θα πάρεις πίσω το margin σε δολάρια ή σε ευρώ σε όποιον λογαριασμό θέλεις στον κόσμο.

Φυσικά όσοι έκαναν την κομπίνα δεν αγόρασαν πορτοκαλοχυμό, αλλά κάποιο άλλο παράγωγο, λιγότερο εξωτικό. Όμως η ουσία δεν έχει αλλάξει καθόλου.

Προσωπικά δεν χρειάστηκε να βγάλω τίποτα στο εξωτερικό.
Φίλος που δουλεύει με εξωτερικό πάντως (Ιρλανδία) με διαβεβαίωσε ότι τον πλήρωσαν κανονικά...


Και κάποια τελευταία πραγματάκια:

O Ashoka Mody ηταν αντιπρόεδρος του ΔΝΤ και υπεύθυνος για τη σύνταξη ευρωπαϊκών μνημονίων κι έγραψε αυτό το άρθρο με τίτλο: Germany, Not Greece, Should Exit the Euro

Εν τάχει:
>Επίθεση για το περιεχόμενο της συμφωνίας:
Θεωρεί οτι η συμφωνία με την Ελλαδα, εντείνει το λιτοτικό μοντέλο μιας αποτυχημένης πολιτικής που απέρριψαν οι Ελληνες πολίτες - προτείνει, κατ ουσία, ακύρωση της συμφωνίας, χαλάρωση της λιτότητας και άμεση ελάφρυνση του χρέους.

>Επίθεση για το Plan B:
Η έξοδος μιας χώρας απο το ευρώ ηταν ταμπού, τώρα που οι Γερμανοί το έσπασαν -αντιπροτεινοντας ενα Grexit- , τώρα που άνοιξε η συζήτηση, θα ηταν καλύτερο οι ΙΔΙΟΙ να φύγουν απο το ευρώ - η γερμανική έξοδος, θα προκαλέσει άμεση υποτίμηση του ευρώ που θα τονώσει τις χώρες της περιφέρειας, τις κάτω χώρες, την Αυστρία και την Φινλανδία!
Ενα σκληρό Μάρκο θα τονώσει τη ζήτηση στη Γερμανία, με ενα σκληρό μάρκο οι Γερμανοι πολίτες θα αγοράζουν περισσότερα αγαθά - Ως τώρα, με τη Γερμανία εντός του ευρώ, η συνεχής αύξηση του εμπορικού ισοζυγίου των Γερμανων απειλεί την ευρωπαϊκή και την παγκόσμια ανάπτυξη, το ΥΠΟΙΚ των ΗΠΑ και η Κομισιόν το έχει επισημάνει επανειλλημένως

>Επίθεση με πολιτικούς όρους:
Το κυριότερο όφελος θα ειναι πολιτικό: Οι Γερμανοι ζητούν ηγεμονικό ρόλο στην ΕΕ, παρενοχλούν με ηθικιστικό κομπασμό τους εταίρους, χωρίς να αναλαμβάνουν το κόστος της ηγεμονίας τους - αντί να επιδιώκουν να παίξουν ενωτικό ρόλο απειλούν τη συνοχή της Ευρώπης - Για να παραμείνουν αλληλέγγυοι οι λαοί της Ευρώπης πρέπει να απαλλαγούν απο αυτόν τον βρόγχο που τους οδηγεί στην ασφυξία!


Όπως και να έχει, το ξέρετε όλοι ότι η δανειακή σύμβαση με τους δημοσιονομικούς όρους που έχει, δεν πρόκειται να φέρει τις λύσεις που υπόσχεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
νομίζω πως είχα δει ένα site που έβγαζε όχι δεν είμαι σίγουρος. όπως και να χει όσονα φορά τις εκλογές μέχρι χθες έβγαζαν πρωτιά ΣΥΡΙΖΑ 1 και και ΝΔ 7. Την ώρα που οι εγχώριες εταιρείες δημοσκοπήσεων έβγαζαν άλλα αντί άλλων...

Απλώς στο γράφω για να μη νομίζεις ότι ΟΛΑ είναι στημένα και όλοι μας κοροϊδεύουν κ.λπ. ενίοτε πέφτουν κι έξω...όσο για τις δημοσκοπήσεις στην Ελλάδα εννοείται πως είναι κατευθυνόμενες ειδικά τα τελευταία χρόνια και δεν χρειάζεται να κάνεις καμία "παρατυπία" για να πετύχεις το σκοπό σου!
Π.χ. τηλεφωνείς μόνο σε κατοίκους της Εκάλης και βγάζεις δημοσκόπηση!;)
Ο ΣΥΡΙΖΑ για την ώρα έχει γίνει μνημονιακός σχεδόν μόνο στα χαρτιά. Αν εξαιρέσεις τα capital controls και αγορές από εξωτερικό και όλα αυτά, δεν έχει αρχίσει να γίνεται αντιληπτό το 3ο μνημόνιο. Λίγο πιο μετά να γίνονταν οι εκλογές δεν νομίζω να είχαμε τόσο πανηγυρική νίκη.
Ε βέβαια, ο ηλίθιος Έλληνας δε βλέπει πέρα από τη μύτη του...πρώτα θα "πληρώσει" και μετά θα "τιμωρήσει"!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιος πιστεύετε θα κάνει καλύτερη αντιπολίτευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πες τα, χάσαμε την ευκαιρία να μας σώσει ο Βαγγέλας
Ποιος τον χέζει ρε τον Βαγγέλα?
Μύγα που έχετε ορισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πάντως καλός ο Αλέξης, εκλογές πριν την εφαρμογή του μνημονίου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Μην ανυσηχείτε και μην καυγαδίζετε για τα αποτελεσματα των εκλογών, υπάρχουν πάντα και τα θετικά:P

Μην ξεχνάμε ότι με τις γνωριμίες που έχει ο Λεβέντης θα μας βγάλει εκτός του μνημονίου μέσα σε δύο μήνες:P
Δήλωσε πριν απο λίγο ότι την τρίτη θέση την έχασε μέσα απο τα χέρια του επειδή δεν τον πρόβαλαν στα κανάλια...Προσωπικά, αυτό το πιστεύω!!! Είναι γνωστός ο μέσος όρος iQ που έχουν οι έλληνες:)

https://news247.gr/eidiseis/politiki...areytei-tha-me-vrei-symparastath.3674982.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιος τον χέζει ρε τον Βαγγέλα?
Μύγα που έχετε ορισμένοι.
Πολλοί μας έπρηζαν με τον Βαγγέλα.
Πάντως καλός ο Αλέξης, εκλογές πριν την εφαρμογή του μνημονίου. :P
Ακριβώς, για να έχει έλεγχο της πλειοψηφίας. Βέβαια με 155 βουλευτές η κυβέρνηση παραμένει αδύναμη, ειδικά αφού είδαμε πόσο εύκολα αποστατούν στον συριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ακριβώς, για να έχει έλεγχο της πλειοψηφίας. Βέβαια με 155 βουλευτές η κυβέρνηση παραμένει αδύναμη, ειδικά αφού είδαμε πόσο εύκολα αποστατούν στον συριζα.
Όχι ρε συ αφού εκείνοι στον συριζα που δεν ήθελαν συμφωνία και μνημόνιο έφυγαν οι ανελ φυσικά ναι σε όλα και οι εκτός κυβέρνησης και 2ο κόμμα νδ θα λένε επίσης ναι. Μια χαρά θα την βγάλουν. Απλώς αν έκανε εκλογές μετά τον χειμώνα που το μνημόνιο θα άρχιζε να εφαρμόζεται σίγουρα δεν θα είχαμε τα ίδια αποτελέσματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Προσωπικά δεν χρειάστηκε να βγάλω τίποτα στο εξωτερικό.
Φίλος που δουλεύει με εξωτερικό πάντως (Ιρλανδία) με διαβεβαίωσε ότι τον πλήρωσαν κανονικά...
Και εμένα μου ήρθαν 2 εμβάσαματα από το εξωτερικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να πληρώσεις εξωτερικούς συνεργάτες/υπηρεσίες/προμηθευτές με δικά σου εμβάσαματα.

Μην ανυσηχείτε και μην καυγαδίζετε για τα αποτελεσματα των εκλογών, υπάρχουν πάντα και τα θετικά:P

Μην ξεχνάμε ότι με τις γνωριμίες που έχει ο Λεβέντης θα μας βγάλει εκτός του μνημονίου μέσα σε δύο μήνες:P
Δήλωσε πριν απο λίγο ότι την τρίτη θέση την έχασε μέσα απο τα χέρια του επειδή δεν τον πρόβαλαν στα κανάλια...Προσωπικά, αυτό το πιστεύω!!! Είναι γνωστός ο μέσος όρος iQ που έχουν οι έλληνες:)

https://news247.gr/eidiseis/politiki...areytei-tha-me-vrei-symparastath.3674982.html
Τα blogs παραφράζουν τα λόγια του. Ο Λεβέντης υποσχέθηκε να καταργήσει το μνημόνιο εφαρμόζοντας νόμους φιλελεύθερους και πιο σκληρούς του μνημονίου. Νομοσχέδια τύπου καταργείς την ΕΡΤ χωρίς να δημιουργήσεις τη ΝΕΡΙΤ. Ανώτατη σύνταξη 1500 ευρώ.

Το μνημόνιο όσο σκληρό και να είναι το δημιούργησε αριστερή κυβέρνηση και προστατεύει τον κρατισμό με θύμα τον ιδιωτικό τομέα. Ο νέος που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ έβγαλε τα μάτια μόνος του. Ανάπτυξη δεν πρόκειται να έρθει και κάποιοι θα εξακολουθούν να κατηγορούν τους μοναδικούς που μας δάνεισαν και μας έδωσαν παράταση ζωής, δηλαδή το ΔΝΤ και την Ε.Ε.

Τέλος το να κατηγορούν κάποιοι στο forum, ψηφοφόροι του ΟΧΙ, τον Λεβέντη για γραφικό παρουσιάζοντας βινετάκια δεκαετιών είναι γελοίο. Είναι και επίσημα η μόνη φωνή του μέσου πολίτη που δεν έχει συμφέρονται από τον κρατισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα blogs παραφράζουν τα λόγια του. Ο Λεβέντης υποσχέθηκε να καταργήσει το μνημόνιο εφαρμόζοντας νόμους φιλελεύθερους και πιο σκληρούς του μνημονίου. Νομοσχέδια τύπου καταργείς την ΕΡΤ χωρίς να δημιουργήσεις τη ΝΕΡΙΤ. Ανώτατη σύνταξη 1500 ευρώ.

Ποιους νόμους πιο σκληρούς είπε θα εφαρμόσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αρε λαε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top