Proficiency Speaking

MariaPnk

Νεοφερμένος

Η MariaPnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σε ολουυς! Τον Ιουνιο καλώς εχόντων των πραγμάτων δίνω proficiency όμως εχω ενα τεράστιο θεμα που πραγματικά δεν βρίσκω λύση. Εχω άπειρο άγχος για το προφορικό τοσο εντόνο που μου βγαίνει σε ψυχοσωματικο. Μονο που το σκέφτομαι πανικοβαλλομαι. Πως θα δωσω εξετάσεις όταν εχω τέτοιο άγχος; Κολλάω παρα πολυ οταν μιλάω. Υπάρχουν κ άλλοι άνθρωποι που το έχουν περάσει αυτό; Γιατί σ όποιον το λέω μου απαντάει οτι οκ ειχε αγχος αλλα οχι και τοσο πολύ. Κατα τ αλλα σ ολα τα υπόλοιπα είμαι καλα δεν με αγχωνουν τα γραπτά :PΠως μπορώ να βελτιωθώ; (να μιλάω δηλαδη σαν άνθρωπος και οχι σαν να εχω πάθει εκατο εγκεφαλικά ταυτόχρονα)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Καλησπέρα από εμένα.Κι εγώ θυμάμαι την περίοδο που θα έδινα είχα πάρα πολύ άγχος ειδικά για το προφορικό.Αυτό που με βοήθησε προσωπικά ήταν να μιλάω μόνη μου αγγλικά στο σπίτι.Σου ακούγεται τρελό,είμαι σίγουρη,αλλά βοηθάει εν τέλει :P.Επίσης αφού σε αγχώνει τόσο,προσπάθησε να αξιοποιήσεις το φόβο σου,κάνοντας περισσότερη εξάσκηση χωρίς υπερβολές βέβαια.Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.
 

imkindalost

Νεοφερμένος

Η imkindalost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Και εγώ έτρεμα για αυτό το προφορικό πολλούς μήνες πριν δώσω, κυρίως γιατι τα περισσότερα παιδιά ήταν απο φροντιστήριο και γνωρίζονταν μεταξύ τους. Θυμάμαι κάθε φορά που έκανα εξάσκηση με τη καθηγήτρια μου κολλούσα και δεν μπορούσα να μιλήσω ούτε στα ελληνικα ούτε στα αγγλικά.. Αν έχεις ελεύθερο χρόνο αυτό το καιρο θα βοηθούσε πολύ να διαβάσεις ένα βιβλίο στα αγγλικά ή να δεις καμια σειρά ώστε να μπουν κατά κάποιο τρόπο στη καθημερινότητα σου, θα σε βοηθήσει πάρα πολυ πίστεψε με. με έσωσε αυτό και ουσιαστικά «έλυσε» την γλώσσα μου. Μην το αφήνεις να σε πάρει από κάτω και συνέχισε να προσπαθείς. Θα είσαι σίγουρα πολύ αγχωμένη πριν δώσεις αλλά μόλις σε φωνάξουν μέσα και καθίσεις θα τα ξεχάσεις όλα, πάντα έτσι συμβαίνει με τις εξετάσεις. Φάε και μια σοκολάτα πριν η οτιδήποτε σε βοηθάει και καλή επιτυχία!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Καλησπέρα, πιστεύω το άγχος υπάρχει μέχρι τη στιγμή εκείνη που μπαίνεις στην αίθουσα και είναι απολύτως λογικό. Και γω που έδωσα τον περασμένο Ιούνιο το ίδιο ένιωθα. Μόλις αρχίσεις να συνειδητοποιείς πόσο απλά είναι τα πράγματα, κατά ένα μεγάλο βαθμό θα σου φύγει. Σου εύχομαι καλή τύχη, θα τα πας τελεια!
 

MariaPnk

Νεοφερμένος

Η MariaPnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα κι ευχαριστώ πολυυ για τις απαντήσεις !! Δε μου φαίνεται καθόλου τρελό κι εγώ προσπαθώ να μιλάω μόνη μου γιατι με αλλους ντρέπομαι χαχα! Και ωραια η ιδέα να ξεκινήσω ενα βιβλίο. Μακάρι να ναι απλα το άγχος μου και όταν έρθει εκείνη η ωρα να ναι διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης σκεφτόμουν οτι καπου εχω ακούσει πως υπάρχουν φορουμ με άτομα που θέλουν να κανουν practice και μιλάνε μεταξύ τους. Αν ξερεις κάποιος κατι ας το γράψει να το κοιτάξω :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπερα κι ευχαριστώ πολυυ για τις απαντήσεις !! Δε μου φαίνεται καθόλου τρελό κι εγώ προσπαθώ να μιλάω μόνη μου γιατι με αλλους ντρέπομαι χαχα! Και ωραια η ιδέα να ξεκινήσω ενα βιβλίο. Μακάρι να ναι απλα το άγχος μου και όταν έρθει εκείνη η ωρα να ναι διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης σκεφτόμουν οτι καπου εχω ακούσει πως υπάρχουν φορουμ με άτομα που θέλουν να κανουν practice και μιλάνε μεταξύ τους. Αν ξερεις κάποιος κατι ας το γράψει να το κοιτάξω :P

Έλα να κάνουμε πρακτική. Τι ντρέπεσαι βρε; Θα βρεθείς στο εξωτερικό και θα ντρέπεσαι να ζητήσεις έναν καφέ; :laugh: Πώς θα μιλήσεις στην υπάλληλο, με νοηματική;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σε ολουυς! Τον Ιουνιο καλώς εχόντων των πραγμάτων δίνω proficiency όμως εχω ενα τεράστιο θεμα που πραγματικά δεν βρίσκω λύση. Εχω άπειρο άγχος για το προφορικό τοσο εντόνο που μου βγαίνει σε ψυχοσωματικο. Μονο που το σκέφτομαι πανικοβαλλομαι. Πως θα δωσω εξετάσεις όταν εχω τέτοιο άγχος; Κολλάω παρα πολυ οταν μιλάω. Υπάρχουν κ άλλοι άνθρωποι που το έχουν περάσει αυτό; Γιατί σ όποιον το λέω μου απαντάει οτι οκ ειχε αγχος αλλα οχι και τοσο πολύ. Κατα τ αλλα σ ολα τα υπόλοιπα είμαι καλα δεν με αγχωνουν τα γραπτά :PΠως μπορώ να βελτιωθώ; (να μιλάω δηλαδη σαν άνθρωπος και οχι σαν να εχω πάθει εκατο εγκεφαλικά ταυτόχρονα)

Τι πιστοποιητικό δίνεις δεν μας είπες ; Υπάρχουν Cambridge,Michigan κλπ

Υπάρχει γενικότερα η άποψη πως στα προφορικά περνάνε σχεδόν όλοι,δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

Θα ολοκληρωθεί η εξέταση πρίν καλά καλά ξεκινήσει και δεν θα το πάρεις χαμπάρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπερα κι ευχαριστώ πολυυ για τις απαντήσεις !! Δε μου φαίνεται καθόλου τρελό κι εγώ προσπαθώ να μιλάω μόνη μου γιατι με αλλους ντρέπομαι χαχα! Και ωραια η ιδέα να ξεκινήσω ενα βιβλίο.

Εγώ ντρέπομαι να μιλάω μόνος μου και μάλιστα δυνατά, εκτός αν μιλάς από μέσα σου.

Το πρόβλημα όσον αφορά τους άλλους είναι η περίπτωση στην οποία δεν θέλεις να απαντήσεις σε προσωπικές ερωτήσεις αλλά στην εξάσκηση μπορείς να απαντήσεις και ψέμματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MariaPnk

Νεοφερμένος

Η MariaPnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα δωσω το Michigan.. 27 Ιουνίου είναι η εξέταση των γραπτών, των προφορικών δεν εχει βγει ελπίζω να ναι μετα τα γραπτά 😝 Έχω αρχίσει και βλέπω ταινίες και σειρές με αγγλικούς υπότιτλους (προσπαθώ και λιγο που και που να μην τους κοιτάω καν) .Γενικά προσπαθώ να τα εντάσσω στη μερα μου με το που ξυπνήσω το πρωί για να εξοικειωνομαι αλλα μέχρι εκει. Δεν εξασκουμαι να μιλήσω με φίλους ή τίποτα τέτοιο..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top