Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;

Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 232)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 35 15.1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 17 7.3%
  • ΛΑΕ

    Ψήφοι: 18 7.8%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 10 4.3%
  • ΧΑ

    Ψήφοι: 21 9.1%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΙΔΗΣΟ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 0.9%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 43 18.5%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΕΠΑΜ

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • ΑΠΟΧΗ 'Η ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 28 12.1%
  • ΤΕΛΕΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ

    Ψήφοι: 3 1.3%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 10 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και οι ποδοσφαιριστές αντέχουν μέχρι τα 35 - 40 τους χρόνια να είναι στην ενεργό δράση. Τι σημαίνει αυτό ότι πρέπει να παίρνουν σύνταξη από τα 40;

Οι ποδοσφαιριστές μπορούν να εργαστούν σε κάτι παρεμφερές δηλαδή ή προπονητές ή βοηθός προπονητή ή κάτι άλλο παρεμφερές. Επίσης οι ποδοσφαιριστές παίρνουν πολλαπλάσια χρήματα από τους εργάτες, ένας ποδοσφαιριστής θα πάρει τόσα χρήματα μέχρι τα 35 που ο εργάτης δεν θα πάρει ποτέ (ούτε να ονειρευτεί για την ακρίβεια). Οπότε και να μην εργαστεί για λίγο καιρό ώστε να βρει μια άλλη απασχόληση που τον ενδιαφέρει δεν έγινε και τίποτα. Οι εργάτες μετά τα 60 δεν μπορούν να δουλέψουν στις δουλειές τους και επίσης δεν έχουν εναλλακτικές επιλογές όπως οι ποδοσφαιριστές, και δεν έχουν και χρόνο να το πάρουν χαλαρά γιατί όλοι έχουν οικογένειες να ταΐσουν. Δεν λέω δίκιο έχεις, αλλά εν μέρει. Δεν γίνεται να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Κυρίως απαράδεχτοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που έκαναν καθιστική εργασία γραφείου και έβγαιναν στα 50 με μειωμένη. Ο ορισμός διαφθοράς (by passok and nd).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δημόσια σύνταξη πρέπει να δίνεται στα 75 και μετά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι ενώ ο γιατρός είναι good to go να κάνει μέχρι και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς στα 70 του. Και ο δάσκαλος έχει απίστευτη μεταδοτικότητα. Η καθαρίστρια δε το καλύτερο της να δουλεύει ακόμα. :P Άλλο να μην παίρνουν πρόωρη σύνταξη ενώ δεν τη δικαιούνται και αλλο να δουλεύουν μερικοί 50 χρόνια για να πάρουν τα ψίχουλα που λέτε ότι τους αναλογούν. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Σύμφωνα με το ΙΝΕ - ΓΣΕΕ θα χρειαστούν ως επιπλέον κονδύλια πέραν των εισφορών εργαζομένων & εργοδοτών και την επιχορήγηση του κρατικού προϋπολογισμού η οποία για το 2015 είναι 11,8 δισ ευρώ.... Οι πρόσθετες ανάγκες χρηματοδότησης των συντάξεων μέχρι το 2020 έχουν ως εξής:

2016 : 950 εκ ευρώ
2017 : 1,88 δις ευρώ
2018: 2,14 δις ευρώ
2019 : 2,49 δις ευρώ
2020 : 2, 67 δις ευρώ


Αυτά τα νούμερα πρέπει να σας προβληματίσουν... Το συνταξιοδοτικό δεν βγαίνει. Θύματα δεν είναι οι σημερινοί συνταξιούχοι, ούτε καν οι πενηντάρηδες αλλά εσείς. Βλέπω ότι δεν το έχετε καταλάβει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Κρίμα, ο Βαγγέλας δεν έριξε αρκετό ξύλο απόψε - ήταν η μοναδική ελπίδα να κερδίσει τις εκλογές. Το ερώτημα τώρα είναι αν οι επόμενες εκλογές θα γίνουν πριν ή μετά τα Χριστούγεννα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 12029814_1534374590185927_4763767448519588836_o.jpg
    12029814_1534374590185927_4763767448519588836_o.jpg
    153.8 KB · Εμφανίσεις: 109

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Φρεντο ξε-φρεντο, το τσίμπησε το εργακι (3,9 εκατομμυριων ευρώ..) ο Φλαμπουραρης, δια της εταιρείας του στην περιφέρεια Πελοποννήσου.
60 χρόνια αφισοκολληση και 8 μήνες κυβέρνηση, τον εφτιαξαν για τρεις γενιές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσο αυτοί γελάνε, εσύ μην τους ψηφίσεις.



Για ανεκδοτάκια και αστειάκια έχουν χρόνο, αλλά δεν έχουν καταλάβει που βρίσκεται η Ελλάδα αυτήν την στιγμή. Ένας σοβαρός πολιτικός θα έκλαιγε με τα χάλια μας, δεν θα έλεγε αστειάκια περί ύψους ούτε ανέκδοτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Όσο αυτοί γελάνε, εσύ μην τους ψηφίσεις.



Για ανεκδοτάκια και αστειάκια έχουν χρόνο, αλλά δεν έχουν καταλάβει που βρίσκεται η Ελλάδα αυτήν την στιγμή. Ένας σοβαρός πολιτικός θα έκλαιγε με τα χάλια μας, δεν θα έλεγε αστειάκια περί ύψους ούτε ανέκδοτα.

Δε νομίζω ότι η χώρα θα κέρδιζε κάτι αν δε γελούσαν αλλά έκλαιγαν. Η κατάσταση είναι δύσκολη αλλά το να τα βάψουμε μαύρα σίγουρα δε θα βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Τα 19 κόμματα που κατέθεσαν δηλώσεις συμμετοχής στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου είναι τα εξής

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς – ΣΥΡΙΖΑ (Αλέξης Τσίπρας),
Νέα Δημοκρατία – Ν.Δ. (Ευάγγελος Μειμαράκης),
Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή (Νικόλαος Μιχαλολιάκος),
Το Ποτάμι (Σταύρος Θεοδωράκης),
Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας – Κ.Κ.Ε. (Δημήτρης Κουτσούμπας),
Ανεξάρτητοι Έλληνες – Εθνική Πατριωτική Δημοκρατική Συμμαχία (Πάνος Καμμένος),
Ένωση Κεντρώων (Βασίλης Λεβέντης),
Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος – Ο.Κ.Δ.Ε. (Διοικούσα επιτροπή: Σωφρόνιος Παπαδόπουλος, Σοφία Θεοδωροπούλου και Χρήστος Ζάκας),
Εθνική Ελπίδα (Γεώργιος Παπαδόπουλος),
Ελληνική Λαϊκή Δημοκρατική Απελευθέρωση – ΕΛ.ΛΑ.ΔΑ (Κων. Παπανικόλας),
Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος – ΠΑ.Ε.Κ.Ε. (Μιλτιάδη Τζαλαζίδης),
Κοινωνία- Πολιτική Παράταξη Συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχαήλ Ηλιάδης),
Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ – ΟΑΚΚΕ (Διοικούσα επιτροπή: Ηλίας Σαφειρόπουλος, Διονύσιος Γούρνας και Ελένη Κωνσταντινοπούλου,
Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο – Ε.ΠΑ.Μ. (Δημήτριος Καζάκης),
Λαϊκή Ενότητα (Παναγιώτης Λαφαζάνης),
Θεσμός (Σπυρίδων Αντωνίου),
Δημοκρατικό Κόμμα – ΔΗΚΟ (Χρήστος Αναγνώστου),
Δημιουργία, ξανά ! Θάνος Τζήμερος,
Ελληνικό Κίνημα Άμεσης Δημοκρατίας (Γεώργιος Κόκκας)

Οι πέντε συνασπισμοί κομμάτων που κατέθεσαν δηλώσεις συμμετοχής στις εκλογές είναι:

Δημοκρατική Συμπαράταξη, αποτελούμενος από τα κόμματα: α) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα – ΠΑΣΟΚ και β) Δημοκρατική Αριστερά – ΔΗΜΑΡ (Φωτεινή Γεννηματά και Αθανάσιος Θεοχαρόπουλος),
Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής, Επαναστατικής, Κομμουνιστικής Αριστεράς και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας και Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα ΕΕΚ –Τροτσκιστές (17μελής κεντρική συντονιστική επιτροπή),
Κ.Κ.Ε.(μ-λ) και Μ-Λ Κ.Κ.Ε.- Εκλογική Συνεργασία (Διευθύνουσα επιτροπή: Κωνσταντίνος Μπεκιάρης, Αντώνιος Παπαδόπουλος, Δημήτριος Μπαμπίλης και Πέτρος Κουφοβασίλης),
Δημοκρατικοί – Κοινωνία Αξιών – Κόμμα Πειρατών Ελλάδας (Ευγένιος Καλαιτζόπουλος, Στυλιανός Φενέκος και Αθανάσιος Γούναρης) και
Πατριωτική Ένωση – Ελληνική Λαϊκή Συσπείρωση «Ε.ΛΑ.Σ», αποτελούμενος από τα κόμματα: α) Εθνεγερσία, β) Ανατολή της Ρωμιοσύνης και γ) Εθνικός Λαϊκός Σχηματισμός – Ε.ΛΑ.Σ (Γεώργιος Ανφαντής, Παναγιώτης Ξανθόπουλος και Οδυσσέας Τηλιγάδας). Εκπρόθεσμα κατέθεσε στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου ο συνασπισμός κομμάτων, ΑΚΚΕΛ, αποτελούμενο από τα κόμματα: α) Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδος (Ευάγγελος Τσιομπανίδης), β) Λαϊκές Ενώσεις Υπερκομματικών Κοινωνικών Ομάδων – Λευκό (Κωνσταντίνος Ντάλιος) και γ) Πυρίκαυστος Ελλάδα (Γεώργιος Καλεάδης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Οι φετινές εκλογές είναι τόσο αδιάφορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Λεβέντης: Όργανο του Μπόμπολα το Ποτάμι

Μέχρι και ο προφήτης τους κατάλαβε :P

https://www.koutipandoras.gr/article...-6-monades-diafora-organo-toy-mpompola-potami

Ε αν το είπε ο Λεβέντης, έτσι θα είναι. Δεν έχει και καμία σχέση με το γεγονός ότι απευθύνονται αμφότεροι κυρίως σε κεντρώους (από κεντροαριστερούς έως κεντροδεξιούς) ψηφοφόρους.

Παρεμπιπτόντως, σήμερα σε συγκέντρωση του Ποταμιού αναφέρθηκαν οι υποψήφιοι στο συγκεκριμένο ζήτημα, λέγοντας πως αφενός Το Ποτάμι απουσιάζει πλήρως από Τα Νέα εδώ τον τελευταίο καιρό, αφετέρου το MEGA τους δίνει μόλις 4 λεπτά τηλεθέασης το μεσημέρι και άλλο ένα το βράδυ, ενώ στο ΠΑΣΟΚ με παρόμοιο τηλεοπτικό χρόνο τον δίνει όλον το βράδυ όπου υπάρχει σημαντικά μεγαλύτερη τηλεθέαση.

Αυτά ως στοιχεία, έστω και όχι τρανταχτές αποδείξεις, για την απόρριψη των αιωρούμενων καταγγελιών. Στοιχεία για τη στήριξή τους δεν υπάρχουν και δε βλέπω να εμφανίζονται ποτέ, συνεπώς ο καθένας κάνει την κριτική του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Το μοναδικό «ηθικό πλεονέκτημα» της ιδεολογικής επικυριαρχίας της αριΤεράς από την πτώση της Χούντας και δώθε,
είναι πως μπορεί να διαπράττει τα πάντα
κι όταν λέμε «τα πάντα» εννοούμε «ΤΑ ΠΑΝΤΑ»,
ακόμα και να ΔΟΛΟΦΟΝΕΙ ανθρώπους,
(καταγράψτε μόνο τους νεκρούς από την 17Ν, τις λοιπές τρομοκρατικές οργανώσεις, μέχρις τις δολοφονίες των 3+1 συμπολιτών μας στην "Μαρφίν")
και μετά να μην κουνιέται φύλλο στην κοινωνία.
Ίσα-ίσα που μεταφέρει τεχνηέντως την ενοχή στα θύματά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Παιδιά, να τον χαίρεστε τον Τσοχατζόπουλο της Αριστεράς, καλορίζικος!

Το μετοχολόγιο της εταιρείας ΔΙΑΤΜΗΣΗ του Αλέκου Φλαμπουράρη αποκαλύπτει σήμερα το iefimerida.gr.

Οπως προκύπτει από τα σχετικά έγγραφα, ο πρώην υπουργός Επικρατείας και «πολιτικός μέντορας» του Αλέξη Τσίπρα ήταν μέτοχος σε ποσοστό 50,01% (650.130 μετοχές) όταν η εταιρεία κατέθεσε τον φάκελο στην Περιφέρεια Πελοποννήσου για να πάρει το έργο.

Μόλις η υπόθεση με την ανάθεση του έργου, προϋπολογισμού 3,9 εκατ. ευρώ, είδε το φως της δημοσιότητας, ο ίδιος ο κ. Φλαμπουράρης με δηλώσεις του στα μέσα ενημέρωσης είπε ότι μεταβίβασε τις μετοχές του στον διευθύνοντα σύμβουλο και πρόεδρο της εταιρείας Γιάννη Κοτταρίδη.

Συγκεκριμένα, δήλωσε στον Βήμα FM: «Λίγο πριν ή μόλις μου ανακοινώθηκε ότι θα γίνω υπουργός μεταβίβασα τις μετοχές μου στον υπάρχοντα διευθύνοντα σύμβουλο και πρόεδρο. Στον Γιάννη Κοτταρίδη. Στην εταιρεία αυτή, που την είχα φτιάξει εγώ, είμαστε τρεις συνεταίροι. Στον ένα από αυτούς τους συνεταίρους μου μεταβιβάστηκαν οι μετοχές».

Πρόσθεσε δε ότι «αυτός (σ.σ.: ο κ. Κοτταρίδης) ήταν διατεθειμένος να τις αγοράσει, τις αγόρασε, θα τις πληρώνει με δόσεις, δεν είναι και εύκολο». Υποστήριξε ακόμη ότι δεν υπάρχει «κανένα ηθικό θέμα». «Τη δουλειά που έχει πάρει την έχει πάρει το 2014. Βρύση ψεμάτων είναι το δημοσίευμα. Ότι μέσα σε τέσσερις μήνες πήρε τα λεφτά. Η εταιρεία δεν έχει πάρει καμία δραχμή, κανένα ευρώ τώρα, ενώ δικαιούνταν να πάρει το 10% της προκαταβολής και της το κόψανε. Δεν της δίνουν παράταση και της λένε "σε δυο μήνες να τελειώσεις". Αν πάντως στο Βραχάτι το έργο κοντεύει να τελειώσει, από ό,τι λέει το χαρτί, και μου το έστειλε και εμένα, δεν έχουν πάρει ούτε ένα ευρώ».

Χθες, σε άλλη συνέντευξή του (στον 9,84) είχε τονίσει ότι δεν απαγορεύεται να έχει μετοχές κάποιος που είναι υπουργός. «Η πρώην εταιρεία μου πήρε το έργο με διαγωνισμό, ο οποίος έγινε πριν από ενάμιση χρόνο. Κάθε Έλληνας μπορεί να έχει μετοχές σε διάφορες εταιρείες. Δεν απαγορεύεται να έχει μετοχές σε εταιρείες ούτε ο υπουργός. Εγώ έχω αποχωρήσει από την εταιρεία, έκλεισα το επάγγελμα μόλις έγινα υπουργός, παρέδωσα το πτυχίο μου, το εργολαβικό πτυχίο, και υπέβαλα τα χαρτιά μου για σύνταξη», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Φλαμπουράρης.

Ωστόσο, σήμερα, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, είπε ότι «δεν είμαι μέτοχος στην εταιρεία και έχω μεταβιβάσει τις μετοχές μου. Δεν είμαι τίποτα, είμαι ένας κοινός θνητός».

Σκιές: Ο κ. Φλαμπουράρης άλλαξε σήμερα το πρωί το μετοχολόγιο

Σύμφωνα με πληροφορίες που δημοσιεύει το protothema, ο λογιστής του Αλέκου Φλαμπουράρη έσπευσε σήμερα το πρωί στην αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου Οικονομίας για να καταθέσει νέο, αναθεωρημένο πρακτικό γενικής συνέλευσης, αλλάζοντας το προηγούμενο με ημερομηνία 30 Ιουνίου 2015.

Ουσιαστικά, επιχειρήθηκε να καλυφθούν τα ίχνη του κ. Φλαμπουράρη και να παρουσιαστεί αναδρομικά μια νέα μετοχική και διοικητική εικόνα στην εταιρεία που έχει δοσοληψίες με το Δημόσιο, ώστε να απαλλαγεί από τις κατηγορίες ο πρώην υπουργός.

Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με αδιάψευστες πληροφορίες, έως και σήμερα το πρωί ο κ. Φλαμπουράρης εξακολουθούσε να είναι μέτοχος της ΔΙΑΤΜΗΣΗ ΑΤΕ με ποσοστό 50,01% και πάνω από 650.000 μετοχές. Αυτό το έγγραφο κατατέθηκε από την κατασκευαστική εταιρεία στην Περιφέρεια Πελοποννήσου όταν υπέγραψε την ανάληψη της επίμαχης εργολαβίας, προϋπολογισμού 3,9 εκατ. ευρώ.

Μπορεί λοιπόν στις 4 Φεβρουαρίου 2015 ο τέως υπουργός να αποχώρησε από τη διοίκηση της εταιρείας, όμως κανονικά παρέμενε βασικός μέτοχος μέχρι και σήμερα το πρωί, οπότε και επιχειρήθηκε παρέμβαση.

Τι απάντησε σήμερα ο κ. Φλαμπουράρης

«Βρύση ψεμάτων» χαρακτηρίζει ο Αλέκος Φλαμπουράρης το δημοσίευμα που αναφέρεται στο θέμα της σύμβασης με το Δημόσιο που υπέγραψε κατασκευαστική εταιρεία στην οποία ήταν μέτοχος ο πρώην υπουργός.

«Δεν τίθεται κανένα ηθικό θέμα», λέει σε συνέντευξή του στον Βήμα FM 99,5, τονίζοντας ότι μόλις του ανακοινώθηκε η υπουργοποίησή του μεταβίβασε τις μετοχές του στον υπάρχοντα διευθύνοντα σύμβουλο και πρόεδρο.

Μιλώντας νωρίτερα στο Mega, έκανε λόγο για προσπάθεια σπίλωσης τόσο του ίδιου όσο και του ΣΥΡΙΖΑ.

«Εγώ νομίζω ότι υπάρχει προσπάθεια σπίλωσής μου και -εμμέσως- του ΣΥΡΙΖΑ. Δηλαδή 50 χρόνια στην Αριστερά ανιδιοτελώς, όπως γνωρίζουν όλοι, 40 χρόνια στο επάγγελμα, χωρίς να υπάρχει το παραμικρό και βγαίνει το "Πρώτο Θέμα" με στοιχεία του 2011 και 2012 και προσπαθεί να αποδείξει ότι εγώ είμαι μέτοχος στην εταιρεία Διάτμηση, που ήμουν μέτοχος το 2012 και το 2013 και το 2014, γιατί ήταν η δουλειά μου, από αυτή ζούσα. Εγώ την είχα ιδρύσει το 2002», είπε στο Mega.

Και συνέχισε παραθέτοντας τις περαιτέρω κινήσεις του: «Όταν τη Δευτέρα 26 του Γενάρη μού ανακοινώθηκε ότι υπουργοποιούμαι σήμερα ή αύριο, εγώ έτρεξα αμέσως και έκανα τις εξής ενέργειες: Έδωσα εντολή να φύγω από το ΔΣ της εταιρείας, να πάει να κατατεθεί το πτυχίο ΜΕΚ (είναι το πτυχίο του εργολάβου στο ΥΠΕΧΩΔΕ), τρίτον μεταβίβασα το μετοχολόγιο, έκλεισα το επάγγελμα του ιδιώτη μηχανικού, τακτοποίησα εκκρεμότητες με ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ και υπέβαλα τα χαρτιά μου για τη συνταξιοδότησή μου».

Υποστήριξε, μάλιστα, ότι η εφημερίδα «Πρώτο Θέμα» δεν τον πήρε τηλέφωνο για να εξηγήσει ο ίδιος τι ακριβώς έχει γίνει.

Σχετικά με το εάν ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ στην Α' Αθήνας επηρέαζε θετικά λόγω της υπουργικής του ιδιότητας την εταιρεία, απάντησε ότι σε έγγραφο της εταιρείας που εστάλη, για διαφύλαξη του κύρους της, «αποδεικνύεται ότι όχι μόνο αν ήμουν εγώ μέτοχος δεν μπορούσα να επηρεάσω, αλλά επηρέασα και αρνητικά, διότι ενώ δικαιούνται με βάση το νόμο να πάρουν 10% προκαταβολή, κάνανε την αίτηση και δεν πήραν τίποτα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top