Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Και παλιά πώς λες να γινόταν Μαργαρίτα-Μαργαρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναί ποιό είναι το νόημα δεν έχω καταλάβει.Φίλη μου με διδακτορικό,κάνει ας πούμε αναρτήσεις σοβαρότατες και έχει 3-4 λάικ.Ενας κάγκουρας που έχει τελειώσει το γυμνάσιο γράφει ότι παπαριά μπορεί να σκεφτεί άνθρωπος και έχει 20 λάικ σε ένα λεπτό.So;Μήπως όσο πιο γελοίος φαίνεσαι τόσα πιο πολλά λαικ έχεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Το να μετράς τα like είναι σαν να μετρά το όργανό σου.

Παιδικό το λιγότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δεν θεωρώ τελείως άχρηστο το facebook, βασικά είναι πως το χρησιμοποιεί κανείς, και μένα με έχει βοηθήσει αφάνταστα με νέα σχετικά με τη σχολή μου και με το να επικοινωνώ με φίλους μου στο εξωτερικό(αν και γι αυτό έχω και το skype). για ειδήσεις προσωπικά δε το θεωρώ και πάρα πολύ χρήσιμο ή καλύτερα απολύτως αναγκαίο, αφού μπορώ να ενημερώνομαι και από τις ιστοσελίδες εφημερίδων...στη ουσία το θέμα είναι πως το διαχειρίζεται κανείς,δε φταίει δηλαδή το εργαλείο, αλλά ο τρόπος χρησιμοποίησης...αυτό με τα like το θεωρώ γελοία υπόθεση και με προβληματίζει κάπως, βλέπω σε παιδιά γυμνασίου -λυκείου να έχουν μία εμμονή, μία ''ψύχωση'' θα έλεγα με το πόσα like έχουν στη φωτό προφίλ, και το πιο κουλό είναι τα μήνυμα του τύπου "κάνε like στη φωτό προφίλ μου please..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Και παλιά πώς λες να γινόταν Μαργαρίτα-Μαργαρώ;

Παλια αν δουλευες,υπηρχε θεμα.. Τωρα και οταν εχουμε εργαστηρια-μαιευτηρια,λυνουμε αποριες και τα σχετικα..Αλλα ξερεις τι ανακουφιση ειναι,οταν δινεις την επομενη και ξαφνικα κολλας σε κατι και ειναι ωρα,που δε μπορεις να βρεις καποιον...Και ετσι, γραφεις την απορια σου στην ομαδα και τοτε θα βρεθει καποιος και καποιοι,να απαντησουν..Με τη σειρα τους θα γραψουν και εκεινοι μια απορια τους και τοτε,θα βοηθησεις εσυ..Και παει λεγοντας..Δε ξερω παιδια..Οπως ειπα,γουστα ειναι αυτα..Εμενα με διευκολυνει πολυ..Φανταστειτε οτι πχ στο β εξαμηνο,διαβασαμε και λυσαμε αποριες με μια συμφοιτητρια μου μεσω inbox, σε ενα απο τα δυσκολοτερα -και απο τις πιο μεγαλες υλες-μαθηματα της σχολης,απαντωντας και στις 300 ερωτησεις της υλης..Και το περασαμε...Το ιδιο κανουμε και σε αλλα μαθηματα...Θα σας φανει υπερβολη,αλλα μας βοηθαει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για να γράφεις στο γκρούπ της σχολής σου;Αν συμβαίνει αυτό δίνεις έμφαση σε μια μόνο πτυχή του facebook.Και εγώ το κάνω αυτό,διαβάζω για μαθήματα,γνώμες για καθηγητές χρήσιμα αυτά δεν λέω.Δεν είναι όμως αυτό το βασικό νόημα της χρήσης του facebook.Ουτε το να επικοινωνείς με φίλους διότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι αρκετά βολικότεροι τρόποι επικοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για να γράφεις στο γκρούπ της σχολής σου;Αν συμβαίνει αυτό δίνεις έμφαση σε μια μόνο πτυχή του facebook.Και εγώ το κάνω αυτό,διαβάζω για μαθήματα,γνώμες για καθηγητές χρήσιμα αυτά δεν λέω.Δεν είναι όμως αυτό το βασικό νόημα της χρήσης του facebook.Ουτε το να επικοινωνείς με φίλους διότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι αρκετά βολικότεροι τρόποι επικοινωνίας.
Εγώ κυρίως το χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς σκοπούς και για να επικοινωνώ / κρατώ επαφή με φίλους. Ποιοι άλλοι βολικότεροι τρόποι υπάρχουν;

Όσο για τα λάικ, περισσότερο με ενδιαφέρει ποιος έκανε λάικ και όχι πόσα λάικ μάζεψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Tηλέφωνο ή email και πιο ζωντανό.

Ντάξει δεν είναι ούτε κακό,ούτε καλό το facebook και τα μέσα δικτύωσης,μην το τρελαίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Ουτε το να επικοινωνείς με φίλους διότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι αρκετά βολικότεροι τρόποι επικοινωνίας.
Εντάξει δεν μιλάμε για άμεση επικοινωνία-δηλαδή να είστε από κοντά.
Αν είσαι σπίτι σου,και κατά πάσα πιθανότητα έχεις wifi,ποιός είναι ο βολικότερος και ποιο οικονομικός τρόπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Tηλέφωνο ή email και πιο ζωντανό.
Δεν έχω αρκετό χρόνο για τηλέφωνο και το FB είναι πιο άμεσο από το ημέιλ. Άσε που μπορείς να ποστάρεις φωτογραφίες και να δεις σχόλια από άλλους φίλους, όπως και να μοιραστείς μικροπράγματα που δεν θα έμπαινες στο κόπο να γράψεις σε ένα ημέιλ όπως το πού είσαι, τι βλέπεις, τι τρως, τι σκέφτεσαι, ένα ανέκδοτο, μια εξυπνάδα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Είναι όμως λίγο εικονικό πρέπει να παραδεχτείς,καταρχήν θα μπορούσε να είναι άλλος με τον λογαριασμό,να υποκλαπεί.

Γενικά δεν είναι το ίδιο,όπως δεν είναι το ίδιο το τηλέφωνο με τον καφέ από κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πώς δηλαδή να υποκλαπεί;

Δυσκολεύομαι λίγο να πιω καφέ με άτομα που μένουν περισσότερο από 10 χλμ μακριά από εμένα, δηλαδή περίπου το 90% των φίλων μου.

Και αν σκεφτείς ότι οι μισοί περίπου ζουν σε άλλες χώρες ή δουλεύουν αντίστροφες ώρες από τις δικές μου, άκυρο και το τηλέφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Χάκεμα.

Τέλος πάντων,πιστεύω πως το ίντερνετ γενικά δεν είναι ούτε καλό,ούτε κακό...

Μορφώνονταν οι άνθρωποι και παλαιότερα στην βιβλιοθήκη.

Απλά είναι ένα μέσο που τα κάνει όλα πιο γρήγορα και εύκολα,πάντως όχι την ανθρώπινη επαφή.

Η ανθρώπινη επαφή δεν γίνεται μέσω ίντερνετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Τέλος πάντων,πιστεύω πως το ίντερνετ γενικά δεν είναι ούτε καλό,ούτε κακό...

Μορφώνονταν οι άνθρωποι και παλαιότερα στην βιβλιοθήκη.

Απλά είναι ένα μέσο που τα κάνει όλα πιο γρήγορα και εύκολα,πάντως όχι την ανθρώπινη επαφή.

Η ανθρώπινη επαφή δεν γίνεται μέσω ίντερνετ...
Οχι το internet δεν είναι καλό,είναι άριστο,μια φοβερή εφεύρεση.
Η χρήση του από τους ανθρώπους μπορεί να χαρακτηριστεί καλή ή κακή.
Ο κολλητός μου σπουδάζει Σλοβακία,έχουμε γελάσει,έχουμε στεναχωρηθεί,έχουμε μοιραστεί νέα,και όλα αυτά πίσω από μια οθόνη.
Μου δίνεται η δυνατότητα να τον βλέπω για λίγες ώρες κάθε μέρα από το να τον βλέπω 30 μέρες τον χρόνο/δεν έπρεπε να το κάνω?
Τα παραπάνω δεν αποτελεούν ανθρώπινη επαφή ή έστω αλληλεπίδραση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
ΟΧΙ,ούτε ανθρώπινη επαφή,ούτε αλληλεπίδραση.

Ανθρώπινη επαφή σημαίνει επαφή με τον άνθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
ΟΧΙ,ούτε ανθρώπινη επαφή,ούτε αλληλεπίδραση.

Ανθρώπινη επαφή σημαίνει επαφή με τον άνθρωπο...
Αα κυριολεκτείς
Την άλλη φορά που θα μιλάω με κάποιον από κοντά,θύμισε μου να τον αγκαλιάζω ταυτοχρόνως,ώστε να έχουμε ανθρώπινη επαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να τον αγκαλιάσεις ντε και καλά,μόνο που βλέπεις τον άνθρωπο και μιλάς μαζί του αρκεί.

Αλληλεπιδράς με τον άνθρωπο με όλες τις αισθήσεις...

Δε μου λες θεωρείς ανθρώπινη επαφή και αυτή την συζήτηση που κάνουμε εδώ;

Δεν είναι το FB ούτε κακό,ούτε καλό,πάντως ανθρώπινη επαφή δεν προσφέρει.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Ναι την θεωρώ ανθρώπινη επαφή,γιατί μιλάω με έναν άνθρωπο και μοιραζόμαστε γνώμες ακόμα και αν δεν τον βλέπω.Αλληλεπιδρούμε ο ένας στον άλλον.
Σίγουρα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δεν προσφέρουν άμεση επαφή όσο αυτή όταν επικοινωνείς με κάποιον από κοντά.
Αλλά το να λες οτι δεν προσφέρουν καθόλου είναι ανοησία,συγγνώμη κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπων να το δεχτώ ναι.

Αλλά όχι ανθρώπινη επαφή,δεν έχεις επαφή με κάποιον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγω παντως επικοινωνω με φιλους και φιλες μεσω Skype και facebook και λεμε πως περναμε,και επισης κανονιζουμε να συναντηθουμε.Παντως αν δεν διεγραφα καμια 20αρια ατομα απο το facebook τωρα θα ειχα καπου 80 φιλους.Επισης δεν επαιρνα και πολλα like.Σημαινει αυτο κατι;Οι περισσοτεροι απο αυτους που ειχα στο facebook δεν εμπαιναν ιδιαιτερα και εκτος απο αυτο ουτε και εγω κανω πολλα like.Μια κοπελα επαιρνα καμποσα like σε τραγουδια και φωτογραφιες,οταν την ρωτησα αν ειχε φιλους,μου ειπε οτι ειχε μον ενα ατομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top