Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ακόμα και με τέλεια χρήση υπάρχει ένα ποσοστό αποτυχίας 2%.
https://en.wikipedia.org/wiki/Condom#In_preventing_pregnancy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
ρε παιδια το σπαει το προφυλακτικο ειναι σαν να λεμε εκπυρσοκροτησε το οπλο..:D:D μη λεμε οτι θελουμε.. αν δε πατησεις την σκανδαλη το οπλο δε ριχνει... ακους εκει εσπασε το προφυλακτικο..
αν μπει σωστα δε σπαει.. σωστη εφαρμογη ξερετε τι ειναι.. να μην υπαρχει κενο στην κορυφη αλλο απο την μυτη του προφυλακτικου που ειναι για την συσωρευση του σπερματος.. αν τωρα εσεις θελτε να το βαλετε μισο ε δε φταιει το προφυλακτικο...

τωρα πιου εννοειτε πως οταν κανεις σεχ με το κοριτσι σου δε κανεις ξεπετα της μιας νυχτας.. εννοειτε πως ξερεις ολα τα ενδεχομενα και αν ενα ειναι εγκυμοσυνη αναλαμβανεις την ευθυνη σου σαν αντρας και ξεχνας την εκτρωση.. ειδικα στις μικρες ηλικιες που μπορει να αφησουν και μονιμο προβλημα μετα στην κοπελα.. ακομα και να μην μπορει να τεκνοποιηση αργοτερα..:thanks::thanks::thanks:

Ναι, αν η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη, το προφυλακτικο μπορει να σπασει απο την τριβη κΕπισης, δεν ειναι αδυνατον να μεινει το προφυλακτικο μεσα στον κολπο, ακομη κι αν εχει χρησιμοποιηθει σωστα. Εστω και 1 στις 100 μπορει να τυχει. Θα απορριψεις την εκτρωση επειδη εγινε ατυχημα και η κοπελα δεν βιαστηκε; Αγκου δηλαδη.

Εν πασει περιπτωσει, η ευθυνη που εχεις ως αντρας δεν ειναι να ξεχασεις την εκτρωση, αλλα να υποστηριξεις την επιλογη της κοπελας σου, ειτε αυτη ειναι εκτρωση ειτε δεν ειναι. Γιατι οπως και να το κανουμε, η δικη της ζωη σημαδευεται πολυ περισσοτερο απο την δικη σου με μια ανεπιθυμιτη εγκυμοσυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ναι, αν η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη, το προφυλακτικο μπορει να σπασει απο την τριβη κΕπισης, δεν ειναι αδυνατον να μεινει το προφυλακτικο μεσα στον κολπο, ακομη κι αν εχει χρησιμοποιηθει σωστα. Εστω και 1 στις 100 μπορει να τυχει. Θα απορριψεις την εκτρωση επειδη εγινε ατυχημα και η κοπελα δεν βιαστηκε; Αγκου δηλαδη.

Εν πασει περιπτωσει, η ευθυνη που εχεις ως αντρας δεν ειναι να ξεχασεις την εκτρωση, αλλα να υποστηριξεις την επιλογη της κοπελας σου, ειτε αυτη ειναι εκτρωση ειτε δεν ειναι. Γιατι οπως και να το κανουμε, η δικη της ζωη σημαδευεται πολυ περισσοτερο απο την δικη σου με μια ανεπιθυμιτη εγκυμοσυνη.

κοιταξε σε στυση το προφυλακτικο αποκλειεται να μπορει να βγει και να μεινει στον κολπο.. τωρα αν σε παρει ο υπνος μπορει.:D:D

τεσπα συμφωνω απολυτα μαζι σου στο τελευταιο.. ωφειλης ομως σαν αντρας να πεις οτι αν δεν θελει την εκτρωση αναλαμβανεις τις ευθυνες σου.. απο κει και περα εννοειτε ειναι θεμα της γυναικας.. αλλα ειπα και πριν ειναι πολυ επικινδυνη η εκτρωση ειδικα αν μιλαμε για πρωτη εγκυμοσυνη.. δηλαδη η γυναικα που τεκνοποιησε δεν διατρεχει κινδυνο τοσο οσο η γυναικα που δεν εχει. παντος συμφωνω οτι τον τελευταιο λογω τον εχει η γυναικα..:bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
κοιταξε σε στυση το προφυλακτικο αποκλειεται να μπορει να βγει και να μεινει στον κολπο.. τωρα αν σε παρει ο υπνος μπορει.:D:D

Η αμα η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη τη ωρα που αφου εχεις τελειωσει, τραβιεσαι. Θες να στο κανω ακομη πιο συγκεκριμενο; :xixi:

τεσπα συμφωνω απολυτα μαζι σου στο τελευταιο.. ωφειλης ομως σαν αντρας να πεις οτι αν δεν θελει την εκτρωση αναλαμβανεις τις ευθυνες σου.. απο κει και περα εννοειτε ειναι θεμα της γυναικας.. αλλα ειπα και πριν ειναι πολυ επικινδυνη η εκτρωση ειδικα αν μιλαμε για πρωτη εγκυμοσυνη.. δηλαδη η γυναικα που τεκνοποιησε δεν διατρεχει κινδυνο τοσο οσο η γυναικα που δεν εχει. παντος συμφωνω οτι τον τελευταιο λογω τον εχει η γυναικα..:bye::bye:

Ε τι σου λεω κι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Πάντως η έκτρωση είναι το δικαίωμα κάθε φυναίκας γιατί είναι κυρίαρχος του εαυτού της κ του σώματός της

Ειναι κυριαρχος ομως και πανω σε ενα αλλο ον ακομα κι αν αυτο ειναι στο very fist(sic) σταδιο της ζωης του?:hmm:

Σηκωνει συζητηση το θεμα σε αυτο το σημειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Η αμα η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη τη ωρα που αφου εχεις τελειωσει, τραβιεσαι. Θες να στο κανω ακομη πιο συγκεκριμενο; :xixi:

μαλλον αρχιζω να το καταλαβαινω... μαλλον την γυναικα την εχει ψιλοπαρει ο υπνος την συγκεκριμμενη στιγμη και ο αλλος την παλευει μονος του:D:D:D:D:lol::lol::lol::lol:
σορρυ κιολας ετσι μη παρεξηγηθουμε.:bye::bye::bye:

Ε τι σου λεω κι εγω.
οκ. συμφωνουμε σ αυτο... :thanks::thanks::thanks:
-----------------------------------------
Ειναι κυριαρχος ομως και πανω σε ενα αλλο ον ακομα κι αν αυτο ειναι στο very fist(sic) σταδιο της ζωης του?:hmm:

Σηκωνει συζητηση το θεμα σε αυτο το σημειο..

το πας αλλου και μου αρεσεις... ο πατερας εχει λογο σ αυτο το θεμα ; αν σε επιασα σωστα.:no1::no1:
τι να σε κανω που πηγε δυο παει τρις και πρεπει να φυγω........:bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το προφυλακτικο μπορει να βγει ακομα και σε στυση, απλα δε σου χει τυχει μαλλον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όλες οι μέθοδοι αντισύλληψης έχουν κάποιο ποσοστό αποτυχίας..Γιατί το προφυλακτικό όχι? Τεσπα,το θέμα μας δεν είναι εξ' ολοκλήρου το προφυλακτικό αλλά η περίπτωση που θα σπάσει και η κοπέλα θα μείνει έγκυος. Όλοι και όλες μιλάμε εκ του ασφαλούς,αν μας συμβεί όμως? Δεν υπάρχει όμως καμία άποψη που να οδηγεί σε λύση, από την μία η άμβλωση πρέπει να γίνει γιατί η κοπέλα δεν μπορεί να φροντίσει ούτε τον εαυτό της και από την άλλη να το κρατήσει γιατί δεν είναι ηθικά σωστό να σκοτώσει το έμβρυο. Ο καθένας μας κρίνει διαφορετικά την όλη κατάσταση...Άρα αδιέξοδο...Σχετικά με τον πατέρα δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο...Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να στηρίζει την κοπέλα του σε όποια απόφαση και να αποκλίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ρε γαμώτο μη μιλάτε αν δεν ξέρετε. Όλες οι μέθοδοι αντισύλληψης έχουν ποσοαστό αποτυχίας. Είτε είναι 2, είτε είναι 4 είτε είναι 8%. Και ακόμα και έτσι υπάρχει πάντα αυτό που λέμε "αστοχία υλικού".. U know...

Όποιος ξαναπεί "ας πρόσεχαν", ή παρόμοια μλκια θα φροντίσω το βράδυ να πάει ένας πορτοκαλί δεινόσαυρος σπιτι του και να του φάει τα φρύδια.

Και επιτέλους καταλάβετε ότι το έμβρυο δεν είναι τίποτα παρά λίγα κύτταρα μαζί. Το ίδιο είναι και το σπέρμα που ρίχνετε στην τουαλέτα τραβώντας μλκία. Δεν μιλάμε να "σκοτώνουμε" ένα παιδί, μιλάμε να αφαιρούμε την ζωή από λίγα κύτταρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και επιτέλους καταλάβετε ότι το έμβρυο δεν είναι τίποτα παρά λίγα κύτταρα μαζί. Το ίδιο είναι και το σπέρμα που ρίχνετε στην τουαλέτα τραβώντας μλκία. Δεν μιλάμε να "σκοτώνουμε" ένα παιδί, μιλάμε να αφαιρούμε την ζωή από λίγα κύτταρα.
Τι πεζός που είσαι ρε μαμώτο....Όσα κύτταρα και να είναι σηματοδοτούν την έναρξη της δημιουργίας μιας ζωής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
+1 στον djohn.
Προκειται για ενα πλασμα που δεν εχει χτισει ακομη τον εσωτερικο του κοσμο. Τωρα θα πουν διαφοροι, "γιατι να του στερησεις αυτο το δικαιωμα" και αουγκες. Σορρυ ρε παιδια αλλα θεωρω οτι πιο ηθικο ειναι να μην φερεις ενα παιδι στον κοσμο επειδη θα μεγαλωσει σε ασχημες συνθηκες και με τοσο αβεβαιο μελλον, παρα να το φερεις μονο για να του δωσεις το δικαιωμα να χτισει την ζωη του, που κατα πασα πιθανοτητα θα ναι σκατα. Δεν μιλαμε για σκεπτομενο ατομο, μιλαμε για μια ζωη που εχει αρχισει ΜΟΝΟ βιολογικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ρε γαμώτο μη μιλάτε αν δεν ξέρετε. Όλες οι μέθοδοι αντισύλληψης έχουν ποσοαστό αποτυχίας. Είτε είναι 2, είτε είναι 4 είτε είναι 8%. Και ακόμα και έτσι υπάρχει πάντα αυτό που λέμε "αστοχία υλικού".. U know...

Όποιος ξαναπεί "ας πρόσεχαν", ή παρόμοια μλκια θα φροντίσω το βράδυ να πάει ένας πορτοκαλί δεινόσαυρος σπιτι του και να του φάει τα φρύδια.

Και επιτέλους καταλάβετε ότι το έμβρυο δεν είναι τίποτα παρά λίγα κύτταρα μαζί. Το ίδιο είναι και το σπέρμα που ρίχνετε στην τουαλέτα τραβώντας μλκία. Δεν μιλάμε να "σκοτώνουμε" ένα παιδί, μιλάμε να αφαιρούμε την ζωή από λίγα κύτταρα.


μαλλον καποιοι δεν ζουν στον πλανητη γη... το εμβρυο απ την στιγμη που κυοφορητε αποκτα υποσταση και παυει να θεωρειται αποτυχημενη μαλακ..α..
ειδικα δε μετα τον τεταρτο μηνα εγκυμοσυνης ο νομος απαγορευει την εκτρωση.. και την επιτρεπη1ον μονο με συμφωνει γνωμη γιατρου που βεβαιωνει οτι το βρεφος θα εχει προβλημα υγειας και σε 2η περιπτωση την επιτρεπει μονο σε περιπτωση βιασμου..:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
έχουμε κάνει αρκετές συζητήσεις με καθηγητές γύρω από αυτό το θέμα,διαβάζοντας σχετικά αποσπάσματα κτλ..
η αλήθεια είναι πως την ώρα που το συζητούσαμε αηδίαζα, κυριολεκτικά...
πιστεύω ότι είναι ένα πάρα πολύ λεπτό θέμα το οποίο χρειάζεται ώριμη σκέψη..
ο καθένας από εμάς μπορεί να έχει μια χ,ψ θέση επί του θέματος η οποία ωστόσο να ανατραπεί όταν βρεθεί σε μια τέτοια κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά στον όρκο του Ιπποκράτη λέει καθαρά:

"Ὁμοίως δὲ οὐδὲ γυναικὶ πεσσὸν φθόριον δώσω."

Μετάφραση: "Παρομοίως, δεν θα εμπιστευτώ σε έγκυο μέσο που προκαλεί έκτρωση"


Ήθελα να 'ξερα γιατί ορκίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
για καθαρα τυπικους λογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και για την φωτό της αποφοίτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
@ Kotatsuneko

Δεν ξέρω αν είμαι πεζός ή κεφαλαίος, απλά λέω την γνώμη μου.

@ all

Από εκεί και πέρα οι προσωπικές αντιπαραθέσεις σίγουρα δεν βοηθούν την συζήτηση. Λέω κάτι τελευταίο και κλείνω, γιατί και με το να επαναλαμβάνω τα ίδια δεν προσφέρω κάτι στον διάλογο.

Είναι πολύ εύκολο και για τις κοπελίτσες και για τα αγοράκια να το παίζουν "μάγκες/ισες" μέσω ενός φόρουμ, να μιλάμε "υποθετικά", να κράζουμε "για τις εκτρώσεις", να προωθούμε video κατά των εκτρώσεων, να αναπαράγουμε τα ίδια περί "δολοφονίας" κτλ κτλ κτλ.

Πολύ αμφιβάλλω όμως αν βρεθείτε εσείς σε αυτήν την θέση να έχετε τα @@@@ να το "κρατήσετε" σε αυτήν την ηλικία. Όλοι είμαστε μάγκες και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας, αλλά στο τέλος όλοι κότες γινόμαστε.
Και για να μην το πάρει κάποιος ως προσωπική επίιθεση εγώ το παραδέχομαι ότι τώρα δεν έχω τα @@@@ να μεγαλώσω παιδί. ΤΕΛΟΣ.


Κράξτε με ελεύθερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Djohn, εγω μαζι σου ειμαι. All the fuckin way.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολο και για τις κοπελίτσες και για τα αγοράκια να το παίζουν "μάγκες/ισες" μέσω ενός φόρουμ, να μιλάμε "υποθετικά", να κράζουμε "για τις εκτρώσεις", να προωθούμε video κατά των εκτρώσεων, να αναπαράγουμε τα ίδια περί "δολοφονίας" κτλ κτλ κτλ.

Πολύ αμφιβάλλω όμως αν βρεθείτε εσείς σε αυτήν την θέση να έχετε τα @@@@ να το "κρατήσετε" σε αυτήν την ηλικία. Όλοι είμαστε μάγκες και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας, αλλά στο τέλος όλοι κότες γινόμαστε.
Και για να μην το πάρει κάποιος ως προσωπική επίιθεση εγώ το παραδέχομαι ότι τώρα δεν έχω τα @@@@ να μεγαλώσω παιδί. ΤΕΛΟΣ.


Κράξτε με ελεύθερα. :)
Ρε φίλε,καταρχάς δεν θα σε κράξουμε,γιατί η άποψη σου είναι:D Μετά,ποιος σου είπε ότι δν το έχουμ καταλάβει??? Φυσικά και μιλάμε εκ του ασφαλούς!!! Εγώ δεν θα μπορούσα να το κρατήσω γιατί δεν θα μπορούσα ούτε τα απαραίτητα να του δώσω! Ακόμα χαρτζιλίκι παίρνω!!! Το θέμα είναι το μετά,το ψυχολογικό! Αυτό πως θα βοηθήσεις μια μάνα ανεξαρτήτως ηλικίας να αντέξει την απώλεια του παιδού της? Θα μου πεις στα 16-17 πόσο μάνα να νιώσεις? Αλλά σε γενικά πλαίσια,μια άμβλωση έχει τόσο σωματικές όσο και ψυχικές επιπτώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κι εγω με τον djohn.
Σιγουρα ειναι πολυ ευκολο να μιλαει ο καθενας εκ του ασφαλους για το θεμα των εκτρωσεων, ποσο μαλλον αν ειναι γενους αρσενικου και δεν εχει δει ποτε την κοπελα του να αγωνια βλεποντας την καθυστερηση της περιοδου της.
Επειδη εστω και για λιγο εχω μπει στο τρυπακι ''ειμαι-δεν ειμαι εγκυος'', ενιωθα την καρδια μου να χτυπαει σαν τρελη, ενω ταυτοχρονα σκεφτομουν τι θα ελεγα στους γονεις μου και την εκτρωση.
Δηλαδη για κανενα λογο δεν υπαρχει περιπτωση οσο παω ακομα σχολειο τουλαχιστον να κρατησω ενα παιδι.

ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ αν ερθει στον κοσμο, οπως επισης θα υποφερω κι εγω. Θα καταστραφουν οι στοχοι που προσπαθω τοσα χρονια να θεσω, και ολο αυτο για να μεγαλωσει ενα παιδι με οχι και τοσο ομορφο τροπο.
Δεν θελω να εχω παιδι απο ατυχημα ρε σεις, συγνωμη.
Και ουτε ειμαι ετοιμη στην ηλικια των 17 να ΓΕΝΝΗΣΩ και να ΜΕΓΑΛΩΣΩ ενα παιδι.

Και οποιος ξαναπει ''αν δεν εισαι ετοιμος να αναλαβεις ευθυνες μην κανεις σεξ'' θα φαει virtual μουτζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top