Sorbonne b2

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν για να δώσουμε το sorbonne b2 πρέπει πρώτα να έχουμε πάρει το delf B1? Κάπου το είδα και φρίκαρα 😭

Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει τι και πως για την προετοιμασία και την εξέταση, αν έκθεση την εμπειρία του
Ευχαριστώ ✨
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν για να δώσουμε το sorbonne b2 πρέπει πρώτα να έχουμε πάρει το delf B1? Κάπου το είδα και φρίκαρα 😭

Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει τι και πως για την προετοιμασία και την εξέταση, αν έκθεση την εμπειρία του
Ευχαριστώ ✨

Δεν χρειάζεται να έχεις πάρει το Β1 αρκεί να έχεις κάνει αυτό το επίπεδο είτε σε delf είτε σε Sorbonne για να μην έχεις κενά. Γενικά τα Sorbonne έχουν μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας. Για το περιεχόμενο των δυο πτυχίων μπορείς να διαβάσεις εδώ (https://soeasy.gr/enilikes/gallika-gia-enilikes/delf-b2-sorbonne-b2/). Επίσης παλιότερα αν έγραφες καλά στο Sorbonne B2 μπορούσες να κρατήσεις ένα ποσοστό του βαθμού για το C1 και μπορούσες να γλιτώσεις την ορθογραφία και τη γραμματική και να δώσεις μόνο λογοτεχνία και προφορικα. Πιθανότατα ισχύει ακόμα απλά δεν έχω ασχοληθεί τώρα τελευταία για να σου πω 100%
 
Τελευταία επεξεργασία:

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
@Theodora03 Σε ευχαριστώ πολύ Θεοδώρα! Άρα μπορώ να δώσω κατευθείαν επίσημα για β2.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Ναι, μπορείς να δώσεις. Για την προετοιμασία, τι ακριβώς σε προβληματίζει;
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει τι και πως για την προετοιμασία και την εξέταση, αν έκθεση την εμπειρία του
Ευχαριστώ ✨
Θα σου συστήσω να μάθεις καλή γραμματική και να εξασκηθείς γιατί έτσι θα εξασφαλίσεις μία υψηλή βαθμολογία στην αντίστοιχη ενότητα. Είναι εφικτό, οπότε εκεί μπορείς να στοχεύσεις άνετα για 20/25! (ενδεικτικά εγώ είχα 21/25 και δεν έγινε κανένα "θαύμα", ήταν θέμα διαβάσματος).

Στις υπόλοιπες ενότητες της εξέτασης τα πράγματα είναι όπως ήταν και στα DELF προηγούμενων επιπέδων. Το προφορικό πρόσεξε μόνο, θυμάμαι στο τμήμα μου είχαμε αρκετά χαμηλές πτήσεις και αλλόκοτα αποτελέσματα (εγώ είχα 11,5/25, ακόμα ψάχνω την εξετάστρια!), οπότε μη βασίζεσαι πολύ εκεί. Δε θέλω να σε τρομοκρατήσω όμως, μπορεί να υπήρξε κάποιο λάθος ίσως στη δική μας προετοιμασία; Πάντως πρόσεξε αυτό το κομμάτι.

Αν έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη απορία για τη δομή ή την εξέταση πες μου, όπως κατάλαβες είχα δώσει για το εν λόγω πτυχίο.

Καλή επιτυχία στην προετοιμασία σου!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top