Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To Facebook είναι ένα μεσο επικοινωνίας όπου γνωρίζεις κοσμο,προσθετεις ατομα στις επαφες σου που πιθανόν να συναντησεις αργότερα.Μεσω facebook κανεις για συζητήσεις για θέματα που ίσως να μην είχες την ίδια ανεση να συζητησεις στον ίδιο ή και μπροστά σε άλλους ανθρώπους.Εχει προς το παρον μεγάλη επιτυχία.Ωστοσο χρειάζεται προσοχή στο ποιους δεχόμαστε και πόσους έχουμε.Χίλια ατομα που θα έχει κάποιος στις επαφές δεν λεει τίποτα.Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι κοινωνικός και ότι με τους περισσοτερους θα έχει φιλία.Χρειάζεται προσοχη στις φωτογραφίες που βαζουμε,και ιδιαιτερως οι γυναίκες που θεωρούν οτι οι προκλητικές φωτογραφίες δεν λενε τίποτα.Ολα έχουν σχέση με την προσωπικότητα μας,αλλά και με το πως προβάλλομαστε σε ατομα που δεν γνωρίζουμε.Και δεν είναι παντα θετικό να σε βλεπουν απο την πρωτη στιγμη με φωτογραφίες που στην πραγματικότητα μειωνουν εσένα την ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Viber.Πολύ πιο εύχρηστο και φιλικό για μηνύματα
Πάντως για να γνωρίσεις κόσμο υπάρχουν άλλοι τρόποι πιο ουσιαστικοί.Το να βγείς έξω ας πούμε είναι το πιο απλό.Δεν μπορεί κάποιος μέσω facebook να έχει την σωστή εικόνα για εσάς ούτε εσείς για αυτόν διότι ο καθένας γράφει και βάζει ότι του καπνίσει και πολλά παρερμηνεύονται.Αρα μιλάμε για μια φιλία που δεν υπάρχει στην ουσία,είναι μια εικονική κατάσταση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Απορια.
Γιατι καποιοι λενε κοιτα μαζευω 800 like αρα ειμαι διασημοςαρα εσυ π μαζευεις 10 μην με κρινεις γιατι δε με φτανεις.
Δλδ τα λικε σε κανουν διασημο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Διότι στην πραγματική τους ζωή έχουν αποτύχει και προσπαθούν να ξεγελαστούν με τα πολλά λάικ στην εικονική πραγματικότητα του facebook.Κατα τα άλλα είμαι κατά αυτής της μόδας διότι την βρίσκω ανούσια και χωρίς ουσιαστικό λόγο ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
γνωριζω μια κοπέλα που ειναι πολύ ομορφη,σχεδον μοντελο.Η συγκεκριμένη δεν εβαζε πολλες φωτογραφιες στο facebook αλλα ειχε και λιγα like ,δυσαναλογα με τα ποσα εχει μια πολυ ωραια κοπελα.Δηλ π.χ σε μια φωτογραφια της ειχε περιπου 20 Like(+ το δικο μου:D),ενώ ειναι τρομερα ομορφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
γνωριζω μια κοπέλα που ειναι πολύ ομορφη,σχεδον μοντελο.Η συγκεκριμένη δεν εβαζε πολλες φωτογραφιες στο facebook αλλα ειχε και λιγα like ,δυσαναλογα με τα ποσα εχει μια πολυ ωραια κοπελα.Δηλ π.χ σε μια φωτογραφια της ειχε περιπου 20 Like(+ το δικο μου:D),ενώ ειναι τρομερα ομορφη.

profile or it never happened :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εγώ λέω κάποια μέρα να ανεβάσω φώτο με το πα...ρι μου να δώ τι θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το Facebook ειναι ενα εργαλειο. Οπως ειναι τοσα αλλα στη ζωη μας. Το πως θα το χρησιμοποιεις ειναι δικια σου υποθεση. Και ναι ειναι χρησιμο. Μερικα παραδειγματα.

-Στο γκρουπ των εισακτεων σε καθε ετος στο Facebook ανεβαινουν ταχυτατα ανακοινωσεις, νεα, φωτογραφιες με αποτελεσματα, υλη για εξεταστικη, ασκησεις που καποιον δυσκολεψαν και τις λυνουν αλλα παιδια του ετους κλπ. Δεν χρειαζεται να παιζουμε χαλασμενο τηλεφωνο για να μαθουμε ενα νεο για τη σχολη.

-Εχω κανει Like σε σελιδες ενημερωτικες ολων των ειδων και μπορω να βλεπω ολες τους τιτλους ειδησεων μπαινοντας σε ενα μονο σαιτ ή στην εφαρμογη στο κινητο μου. Ειδικα εκτος σπιτιου ειναι πολυ βολικο. Απο εκει και περα ποιες σελιδες θα ανοιξω ειναι καθαρα δικη μου επιλογη

-Εχω βρει καμια 30αρια παλιους μου συμμαθητες, αλλοι εχουν και μεγαλυτερα high scores.

-Η ανταλλαγη μηνυματων. Πλεον το Facebook κυριως (και σε δευτερη φαση το WhatApp και το Viber) εχουν αντικαταστησει τα SMS. Δωρεαν. Μπορω να ειμαι στην Αυστραλια και να στειλω μηνυμα στην κοπελα μου στην Ελλαδα δωρεαν που θα φτασει στο κινητο της ή τον υπολογιστη της σε λιγα δευτερολεπτα.

-Οσο και αν σας φανει παραξενο στο Facebook γινεται ανταλλαγη αποψεων, ακριβως οπως εδω μεσα. Εχω περασει πολλη ωρα σχολιαζοντας αναρτηση φιλων σχετικα με ενα ζητημα. Προχθες συζηταγαμε για τις μεταγραφες και το πως θα επηρεασουν τα πανεπιστημια σε Αθηνα-Θεσσαλονικη.

Σιγουρα υπαρχουν κι αλλα, απλα βαριεμαι να τα απαρριθμησω. Οσο για την συζητηση και πριν το Facebook πως ζουσαμε, εχω γραψει ξανα οτι ειναι μια συζητηση που δν βγαζει πουθενα. Με την ιδια λογικη καποτε ζουσαν χωρις ρευμα, χωρις κεντρικη θερμανση, χωρις αυτοκινητα, χωρις υπολογιστες χωρις χωρις χωρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εγώ λέω κάποια μέρα να ανεβάσω φώτο με το πα...ρι μου να δώ τι θα γίνει.
Εσύ έχεις πιάσει το νόημα πάντως αν και από την αντίστροφη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Χαχα.Κι όμως έχει γίνει!Υποτίθεται σε προφίλ χωρίς προηγούμενες αφορμές ένας τύπος ξαφνικά του την έδωσε και ανέβασε φώτο με το χειρόφρενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Όπως το πάμε θα γίνουμε αμερικανάκια και εδώ όλοι.δηλαδή τρελοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
το facebook ειναι χρησιμο αν γινεται σωστα η χρηση του.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για να γράφεις στο γκρούπ της σχολής σου;Αν συμβαίνει αυτό δίνεις έμφαση σε μια μόνο πτυχή του facebook.Και εγώ το κάνω αυτό,διαβάζω για μαθήματα,γνώμες για καθηγητές χρήσιμα αυτά δεν λέω.Δεν είναι όμως αυτό το βασικό νόημα της χρήσης του facebook.Ουτε το να επικοινωνείς με φίλους διότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι αρκετά βολικότεροι τρόποι επικοινωνίας.

Oχι..Δε το χρησιμοποιω,μονο για τη σχολη μου..Το χρησιμοποιω και για να ανταλλαζω αποψεις, για την ομαδα μου..Στατους πολλα, δε κανω..Ουτε μπαινω chat, με την κλασσικη εννοια..Μιλαω μονο inbox ή σε καποια γκρουπ, ειτε για αθλητισμο,ειτε για επιστημονικα θεματα,πανω στο κλαδο μου.. Μπορει τα πιο πολλα παιδια να μη τα ξερω, αλλά δε με νοιαζει..Και αυτες τις λιγες ωρες που αλληλεπιδρω ετσι,με ηρεμει.. Και επειδη γενικα ειμαι εσωστρεφης χαρακτηρας,μπορει να φανει παραξενο, αλλα με εχει βοηθησει και στον εξω κοσμο..Μεχρι πριν λιγα χρονια,μιλουσα σε ανθρωπο και κοκκινιζα..Τωρα μπορω να μιλησω με αγνωστους χωρις να ντρεπομαι καθολου και εξω..

Και επισης βλεπω πολλους,που λενε: ''Γιατι μου κανει λαικ αυτος,ποιος ειναι;'' ''Γιατι ο ταδε,εκανε λαικ στη ταδε..Θα του αρεσει στανταρ'' και αλλα τετοια..Εγω εχω να πω,μη το παιρνετε τοσο σοβαρα,τη πλακα μας κανουμε..Και εγω ξερω οτι αν κανω λαικ σε καποιον,το κανω γιατι μου αρεσει και συμφωνω με αυτο που ανεβασε..Οχι οτι μου αρεσει,αυτος.. Ημαρτον δηλαδη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εντάξει το χρησιμοποιείς με φειδώ εσύ.Εγώ αναφέρομαι σε αυτούς τους κωμικοτραγικούς που έχουν κατασκηνώσει για να γράφουν μπούρδες,διάφορες ατάκες και να βάζουν τραγούδια με την πάολα και φωτογραφίες ντάκ φέις.Υμάρτον

Υ.Γ Επειδή κάποιοι θα λένε ότι τα λέει αυτά γιατί δεν έχει λάικ οι φώτο μου έχουν πάνω απο 20 όλες σχεδόν οπότε δεν το λέω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Εντάξει το χρησιμοποιείς με φειδώ εσύ.Εγώ αναφέρομαι σε αυτούς τους κωμικοτραγικούς που έχουν κατασκηνώσει για να γράφουν μπούρδες,διάφορες ατάκες και να βάζουν τραγούδια με την πάολα και φωτογραφίες ντάκ φέις.Υμάρτον

Υ.Γ Επειδή κάποιοι θα λένε ότι τα λέει αυτά γιατί δεν έχει λάικ οι φώτο μου έχουν πάνω απο 20 όλες σχεδόν οπότε δεν το λέω αυτό.
Ένα σχόλιο σε όσα λες.Για όλα τα παραπάνω δεν φταίει σε καμία απολύτως περίπτωση το facebook ΑΛΛΑ οι ίδιοι οι άνθρωποι καθώς και η μόδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Εντάξει το χρησιμοποιείς με φειδώ εσύ.Εγώ αναφέρομαι σε αυτούς τους κωμικοτραγικούς που έχουν κατασκηνώσει για να γράφουν μπούρδες,διάφορες ατάκες και να βάζουν τραγούδια με την πάολα και φωτογραφίες ντάκ φέις.Υμάρτον

Υ.Γ Επειδή κάποιοι θα λένε ότι τα λέει αυτά γιατί δεν έχει λάικ οι φώτο μου έχουν πάνω απο 20 όλες σχεδόν οπότε δεν το λέω αυτό.

unfollow, unfriend, block, report, σβησε το facebook στην τελική! πραγματικά όσο αστείες είναι οι κατηγορίες ανθρώπων που αναφέρεις άλλο τόσο είναι όσοι τους σχολιάζουν ή τους κοροιδεύουν.
από τη στιγμή που χρησιμοποιείς το φβ όπως εσύ θεωρείς σωστό, και δεν ασχολείσαι πχ με το πόσα λαικ έχουν οι φωτογραφίες σου(:whistle:), τι σε νοιάζει τι κάνει ο άλλος, και γιατί μπαίνεις καν στο κόπο να τον σχολιάσεις όταν μάλιστα μπορείς να τον αποφύγεις? (ρητορικά ρωταω πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
unfollow, unfriend, block, report, σβησε το facebook στην τελική! πραγματικά όσο αστείες είναι οι κατηγορίες ανθρώπων που αναφέρεις άλλο τόσο είναι όσοι τους σχολιάζουν ή τους κοροιδεύουν.
Ακριβώς αυτό. Υπάρχουν και άνθρωποι που κοιμούνται αγκαλιά με το κινητό τους - πρέπει οι υπόλοιποι να κόψουμε τα κινητά? Δε νομίζω....

Το Facebook είναι απλά ένα εργαλείο επικοινωνίας και μάλιστα πάρα πολύ ευέλικτο. Στο χέρι του καθενός είναι πώς θα το χρησιμοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εντάξει το χρησιμοποιείς με φειδώ εσύ.Εγώ αναφέρομαι σε αυτούς τους κωμικοτραγικούς που έχουν κατασκηνώσει για να γράφουν μπούρδες,διάφορες ατάκες και να βάζουν τραγούδια με την πάολα και φωτογραφίες ντάκ φέις.Υμάρτον

Υ.Γ Επειδή κάποιοι θα λένε ότι τα λέει αυτά γιατί δεν έχει λάικ οι φώτο μου έχουν πάνω απο 20 όλες σχεδόν οπότε δεν το λέω αυτό.
Ρε μπας και κομπλεξάρεσαι που έχεις λίγα likes?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Το οτι καθεστε εδω και σχολιαζετε ολους τους αλλους δεν νομιζω να σας κανει καλυτερους απο αυτους :whistle: .Ο καθενας καλο θα ηταν να βλεπει την καμπουρα του και ας αφησει το τι κανουν οι αλλοι στην απ εξω. Το αν ο αλλος φτιαχνεται με το να ανεβαζει φωτογραφιες, τραγουδια και δεν ξερω γω τι αλλο δεν νομιζω να σας αφορα ουτε να σας επηρεαζει. Επισης πολλοι χρησιμοποιουμε σελιδες οπως το facebook διοτι μας απαλλασει απο τα sms και τις κλησεις μιας και στα παρεχει δωρεαν . Ακομα υπαρχουν ατομα που βρισκουν συντροφια σε τετοια site, που και παλι δεν το θεωρω κακο. Υπαρχουν πολλες πτυχες ,περα απο τα ντακφεις και τα λαικς , που για καποιον λογο αγνοητε. Ειναι δικαιωμα του καθενου να χρησιμοποιει ή οχι τετοιες ιστοσελιδες και δεν νομιζω κανεις να ειναι αξιος να κρινει τα ατομα που τα χρησιμοποιουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top