Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;

Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 232)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 35 15.1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 17 7.3%
  • ΛΑΕ

    Ψήφοι: 18 7.8%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 10 4.3%
  • ΧΑ

    Ψήφοι: 21 9.1%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΙΔΗΣΟ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 0.9%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 43 18.5%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΕΠΑΜ

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • ΑΠΟΧΗ 'Η ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 28 12.1%
  • ΤΕΛΕΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ

    Ψήφοι: 3 1.3%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 10 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ μπορώ να φανταστώ.

αλλά τέλος πάντων τέτοια ώρα τέτοια λόγια

Όχι γιατί;Πες το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
και παλιά πάντως έβαζαν τα κόμματα φωτογραφία του αρχηγού στο ψηφοδέλτιο
ίσως για να μπορούν να ψηφίσουν και όσοι τότε δεν ήξεραν γράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δέν είναι θέμα επαγγέλματος
ο κάθε λογικός άνθρωπος με έναν βασικό δείκτη νοημοσύνης μπορεί να αντιληφθεί οτι το αντιμνημόνιο(+ΧΑ μαζι) απέτυχε.

μερικοί βέβαια είναι τόσο εθισμένοι στο σανό που συνεχίζουν να πιστεύουν στο ψέμα
ρομαντικοί ονειροπόλοι, επικίνδυνα αφελής, ή απλά εγκλωβισμένοι σε αποτυχημένες ιδεολογίες.

Αποτελεί γεγονός, και δεν γίνεται να το απομονώσουμε αφού εμφανίζεται επανειλημμένα.

Άρα ναι, φυσικά και συσχετίζεται με το επάγγελμα. Και το 2012 το ίδιο συνέβη, και το 2015.
Εξάλλου η ΝΔ και η ΧΑ παραδοσιακά επιθυμούν την ενίσχυση των δυνάμεων ασφαλείας, αλλά και ο ιδεολογικός τους προσανατολισμός
( εθνικολαικισμός, παραδοσιοκρατία , εθνικιστική ρητορική ) ταιριάζουν περισσότερο με την ψυχοσύνθεση των ατόμων που υπηρετούν σε αυτά.

Τέλος θα μου επιτρέψεις να μην δέχομαι μαθήματα '' λογικής '' από άτομα των οποίων η μοναδική επιτυχία εντοπίζεται στο να κουβαλάν ασπίδες και γκλοπ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι γιατί;Πες το...


Γιατί το marketing κάνει θαύματα. Και ένας άνθρωπος που αποκαλεί τον κόσμο ζώα και έυχεται καρκίνο σε πολιιτκούς προφανώς δεν ξέρει ούτε τα βασικά. Άλλοι όμως ξέρουν. Αν ήθελα να σκεφτώ λίγο πονηρά θα έλεγα πως είναι οι ίδιοι που έκαναν μόδα και το ποτάμι. Αλλα ο Θεοδωράκης έχει και λίγο μυαλό. Ο Λεβέντης απ' την άλλη...

Το όλο θέμα της αντιδιαπλοκής και της κάθαρσης του δημοσίου είναι πιασάρικο. Δεν είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζεται. Θυμηθείτε με τι σύνθημα βγήκε η ΝΔ το 2004 έπειτα από 11 χρόνια. "θα πατάξουμε τη διαφθορά"...

// gaspar παλιά που δεν ήξεραν να διαβάζουν οι άνθρωποι ψήφιζαν με σφαίρες ακριβώς για αυτό το λόγο. ΑΛλά δεν είμαστε πια στο 1920. Ευτυχώς πλέον όλοι ξέρουν ανάγνωση και μπορούν να διακρίνουν το σόι του Λεβέντη στις πρώτες θέσεις των ψηφοδελτίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
lol πότε ήμουν στο ΕΕΚ και δεν το πήρα είδηση;
όντως; Εγώ γιατί είχα μείνει με αυτή την εντύπωση; :hmm:

δεν είμαι Τροτσκιστής.
Μαλακία, και σε είχα συμπαθήσει

είμαι μαρξιστής-λενινιστής
τότε τι μου λες ρε για «ύπαρξη των κομμάτων και της δημοκρατίας»
Αν δεν είσαι τροτσκιστής, μιλάμε για το κόμμα

Για κομματόσκυλα ψάξε στα γαλαζοπράσινα παιδάκια που "δεν έχουμε σχέση με κόμματα είμαστε απλά μια φοιτητική παράταξη που θέλει να βελτιώσει τη σχολή μας" ,κερνάνε ποτάκια και σαφήνουνε να πιάσεις μπουτάκια.
yeap. Κι εγώ σε αυτούς αναφερόμουν στο post μου

Είσαι φανατισμένος αυτό είναι το πρόβλημα σου και αυτό σε σένα κάνει μπαμ από χιλιόμετρο.
Οι φανατισμένοι δεν κάνουν διάλογο σε περίπτωση που δεν το ξέρεις...


Κομματόσκυλα είναι όλοι στις φοιτητικές παρατάξεις μηδενός εξαιρουμένου. Απλώς λέτε διαφορετικές μαλακίες ο καθένας για να κερδίσετε πελατεία.
GOTO $: Dominant paradigm

Ε τότε έχεις στρεβλή άποψη για το τι σημαίνει κομματόσκυλο και τη διαφορά του από την ενεργή απασχόληση με την πολιτική. Εκτός αν είσαι εναντίον της ύπαρξης των κομμάτων και της δημοκρατίας και με κατηγορείς εμένα οτι υποστηρίζω φασιστικά καθεστώτα.
Κι εσύ είσαι εναντίον της ύπαρξης των κομμάτων και της (όποιας έχει απομείνει) δημοκρατίας. Αφού ο μαρξισμός-λενινισμός μιλάει για μοναδικό κόμμα...
Το μόνο κράτος που προσέγγισε για εμένα τον μαρξισμό-λενινισμό ήταν η Γιουγκοσλαβία. Γι' αυτό κατάφερε και είχε ανοιχτά σύνορα με την Ευρώπη και την Ελλάδα. Γι' αυτό και είχε κόψει σχέσεις με το -τοξικό πλέον- ΚΚΣΕ. Γι' αυτό και δεν κατέρρευσε ποτέ. Γι' αυτό χρειάστηκε να την βομβαρδίσει το ΝΑΤΟ για να την διαλύσουν οι Αμερικάνοι για να αποδείξουν ότι ΤΙΝΑ.
Όμως πλέον δεν χρειάζεται κεντρικός σχεδιασμός, για να έχεις δίκαια ανακατανομή του πλούτου. Ούτε και ο σοσιαλισμός όπως εκφράστηκε στην μαρξιστική θεωρία -η οποία παραμένει αδιάψευστη, όσο δεν την έχει εφαρμόσει κανείς- αποτελεί την μοναδική λύση για ένα δίκαιο κράτος και οικουμένη.

Αντικειμενικά δηλάδή θεωρώ ότι ο χαρακτηρισμός σκυλιά για όλα τα μέλη κομμάτων είναι στην ουσία επικίνδυνος, φασιστικός και έναντια στην ύπαρξη κομμάτων.
Συμφωνούμε

Εκτός αν θέλεις μεν να υπάρχουν για λόγους δημοκρατίας αλλά εσύ που δεν είσαι μέλος σε αυτά να μπορείς ελεύθερα να βρίζεις όλα τα μέλη τους ανεξαιρέτως.
Bingo! Για άλλη μία φορά
Απολιτίκ είναι η έλλειψη πρόθεσης/ενδιαφέροντος στο να αλλάξουν κάποια πράγματα, γενικώς και εξ ορισμού, «οτιδήποτε βρε παιδί μου». Το οποίο κάνει το απολιτίκ de facto συνώνυμο του συντηρητικού.
Ο οποίος συντηρητικός (σύμφωνα με όλους τους πιθανούς και απίθανους θεωρητικούς ορισμούς των εννοιών Δεξιά-Αριστερά) εντάσσεται στους δεξιούς.

Άλλωστε δεν σε ξέρω κιόλας οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση.
Χάνεις. Είναι και γαμώ τα παιδιά...

Eλπίζω σήμερα να ψηφίσετε σοβαρά
Στα σοβαρά, για εμένα, σημαίνει τρία πράγματα:

Κατά αυτών που προτίθενται να εφαρμόσουν τα επιβεβλημένα από τους δανειστές παράλογα μέτρα οικονομίας που ψηφίστηκαν χωρίς να τηρείται ο κανονισμός της βουλής και το σύνταγμα:
Όχι σε:
νδ
πασόκ
δημάρ
λάος
ποτάμι
σύριζα

Κατά αυτών που στηρίζουν την καταστροφή του περιβάλλοντος στην Χαλκιδική (για όποιον λόγο και να το στηρίζουν, είναι καταστροφή):
νδ
χα
πασόκ
δημάρ
ποτάμι
ένωση κεντρώων

Κατά όποιων κομμάτων έχουν κατά καιρούς: εθνικιστικές, ρατσιστικές, μισανθρωπιστικές, αλυτρωτικές, αποσχιστικές, διχαστικές ή φασιστικές θέσεις/δράσεις:
νδ
χα
ποτάμι
ανέλ
δηξαν
ελ.λα.ς

Για εμένα έχουν απομείνει οι παρακάτω:
ο.κ.δ.ε.
λα.εν.
ε.πα.μ
κοινωνία
οακκε
κκε(μ-λ) / μ-λ κκε
αντ.αρ.συ.α.
λευκό

και τα παρακάτω (σε όποιες εκλογικές περιφέρειες κατεβαίνουν):
δημοκρατικοι/κοινωνία αξιών/Κόμμα Πειρατών Ελλάδας
ελ.λα.δ.α. <- :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γιατί το marketing κάνει θαύματα. Και ένας άνθρωπος που αποκαλεί τον κόσμο ζώα και έυχεται καρκίνο σε πολιιτκούς προφανώς δεν ξέρει ούτε τα βασικά. Άλλοι όμως ξέρουν. Αν ήθελα να σκεφτώ λίγο πονηρά θα έλεγα πως είναι οι ίδιοι που έκαναν μόδα και το ποτάμι. Αλλα ο Θεοδωράκης έχει και λίγο μυαλό. Ο Λεβέντης απ' την άλλη...

Το όλο θέμα της αντιδιαπλοκής και της κάθαρσης του δημοσίου είναι πιασάρικο. Δεν είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζεται. Θυμηθείτε με τι σύνθημα βγήκε η ΝΔ το 2004 έπειτα από 11 χρόνια. "θα πατάξουμε τη διαφθορά"...

Ο Λεβέντης είναι φωνακλάς, ευέξαπτος κι εννοείται ότι δεν έχει ιδέα από marketing κι επικοινωνία, αν είχε θα ήταν στη Βουλή χρόνια τώρα...
Απλώς στην παρούσα φάση δε νομίζω ότι ο κόσμος που τον ψηφίζει ενοχλείται ούτε απ' τους "καρκίνους" ούτε απ' τα μπινελίκια, το αντίθετο θα έλεγα...όταν εγώ π.χ. βλέπω το Λεβέντη να τρίβει στα μούτρα όσων ψήφισαν "ΟΧΙ" το χάλι τους, να λέει ότι "μισούν τους Ευρωπαίους" κ.λπ. ακόμη κι αν δεν τον ψηφίζω, του βγάζω το καπέλο γιατί ενώ όλοι οι υπόλοιποι γλύφουν τους πολίτες και τους χαϊδεύουν τα αυτιά (για να τους πάρουν την ψήφο) αυτός είναι "αυθεντικός" και τα λέει τσεκουράτα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
όντως; Εγώ γιατί είχα μείνει με αυτή την εντύπωση; :hmm:


Μαλακία, και σε είχα συμπαθήσει


τότε τι μου λες ρε για «ύπαρξη των κομμάτων και της δημοκρατίας»
Αν δεν είσαι τροτσκιστής, μιλάμε για το κόμμα


yeap. Κι εγώ σε αυτούς αναφερόμουν στο post μου


Οι φανατισμένοι δεν κάνουν διάλογο σε περίπτωση που δεν το ξέρεις...



GOTO $: Dominant paradigm


Κι εσύ είσαι εναντίον της ύπαρξης των κομμάτων και της (όποιας έχει απομείνει) δημοκρατίας. Αφού ο μαρξισμός-λενινισμός μιλάει για μοναδικό κόμμα...
Το μόνο κράτος που προσέγγισε για εμένα τον μαρξισμό-λενινισμό ήταν η Γιουγκοσλαβία. Γι' αυτό κατάφερε και είχε ανοιχτά σύνορα με την Ευρώπη και την Ελλάδα. Γι' αυτό και είχε κόψει σχέσεις με το -τοξικό πλέον- ΚΚΣΕ. Γι' αυτό και δεν κατέρρευσε ποτέ. Γι' αυτό χρειάστηκε να την βομβαρδίσει το ΝΑΤΟ για να την διαλύσουν οι Αμερικάνοι για να αποδείξουν ότι ΤΙΝΑ.
Όμως πλέον δεν χρειάζεται κεντρικός σχεδιασμός, για να έχεις δίκαια ανακατανομή του πλούτου. Ούτε και ο σοσιαλισμός όπως εκφράστηκε στην μαρξιστική θεωρία -η οποία παραμένει αδιάψευστη, όσο δεν την έχει εφαρμόσει κανείς- αποτελεί την μοναδική λύση για ένα δίκαιο κράτος και οικουμένη.


Συμφωνούμε


Bingo! Για άλλη μία φορά



Χάνεις. Είναι και γαμώ τα παιδιά...


Στα σοβαρά, για εμένα, σημαίνει τρία πράγματα:

Κατά αυτών που προτίθενται να εφαρμόσουν τα επιβεβλημένα από τους δανειστές παράλογα μέτρα οικονομίας που ψηφίστηκαν χωρίς να τηρείται ο κανονισμός της βουλής και το σύνταγμα:
Όχι σε:
νδ
πασόκ
δημάρ
λάος
ποτάμι
σύριζα

Κατά αυτών που στηρίζουν την καταστροφή του περιβάλλοντος στην Χαλκιδική (για όποιον λόγο και να το στηρίζουν, είναι καταστροφή):
νδ
χα
πασόκ
δημάρ
ποτάμι
ένωση κεντρώων

Κατά όποιων κομμάτων έχουν κατά καιρούς: εθνικιστικές, ρατσιστικές, μισανθρωπιστικές, αλυτρωτικές, αποσχιστικές, διχαστικές ή φασιστικές θέσεις/δράσεις:
νδ
χα
ποτάμι
ανέλ
δηξαν
ελ.λα.ς

Για εμένα έχουν απομείνει οι παρακάτω:
ο.κ.δ.ε.
λα.εν.
ε.πα.μ
κοινωνία
οακκε
κκε(μ-λ) / μ-λ κκε
αντ.αρ.συ.α.
λευκό

και τα παρακάτω (σε όποιες εκλογικές περιφέρειες κατεβαίνουν):
δημοκρατικοι/κοινωνία αξιών/Κόμμα Πειρατών Ελλάδας
ελ.λα.δ.α. <- :P

Ρε μαν είπα ότι είναι ειρωνία να βρίζει η gate 4 όλα τα μέλη κομμάτων όταν αυτή είναι εξορισμού υπερ αυτού του υποτίθεται πλουραλισμού. Παίζει σε δύο ταμπλό. Εγώ θα δικαιολογούταν να βρίζω τα πραγματικά κομματόσκυλα τα οποία δεν είναι εκτός απο εξαιρέσεις οι κομμουνιστές.
Ποιος σου είπε ότι οι Τροτσκιστές δεν θεωρούν ότι είναι ορθόδοξοι Μαρξιστές-Λενινιστές;
Ο όρος τροτσκισμός αναφέρεται σε μία ερμηνεία του μαρξισμού - λενινισμού, έτσι όπως τη διατύπωσε ο Λέων Τρότσκι. Ο Τρότσκι θεωρούσε τον εαυτό του έναν ορθόδοξο μαρξιστή-λενινιστή, που υποστήριζε τον σχηματισμό ενός κόμματος «πρωτοπορίας» στη βάση του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού. Η πολιτική του διαφέρει από εκείνη του σταλινισμού, της επικρατούσας εκδοχής λενινισμού στο ανατολικό μπλοκ, έχοντας ως κύριο σημείο διαφοράς την ανάγκη για τη διεθνή «διαρκή επανάσταση» και την καταδίκη της γραφειοκρατικής ελίτ που, κατά τους τροτσκιστές, καρπωνόταν στη Σοβιετική Ένωση το πλεόνασμα του παραγόμενου πλούτου. Μια σειρά κομμάτων και οργανώσεων σε όλο τον κόσμο συνεχίζουν να παρουσιάζονται ως τροτσκιστικά, αν και προσεγγίζουν με διαφορετικό τρόπο τα κείμενα του Τρότσκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Τι τσεκουράτα ρε;
Ένας άνθρωπος μιας άλλης εποχής είναι. Γραφικός, που δεν μπορεί να αντιληφθεί γιατί ο κόσμος μετασχηματίζεται. Και απλά βρίζει.
Πρόγραμμα έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Ιδιαίτερα στα ψηφιακά θέματα. Αλλά ο ίδιος είναι ανάξιος να μπει στη σημερινή βουλή (και θα το δείτε)

Αλλά από τότε που πήρε το 1,79% το καψάλισε εντελώς...

@Jack, προφανώς αναφέρεσαι σε αυτή τη συνέντευξη

«Έγινε μια συνάθροιση ακροδεξΙΟΥΝ, χρυδαβγιτΟΥΝ, αριστερΟΥΝ, κάτι δραχμιστΟΥΝ...»

«Μου είπε: δεν έχω στη τσέπη ευρώ, θα ψηφίσω όχι γιατί είμαι λιγούρης»

«Αριστερός είναι ο αποτυχημένος πολίτης που μισεί το καπιταλιστικό σύστημα.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
«Αριστερός είναι ο αποτυχημένος πολίτης που μισεί το καπιταλιστικό σύστημα...»

Πόσο πονάει η αλήθεια!:)
Καλά για το μίσος (και το κόμπλεξ θα προσέθετα) των Ελλήνων προς τους Ευρωπαίους δεν το συζητάμε καν...

Σαν τα 5χρονα που τους πήραν το παιχνίδι βγαίνανε στα social media τα ταγάρια "μπουχουχου ο Λεβέντης μας είπε αποτυχημένους μπουχουχου"!:lol:
Και λίγα τους είπε, τους χρειάζονται περισσότερα μπας και βάλουν μυαλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι φανατισμένοι δεν κάνουν διάλογο σε περίπτωση που δεν το ξέρεις...
You think so? Ναι κάνουν αλλά αρνούνται κατηγορηματικά να προβληματισούν για κάτι που πιστεύουν. Είχα φίλη φανατική χουντικιά κάτι ξέρω. :P
«Αριστερός είναι ο αποτυχημένος πολίτης που μισεί το καπιταλιστικό σύστημα...»

Πόσο πονάει η αλήθεια!:)
Καλά για το μίσος (και το κόμπλεξ θα προσέθετα) των Ελλήνων προς τους Ευρωπαίους δεν το συζητάμε καν...
Έτσι για όλα φταίνε οι ξένοι. Δεν κάναμε εμείς το κράτος μας μπουρδέλο, όοοοοχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ρε μαν είπα ότι είναι ειρωνία να βρίζει η gate 4 όλα τα μέλη κομμάτων όταν αυτή είναι εξορισμού υπερ αυτού του υποτίθεται πλουραλισμού. Παίζει σε δύο ταμπλό. Εγώ θα δικαιολογούταν να βρίζω τα πραγματικά κομματόσκυλα τα οποία δεν είναι εκτός απο εξαιρέσεις οι κομμουνιστές.
κι εσύ αγάπη μου το ίδιο κάνεις εν προκειμένω... :whistle:

Ποιος σου είπε ότι οι Τροτσκιστές δεν θεωρούν ότι είναι ορθόδοξοι Μαρξιστές-Λενινιστές;
Ο όρος τροτσκισμός αναφέρεται σε μία ερμηνεία του μαρξισμού - λενινισμού, έτσι όπως τη διατύπωσε ο Λέων Τρότσκι.
Και γω πιστεύω ότι οι Τροτσκιστές είναι πιο κοντά στη Μαρξιστική θεωρία. Για την λενινιστική (η οποία ουσιαστικά κι αυτή είναι μία ερμηνεία του μαρξισμού) διατηρώ κάποιες αμφιβολίες, αλλά έστω...

Ο Τρότσκι θεωρούσε τον εαυτό του έναν ορθόδοξο μαρξιστή-λενινιστή, που υποστήριζε τον σχηματισμό ενός κόμματος «πρωτοπορίας» στη βάση του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού.
ήταν επίσης φραξιονιστής για εσάς τους μπολσεβίκους...

Η πολιτική του διαφέρει από εκείνη του σταλινισμού, της επικρατούσας εκδοχής λενινισμού στο ανατολικό μπλοκ
η δική σου πολιτική;

την καταδίκη της γραφειοκρατικής ελίτ που, κατά τους τροτσκιστές, καρπωνόταν στη Σοβιετική Ένωση το πλεόνασμα του παραγόμενου πλούτου
Φυσικά, αφού ήταν η συνέχεια της τσαρικής γραφειοκρατίας. Πιστά γιουσουφάκια. Γιατί να τους αγγίξει ο γεωργιανός αν του ήταν πιστοί. Δεν ήταν μαλάκας... Αλλά από την άλλη, ήταν πράγματι συνειδητοποιημένοι «επαναστάτες» θα έπαιρναν τον ίδιο μισθό με κάθε εργάτη... :whistle:


Μια σειρά κομμάτων και οργανώσεων σε όλο τον κόσμο συνεχίζουν να παρουσιάζονται ως τροτσκιστικά, αν και προσεγγίζουν με διαφορετικό τρόπο τα κείμενα του Τρότσκι.
Και καλά κάνουν. Ο κόσμος αλλάζει διαρκώς και ο μόνος τρόπος να εφαρμόσεις μια θεωρία, είναι να ξεκινήσεις από τις αρχές της ίδιας. όχι από τις ερμηνείες της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
«Αριστερός είναι ο αποτυχημένος πολίτης που μισεί το καπιταλιστικό σύστημα...»

Πόσο πονάει η αλήθεια!:)
Καλά για το μίσος (και το κόμπλεξ θα προσέθετα) των Ελλήνων προς τους Ευρωπαίους δεν το συζητάμε καν...

Σαν τα 5χρονα που τους πήραν το παιχνίδι βγαίνανε στα social media τα ταγάρια "μπουχουχου ο Λεβέντης μας είπε αποτυχημένους μπουχουχου"!:lol:
Και λίγα τους είπε, τους χρειάζονται περισσότερα μπας και βάλουν μυαλό!

Και neoliberal είναι ο αποτυχημένος επιχειρηματίας που οι φόροι και ο παρεμβατισμός δεν τον αφήνουν να εκμεταλλευτεί τους εργαζομένους του πλήρως. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Κομματόσκυλο είναι το άτομο το οποίο τυφλά ακολουθεί ένα κόμμα/μία παράταξη κτλπ. φτάνοντας στο σημείο να αφιερώνει πολλές ώρες την ημέρα για αυτό και είναι στην υπηρεσία του κόμματος οποιαδήποτε στιγμή για εξορμήσεις, αφισοκολλήσεις, καταλήψεις κτλπ. βάζοντας στην άκρη ακόμα και προσωπικές υποχρεώσεις (σπουδές, οικογένεια κτλπ.) Συνήθως τα άτομα αυτά εντάχθηκαν στις κομματικές αυτές νεολαίες σε μικρή ηλικία κατά το γυμνάσιο-λύκειο ως ευκαιρία απόδρασης από ένα αυταρχικό και προβληματικό ως επί το πλείστον οικογενειακό περιβάλλον, βρίσκοντας μέσα στο κόμμα ευκαιρίες "εκτόνωσης", προσέγγισης του άλλου φύλου, φλέρτ και "κοινωνικοποίησης". Σαν αποτέλεσμα η σχέση τους με το κόμμα δεν είναι προιόν σοβαρής ζύμωσης και πολιτικής σκέψης αλλά προιόν συνήθειας. Τα άτομα αυτά δεν σταματάνε να προπαγανδίζουν σε κάθε ευκαιρία τις θέσεις του κόμματος επαναλαμβάνοντας τα ίδια τσιτάτα κάθε φορά. Δεν ακούνε τον συνομιλητή τους αλλά προσπαθούν να επιβάλλουν τη γνώμη τους ως τη μόνη ορθή και σωστή. Στα φοιτητικά χρόνια η σχέση αυτή γιγαντώνεται καθώς το πανεπιστήμιο και το τει είναι ο παραδοσιακός χώρος δράσης των κομμάτων.

Το ιδανικό κομματόσκυλο είναι αυτό που θα καταφέρει να φτιάξει μία κοσμοθεωρία με βάση 10-15 λέξεις αποδίδοντας απλοποιημένα νοήματα σε κάθε μία από αυτές. Για παράδειγμα ένας Αριστερός, Κομμουνιστής κτλπ. έχει χτίσει το είναι του γύρω από τις λέξεις ΚΕΦΑΛΑΙΟ, ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ,ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΛΑΟΣ, ΛΑΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΣ, ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ. Με βάση αυτές τις λίγες λέξεις που αποτελούν ένα διακριτό φάσμα συνθέτει όλους του τους συλλογισμούς οι οποίοι όπως μπορείτε να φανταστείτε είναι για τα σκουπίδια... Παρόμοιες λέξεις χρησιμμοποιούν και τα κομματόσκυλα από Πασοκ, ΝΔ...όπως π.χ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ, ΠΑΡΤΥ, ΜΥΚΟΝΟΣ, ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΕΥΡΩΠΗ.

Συνοψίζοντας, κύριο χαρακτηριστικό των κομματόσκυλων είναι η απουσία ώριμης και σύνθετης σκέψης και η αναπαραγωγή τσιτάτων. Βάζουν φρένο στην πρόοδο του Πανεπιστημίου και της κοινωνίας γενικότερα και πρέπει να βρεθεί πολιτικός με @ που θα τους απομονώσει από την κοινωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και neoliberal είναι ο αποτυχημένος επιχειρηματίας που οι φόροι και ο παρεμβατισμός δεν τον αφήνουν να εκμεταλλευτεί τους εργαζομένους του πλήρως. :D

Και η αποτυχία μέσα στη ζωή είναι και ναι, παρά την ομολογουμένως "εχθρική" αντιμετώπιση του Ελληνικού κράτους προς το ελεύθερο επάγγελμα και την ιδιωτική πρωτοβουλία γενικότερα, πολλοί επιχειρηματίες στην Ελλάδα πέσαν έξω γιατί απλά απέτυχαν οι ίδιοι...
Ο "αριστερός" όμως δεν είναι ποτέ αποτυχημένος ο ίδιος, για το χάλι του φταίνε πάντα άλλοι και περισσότερο απ' όλους το "καπιταλιστικό σύστημα"!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
«Αριστερός είναι ο αποτυχημένος πολίτης που μισεί το καπιταλιστικό σύστημα...»

Πόσο πονάει η αλήθεια!:)
Και ποιος είναι ρε φίλε ο Λεβέντης που θα πει ποιος είναι αποτυχημένος ή όχι; Μην τρελαθούμε κιόλας. Ξέρει όλους τους αριστερούς έναν έναν;
Ατελής επαγωγικός συλλογισμός. Πίσω στην πρώτη λυκείου!

Αντίθετα. Χρησιμοποιώντας παραγωγικό συλλογισμό, ο καθένας μπορεί να αντιληφθεί ότι ο σύγχρονος νεοφιλελεύθερος καπιταλισμός, έχει αποτύχει. Χωρίς νόμισμα με αντίκρυσμα σε χρυσό και φιλελεύθερη διακυβέρνηση με την κλασσική έννοια, ο καπιταλισμός (σε όποια μορφή του) είναι μια φούσκα που κάποια στιγμή θα σκάσει.

Αυτή τη στιγμή, ο καπιταλισμός χρησιμοποιεί ισχυρές ΚΡΑΤΙΚΕΣ εγγυήσεις για τα διπλώματα ευρυσιτεχνίας και τα πνευματικά δικαιώματα, παραστατικό χρήμα, απόλυτη ΚΡΑΤΙΚΗ στήριξη σε εταιρίες-αρπακτικά που χρηματοδοτούν ιμπεριαλιστικού τύπου πολέμους ( Βιετνάμ, Περσικού κόλπου, Γιουγκοσλαβία, Ιράκ, Συρία κτλ) και γενικά εξελίσσεται σε αυτό που λέγεται κορπορατιστικού τύπου νεοφιλελεύθερος ιμπεριαλιστικός καπιταλισμός

Καλά για το μίσος (και το κόμπλεξ θα προσέθετα) των Ελλήνων προς τους Ευρωπαίους δεν το συζητάμε καν...
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους Ευρωπαίους. Έχω με τους Δανειστές. Με το αποτυχημένο δανειακό πρόγραμμα. Με τα μη άμεσα εκλεγμένα εκτελεστικά όργανα (Κυβέρνηση της Ελλάδας, Κομισιόν) Και με τους συντηρητικούς που δεν πιστεύουν ότι ο κόσμος μπορεί να γίνει ένα καλύτερο μέρος.


Δείτε κι αυτό


Και λίγα τους είπε, τους χρειάζονται περισσότερα μπας και βάλουν μυαλό!
Έτσι, dominant paradigm


Έτσι για όλα φταίνε οι ξένοι. Δεν κάναμε εμείς το κράτος μας μπουρδέλο, όοοοοχι.
Φυσικά και το κάναμε. Γιατί ψηφίσαμε αυτούς που σήμερα στηρίζουν οι δανειστές.



Και neoliberal είναι ο αποτυχημένος επιχειρηματίας που οι φόροι και ο παρεμβατισμός δεν τον αφήνουν να εκμεταλλευτεί τους εργαζομένους του πλήρως. :D

αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
You think so? Ναι κάνουν αλλά αρνούνται κατηγορηματικά να προβληματισούν για κάτι που πιστεύουν. Είχα φίλη φανατική χουντικιά κάτι ξέρω. :P

Έτσι για όλα φταίνε οι ξένοι. Δεν κάναμε εμείς το κράτος μας μπουρδέλο, όοοοοχι.

Δηλαδή όταν πιστεύεις κάτι εσύ και σου θέσει κάποιος ένα αντεπιχείρημα εσένα θα κρουστεί συθέμελα η κοσμοθεωρία σου ή θα προσπαθήσεις να θέσεις ένα αντεπιχείρημα; Προφανώς για να πιστεύεις κάτι όλα αυτά τα έχεις επεξεργαστεί στο μυαλό σου και έχεις καταλήξει κάπου. Πρέπει να βρεθεί ένα πολύ δυνατό και σπάνιο επιχείρημα που δεν είχες σκεφτεί πριν ώστε να μπορέσει να κάμψει την σιγουριά σου. Επειδή εσύ ως gate 4 μου είπες 2-3 ατάκες που ακούω απο 50 άτομα κάθε μέρα στο δρόμο δεν πάει να πει ότι εγώ είμαι ξεροκέφαλος και επιθετικός που τις απορρίπτω. Προφανώς τις έχω επεξεργαστεί στο μυαλό μου πολύ πριν χρειαστεί κάποιος να με ρωτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και ποιος είναι ρε φίλε ο Λεβέντης που θα πει ποιος είναι αποτυχημένος ή όχι; Μην τρελαθούμε κιόλας. Ξέρει όλους τους αριστερούς έναν έναν;

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους Ευρωπαίους. Έχω με τους Δανειστές. Με το αποτυχημένο δανειακό πρόγραμμα. Με τα μη άμεσα εκλεγμένα εκτελεστικά όργανα (Κυβέρνηση της Ελλάδας, Κομισιόν) Και με τους συντηρητικούς που δεν πιστεύουν ότι ο κόσμος μπορεί να γίνει ένα καλύτερο μέρος.

Εσύ γιατί ενοχλείσαι προσωπικά;
Δημοκρατία έχουμε, ο καθένας μπορεί να βγαίνει δημόσια και να λέει Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ...τι σκας;
Μήπως "φωτογράφισε" εσένα ή κάποιον δικό σου άνθρωπο και "θίχτηκες" ή μήπως σε έχρισε κανείς δικηγόρο των "αποτυχημένων αριστερών";:rolleyes:
In any case μια λέξη ταιριάζει στην περίπτωση..."ξύδι"!
Ψηφίστε αυτούς που πρέπει, νοικοκυρέψτε (ο καθένας από το μετερίζι του) το μπουρδέλο σας και διαψεύστε τον, ΑΝ μπορείτε!
Προς το παρόν όμως αυτός βγαίνει ο "μάγκας" και όλοι όσοι κράζει οι "υπαίτιοι"...

Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, πολλοί συμπολίτες σου όμως έχουν!;)
Όσο για το δανειακό πρόγραμμα, ας ψήφιζες συνδυασμούς που θα διαμόρφωναν καλύτερο!Όταν ψηφίζεις ΣΥΡΙΖΑ είναι σαν να δείχνεις το μεσαίο δάχτυλο στον Ιδιωτικό τομέα, οπότε μην περιμένεις η "συνταγή" να πετύχει...ούτε τους Ευρωπαίους να "νοιάζονται" αν θα πετύχει η συνταγή ή όχι, όταν ούτε εμείς οι ίδιοι δε νοιαζόμαστε να νοικοκυρέψουμε το κράτος μας και ψηφίζουμε κομμουνιστές και νεοναζιστές!
Αυτοί τον κώλο τους θα κοιτάξουν και ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ...

Τα υπόλοιπα περί "φούσκας" του καπιταλισμού κ.λπ. συζήτα τα σε κάνα φεστιβάλ της ΚΝΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Είδα το παρακάτω μόλις

όλοι όσοι είναι στις φυλακές είναι «αριστερο-κουλτουρο-τέτοιοι»

Καταπληκτικό αστήρικτο και εμφυλιακού τύπου επιχείρημα! Να μην λέω πάλι τα ίδια για τον ατελή επαγωγικό συλλογισμό, λύκειο πήγαμε όλοι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καταπληκτικό αστήρικτο και εμφυλιακού τύπου επιχείρημα! Να μην λέω πάλι τα ίδια για τον ατελή επαγωγικό συλλογισμό, λύκειο πήγαμε όλοι μας...

Οι Έλληνες έτσι κι αλλιώς είναι διχασμένοι εδώ και πολύ καιρό ανάμεσα στους "κρατικοδίαιτους" και στους "μη κρατικοδίαιτους", τον Μεϊμαράκη περιμέναμε να μας "διχάσει";:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εσύ γιατί ενοχλείσαι προσωπικά;
Δημοκρατία έχουμε, ο καθένας μπορεί να βγαίνει δημόσια και να λέει Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ...τι σκας;
Μήπως "φωτογράφισε" εσένα ή κάποιον δικό σου άνθρωπο και "θίχτηκες" ή μήπως σε έχρισε κανείς δικηγόρο των "αποτυχημένων αριστερών";:rolleyes:
In any case μια λέξη ταιριάζει στην περίπτωση..."ξύδι"!
Ψηφίστε αυτούς που πρέπει, νοικοκυρέψτε (ο καθένας από το μετερίζι του) το μπουρδέλο σας και διαψεύστε τον, ΑΝ μπορείτε!
Προς το παρόν όμως αυτός βγαίνει ο "μάγκας" και όλοι όσοι κράζει οι "υπαίτιοι"...

Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, πολλοί συμπολίτες σου όμως έχουν!;)
Όσο για το δανειακό πρόγραμμα, ας ψήφιζες συνδυασμούς που θα διαμόρφωναν καλύτερο!Όταν ψηφίζεις ΣΥΡΙΖΑ είναι σαν να δείχνεις το μεσαίο δάχτυλο στον Ιδιωτικό τομέα, οπότε μην περιμένεις η "συνταγή" να πετύχει...ούτε τους Ευρωπαίους να "νοιάζονται" αν θα πετύχει η συνταγή ή όχι, όταν ούτε εμείς οι ίδιοι δε νοιαζόμαστε να νοικοκυρέψουμε το κράτος μας!
Αυτοί τον κώλο τους θα κοιτάξουν και ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ...

Τα υπόλοιπα περί "φούσκας" του καπιταλισμού κ.λπ. συζήτα τα σε κάνα φεστιβάλ της ΚΝΕ...


Καταρχάς, κατά τη δική σου άποψη η μαγική συνταγή για την αντιμετώπιση της κρίσης είναι ο αόρατο χέρι και το lessaiz faire. Άρα σε παρακαλώ μην το ανάγεις σε αναμφισβήτητο κανόνα και δεοντολογικό νόμο.

Eπιπλέον, καταλαβαίνεις πως ο ΣΥΡΙΖΑ συμφώνησε 9 ιδιωτικοποιήσεις?

1) Περιφερειακά Αεροδρόμια.
2) Ελληνικό.
3) Αστέρας Βουλιαγμένης.
4) Αφάντου, Ρόδου.
5) Διαχειριστής Εθνικού Συστήματος Φυσικού Αερίου (ΔΕΣΦΑ).
6) Οργανισμός Λιμένος Πειραιώς (ΟΛΠ). 7) Οργανισμός Λιμένος Θεσσαλονίκης (ΟΛΘ).
8) ΤΡΑΙΝΟΣΕ ΑΕ & ΕΕΣΣΤΥ ΑΕ (ROSCO) και 9) Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών (Ελευθέριος Βενιζέλος).
+ συνέχιση της εξόρυξης στις σκουριές από ιδιωτική εταιρία εκμετάλλευσης
+ μη δίωξη των καναλιών που χρωστάνε στο δημόσιο από μερικές χιλιάδες έως εκατομμύρια

Ή μήπως αναφέρεσαι στην ενίσχυση του μικροεπιχειρηματία; Λυπάμαι που θα σου το πω αλλά έχεις έλλειψη γνώσης της βασικής δομής του νεοφιλελευθερισμού. Ο ειδεχθής και αθέμιτος ανταγωνισμός που φέρει, αναγκάζει ένα τεράστιο ποσοστό των μικρών επιχειρήσεων να κλείνουν, αυτό δεν οφείλεται δηλαδή στο κράτος αλλά σε ένα εγγενές '' σφάλμα '' του νεοφιλελευθερισμού. Ως αποτέλεσμα να επικρατούν τα μονοπώλια και να κλαίνε οι μικροιδιώτες :(

Την επόμενη φορά που οι τραπεζές σας θα καταρρεύσουν ( για πολλοστή φορά, επιτυχία του καπιταλισμού ) να μην εγγυηθούμε όμως την επαναφορά τους με χρήματα των φορολογουμένων όμως, έτσι;


Εσύ τα αόρατα χέρια και τους νόμους του say που τα συζητάς, σε Pool party με Τζήμερους? :baby::tongue:


ΥΓ: Οι προτάσεις σου δεν έχουν συλλογιστική συνοχή, τα επιχειρηματά σου είναι επιπέδου '' καρκίνο σε όλους '', μια έκθεση Γ λυκείου θα βοηθούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top