Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις γνωρίσει μάνα που το παιδί της πέθανε στον πόλεμο?νιώθει περηφάνια αν και την πονάει πολύ!!και το πιο συγκινητικό;Δε στρέφεται κατά της άλλης χώρας αλλά των αρχηγών...Κάναμε κι ένα κείμενο στη λογοτεχνία που μιλούσε γι΄αυτό το θέμα..(ζαβαλη Μαικω, ιφ αι αμ νοτ μιστέικεν)
Είναι ένα ποίημα.Στην πραγματική ζωή τα πράγματα είναι λίίίγο αλλιώς.

Κι εγώ θα παντρευτώ παρθένα έναν παρθένο γιατί έτσι γουστάρω!Και θα είμαι πολύ περήφανη αν τα καταφέρω!
Μπράβο σου.Και δεν σε κατακρίνει κανείς γι'αυτό προς Θεού.Αλλα επειδή άλλες δεν το κάνουν δεν σημαίνει ότι ειναι αμαρτωλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
soZi, κατά την Κ.Διαθήκη είναι αμαρτωλές!αλλά μάλλον δεν το πας προς τα εκεί, ε;
1ον!το λογοτεχνικό δεν είναι ποίημα είναι κείμενο!!! :D
δεύτερον...μπααααα..είναι διαφορετικά αλλά όχι πάρα πολύ!(πώς πήγαμε από τις εκτρώσεις στον πολεμο, ε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά ποιοι είμαστε εμείς να κρίνουμε?
Μας έχει τύχει?
Δεν ξέρω για εσάς αγόρια αλλά οι περισσότεροι είστε εναντίον (δεν έψαξα καλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη) αν η κοπέλα σας έμενε έγκυος?
Θα γινόσασταν γονείς από τα 16-17?
Δεν νομίζω.
Και μην το λέτε ανευθυνόητα!
Αν σπάσει το προφυλακτικό είναι γκαντεμία όχι ανευθυνότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα των εκτρωσεων γιατι πιστευω οτι κανεις δεν μπορει να αφερεσει τη ζωη καποιου και ειδικα του ''παιδιου'' του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι υπαρχουν πολλα "αν". υπαρχουν πολλα ζητηματα. με τη δικια σου λογικη, τι θα γινει αν μια 13χρονη η οποια σωματικα δεν ειναι ετοιμη να γεννηση πεθανει στη γεννα;
Έχεις γνωρίσει μάνα που το παιδί της πέθανε στον πόλεμο?νιώθει περηφάνια αν και την πονάει πολύ
. δεν ξερω αν εχεις γνωρισει μια μανα που νιωθει τοσο πολυ υπερηφανια. παρ'ολα αυτα μπορεις να μου εγγυηθεις για ΟΛΕΣ τις μαναδες που εχουν χασει το παιδι τους στον πολεμο οτι νιωθουν εθνικα υπερηφανες που το παιδι τους πεθανε ενω προσπαθουσε να σκοτωσει αλλους ανθρωπους;(το παρουσιαζω διαφορετικα απ'οτι θα το παρουσιαζες εσυ ετσι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα των εκτρωσεων γιατι πιστευω οτι κανεις δεν μπορει να αφερεσει τη ζωη καποιου και ειδικα του ''παιδιου'' του
Άρα θα κράτησεις το παιδί αν του χρόνου ή του παραχρόνου σε βιάσουν ή μείνεις έγκυος,σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
soZi, κατά την Κ.Διαθήκη είναι αμαρτωλές!αλλά μάλλον δεν το πας προς τα εκεί, ε;
1ον!το λογοτεχνικό δεν είναι ποίημα είναι κείμενο!!! :D
δεύτερον...μπααααα..είναι διαφορετικά αλλά όχι πάρα πολύ!(πώς πήγαμε από τις εκτρώσεις στον πολεμο, ε?)

ενα κειμενο που παρουσιαζει ενα θεμα απο μια αποψη. δεν ειναι σιγουρα αυθεντια(υπαρχει, αληθεια, κατι τετοιο; )







Υ.Γ. πηγαμε στον πολεμο μαλλον απο μια προσπαθεια παρομοιωσης που εκανες:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
George, να ξέρεις πως έχεις την υποστήριξή μου εκτός από εκεί που τα βράζεις τα παιδιά!Όπως θες να σέβονται την αποψή σου, να σέβεσαι της δικιές τους!
Υποκειμενικό?οκ, υποκειμενικό!Έχεις γνωρίσει μάνα που το παιδί της πέθανε στον πόλεμο?νιώθει περηφάνια αν και την πονάει πολύ!!και το πιο συγκινητικό;Δε στρέφεται κατά της άλλης χώρας αλλά των αρχηγών...Κάναμε κι ένα κείμενο στη λογοτεχνία που μιλούσε γι΄αυτό το θέμα..(ζαβαλη Μαικω, ιφ αι αμ νοτ μιστέικεν)
Κι εγώ θα παντρευτώ παρθένα έναν παρθένο γιατί έτσι γουστάρω!Και θα είμαι πολύ περήφανη αν τα καταφέρω!
Κοπέλα μετά από έκτρωση έχεις δει;
"δηλαδή να ψάχνουμε κάποιον άσχημο και κουασιμόδο μόνο και μόνο για να το πάρουμε αγνό και παρθένο?"
"Αν δεν λέμε μόνο "κοίτα τι κουκλί, μανάρι" "
έχω γράψει ένα "μόνο"...Κι όταν αγαπάς κάποιον τον θεωρείς τον ομορφότερο του κόσμο!
"ρωταω ομως τωρα, αν το παιδι ειναι γεννετικα αρρωστο, και η ασθενεια εντωπιστει πριν τη γεννηση, θεωρειτε οτι ειναι προτυμοτερο να ζησει για 2 χρονια με πονο ή να γινει εκτρωση."
κι αν τελικά καταφέρει και ζήσει μια "κανονική" ζωή;;
"Το πόσο σου έχουν σταθεί είναι προσωπική σου εμπειρία πάντως μια εκκλησία που δεν δέχεται την ανθρώπινη φύση και τις ανθρώπινες ανάγκες,μια εκκλησία που δεν προχωράει μαζί με την κοινωνία της τότε τόσο πιο πολύ η κοινωνία της θα αποκόβεται από αυτήν"
ποια ανάγκη σου δε δέχτηκε;


Άκου το οτι θέλεις αγνό άντρα είναι φυσιολογικό όμως κοίτα να είναι αγνή στην ψυχή και όχι μόνο στο σώμα.Πολλοί άντρες που δεν είναι παρθένοι είναι αγνοί.Επείσις δεν είναι αναγκαίο να ψάχνεις χαρισματικούς άντρες στο πρόσωπο άσχημων αντρών επειδή είναι παρθένες. Δεν δέχεται τις σεξουαλικές ορμές, την επιθυμία αγοριών και κοριτσιών να βιώσουν την σεξουαλικότητα τους. Όποια απόλαυση είναι αμαρτία, να πηγαίνεις για ποτό αμαρτία, να πηγαίνεις σε κλαμπ αμαρτία(αμαρτωλό μέρος). κτλ σε κάλυψα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
κοπελα ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν άλλαξαν και πολλά:D
Σόρυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
δλδ θες να κάνει έκτρωση η 13χρονη επειδή υπάααρχει περίπτωση να πεθάνει στη γέννα;Κι αν δεν?
ΣΊΓΟΥΡΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ
Δε νιώθουν περηφανες που το παιδί σκότωνε, αλλά που το παιδί πέθανε για την πατρίδα!προς Θεού, όχι που σκότωσε!ίσα-ίσα που το απεχθάνονται αυτό!
Τις ορμές κι όλα τα άλλα που λες τις δέχεται στη σωστή ηλικία!κάθε πράμα στην ώρα του!έχεις αναρωτηθεί γιατί δε "θέλει" σε αυτή την ηλικία να τα φτιάχνουμε;Εξάλλου δεν είναι κακό να εξασκήσουμε την αυτοσυγκράτησή μας!Μερικά κλαμπ ευνοούν τέτοιες καταστάσεις κι είναι συνδεμενα με ποτο(=μεθύσι=χάσιμο=παραφέρεσαι,κλπ)!πάντως ένας θεολόγος(θεολόγος θεολόγος) που ξέρω πήγαινε με την τάξη του στο κλαμπ.
για το ΥΓ..ναι βρε απλά λέω για τους συνειρμούς
ΥΓ(δικό μου):Πάντως δε θα μπορούσα να συζητήσω χωρίς πισι...να πετάγεται ο καθένας όποτε μας έρθει, να λέμε ό,τι μας έρθει...να ένα καλό του Ιντερνετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δλδ θες να κάνει έκτρωση η 13χρονη επειδή υπάααρχει περίπτωση να πεθάνει στη γέννα;Κι αν δεν?
δημιουργουνται επιπλοκες που κατα 80% θα προκαλεσουν το θανατο της κοπελας που κυιοφορει. τοτε τι γινεται;
Δε νιώθουν περηφανες που το παιδί σκότωνε, αλλά που το παιδί πέθανε για την πατρίδα!προς Θεού, όχι που σκότωσε!ίσα-ίσα που το απεχθάνονται αυτό!
αναφερα δυο ιδανικα που για μενα περνουν κατα πολυ το ιδανικο της πατριδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
δλδ θες να κάνει έκτρωση η 13χρονη επειδή υπάααρχει περίπτωση να πεθάνει στη γέννα;Κι αν δεν?
ΣΊΓΟΥΡΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ
Δε νιώθουν περηφανες που το παιδί σκότωνε, αλλά που το παιδί πέθανε για την πατρίδα!προς Θεού, όχι που σκότωσε!ίσα-ίσα που το απεχθάνονται αυτό!
Τις ορμές κι όλα τα άλλα που λες τις δέχεται στη σωστή ηλικία!κάθε πράμα στην ώρα του!έχεις αναρωτηθεί γιατί δε "θέλει" σε αυτή την ηλικία να τα φτιάχνουμε;Εξάλλου δεν είναι κακό να εξασκήσουμε την αυτοσυγκράτησή μας!Μερικά κλαμπ ευνοούν τέτοιες καταστάσεις κι είναι συνδεμενα με ποτο(=μεθύσι=χάσιμο=παραφέρεσαι,κλπ)!πάντως ένας θεολόγος(θεολόγος θεολόγος) που ξέρω πήγαινε με την τάξη του στο κλαμπ.
για το ΥΓ..ναι βρε απλά λέω για τους συνειρμούς
ΥΓ(δικό μου):Πάντως δε θα μπορούσα να συζητήσω χωρίς πισι...να πετάγεται ο καθένας όποτε μας έρθει, να λέμε ό,τι μας έρθει...να ένα καλό του Ιντερνετ!

οι ορμές είναι σωματικές δεν τις καλάς εσύ στην ηλικία των 20. Στην εφηβεία οι ορμές υπάρχουν. Πέρα από αυτό θέλω να σου πω οτι δεν είμαι των επιπόλαιων σχέσεων απλά βλέπω ρεαλιστικά τα πράγματα,μιλάω εγώ που δεν τα έχω φτιάξει ακόμα με κανέναν. Απλά ζήσε χωρίς καθοπρεπισμιύς απλά με ηθική εαν κάνεις κάποια σχέση που δεν πάει καλά πήγαινε στην επόμενη δεν είναι αμαρτία αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
δλδ θες να κάνει έκτρωση η 13χρονη επειδή υπάααρχει περίπτωση να πεθάνει στη γέννα;Κι αν δεν?
Πας καλά τι αν δεν?
13 χρονών παιδί με ένα μωρό στην κοιλιά της!
Έλεος!
Δε τα μπορώ αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
δλδ θα σας άρεσε χωρίς να σας ρωτήσουν, να σας σκοτώσουν...πάω πάσο!
δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό επιπλοκών...είναι μεγάλο αλλά όχι τόσο...Εδώ τίθεται το θέμα ψυχική vs σωματική υγεία...γιατί μετά η κοπέλα θα έχει να αντιμετωπίσει τον εαυτό της ως δολοφόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Πίστεψε με σε μια τέτοια κοινωνία ποιο πολύ σαν σωτηρία θα το έβλεπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
δλδ θα σας άρεσε χωρίς να σας ρωτήσουν, να σας σκοτώσουν...πάω πάσο!
δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό επιπλοκών...είναι μεγάλο αλλά όχι τόσο...Εδώ τίθεται το θέμα ψυχική vs σωματική υγεία...γιατί μετά η κοπέλα θα έχει να αντιμετωπίσει τον εαυτό της ως δολοφόνο.
Άρα όπως είπα και πριν αν σε βιάσουν εσύ για να μη είσαι δολοφόνος θα κρατούσες το παιδί του βιαστή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
α σε μενα το΄πες;
πιστεύω πως θα το κρατούσα!μακάρι να ειχα τα κότσια!με βοήθεια από τη μαμά, θα το κρατούσα!Ο Θεός να φυλάει από βιασμούς,κλπ!
-----------------------------------------
και δε θα ήθελα να ζητάω τα ρέστα στο παιδί, του στυλ "δε φτάνει που σε κράτησα, κάνεις κι εκείνο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
α σε μενα το΄πες;
πιστεύω πως θα το κρατούσα!μακάρι να ειχα τα κότσια!με βοήθεια από τη μαμά, θα το κρατούσα!Ο Θεός να φυλάει από βιασμούς,κλπ!
-----------------------------------------
και δε θα ήθελα να ζητάω τα ρέστα στο παιδί, του στυλ "δε φτάνει που σε κράτησα, κάνεις κι εκείνο"!
Ακριβώς!
Δεν ξέρω τι είδους νοοτροπία έχεις αλλά αυτο με τη μαμά μου τη δίνει.
Μόνη σου δεν μπορείς να κρατήσεις ένα παιδί που δεν θα έχει την αμέριστη προσοχή σου και θα μεγαλώσει με την γιαγια!
Δεν είσαι ικανή στα 15 σου να έχεις παίδι ούτε εγώ!
Η κοινωνία και το οικογενειακό περιβάλλον ΔΕΝ θα το δεχτεί.
Και σε ρώτησα για βιασμό συγκεκριμένα.
Τώρα ωραία τα λες,όταν και άμα γίνει να δω τι θα κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ε ναι!στη βράση κολλάει το σίδερο!σου παρουσιάζω το ιδανικό σενάριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top