Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Συμφωνώ με τoν halva. Εν ολίγοις, αν θέλει ο gaspar να πετάξει το κουταβάκι, είναι ελεύθερος να το κάνει.Βέβαια μπερδεύει προφανώς το συμφέρον με το σαδισμό και την κακία.Πιο λογικό και συμφέρον είναι είναι να κάνεις μία ένεση ευθανασίας στο κουταβάκι παρά να του δώσεις χλωρίνη.Στην πρώτη περίπτωση είσαι πρακτικός και επαληθεύεις τα λεγόμενά σου.Στη δεύτερη είσαι ανώμαλος και σαδιστής. Προφανώς όμως διάλεξες τη δεύτερη για να σοκάρεις και να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.Την έκτρωση με την αδιαφορία σου για το κουτάβι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ρε ειρωνικά το είπε.|:
Ξεκολλήστε. :P

και εγώ συμφωνώ..μας δουλεύει και ψαρώνουμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δυσκολεύτηκα να πιστέψω ότι όλα αυτά τα διάφασα στο thread με τις εκτρώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
κατι λιγο offtopic αλλα πολυ ενδιαφερον

https://www.poodwaddle.com/clocks/worldclock/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Είμαι φανατικά κατά των εκτρώσεων.... Μπορεί να μην πηγαίνω εκκλησία, να θεωρώ τους παπάδες άθεους επαγγελματίες, να σιχαίνομαι το πάσχα αλλά πιστεύω πολύ στο θεό... Δεν μ'αρέσει η εμπορευματοποίηση της θρησκείας, αλλά ο χριστιανισμός είναι κατά της έκτρωσης... Μιλάω για τον σωστό χριστιανισμό.... Δεν γίνεται να σκοτώνουμε ένα έμβρυο δίχως να το έχουμε ρωτήσει αν θέλει να ζήσει ακόμα και με μία μάνα που δεν μπορεί να το μεγαλώσει ίσως λόγω ηλικίας.... Πρώτον, κάθε κοπέλα όπως και κάθε αγόρι στην εφηβεία ειδικά πρέπει να προσέχουν όσον αφορά το θέμα της προφύλαξης... Αν δεν είναι αρκετά ενημερωμένοι καλύτερα να μην προχωρήσουν...
Σιχαίνομαι να βλέπω παιδάκια γυμνασίου λυκείου που δεν ξέρουν τίποτα για τη σεξουαλικη ζωή να θέλουν να ολοκληρώσουν απο τα 12 τους... Ίσως οι γονείς και η πολιτεία θα πρέπει να φροντίσει γι αυτό... Διότι ένα παιδί γυμνασίου-λυκείου δεν έχει την ωρημότητα να ψάξει αυτό το θέμα... Θα το κάνει έτσι κι αλλιώς οπότε πρέπει οι μεγαλύτερη να προνοήσουν...
Προσωπικά θα το μεγάλωνα το παίδι αλλά λέμε αν, αν τύχει μία κοπέλα να μείνει έγκυος και δεν θέλει να μεγαλώσει το παιδί (είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω καριέρας ή και εχώ δεν ξέρω τι) καλά θα κάνει να γεννήσει το παιδί και ας το δώσει μέτα... Καλύτερα να ζήσει το παιδί με μία άλλη οικογένεια παρά να μην προλάβει να δει τον κόσμο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Είμαι φανατικά κατά των εκτρώσεων.... Μπορεί να μην πηγαίνω εκκλησία, να θεωρώ τους παπάδες άθεους επαγγελματίες, να σιχαίνομαι το πάσχα αλλά πιστεύω πολύ στο θεό... Δεν μ'αρέσει η εμπορευματοποίηση της θρησκείας, αλλά ο χριστιανισμός είναι κατά της έκτρωσης... Μιλάω για τον σωστό χριστιανισμό.... Δεν γίνεται να σκοτώνουμε ένα έμβρυο δίχως να το έχουμε ρωτήσει αν θέλει να ζήσει ακόμα και με μία μάνα που δεν μπορεί να το μεγαλώσει ίσως λόγω ηλικίας.... Πρώτον, κάθε κοπέλα όπως και κάθε αγόρι στην εφηβεία ειδικά πρέπει να προσέχουν όσον αφορά το θέμα της προφύλαξης... Αν δεν είναι αρκετά ενημερωμένοι καλύτερα να μην προχωρήσουν...
Σιχαίνομαι να βλέπω παιδάκια γυμνασίου λυκείου που δεν ξέρουν τίποτα για τη σεξουαλικη ζωή να θέλουν να ολοκληρώσουν απο τα 12 τους... Ίσως οι γονείς και η πολιτεία θα πρέπει να φροντίσει γι αυτό... Διότι ένα παιδί γυμνασίου-λυκείου δεν έχει την ωρημότητα να ψάξει αυτό το θέμα... Θα το κάνει έτσι κι αλλιώς οπότε πρέπει οι μεγαλύτερη να προνοήσουν...
Προσωπικά θα το μεγάλωνα το παίδι αλλά λέμε αν, αν τύχει μία κοπέλα να μείνει έγκυος και δεν θέλει να μεγαλώσει το παιδί (είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω καριέρας ή και εχώ δεν ξέρω τι) καλά θα κάνει να γεννήσει το παιδί και ας το δώσει μέτα... Καλύτερα να ζήσει το παιδί με μία άλλη οικογένεια παρά να μην προλάβει να δει τον κόσμο.....
Πολύ σωστά τα λες, συμφωνώ με τα λόγια σου... για θύματα βιασμού όμως?? Εγώ άμα είμουν γυναίκα δεν θα γούσταρα καθόλου να διαιωνίσω τα γονίδια ενός καθάρματος. Εσύ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα λες, συμφωνώ με τα λόγια σου... για θύματα βιασμού όμως?? Εγώ άμα είμουν γυναίκα δεν θα γούσταρα καθόλου να διαιωνίσω τα γονίδια ενός καθάρματος. Εσύ?:hmm:
Να σου πώ την αλήθεια δεν είχα σκεφτεί αυτή την εκδοχή όταν έγραφα το μήνυμα... Παρ' όλα αυτά θα σου απαντήσω... Μπαίνω στη θέση μίας έφηβης που την έχουν βιάσει κι έχει μείνει έγκυος... Θα το κρατούσα το παιδί και θα το μεγάλωνα... Ο χαρακτήρας του παιδιού διαμορφώνεται όσο είναι στην παιδική ηλικία... Τα γονίδια δεν παίζουν τόσο πολύ ρόλο... Αν η ανατροφή του παιδιού είναι σωστή θα βγει ένας πολύ σωστός άνθρωπος... Επίσης πιστεύω πως όλα στη ζωή συμβαίνουν για κάποιο λόγω... Αν ο θεός ήθελε να συμβεί θα είχε το λόγω του... Αυτή φυσικά είναι η προσωπική μου γνώμη... Εσύ μπορεί να μην συμφωνείς...
Ή μπορεί να πιστεύει πως ένα ανώριμο 15χρονο όπως εγώ δεν μπορώ να έχω άποψη πάνω στο θέμα... Πάντων εγώ είπα την άποψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Είμαι φανατικά κατά των εκτρώσεων.... Μπορεί να μην πηγαίνω εκκλησία, να θεωρώ τους παπάδες άθεους επαγγελματίες, να σιχαίνομαι το πάσχα αλλά πιστεύω πολύ στο θεό... Δεν μ'αρέσει η εμπορευματοποίηση της θρησκείας, αλλά ο χριστιανισμός είναι κατά της έκτρωσης... Μιλάω για τον σωστό χριστιανισμό....
Α, δηλαδή εσύ είσαι κατά της έκτρωσης επειδή το λέει η θρησκεία; :hmm::confused: Δηλαδή άμα σου έλεγε "θάνατος στους άπιστους", τι θα έκανες; θα έπαιρνες την καραμπίνα... κι όποιον πάρει ο Χάρος; :P
Δεν γίνεται να σκοτώνουμε ένα έμβρυο δίχως να το έχουμε ρωτήσει αν θέλει να ζήσει ακόμα και με μία μάνα που δεν μπορεί να το μεγαλώσει ίσως λόγω ηλικίας....
Ωωω!!! :D Πάω στοίχημα ότι έχεις ανακαλύψει καινοτόμα μέθοδο να επικοινωνείς με έμβρυα, συνεπώς να μπορείς να τα ρωτήσεις αν θέλουν να γεννηθούν. Ε πες την και σε μας λοιπόν!!!
Πάντως εγώ απ' όσο ξέρω είναι ολίγον αδύνατο να έχουν τα έμβρυα άποψη για το αν θέλουν να γεννηθούν...;)

Να σου πώ την αλήθεια δεν είχα σκεφτεί αυτή την εκδοχή όταν έγραφα το μήνυμα... Παρ' όλα αυτά θα σου απαντήσω... Μπαίνω στη θέση μίας έφηβης που την έχουν βιάσει κι έχει μείνει έγκυος... Θα το κρατούσα το παιδί και θα το μεγάλωνα... Ο χαρακτήρας του παιδιού διαμορφώνεται όσο είναι στην παιδική ηλικία... Τα γονίδια δεν παίζουν τόσο πολύ ρόλο... Αν η ανατροφή του παιδιού είναι σωστή θα βγει ένας πολύ σωστός άνθρωπος... Επίσης πιστεύω πως όλα στη ζωή συμβαίνουν για κάποιο λόγω... Αν ο θεός ήθελε να συμβεί θα είχε το λόγω του... Αυτή φυσικά είναι η προσωπική μου γνώμη... Εσύ μπορεί να μην συμφωνείς...
Ή μπορεί να πιστεύει πως ένα ανώριμο 15χρονο όπως εγώ δεν μπορώ να έχω άποψη πάνω στο θέμα... Πάντων εγώ είπα την άποψη μου...
Είσαι σίγουρη ότι μπαίνεις για τα καλά στη θέση της και νιώθεις τα συναισθήματά της;; Γιατί τουλάχιστον εγώ όσο να επιχειρήσω να βάλω τον εαυτό μου σε μια τέτοια θέση όσο δυσάρεστα και να νιώθω, δεν είναι τίποτα μπροστά σε έναν άνθρωπο που το έχει βιώσει ο ίδιος.

Νομίζω ότι μιλάς εντελώς εκ του ασφαλούς, χωρίς να έχεις λάβει υπόψιν σου την ψυχολογία μιας γυναίκας που είχε εμπειρία βιασμού. Πώς πιστεύεις ότι θα μπορεί να αγαπήσει και θα θέλει να φέρει στον κόσμο ένα παιδί αν προκύψει από βιασμό; αν είναι σε μικρή ηλικία (π.χ 14-15) πώς πιστεύεις ότι θα θέλει να γεννήσει ή αν θα φοβάται να γεννήσει;

Εδώ πέρα βλέπω να λαμβάνετε πολύ σοβαρά υπόψιν σας τη "γνώμη" και τη "θέληση" ενός ... εμβρύου (!!!) :confused: που ούτε καν έχει έρθει στον κόσμο και αδιαφορείτε παντελώς για τα συναισθήματα και τη θέληση της εγκύου. Λογικότατο το σκεπτικό σας!!!

(οι αρνητικές ψήφοι δικές μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Α, δηλαδή εσύ είσαι κατά της έκτρωσης επειδή το λέει η θρησκεία; :hmm::confused: Δηλαδή άμα σου έλεγε "θάνατος στους άπιστους", τι θα έκανες; θα έπαιρνες την καραμπίνα... κι όποιον πάρει ο Χάρος; :P
πληροφοριακά ο χριστιανισμός δέν λέει πάρε την καραμπίνα και θανατος στους άπιστους, ούτε για τις εκτρώσεις λέει, αλλα γενικά για την αξία της ζωής..
Ωωω!!! :D Πάω στοίχημα ότι έχεις ανακαλύψει καινοτόμα μέθοδο να επικοινωνείς με έμβρυα, συνεπώς να μπορείς να τα ρωτήσεις αν θέλουν να γεννηθούν. Ε πες την και σε μας λοιπόν!!!
Πάντως εγώ απ' όσο ξέρω είναι ολίγον αδύνατο να έχουν τα έμβρυα άποψη για το αν θέλουν να γεννηθούν...;)
το έμβριο προφανώς και δέν μπορεί να μιλήσει ακόμα, ΑΝ το αφήναμε να μεγαλώσει θα μπορούσε.
επειδή όμως είναι τελείως αδύναμο και χωρίς σκέψη, εμείς ώς ανώτερα όντα έχουμε το δικαίωμα να το ρίξουμε τώρα που έιναι νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τώρα που το σκέφτομαι,αν τον Χριστό τον είχε κάνει έκτρωση η μάνα του,θα είχαμε γλιτώσει από πολλούς μπελάδες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Θα το κρατούσα το παιδί και θα το μεγάλωνα...
Δηλαδή μετά από αυτήν την άσχημη εμπειρία θα του κάνεις και την τιμή να γεννήσεις το παιδί του?
και μία άλλη ερώτηση, άμα σε βίαζαν ενώ ήσουν παντρεμένη, και ο άντρας [όπως και κάθε άντρας πιστεύω] δεν θέλει να γεννήσεις παιδί άλλου, τι θα έκανες?

σημείωση: όταν λέω γονίδια, δεν λέω ότι το παιδί του θα βγει κακό σόι και καλά, αλλά του κάνεις την χάρη να διαιωνίσει τα γονίδια του. Άλλωστε για αυτό ζούμε, ο καλύτερος αποκτά απογόνους [ενώ άνθρωποι με διάφορες ασθένειες είναι στήροι και δεν διαιωνίζουν τα γονίδια τους]. Σου αρέσει η ιδέα να κάνεις απογόνους για χάρη αυτού του ανθρώπου? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Επίσης,ξαναλέω ότι είναι τραγικό πως όλοι μέχρι στιγμής τοποθετούν την ύπαρξη ως το στάνταρ και αγνοούν την ανυπαρξία στην οποία βρισκόμασταν κάπου όλοι.
Η Tania_K λέει ότι είναι φρικτό να κάνουμε έκτρωση και να μην αφήσουμε το παιδί να'ρθει στον κόσμο,χωρίς να το ρωτήσουμε πρώτα (και είναι άκυρη βέβαια αυτή η θέληση για επικοινωνία με το έμβρυο) ,θεωρώντας λογικό και σίγουρο ότι το έμβρυο θέλει να ζήσει και να υπάρξει ενώ θα έπρεπε να ξεκινήσει με την αντίθετη προυπόθεση.Το παιδί δε θέλει να έρθει στον κόσμο.Δεν έχει ιδέα.Γιατί δεν υπάρχει.Δε σκέφτεται.Η ανυπαρξία είναι σ'αυτή τη φάση πιο δυνατή από την ύπαρξη και για να το φιλοσοφήσω λίγο, η ανυπαρξία είναι πάντα πιο ισχυρή γιατί όλοι σε αυτήν εμπίπτουμε τελικά.Οπότε οι σάχλες με το κάνω/δεν κάνω έκτρωση για χάρη του παιδιού που δε θα γεννηθεί ή όχι είναι ανούσιες.Είναι καθαρά θέμα γονέων ,αυτοί αποφασίζουν.Το ποιά απόφαση ή όχι είναι περισσότερο εγωιστική αυτό είναι γνώμη του καθενός. Αλλά δε νομίζω ότι χωράει ηθική επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το ψιλοχέσατε το θεματάκι.... Ο καθένας με την άποψη του... θεωρώ αυτές που κάνουν έκτρωση δολοφόνους... Αν διαφωνείτε ποσός με νοιάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μακάρι τότε να μην χρειαστεί πότε να βρεθείς σε αυτή τη δύσκολη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
matoula αυτό που λές είναι υλιστικό. ερχόμαστε απο την ανυπαρξία και καταλήγουμε στην ανυπαρξία και είμαστε μόνο ύλη, τότε ποιός ο λόγος να ζούμε αν όλα ήταν μία φάρσα; αφού η ζωή είναι μάταιη;

προσωπικά θεωρώ οτι εφόσον περνάει απο το χέρι μας δέν μπορούμε να αποφασίσουμε ποιός θα πεθάνει ακόμα και αν η ζωή για την οποία μιλάμε είναι ένα μικρό ζώο, ένα έμβρυο ένας άνθρωπος..
εκτός αυτού η έκτρωση ώς πράξη έχει ώς στόχο σχεδόν πάντα την δική μας καλοπέραση και να απαλλαγούμε απο ευθύνες που μας βάρυναν, και αυτό δέν αποτελεί για μένα δικαιολογία για έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Το ψιλοχέσατε το θεματάκι.... Ο καθένας με την άποψη του... θεωρώ αυτές που κάνουν έκτρωση δολοφόνους... Αν διαφωνείτε ποσός με νοιάζει...
Εγώ είμαι υπέρ σε ορισμένες περιπτώσεις, δεν είναι δυνατόν να αρχίσουμε όλοι τις εκτρώσεις, ούτε και να απαγορεύσουμε σε κάποιον λόγο ιδεών την δικαιολογημένη θέληση για έκτρωση. Αλήθεια μπορείς να απαντήσεις ειλικρινώς στις προηγούμενες ερωτήσεις που σου έκανα ή βάζουν κάποια διλήμματα? :/:

matoula αυτό που λές είναι υλιστικό. ερχόμαστε απο την ανυπαρξία και καταλήγουμε στην ανυπαρξία και είμαστε μόνο ύλη, τότε ποιός ο λόγος να ζούμε αν όλα ήταν μία φάρσα; αφού η ζωή είναι μάταιη;

προσωπικά θεωρώ οτι εφόσον περνάει απο το χέρι μας δέν μπορούμε να αποφασίσουμε ποιός θα πεθάνει ακόμα και αν η ζωή για την οποία μιλάμε είναι ένα μικρό ζώο, ένα έμβρυο ένας άνθρωπος..
εκτός αυτού η έκτρωση ώς πράξη έχει ώς στόχο την δική μας καλοπέραση και να απαλλαγούμε απο ευθύνες που μας βάρυναν, και αυτό δέν αποτελεί για μένα δικαιολογία για έκτρωση.
malouta λέγεται :P:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το ψιλοχέσατε το θεματάκι.... Ο καθένας με την άποψη του... θεωρώ αυτές που κάνουν έκτρωση δολοφόνους... Αν διαφωνείτε ποσός με νοιάζει...

Με λίγα λόγια "δεν πα να μου φέρνετε όσα επιχειρήματα-επιστημονικά και άλλα-θέλετε,εγώ θα συνεχίσω να πιστεύω το ίδιο πράγμα,γιατί είμαι βαρεμένος":whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
matoula αυτό που λές είναι υλιστικό. ερχόμαστε απο την ανυπαρξία και καταλήγουμε στην ανυπαρξία και είμαστε μόνο ύλη, τότε ποιός ο λόγος να ζούμε αν όλα ήταν μία φάρσα; αφού η ζωή είναι μάταιη;
Τώρα το βλέπεις λίγο εγωιστικά. Εμείς καταλήγουμε στην ανυπαρξία, αλλά αφήνουμε πίσω μας ένα κομμάτι ύπαρξης ΜΑΣ (τα γονίδια που κουβαλούν το θαύμα της ζωής) [είμαστε όλοι απλά καραβάκια, κάνουμε το ταξίδι μας, βοηθώντας να συνεχίζει η ύπαρξη της ΖΩΗΣ αιωνίως]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ευχαριστώ dannaros, είπαμε όχι και matoula!!!!
Λοιπόν,ξέρω ότι ακούγεται υλιστικό αλλά αυτό είναι ρε παιδιά.Δεν υπάρχει μέχρι σήμερα απόδειξη για την ύπαρξη της ψυχής ή του πνεύματος ,ούτε και έχει τεκμηριώσει κανείς την ύπαρξη άλλης ζωής πέρα από αυτήν εδώ η οποία είναι ΥΛΗ.Ακόμη και το θαύμα της ζωής, τα γονίδια το DNA μακρομόρια είναι,ΎΛΗ.
Gaspar, αν τώρα μόλις ανακάλυψες τη ματαιότητα της ύπαρξής μας ,τότε χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα.Ίσως άργησες και λίγο.
Όσο για τον εγωισμό..Πείτε μου τι το ανιδιοτελές έχει το να θέλει κάποιος να κάνει παιδί και να το μεγαλώσει όπως αυτός θέλει.

Αρχική δημοσίευση από gaspar
matoula αυτό που λές είναι υλιστικό. ερχόμαστε απο την ανυπαρξία και καταλήγουμε στην ανυπαρξία και είμαστε μόνο ύλη, τότε ποιός ο λόγος να ζούμε αν όλα ήταν μία φάρσα; αφού η ζωή είναι μάταιη;

προσωπικά θεωρώ οτι εφόσον περνάει απο το χέρι μας δέν μπορούμε να αποφασίσουμε ποιός θα πεθάνει ακόμα και αν η ζωή για την οποία μιλάμε είναι ένα μικρό ζώο, ένα έμβρυο ένας άνθρωπος..
εκτός αυτού η έκτρωση ώς πράξη έχει ώς στόχο σχεδόν πάντα την δική μας καλοπέραση και να απαλλαγούμε απο ευθύνες που μας βάρυναν, και αυτό δέν αποτελεί για μένα δικαιολογία για έκτρωση.

Με αυτα που έγραψες,ελπίζω επίσης να είσαι χορτοφάγος (αν και ο θάνατος των φυτών γιατί να μη σε αγγίζει?Επειδή δεν έχουν ψυχή??)
Και επίσης θα προσθέσω ότι το ποιος ζει ή όχι το αποφασίζει η μητέρα και όταν δεν κάνει έκτρωση και επιλέγει να κρατήσει το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Με λίγα λόγια "δεν πα να μου φέρνετε όσα επιχειρήματα-επιστημονικά και άλλα-θέλετε,εγώ θα συνεχίσω να πιστεύω το ίδιο πράγμα,γιατί είμαι βαρεμένος":whistle:

και απο ποιά επιστημονική ερευνα-μελέτη κατέληξες στο οτι η έκτρωση είναι σωστή;
σωστή για την φύση πάντως δέν έιναι, είναι μια πράξη κόντρα στη φύση.

malouta ποτέ δέν πιστεψα στην ματαιώτητα της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top