Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;

Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 232)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 35 15.1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 17 7.3%
  • ΛΑΕ

    Ψήφοι: 18 7.8%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 10 4.3%
  • ΧΑ

    Ψήφοι: 21 9.1%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΙΔΗΣΟ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 0.9%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 43 18.5%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΕΠΑΜ

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • ΑΠΟΧΗ 'Η ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 28 12.1%
  • ΤΕΛΕΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ

    Ψήφοι: 3 1.3%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 10 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Τελείως πεταμένη η ψήφος στον Λεβέντη, αφού δεν πρόκειται να συγκυβερνήσει με κανεναν. Σαν τρολιά έχει την πλάκα της βέβαια και είναι ΣΑΦΩΣ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ απο το να ξαναψηφίσετε ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως και ο Λεβέντης πιθανό να αποσπάσει ψήφους από συριζα και νδ και να μπει στην βουλή.

Όχι πιθανό, θα μπει. Ως προς την προέλευση των ψηφοφόρων, το πλεονέκτημα του να είναι κεντρώος, του δίνει την ευκαιρία να πάρει ψήφους από νδ, σύριζα, πασοκ, ποτάμι. Επίσης, μέρος του ποσοστού του γκλετσου και του Παπανδρέου. Αρα θεωρητικά μπορεί να φτάσει και 7-10%, αλλά τουλάχιστον για αυτές τις εκλογές βλέπω μάξιμουμ 6%, λόγω και της πόλωσης που δημιουργούν οι δημοσκοπήσεις, αν και η διαφορά σύριζα-νδ είναι πολύ μεγαλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
βαγγέλα σέξι, σκίσε τον Αλέξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
αν και η διαφορά σύριζα-νδ είναι πολύ μεγαλύτερη.

Δε θα ναι μεγάλη η διαφορά σύριζα νδ
1 γιατί ο σύριζα απο αντιμηνμονιακος έγινε μνημονιακός
2 η διάσπαση σύριζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
οι δικες μου προβλεψεις για το ποιο θα ειναι το εκλογικο αποτελεσμα.Να διευκρινησω οτι θα ψηφισω Λεβεντη η κκε θα δω.
ΝΔ 23%
ΣΥΡΙΖΑ 21.9%
Λαε 10%
Ενωση κεντρωων 7%
Ποταμι 6.5%
ΚΚΕ 6.5%
ΧΑ 5%
Πασοκ 3%
Ανελ 3%
Εσεις ποιο λετε θα ειναι το εκλογικο αποτελεσμα?Δημοσιευεστε εκτιμισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Πριν 3 χρόνια πέρασε από το περίπτερό μου στη ΔΕΘ ο λεβέντης (αρνούμαι να τον γράψω με κεφαλαίο). Κάπνιζε στα μούτρα μου μπροστά στα προϊόντα μου και έπεφταν οι στάχτες παντού στον κλειστό χώρο. Διάβασε την ταμπέλα "Πυλιακή γη" και άρχισε να με βρίζει μπροστά σε όλους για τον Σαμαρά. Αυτό το γίδι λείπει από τη Βουλή για να ολοκληρωθεί το μαντρί. ‪#‎ουστ‬
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
οι δικες μου προβλεψεις για το πως θα ειναι το εκλογικο αποτελεσμα.Να διευκρινησω οτι θα ψηφισω Λεβεντη η κκε θα δω.
ΝΔ 23%
ΣΥΡΙΖΑ 21.9%
Λαε 10%
Ενωση κεντρωων 7%
Ποταμι 6.5%
ΚΚΕ 6.5%
ΧΑ 5%
Πασοκ 3%
Ανελ 3%
Εσεις ποιο λετε θα ειναι το εκλογικο αποτελεσμα?Δημοσιευεστε εκτιμισεις.
Οι δικές μου
Σύριζα 25%
Νδ 24%
Λαε 4.8%
Ενωση κεντρωων 7%
Ποταμι 6.3%
ΚΚΕ 5%
ΧΑ 6.5%
Πασοκ 3%
Ανελ 2%
Δε βάζω τα λοιπά κόμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αποφάσισε είμαι κνιτης, συριζαιος, ή χρυσαυγιτης? Δεν μπορεις να αποφασισεις.
Γιαννη μου το μαντηλι σου,κοψε τα ναρκωτικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
βαγγέλα σέξι, σκίσε τον Αλέξη





Ε, τώρα σύνθημα που ταιριάζει σε έναν παππού με μουστάκι και φαλάκρα είναι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πριν 3 χρόνια πέρασε από το περίπτερό μου στη ΔΕΘ ο λεβέντης (αρνούμαι να τον γράψω με κεφαλαίο). Κάπνιζε στα μούτρα μου μπροστά στα προϊόντα μου και έπεφταν οι στάχτες παντού στον κλειστό χώρο. Διάβασε την ταμπέλα "Πυλιακή γη" και άρχισε να με βρίζει μπροστά σε όλους για τον Σαμαρά. Αυτό το γίδι λείπει από τη Βουλή για να ολοκληρωθεί το μαντρί. ‪#‎ουστ‬

Κι εμείς δε σου κρύβω ότι το ίδιο θέλουμε να κάνουμε επί τόσες σελίδες, αλλά υπάρχουν κανόνες στο forum...να αγιάσει το στόμα του!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αυτό το θέμα έχει πάρει τραγικές διαστάσεις...Για ακόμα μια φόρα λυπάμαι για αυτά που θα μας συμβούν αλλά με τις απόψεις ορισμένων εδώ μέσα μου φαίνεται ότι τα θέλει ο κ***ς τους.. Τελοσπάντων εγώ μια απορία έχω μπας και σας πληρώνουν ορισμένους εδώ μέσα γιατί εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς αυτόν τον κομματικό παροξυσμό που σας έχει βαρέσει!!!!!

Είναι πασιφανές νομίζω σε ποιον αναφέρομαι. Πρέπει να έχει χύσει ιδρώτα σε αυτό το τόπικ και λυπάμαι που δεν πείθει:(!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Κυκλοφορεί τις τελευταίες μέρες ένα οπτικοακουστικό σκουπίδι - κάτι σαν χιπ χοπ με κρητική λύρα (για όποιον με ξέρει, εν προκειμένω η κρητική λύρα είναι το λιγότερο ενοχλητικό) με την συμμετοχή αντισυστημικού πρώην famestoryτη, όπου ένας "λεβέντης" εκδιώκει από τον καφενέ του χωριού έναν "κακό" πολιτικό. Στη συνέχεια, μιμούμενος τα συμπαθέστατα κρι-κρι, στέλνει έναν ευλογημένο ΠΣΟΦΟ στον πολιτικό, ο οποίος παθαίνει έμφραγμα στη μέση του δρόμου και του καίγεται και το αμάξι. Στη συνέχεια, ο "λέβέντης" δίνει μια και σπάει την τηλεόραση του καφενέ. Καθ' όλη τη διάρκεια του "δράματος", ο Κρητίκαρος μονολογεί μονότονα "να σταθεί στα πόδια του", προφανώς δυσκολευόμενος από τον Βόσπορο που έχει καταναλώσει σε κρασί.
Όλο το παραπάνω θα είχε ελάχιστο ενδιαφέρον, αν δεν συγκέντρωνε ρίγη ενθουσιασμού από συμπολίτες μας με πλήρη εκλογικά δικαιώματα, οι οποίοι το αποθεώνουν. Η αγάπη προς οτιδήποτε αντι-πολιτικό είναι βαθύτατη πληγή, από την οποία αναβλύζουν η Χρυσή Αυγή, οι Αγανακτισμένοι, οι Δραχμιστές και παντός χρώματος κρετίνοι. Επάξια παίρνει το βραβείο "Πίσω στα χωριά σας" αυτού του μήνα, με μόνη ευχή τον επόμενο να μην χρειαστεί να φτάσουμε σε τέτοια λέβελ σιχασιάς για την "πρωτιά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Προ της κατάρρευσης βρίσκονται οι αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας, με το νέο κυβερνητικό σχήμα που θα προκύψει από τις εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου να καλείται να λύσει μία εξίσωση που η πρώην συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ έκανε ακόμη πιο δύσκολη. Η εξίσωση έγινε δυσεπίλυτη μιας και κατά τους τελευταίους επτά μήνες, τα έξοδα στα αστικά μέσα μεταφοράς αυξήθηκαν, αναίτια, ενώ τα έσοδα μειώθηκαν.

Πώς αυξήθηκε το κόστος

Εξάλλου, με δύο μόνον ενέργειές τους οι πρώην υπουργοί Χρήστος Σπίρτζης και Γιώργος Κατρούγκαλος επιδείνωσαν δραματικά την κατάσταση στις συγκοινωνίες. Ο λόγος για το μέτρο της δωρεάν μετακίνησης τις εβδομάδες πριν και μετά το δημοψήφισμα που εκτιμάται ότι έχει προκαλέσει στο σύστημα αστικών συγκοινωνιών απώλεια εσόδων της τάξης των 10 εκατ. ευρώ. Το ποσό αυτό δεν στηρίζεται παρά σε εκτιμήσεις, μιας και τόσο ο κ. Σπίρτζης όσο και η ηγεσία του ΟΑΣΑ αποφεύγουν επιμελώς να αναφερθούν με λεπτομέρειες στο ζήτημα.

Επίσης, μέσα στο καλοκαίρι και ιδίως το διάστημα πριν από τον δεκαπενταύγουστο, οπότε η εκλογολογία ήταν έντονη, η διοίκηση της ΣΤΑΣΥ προχώρησε στο διορισμό συνολικά 215 ατόμων. Πρόκειται για τους πρώην εργαζομένους της ΑΜΕΛ των οποίων οι συμβάσεις δεν είχαν ανανεωθεί ύστερα από το πόρισμα του Γεν. Επιθεωρητή Δημ.Διοίκησης Λέανδρου Ρακιντζή. Και για το κόστος των συγκεκριμένων προσλήψεων στη ΣΤΑΣΥ οι κ.κ. Σπίρτζης και Κατρούγκαλος-που έσπευσαν να υλοποιήσουν την διακομματική τροπολογία του Δεκεμβρίου 2014 - όπως και η διοίκηση της εταιρείας τηρούν σιγήν ασυρμάτου.

Τελικά όμως, τον λογαριασμό, όπως αναφέρουν πηγές που γνωρίζουν, μάλλον θα τον πληρώσουν οι χρήστες των μέσων αλλά και πολύ πιθανόν οι επαναπροσληφθέντες. Και αυτό διότι δεν είναι βέβαιο εάν θα είναι εξασφαλισμένη η μισθοδοσία τους στο διηνεκές ή εάν στην καλύτερη των περιπτώσεων απαιτηθεί κρατική οικονομική ενίσχυση. Βάσει, εξάλλου, της δημοσιευμένης τον περασμένο Ιούνιο έκθεσης του ΟΑΣΑ, ο οργανισμός απασχολεί συνολικά 7.949 άτομα τα οποία μετά τις προσλήψεις αυξάνονται σε περισσότερα από 8.150.

Η ΣΤΑΣΥ το 2014 παρουσίασε ζημιές ύψους 44 εκατ. ευρώ, ενώ οι αντίστοιχες ζημιές της ΟΣΥ ανέρχονται σε 21,3 εκατ. ευρώ. Με άλλα λόγια, η ομαλή λειτουργία των αστικών συγκοινωνιών εξαρτάται από το ύψος της επιδότησης που θα παράσχει το Δημόσιο.
Παράλληλα, το φπα στα κόμιστρα αυξήθηκε από το 13% στο 23% και γι’αυτό, όπως και λόγω του μέτρου των δωρεάν μετακινήσεων, ο ΟΑΣΑ ζητάει επιδότηση, ενώ η αύξηση του κομίστρου βρίσκεται προ των πυλών.
Σε κακή κατάσταση ο στόλος
Όλα αυτά χωρίς να ληφθεί υπόψη ότι ο στόλος των αστικών συγκοινωνιών είναι σε ιδιαίτερα κακή κατάσταση, ενώ υπολογίζεται ότι έως το τέλος του 2016 περίπου 500 λεωφορεία και τρόλεϊ θα αποσυρθούν από την κυκλοφορία. Βέβαια, για την προμήθεια νέων –περίπου 300- οχημάτων απαιτείται η εκκίνηση της διαδικασίας ένταξης του έργου προμήθειας οχημάτων στο ΕΣΠΑ, η οποία ακόμη βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες.
Το μόνο ευχάριστο, όπως αναφέρουν όσοι παρακολουθούν τα τεκταινόμενα στις συγκοινωνίες, είναι ότι σταδιακά από το 2016 θα εφαρμοστεί η αυτόματη μπάρα στους σταθμούς, το ηλεκτρονικό εισιτήριο και το σύστημα τηλεματικής που εκτιμάται ότι θα αυξήσει τον αριθμό των επιβατών. Ωστόσο, μία από τις...παρενέργειες της "νέας εποχής" στις αστικές συγκοινωνίες είναι ότι θα μειωθεί σημαντικά ο αριθμός των απασχολουμένων στην έκδοση και έλεγχο εισιτηρίων, τομέα δραστηριότητας στον οποίο τοποθετήθηκαν περίπου οι μισοί από τους 215 επαναπροσληφθέντες.
Σε κάθε περίπτωση, η νέα κυβέρνηση θα έχει να διαχειριστεί μία ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση, δεδομένου ότι αποτελεί μνημονιακή υποχρέωση η αναδιάρθρωση του συστήματος αστικών συγκοινωνιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

Θα φιμώνουμε τους αντιφρονούντες όπως σε κάθε σωστό κομμουνιστικό καθεστώς. Φασισμός μεγάλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Το τραγικό με όλους αυτούς τους κνίτες είναι ότι δε συνειδητοποιούν ότι στην ουσία δε διαφέρουν σε τίποτα από τους χρυσαυγίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.

Το ειδα χτες στο δρομο. Δεν παιζει να εχω ξανα γελασει τοσο πολυ στη ζωη μου :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα φιμώνουμε τους αντιφρονούντες όπως σε κάθε σωστό κομμουνιστικό καθεστώς. Φασισμός μεγάλος.
Επειδή δεν είσαι χαζός σαν τον άλλον. Φασισμός ήταν αυτό που έκαναν τα κανάλια τον Ιούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top