skype for business

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις μας ενημέρωσαν από το μεταπτυχιακό μου, ότι στο ΑΠΘ θα κάνουμε από αύριο εξ αποστάσεως μάθημα με το skype for business. Το θέμα είναι ότι οι οδηγίες που δίνονται, είναι σαφώς μπερδεμένες. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ πολύ έστω με links?
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μόλις μας ενημέρωσαν από το μεταπτυχιακό μου, ότι στο ΑΠΘ θα κάνουμε από αύριο εξ αποστάσεως μάθημα με το skype for business. Το θέμα είναι ότι οι οδηγίες που δίνονται, είναι σαφώς μπερδεμένες. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ πολύ έστω με links?
Επειδή είμαι και εγώ ΑΠΘ και ακόμα και εμείς είμαστε λίγο χαμένοι αλλά σχετικά τα έχουμε βρει. Κάποιοι συμμαθητές μου αναφέρουν πως μπαίνουν στην διάλεξη χωρίς ιδρυματικο λογαριασμό Microsoft και προσπερνούν όλο αυτό το μπέρδεμα. Οπότε το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις στην δοκιμαστική συνεδρία εδώ θα σου ζητήσει να εγκαταστήσεις ένα αρχείο, τίποτα παραπάνω, και εφόσον όλα λειτουργούν σωστά είσαι οκ με την σύνδεση στις διαλέξεις. Εάν αντιμετωπίσεις πρόβλημα μπορείς να ακολουθήσεις οδηγίες ή να στείλεις πμ.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Είναι αρκετά απλό. Θα σας στείλει ο καθηγητής σας έναν σύνδεσμο της συνεδρίας, θα τον πατήσεις, θα βάλεις όνομα και έτοιμος.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ πολύ. Γενικά δεν έχω ξανακάνει τέτοιου είδους μάθημα, και θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον να δως πως είναι
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, σε μένα όταν είχα ανοίξει πριν 3-4 μέρες τον σύνδεσμο που μας είχε στείλει ο καθηγητής, η εικόνα είχε παγώσει και έβγαζε αυτό:
1.jpg

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, σε μένα όταν είχα ανοίξει πριν 3-4 μέρες τον σύνδεσμο που μας είχε στείλει ο καθηγητής, η εικόνα είχε παγώσει και έβγαζε αυτό:
View attachment 68792
Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;
Το έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστώ πολύ. Γενικά δεν έχω ξανακάνει τέτοιου είδους μάθημα, και θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον να δως πως είναι

Απλά κάθεσαι και ακούς την διάλεξη χαλαρά από το σπίτι σου και όποτε θες, αν έχεις μικρόφωνο μιλάς/απαντάς.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Έτσι λέει στον πίνακα ελέγχου. Ότι έχει εγκατασταθεί. Επίσης, απο κινητό, δε μου παίζουν οι παρουσιάσεις (όταν μιλάει ο καθηγητής, μου εμφανίζεται ένα μαύρο πλαίσιο εκεί που είναι οι διαφάνειες). Κατέβασα το επίσημο powerpoint αλλά τίποτα. Γνωρίζει κανείς τι παίζει;
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Έτσι λέει στον πίνακα ελέγχου. Ότι έχει εγκατασταθεί. Επίσης, απο κινητό, δε μου παίζουν οι παρουσιάσεις (όταν μιλάει ο καθηγητής, μου εμφανίζεται ένα μαύρο πλαίσιο εκεί που είναι οι διαφάνειες). Κατέβασα το επίσημο powerpoint αλλά τίποτα. Γνωρίζει κανείς τι παίζει;
Και σε εμένα συνέβη αυτό και σε έναν συμμαθητή. Νομίζω η εφαρμογή Android έχει καιρό να ενημερωθεί οπότε και υπάρχει θέμα. Μόνο με υπολογιστή windows έχω δει να λειτουργεί με όλα σωστά.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ πάντως παρακολουθώ με Android αναγκαστικά, γιατί το λαπτοπ που έχουμε στο πατρικό μου έχει Ubuntu. Κατέβασα την εφαρμογή, πατάω τα λινκ και κατευθείαν μπαίνω στη διάλεξη (με συμμετοχή ως επισκέπτης). Βέβαια όταν υπάρχουν άνω των 100 συμμετέχοντες υπάρχουν θέματα με τη σύνδεση.

Πάντως, ομολογουμένως είναι πολύ βολικό να παρακολουθείς από την άνεση του σπιτιού σου με τις πιτζάμες!!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ πάντως παρακολουθώ με Android αναγκαστικά, γιατί το λαπτοπ που έχουμε στο πατρικό μου έχει Ubuntu. Κατέβασα την εφαρμογή, πατάω τα λινκ και κατευθείαν μπαίνω στη διάλεξη (με συμμετοχή ως επισκέπτης). Βέβαια όταν υπάρχουν άνω των 100 συμμετέχοντες υπάρχουν θέματα με τη σύνδεση.

Πάντως, ομολογουμένως είναι πολύ βολικό να παρακολουθείς από την άνεση του σπιτιού σου με τις πιτζάμες!!

γιατι το ubuntu δεν εχει skype;
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
γιατι το ubuntu δεν εχει skype;

Το σύνηθες skype το τρέχει κανονικά και έχει και η microsoft έκδοση που υποστηρίζει νομίζω - με τις ανάλογες κομπίνες, πάντα - τα περισσότερα debian. Ωστόσο, ανάλογα με την έκδοση που τρέχεις, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις/επαναφέρεις κάποιες βιβλιοθήκες ή κάποιες παραμέτρους σε προηγούμενης έκδοσης - ως τώρα, landmark σε τέτοια ζητήματα είναι οι 16.04 και 18.04 εκδόσεις.

Για το skype for business, δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία, αλλά όπως και με όλα τα non-debian προγράμματα, μπορείς να τα τρέξεις μέσω wine - με τα αρνητικά που αυτό συνεπάγεται, βέβαια.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν δεν κάνω λάθος το skype πλέον είναι ported σε electron οπότε μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην παίζει παντού. Ο παλιός client βέβαια ήταν για τα πανηγύρια.

απ' ό,τι βλέπω το βγάζουν και σε snap package οπότε σε ubuntu τουλάχιστον δεν πρέπει να υπάρχει κανένα θέμα

still δε βλέπω γιατί να χρησιμοποιήσεις skype σήμερα όπως και να χει λολ
 

Chris212

Νεοφερμένος

Ο Chris212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε υπολογιστή όταν χρησιμοποιώ το Skype For Business δεν έχει θέμα,όταν μπαίνω από το κινητό δεν συνδέεται...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top