Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Για αυτο ακριβως θεωρω την εκτρωση ενα απο τα μεγαλυτερα εγκληματα

Βασικά όχι απο τα μεγαλύτερα,το μεγαλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν είναι ζωή?Αν σκοτώνανε κ σένα έτσι να δούμε τι γνώμη θα είχες..Μάθαμε τώρα,όλοι οι ανεύθυνοι γκαστρώνουν και μετά τα ρίχνουν.Αν δεν τα θέλανε,να μην το κάνανε!Δύο μηνών έχει κύτταρα,οπότε υπάρχει,ζει,τρέφεται,αναπνέει και δεν έχει κανένας το δικαίωμα να σκοτώσει ένα παιδί.

Κοίτα . Οι ο πατέρας μου όταν την γκάστρωσε καλά έκανε.
Το παιδί το κράτησε, όλα καλά
Κάτι χρόνια πριν όμως δεν ήξερε πως το παιδί του από ατυχία μπορεί να βγει σωματικά μη άρτιο
Το παιδί αυτό τώρα θέλει να γίνει στρατιωτικός , εμπνευσμένος από τον αδερφό του
Δεν θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε έτσι κι αλλιώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
:whatever::whatever::whatever::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και έλεος πια με αυτήν την προπαγάνδα της εκκλησίας περί εκτρώσεων.

Δεν κατάλαβα,όποιος είναι κατά είναι και της εκκλησίας?:confused:

Κοίτα . Οι ο πατέρας μου όταν την γκάστρωσε καλά έκανε.
Το παιδί το κράτησε, όλα καλά
Κάτι χρόνια πριν όμως δεν ήξερε πως το παιδί του από ατυχία μπορεί να βγει σωματικά μη άρτιο
Το παιδί αυτό τώρα θέλει να γίνει στρατιωτικός , εμπνευσμένος από τον αδερφό του
Δεν θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε έτσι κι αλλιώς?

Όχι,ο καθένας έχει δικαίωμα στη ζωή.Και η μάνα μου έχει προβλήματα (αυτοάνοσο νόσημα) αλλά ζει μια χαρά τη ζωή της.Απλώς τα άτομα με ειδικές ανάγκες θέλουν παραπάνω φροντίδα.Και όπως είπες,ατυχία.Δε σημαίνει οτι όσοι είναι διαφορετικοί πρέπει να πεθαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου αρεσει η τοσο πειστικη και δυναμικη σου επιχειρηματολογια:P

Ρε παιδί μου ΔΕ συμφωνώ αλλά δεν μπορώ να κρίνω αυτους που το κάνουν γιατί δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα και εγώ στη θέση τους και σέβομαι την επιλογή τους.

Και έλεος πια με αυτήν την προπαγάνδα της εκκλησίας περί εκτρώσεων.

Αρα στην ουσια λες οτι δεν εισαι ακομα σιγουρη για το αν συμφωνεις ή οχι με τις εκτρωσεις...

Επισης οσο και αν ψαχνω δεν βρισκω -τουλαχιστον στις τελευταιες σελιδες του θεματος- αναφορα για την θεση της εκκλησιας σχετικα με τις εκτρωσεις...
Τουλαχιστον εγω δεν ειπα τιποτα για εκκλησια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα υπέρ. Κάθε γυναίκα θα 'πρεπε να έχει οποιοδήποτε δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με το σώμα της. Οπότε αν δε θέλει να έχει ένα μικρό παράσιτο να μεγαλώνει μέσα της για 9 μήνες, και το οποίο θα της φέρνει ζαλάδες, αναγούλες, δυσκοιλιότητα, δυσπεψία, καούρες, συχνοουρία, ορμόνες που την κάνουν καταθλιπτική και αγχωμένη κλπ, συν τους πόνους της γέννας(που υποθέτω θα είναι πολύ μεγάλοι) όπως επίσης και τις ευθύνες αφού γεννηθεί καθώς ένα μωρό χρειάζεται την αμέριστη προσοχή των γονέων(πόσο μάλλον της μάνας) και συνεχή φροντίδα, κανείς δε πρέπει να την εμποδίζει αν θέλει να το ρίξει. Η εγκυμοσύνη και η γέννηση ενός μωρού είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα στη ζωή ενός ζευγαριού και κυρίως στη ζωή μιας γυναίκας. Πρέπει λοιπόν να είναι αποτέλεσμα επιλογής της γυναίκας και όχι κάτι που της φορτώθηκε με το ζόρι. Και όσοι λέτε να το γεννήσει πρώτα και μετά άμα δε το θέλει να το πετάξει σε κανένα ορφανοτροφείο και να το αφήσει στην τύχη του, εγώ προσωπικά το βρίσκω άκρως ανήθικο και ανεύθυνο από πλευράς οποιουδήποτε σκέφτεται έτσι...
Κατά την γνώμη μου κανένας δε θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να καταδικάσει τη ζωή ενός ανθρώπου, φορτώνοντας του κάτι που δεν θέλει και κάτι για το οποίο μάλιστα μπορεί η γυναίκα να μη φταίει σε περίπτωση που η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι προϊόν βιασμού, αιμομιξίας, ή κανενός ατυχήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα υπέρ. Κάθε γυναίκα θα 'πρεπε να έχει οποιοδήποτε δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με το σώμα της. Οπότε αν δε θέλει να έχει ένα μικρό παράσιτο να μεγαλώνει μέσα της για 9 μήνες, και το οποίο θα της φέρνει ζαλάδες, αναγούλες, δυσκοιλιότητα, δυσπεψία, καούρες, συχνοουρία, ορμόνες που την κάνουν καταθλιπτική και αγχωμένη κλπ, συν τους πόνους της γέννας(που υποθέτω θα είναι πολύ μεγάλοι) όπως επίσης και τις ευθύνες αφού γεννηθεί καθώς ένα μωρό χρειάζεται την αμέριστη προσοχή των γονέων(πόσο μάλλον της μάνας) και συνεχή φροντίδα, κανείς δε πρέπει να την εμποδίζει αν θέλει να το ρίξει. Η εγκυμοσύνη και η γέννηση ενός μωρού είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα στη ζωή ενός ζευγαριού και κυρίως στη ζωή μιας γυναίκας. Πρέπει λοιπόν να είναι αποτέλεσμα επιλογής της γυναίκας και όχι κάτι που της φορτώθηκε με το ζόρι. Και όσοι λέτε να το γεννήσει πρώτα και μετά άμα δε το θέλει να το πετάξει σε κανένα ορφανοτροφείο και να το αφήσει στην τύχη του, εγώ προσωπικά το βρίσκω άκρως ανήθικο και ανεύθυνο από πλευράς οποιουδήποτε σκέφτεται έτσι...
Κατά την γνώμη μου κανένας δε θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να καταδικάσει τη ζωή ενός ανθρώπου, φορτώνοντας του κάτι που δεν θέλει και κάτι για το οποίο μάλιστα μπορεί η γυναίκα να μη φταίει σε περίπτωση που η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι προϊόν βιασμού, αιμομιξίας, ή κανενός ατυχήματος...

Φάτε τον φάτε τον πριν εξαπλωθεί ο (υ)ιός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εσένα τότε γιατί δε σε ρίξανε?:eek: :mad:
Γιατί με θέλανε. Και γι' αυτό μπορεί να τους ευχαριστεί η ανθρωπότητα που με φέρανε στη ζωή!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Γιατί με θέλανε. Και γι' αυτό μπορεί να τους ευχαριστεί η ανθρωπότητα που με φέρανε στη ζωή!:D

Χαχα έτσι μπράβο αγόρι μου ! Αυτός είσαι ,χαρά και τσαχπινιά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Θέλει η κοινωνία παράσιτα?Μπα,δε νομίζω..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Θέλει η κοινωνία παράσιτα?Μπα,δε νομίζω..:hmm:

Μη γίνεσαι κακιά ρε
Μέχρι και τα παράσιτα χρήσιμα είναι (και αυτός προφανώς δεν είναι παράσιτο)
Δεν έχεις δει spiderman 3 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μη γίνεσαι κακιά ρε
Μέχρι και τα παράσιτα χρήσιμα είναι (και αυτός προφανώς δεν είναι παράσιτο)
Δεν έχεις δει spiderman 3 ?

Δεν έχω δει σπάιντερμαν ποτέ μου :Ρ

προφανώς παράσιτο είναι απο τα λεγόμενά του και μόνο ;)

επίσης,κακιά γεννήθηκα και κακιά θα πεθάνω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν έχω δει σπάιντερμαν ποτέ μου :Ρ

προφανώς παράσιτο είναι απο τα λεγόμενά του και μόνο ;)

επίσης,κακιά γεννήθηκα και κακιά θα πεθάνω :D

Έτσι μπράβο κορίτσι μου ! Τσαχπινιά και χάρη :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Γιατί με θέλανε. Και γι' αυτό μπορεί να τους ευχαριστεί η ανθρωπότητα που με φέρανε στη ζωή!:D
χαχαχαχα άψογος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πώ... "Έξω απ'τον χορό πολλά τραγούδια λέμε".
Μέχρι κάποιος να έρθει σε αυτήν την θέση για να κάνει αυτήν την επιλογή πιστεύω πως τα λεγομενά του είναι αερολογίες.
Επίσης όσα ψυχολογικά προβλήματα συνεπάγονται με την έκτρωση άλλα τόσα συνεπάγονται με το να δίνεις το παιδί που μόλις γέννησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Θέλει η κοινωνία παράσιτα?Μπα,δε νομίζω..
Σ'αρέσει δε σ'αρέσει, όταν είμαστε στην κοιλιά της μάνας μας λειτουργούμε και αναπτυσσόμαστε παρασιτικά από το σώμα της. Το αν μας θέλει ή δε μας θέλει είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Και αν δε σ'αρέσει η λέξη ''παράσιτο'' τι να κάνουμε, νομίζω πως με αυτήν ακριβώς τη λέξη θα περιέγραφε μια γυναίκα που έχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη έναν ξένο οργανισμό που μεγαλώνει μέσα της παρά τη θέλησή της.
Τώρα που το σκέφτομαι, και αφού βγούμε από την κοιλιά της μάνας μας λειτουργούμε ως ''παράσιτα'' με την ευρεία έννοια στους γονείς μας , αν το καλοσκεφτούμε ζούμε από αυτούς και τη δουλειά τους, κολλούμε πάνω τους, τους ρουφάμε χρήμα και ενέργειά μέχρι να μας μεγαλώσουν να αποδεσμευτούμε και να ανεξαρτητοποιηθούμε από αυτούς και να αποτελέσουμε και εμείς με τη σειρά μας καινούργιους ''ξενιστές'' για άλλα παρασιτάκια και όλα αυτά για την διατήρηση και ανάπτυξη του είδους.
Πω πω τι έγραψα πάλι, είμαι μεγάλος...:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πώ... "Έξω απ'τον χορό πολλά τραγούδια λέμε".
Μέχρι κάποιος να έρθει σε αυτήν την θέση για να κάνει αυτήν την επιλογή πιστεύω πως τα λεγομενά του είναι αερολογίες.
Επίσης όσα ψυχολογικά προβλήματα συνεπάγονται με την έκτρωση άλλα τόσα συνεπάγονται με το να δίνεις το παιδί που μόλις γέννησες.

Να γίνεις υδραυλικός
Ξέρεις να βουλώνεις καλά
:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σ'αρέσει δε σ'αρέσει, όταν είμαστε στην κοιλιά της μάνας μας λειτουργούμε και αναπτυσσόμαστε παρασιτικά από το σώμα της. Το αν μας θέλει ή δε μας θέλει είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Και αν δε σ'αρέσει η λέξη ''παράσιτο'' τι να κάνουμε, νομίζω πως με αυτήν ακριβώς τη λέξη θα περιέγραφε μια γυναίκα που έχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη έναν ξένο οργανισμό που μεγαλώνει μέσα της παρά τη θέλησή της.
Τώρα που το σκέφτομαι, και αφού βγούμε από την κοιλιά της μάνας μας λειτουργούμε ως ''παράσιτα'' με την ευρεία έννοια στους γονείς μας , αν το καλοσκεφτούμε ζούμε από αυτούς και τη δουλειά τους, κολλούμε πάνω τους ρουφάμε χρήμα και ενέργειά μέχρι να μας μεγαλώσουν να αποδεσμευτούμε και να ανεξαρτητοποιηθούμε από αυτούς και να αποτελέσουμε και εμείς με τη σειρά μας καινούργιους ''ξενιστές'' για άλλα παρασιτάκια και όλα αυτά για την διατήρηση και ανάπτυξη του είδους.
Πω πω τι έγραψα πάλι, είμαι μεγάλος...:D:D

Αν δεν θέλει παράσιτα και ανεπιθύμιτη εγκυμοσύνη,να μην ανοίξει τα πόδια της!Ο Θάνατος δεν είναι λύση,γιατί ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα στη ζωή.Ποιοί μας ζούνε λέει;
Ξέρεις πόσα παιδιά της ηλικίας μου ξέρω που ζουν ανεξάρτητα απο την οικογένειά τους εξαιτίας της κρίσης;
Πόσοι γονείς τα στέλνουν σε ορφανοτροφεία και ιδρύματα που δεν έχουν λεφτά να τα ζήσουν;
Ξέρεις τι έχει κάνει η κρίση στις οικογένειες;
Αν δεν θέλανε παιδιά,να στειρωνόντουσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σ'αρέσει δε σ'αρέσει, όταν είμαστε στην κοιλιά της μάνας μας λειτουργούμε και αναπτυσσόμαστε παρασιτικά από το σώμα της. Το αν μας θέλει ή δε μας θέλει είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Και αν δε σ'αρέσει η λέξη ''παράσιτο'' τι να κάνουμε, νομίζω πως με αυτήν ακριβώς τη λέξη θα περιέγραφε μια γυναίκα που έχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη έναν ξένο οργανισμό που μεγαλώνει μέσα της παρά τη θέλησή της.
Τώρα που το σκέφτομαι, και αφού βγούμε από την κοιλιά της μάνας μας λειτουργούμε ως ''παράσιτα'' με την ευρεία έννοια στους γονείς μας , αν το καλοσκεφτούμε ζούμε από αυτούς και τη δουλειά τους, κολλούμε πάνω τους, τους ρουφάμε χρήμα και ενέργειά μέχρι να μας μεγαλώσουν να αποδεσμευτούμε και να ανεξαρτητοποιηθούμε από αυτούς και να αποτελέσουμε και εμείς με τη σειρά μας καινούργιους ''ξενιστές'' για άλλα παρασιτάκια και όλα αυτά για την διατήρηση και ανάπτυξη του είδους.
Πω πω τι έγραψα πάλι, είμαι μεγάλος...:D:D
Εδώ ο ορισμός του παράσιτου για να το ξεκαθαρίσουμε:
Parasitism is a type of non mutual relationship between organisms of different species where one organism, the parasite, benefits at the expense of the other, the host.
Μετάφραση:
Γενικά παράσιτο στη Βιολογία χαρακτηρίζεται οργανισμός (ζωικός ή φυτικός) που ζει και αναπτύσσεται μαζί και σε βάρος άλλου οργανισμού, που χαρακτηρίζεται ξενιστής, από τον οποίο και τρέφεται με τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες.
Αν δεν θέλει παράσιτα και ανεπιθύμιτη εγκυμοσύνη,να μην ανοίξει τα πόδια της!Ο Θάνατος δεν είναι λύση,γιατί ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα στη ζωή.Ποιοί μας ζούνε λέει;
Ξέρεις πόσα παιδιά της ηλικίας μου ξέρω που ζουν ανεξάρτητα απο την οικογένειά τους εξαιτίας της κρίσης;
Πόσοι γονείς τα στέλνουν σε ορφανοτροφεία και ιδρύματα που δεν έχουν λεφτά να τα ζήσουν;
Ξέρεις τι έχει κάνει η κρίση στις οικογένειες;
Αν δεν θέλανε παιδιά,να στειρωνόντουσαν.

Υπάρχουν 13χρονα που ζούν μόνα τους; Εγώ πάλι, γιατί γνωρίζω κάτι σχεδόν 30δες που ζούν ακόμη με τους γονείς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top