Rant για κατευθύνσεις

aririn

Νεοφερμένος

Ο aririn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
"Τι κατεύθυνση θα πας"
"Θεω-"
"Λάθος κατεύθυνση! Το ξέρεις ότι δεν πρόκειται να βρεις δουλειά έτσι; Και ότι οι θετικές επιστήμες αρχίζουν να αντικαταστούν όλο και περισσότερες δουλειές και-"

οκ σόρρυ!! έπρεπε να είχα επιλέξει κάτι στο οποίο δεν θα άντεχα μισό μάθημα, δεν θα έπαιρνα κανέναν βαθμό, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον = κανένα κίνητρο και κανέναν στόχο, και θα μισούσα τη δουλειά μου ό,τι και να κάνω!!

Έχω ακούσει από πολλούς ανθρώπους (+ μικρότερούς μου, σημειώνω ότι είμαι Α' λυκείου) ότι η θεωρητική είναι άχρηστη κατεύθυνση και δεν θα βρω ποτέ δουλειά από κει και έχω βαρεθεί. Με στενοχωρεί.

Εκτός από το να παραπονιέμαι όμως, θέλω να ακούσω από θεωρητικούς τις εμπειρίες τους στην αγορά εργασίας, ό,τι κι αν έχετε τελειώσει. Και από τους θετικούς (όποια δέσμη) αντίστοιχα, είναι όντως πιο εύκολα για εσάς βρείτε δουλειά;
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Λάθος κατεύθυνση! Το ξέρεις ότι δεν πρόκειται να βρεις δουλειά έτσι; Και ότι οι θετικές επιστήμες αρχίζουν να αντικαταστούν όλο και περισσότερες δουλειές και-"
Είμαι πληροφορικάριος και δεν είμαι in the know για τα παιδιά της θεωρητικής. Εκτός από καθηγητές(είτε στο δημόσιο είτε σε φροντιστήρια) και από σοβαρά επαγγέλματα όπως δικηγόρος και ψυχολόγος ποιες άλλες επιλογές έχετε οι οποίες είναι απορροφήσιμες από την αγορά?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έπρεπε να είχα επιλέξει κάτι στο οποίο δεν θα άντεχα μισό μάθημα, δεν θα έπαιρνα κανέναν βαθμό
Επίσης είναι νωρίς ακόμα για να αφήνεις την δυσκολία να αλλάζει τις αποφάσεις σου(εκτός αν όντως δεν σαρέσει ο θετικός/οικονομικός τομέας, εκεί πάω πάσο)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Και από τους θετικούς (όποια δέσμη) αντίστοιχα, είναι όντως πιο εύκολα για εσάς βρείτε δουλειά;
Πιο εύκολο δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω ψάξει εργασία ως φοιτητής θεωρητικής σχολής ώστε να μπορώ να κάνω την σύγκριση , καθώς δεν ξέρω το πλήρες φάσμα των ευκαιριών τέτοιων σχολών ( και κατά πόσο είναι εφικτές στην Ελλάδα ή όχι ). Αλλά μπορώ να σου πω οτι είναι εύκολο γενικά . Ίσα ίσα βασικά υπάρχει τρομερή έλλειψη σε πολλούς τομείς .

Θα μου πει κάποιος τώρα...και γιατί υπάρχουν τόσοι άνεργοι και απο θετικές σχολές ; Δύο λόγοι :

1) Η ακαδημαϊκή νοοτροπία στην Ελλάδα που καθιστά το πανεπιστήμιο εντελώς αποκομμένο απο την πραγματικότητα και την αγορά εργασίας ( ειδικά τμήματα στυλ μαθηματικό , φυσικό σε οδηγούν straight στην ανεργία εαν δεν παίξεις καλά τα χαρτιά σου και δεν ψαχτείς αλλά μείνεις μόνο σε όσα ακούς στην σχολή ) .

2) Όπως και εσύ , έτσι και αρκετοί απο τις θετικές επιστήμες επενδύουν τον χρόνο τους μαθαίνοντας πράγματα που τους αρέσουν , αλλά δεν έχουν τόση ανταπόκριση στην αγορά εργασίας . Όχι στην Ελλάδα τουλάχιστον .
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.
Πες τους οτι Ελλάδα είμαστε, είτε απο Θεωρητική είτε απο Θετική θα φάμε το σκατό μας
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
"Τι κατεύθυνση θα πας"
"Θεω-"
"Λάθος κατεύθυνση! Το ξέρεις ότι δεν πρόκειται να βρεις δουλειά έτσι; Και ότι οι θετικές επιστήμες αρχίζουν να αντικαταστούν όλο και περισσότερες δουλειές και-"

οκ σόρρυ!! έπρεπε να είχα επιλέξει κάτι στο οποίο δεν θα άντεχα μισό μάθημα, δεν θα έπαιρνα κανέναν βαθμό, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον = κανένα κίνητρο και κανέναν στόχο, και θα μισούσα τη δουλειά μου ό,τι και να κάνω!!

Έχω ακούσει από πολλούς ανθρώπους (+ μικρότερούς μου, σημειώνω ότι είμαι Α' λυκείου) ότι η θεωρητική είναι άχρηστη κατεύθυνση και δεν θα βρω ποτέ δουλειά από κει και έχω βαρεθεί. Με στενοχωρεί.

Εκτός από το να παραπονιέμαι όμως, θέλω να ακούσω από θεωρητικούς τις εμπειρίες τους στην αγορά εργασίας, ό,τι κι αν έχετε τελειώσει. Και από τους θετικούς (όποια δέσμη) αντίστοιχα, είναι όντως πιο εύκολα για εσάς βρείτε δουλειά;
Γεια σουυ!
Εγώ ήμουν θεωρητική στη Β'Λυκειου και Γ'Λυκειου πηγα οικονομικά, με ΤΕΡΑΣΤΙΑ κενά στα μαθηματικά, και δεν το μετανιώνω καθόλου!!:thanku:
Από μικρή λατρευα τα θεωρητικά μαθήματα, Ιστορία, έκθεση, κλπ, αλλά δεν θα μπορούσα ποτε να φανταστώ τη ζωή μου σε κάποιο επαγγελμα από τις σχολές που βγαίνεις από τη θεωρητική, διάβασα και ένα βιβλίο management, μου εγινε το τεράστιο κλικ, αγαπουσα και τη ναυτιλια από τον πατέρα μου,εεε και να με!
Το χειρότερο άτομο στα θετικά μαθήματα να πηγαίνω οικονομικά! Και όμως τα κατάφερα, γιατί κυνήγησα αυτο που είδα ότι πραγματικά μου άρεσε πολύ σαν κλάδος και όχι τα μαθήματα της κατεύθυνσης που τα σιχαινομουν όλα (περα από το ΑΟΘ).

Η πρώτη μου δουλειά ήταν πάνω στον τουρισμό και να σου πω την αλήθεια (τότε σπούδαζα διοίκηση επιχειρήσεων), πέρα από κάποια θέματα management που συζητούσα με τον ανώτερο μου, που είχα διδαχθει στη σχολή (Ουτε κατά διάνοια στην Οικονομική κατεύθυνση της Γ'Λυκείου, εκει μόνο κάτι τύπους άχρηστους και θεωρίες σχετικά χρήσιμες εμαθα), όλο το υπόλοιπο κομματι στη δουλειά ήταν το ποσο επικοινωνιακη δεινότητα ειχα, βασικά μαθηματικά, ομαδικότητα, καλό λεξιλόγιο και παρα πολυ καλα αγγλικά.
Ξέρεις όμως τι με βοήθησε πιο πολυ από τις δεξιότητες και τη σχολή που πήγαινα τότε;
Το προσωπικό διάβασμα που είχα κάνει για τον κλάδο (τουριστικό φάσμα της ναυτιλιας) και η αγάπη μου για το αντικείμενο που με ώθησαν να γίνομαι ολο και καλύτερη και να μαθαίνω ολο και περισσότερα.
Το θέμα δεν είναι καθόλου η κατεύθυνση λυκείου, είναι αρκετά έως πολύ η σχολη, αλλά το πιο σημαντικό απολα είναι το τι σου αρέσει, και το προσωπικό διάβασμα που έχεις κάνει για να αφομοιώσεις γνώσεις για το οποιοδήποτε επάγγελμα και κλάδο θες.

ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ;
Δεν πάμε σε μια κατεύθυνση για τα μαθήματα, αλλά για την μετέπειτα καριερα μας! Τι εννοώ; Αν σου αρέσει να βοηθάς κόσμο και η ψυχολογία γενικότερα, και τυχαίνει να είσαι καλός στα θεωρητικά, πήγαινε θεωρητική, αν παλι δεν είσαι καλός στα θεωρητικά, παλι πήγαινε θεωρητική!!
Θα δεις το τι θες και τι αγαπάς να κάνεις στη ζωή σου, όχι τα 2 τελευταία χρονάκια του λυκείου που θα σε δυσκολέψουν λιγο, αλλά θα περάσουν νερό, αλλά όλη την υπόλοιπη εργασιακή σου ζωή.
Ακόμα και στη σχολή μπορεί να βρεις μερικά πράγματα δύσκολα, θα τα ξεπερασεις!!
Βρες κάτι που να αγαπάς και κυνηγησε το!<3
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top