Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
ποσο μαλλον για σας τους πιο μικρους 13-16 παιδια

Συμφωνείς πλήρως ότι για το σεξ χρειάζεται ωριμότητα, ότι κάποιος πρέπει πρώτα να μπει στη διαδικάσία να προβληματιστεί σε κάποια θέματα κτλ... με αυτά δηλ που είπε ο προηγούμενος, και ταυτόχρονα απευθύνεσαι σε παιδιά 13-16 ετών... "καντε σεξ με προφυλακτικό"! Καταρχάς αυτές τις συμβουλές άστες να τις δώσουν οι γονείς για το πότε και πως. Καμμοιά συμβουλή για τα παιδιά 10-12 δεν έχει να δώσεις καμοια συμβουλή για το πως "να το κάνουν"?

ΕΛΕΟΣ!!! Κάποιοι έχουν χάσει το μέτρο εδώ μέσα!!! Και καλώ τους διαχειριστές να αντιληφθούν ότι το forum αυτό απευθύνεται κυρίως σε ανήλικους και συζητούνται διάφορα θέματα και κανένας από εδώ μέσα δεν είναι να δίνει συμβουλές ή ότι άλλο πες... σε ανήλικα!!!, ούτε καν εφήβους.
Δεν ηθικολογώ αλλά παντού υπάρχουν και κάποιοι φραγμοί!!!, γιατί το site μπορεί να καταλήξει σε "κεντρο σεξουαλικής ενημέρωσης για παιδιά". Δεν νομίζω κανείς εδώ μέσα να έχει την επιστημονική κατάρτηση για αυτό... Και αν κάποιοι ξεκίνησαν το σεξ από τα 10 τους με για τους με χαρά τους. Αλλά έλεος βρε παιδιά σε ανήλικους ακόμα και 10 ετών απευθυνόμαστε!!! (άσχετα αν πολλές φορές δηλώνουν άλλες ηλικίες).... Μην καταντήσετε το site "μπ#@#@λο"!

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές αλλά πρέπει κάποια στιγμή να σκεφτούμε ότι και τα παιδιά έχουν δικαίωμα να ζήσουν και την παιδική αθωότητα που κάποιοι προσπαθούν να την αφαιρέσουν από αυτά. Το σεξ είναι το τελευταίο που έχει ανάγκη ένα φυσιολογικό... παιδί!!! (και κάθε παρεκτροπή μην την βαφτίσζουμε φυσιολογική επειδή όταν μας συμφέρει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Στο φόρουμ βρίσκονται παιδιά ηλικίας 12 ή13 ετών και άνω αν δεν κάνω λάθος. Αρχικά, θεωρώ ότι ένα τέτοιο θέμα όπως το συγκεκριμένο μόνο κακό δεν μπορεί να κάνει αφού υπάρχουν τόσες πολλές απόψεις πάνω σε αυτό. Ένα παιδί 13 ετών μπορεί να μάθει σαφέστατα ότι η χρήση του προφυλακτικού είναι απαραίτητη αν δεν θέλει να υπάρξει πρόβλημα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Οι εμπειρίες των περισσότερων από εδώ, μπορεί να γίνει και ο καλύτερος οδηγός κάποιες φορές. Ακόμα και εγώ που είμαι 16 χρονων έχω μάθει πολλά πράγματα από αυτό το θέμα.
Γιατί ενημέρωση δεν υπάρχει από αλλού.
Και στο κάτω κάτω δεν θεωρώ ότι είναι τόσο κακό να βλέπουν τα παιδιά γυμνασίου τι συμβαίνει γύρω μας και να αντικρίζουν κάθε αλήθεια ακόμα και να μην είναι έτοιμα όπως λένε-με να κάνουν σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Πραγματικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος για να γίνει μία άμβλωση. Αν ο σύγχρονος νέος είναι ανεύθυνος και δεν τηρεί τις απαραίτητες προφυλάξεις, δεν φταίει το έμβρυο. Η ζώη είναι η μαγεία της φύσης και δεν μπορεί να το στερεί κανείς από έναν συνάνθρωπό του. Δεν αισθάνονται πόνο οι χειρούργοι (γιατί δεν ταιριάζει ο όρος χειρουργός) που πραγματοποιούν τις εκτρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
παιδιά σκεφτείτε κ το άλλο.έκτρωση μπορεί να κάνει μία γυναίακα όχι επειδή σν ήθελε να μείνει έγκυος αλλά επειδή το μωρό που θα γεννηθεί θα έχει κάποιο πρόβλημα......κάποιοι πιστεύουν πως θα ήταν καλύτερα να το ρίξει παρά να ζει άρρωστο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Η έκτρωση ίσως είναι δικαιολογημένη μόνο στην περίπτωση βιασμού... αλλά και εκεί υπάρχει το χάπι της επόμενης ημέρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ένα παιδί 13 ετών μπορεί να μάθει σαφέστατα ότι η χρήση του προφυλακτικού είναι απαραίτητη αν δεν θέλει να υπάρξει πρόβλημα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Οι εμπειρίες των περισσότερων από εδώ, μπορεί να γίνει και ο καλύτερος οδηγός κάποιες φορές. Ακόμα και εγώ που είμαι 16 χρονων έχω μάθει πολλά πράγματα από αυτό το θέμα.
Γιατί ενημέρωση δεν υπάρχει από αλλού.

Δεν μίλησα για τη συζήτηση πάνω σε διάφορα θέμτα αλλά δεν νομίζω ότι κανείς εδώ (ουτε εμένα συμπεριλαμβανομένου εννοείται που είμαι τελευταίο έτος ιατρικης) να σώσει συμβουλή σε κάποιο παιδί πάνω σε τέτοια θέματα. Θα του πρότινα να πάει να ρωτήσει καποιον πιο αρμόδιο γονιό ή καποιον της εμπιστισύνης. Δεν μπορεί να περνάμε στα παιδιά τη λογική ρωτήστε και εμπιστευτείται το internet για τα θέματα που σας απασχολούν. Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορούμε να κάνουμε σε αυτα. Δυστυχώς δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων...
Υ.Γ. Μην γίνουμε και μεις σαν τους δημοσιογράφους που έχουν άποψη για τα πάντα!!! Τη γνώμη μας εννοείται θα την πούμε αλλά μέχρι εκεί!!! Δεν συμφωνείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν μίλησα για τη συζήτηση πάνω σε διάφορα θέμτα αλλά δεν νομίζω ότι κανείς εδώ (ουτε εμένα συμπεριλαμβανομένου εννοείται που σε ένα χρόνο πέρνω το πτυχίο ιατρικής) να σώσει συμβουλή σε κάποιο παιδί πάνω σε τέτοια θέματα. Θα του πρότινα να πάει να ρωτήσει καποιον πιο αρμόδιο γονιό ή καποιον της εμπιστισύνης. Δεν μπορεί να περνάμε στα παιδιά τη λογική ρωτήστε και εμπιστευτείται το internet για τα θέματα που σας απασχολούν. Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορούμε να κάνουμε σε αυτα. Δυστυχώς δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων...
Υ.Γ. Μην γίνουμε και μεις σαν τους δημοσιογράφουν που έχουν άποψη για τα πάντα!!! Τη γνώμη μας εννοείται θα την πούμε αλλά μέχρι εκεί!!! Δεν συμφωνείς?

Πίσω από το ιντερνετ υπάρχουν άνθρωποι.Εσύ,εγώ και όλοι οι άλλοι που γράφουν στο θέμα με ξεχωριστές εμπειρίες ο καθένας μας.Δεν λέω βέβαια να εμπιστεύομαστε το κάθε τι που λέγεται στο νετ,αλλά ας μην το ακυρώνουμε επειδή αυτόν που μου το λέει δεν τον ξέρω και ούτε πρόκειται. Όλοι εδώ έχουμε πάνω κάτω κοντινές ηλικίες,με κοινά ενδιαφέρονται και ανησυχίες και τις μοιραζόμαστε διατυπώνοντας ο κάθε ένας μας την άποψη του πάνω στο ανάλογο θέμα.
Ο γονιός είναι λίιγο πιο δύσκολο να τον ρωτήσεις για το σεξ. Και μιλάω για τους περισσότερους.

Άποψη για τα πάντα δεν έχει κανείς. Εδικά εμείς. Αλλά (φυσικά)ούτε και οι δημοσιογράφοι. Απλά ακόμα και μέσα από αυτό που κάνουμε όλοι εμείς ίσως ένα παιδί (γύρω στα 12 που δεν ξέρει καλά καλά τι γίνεται γύρω του και είναι λογικό) να μάθει κάτι παραπάνω γύρω από το σεξ,τα προφυλακτικά,την εγκυμοσύνη,και τις εκτρώσεις.Δεν είναι κακό. Η συμβουλή που μπορεί να δώσει ο καθένας μας είναι αυτές που μας λένε και οι γονείς μας. Ο κάθε γονιός που νοιάζεται για τα παιδιά του. Τίποτα διαφορετικό. Ο λόγος είναι ότι ναι δεν είμαστε στην θέση αυτή,όπως ειπες και εσύ αλλά ούτε είναι εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
παιδιά σκεφτείτε κ το άλλο.έκτρωση μπορεί να κάνει μία γυναίακα όχι επειδή σν ήθελε να μείνει έγκυος αλλά επειδή το μωρό που θα γεννηθεί θα έχει κάποιο πρόβλημα......κάποιοι πιστεύουν πως θα ήταν καλύτερα να το ρίξει παρά να ζει άρρωστο.....

Παίρνοντας αφορμή από αυτό που είπες θέλω να ξαναπώ ότι το 90% των εκτρώσεων αφορά ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη κτλ είτε σε νεαρή ηλικία (κυρίως) είτε σε μεγάλη απο παντρεμένες!!! Η έκτρωσεις είναι κυρίως η εκδήλωσε της έκπτωσης των ηθών...
Αλλά και σε περίπτωση προβλήματος που λες... αν πχ σ. Down που είναι και από τα συχνότερα πια είναι η λογική. Να κάνουμε έκτρωση αυτά τα έμβρυα με την ελπίδα ότι δεν θα υπάρχουν παιδιά σύνδρομο Down? Δεν σου ακούγεται ρατσιστικό? Να γεννιούνται δηλαδή μόνο τα υγιή παιδιά???!!! Εμένα ναι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Παίρνοντας αφορμή από αυτό που είπες θέλω να ξαναπώ ότι το 90% των εκτρώσεων αφορά ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη κτλ είτε σε νεαρή ηλικία (κυρίως) είτε σε μεγάλη απο παντρεμένες!!! Η έκτρωσεις είναι κυρίως η εκδήλωσε της έκπτωσης των ηθών...
Αλλά και σε περίπτωση προβλήματος που λες... αν πχ σ. Down που είναι και από τα συχνότερα πια είναι η λογική. Να κάνουμε έκτρωση αυτά τα έμβρυα με την ελπίδα ότι δεν θα υπάρχουν παιδιά σύνδρομο Down? Δεν σου ακούγεται ρατσιστικό? Να γεννιούνται δηλαδή μόνο τα υγιή παιδιά???!!! Εμένα ναι!!!

δν το είπα ρατσιστικά.απλά δν πιστεύω ότι θα ήταν το καλύτερο γ αυτά να ζουν με πρόβλημα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δν το είπα ρατσιστικά.απλά δν πιστεύω ότι θα ήταν το καλύτερο γ αυτά να ζουν με πρόβλημα.......

Δεν είπα ότι το είπες ρατσιστικά αλλά δυστυχώς κάνουμε το ίδιο με αυτό που έκαναν 2000+ χρόνια πριν που τα παιδιά με προβλήματα τα πετούσαν στο Καιάδα... εμείς (η "νεοφιλελεύθερη" κοινωνία...) απλά τα πετούμε στον κάδο (μετα την έκτρωση...) πριν καν γεννηθούν. Οπότε και έχουμε την ικανοποίηση ότι δεν γυρίσαμε 2 χιλιάδες χρόνια πρίν και δεν κάνουμε τέτοιες φρικαλαιότητες...?

Το υγιές το κρατάμε... το σκάρτο το πετάμε...
μμμ... εμένα προσωπικά δεν μου ακούγεται και τόσο ανθρώπινο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Δεν είπα ότι το είπες ρατσιστικά αλλά δυστυχώς κάνουμε το ίδιο με αυτό που έκαναν 2000+ χρόνια πριν που τα παιδιά με προβλήματα τα πετούσαν στο Καιάδα... εμείς (η "νεοφιλελεύθερη" κοινωνία...) απλά τα πετούμε στον κάδο (μετα την έκτρωση...) πριν καν γεννηθούν. Οπότε και έχουμε την ικανοποίηση ότι δεν γυρίσαμε 2 χιλιάδες χρόνια πρίν και δεν κάνουμε τέτοιες φρικαλαιότητες...?
δυστυχώς σ αυτό έχεις δίκιο..........είμαστε αναίσθητοι κ γουρούνια κάποιες φορές............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Συμφωνώ... χωρίζουμε τα παιδιά σε άτομα α' και β' διαλογής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι Λακεδαιμόνιοι δεν πέταξαν ποτέ μωρό στον Καιάδα, αυτός ο μύθος έχει καταρριφθεί από έρευνες. Κάτι τέτοια συνήθως τα έγραφαν οι Αθηναίοι για να προσδώσουν εικόνα απολίτιστων και πρωτόγονων στους αιώνιους εχθρούς τους. Αυτό όμως είναι ακόμη πιο ανησυχητικό, γιατί εμείς σήμερα, για ΠΡΩΤΗ φορά (και όχι δεύτερη όπως κοροιδεύονται ορισμένοι) πάμε να δημιουργήσουμε έναν Καιάδα.
Για την ιστορία (όχι ότι έχει σημασία στο θέμα μας) ο Καιάδας ήταν η ποινή για τους προδότες στη Σπάρτη (κοινώς, τους χαφιέδες των Αθηναίων) κι εκεί οφείλεται και η αθηναική προπαγάνδα.
Μάλιστα, ο σύγχρονος Καιάδας (έκτρωση ή ευθανασία σε έμβρυα και μωρά με προβλήματα υγείας) άρχισε στο δήθεν καταπληκτικό σκανδιναβικό σύστημα υγείας (όπου οι άνθρωποι έχουν έμφυτη την τάση του αρειανισμού, στη οποία δε χωράνε οι μη αρτιμελείς, φαντάζομαι) αμέσως μετά το χιτλερικό ολοκαύτωμα (τι ειρωνία...) και η πρακτική συνεχιζόταν για 40 χρόνια, μέχρι πολύ πρόσφατα, ώσπου αποκαλύφθηκε στη Σουηδία κι έγινε χαμός. Για ν'απομυθοποιούμε και κάποια πράγματα δηλαδή...Το πολύ φιλελεύθερο στο τέλος καταλήγει να ταυτίζεται με το φασιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Οι Λακεδαιμόνιοι δεν πέταξαν ποτέ μωρό στον Καιάδα, αυτός ο μύθος έχει καταρριφθεί από έρευνες. Κάτι τέτοια συνήθως τα έγραφαν οι Αθηναίοι για να προσδώσουν εικόνα απολίτιστων και πρωτόγονων στους αιώνιους εχθρούς τους. Αυτό όμως είναι ακόμη πιο ανησυχητικό, γιατί εμείς σήμερα, για ΠΡΩΤΗ φορά (και όχι δεύτερη όπως κοροιδεύονται ορισμένοι) πάμε να δημιουργήσουμε έναν Καιάδα.
Για την ιστορία (όχι ότι έχει σημασία στο θέμα μας) ο Καιάδας ήταν η ποινή για τους προδότες στη Σπάρτη (κοινώς, τους χαφιέδες των Αθηναίων) κι εκεί οφείλεται και η αθηναική προπαγάνδα.

Thanks miv για την ιστορική ενημέρωση επί του θέματος... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί πότέ με αυτό απλά το θυμήθηκα βλέποντας τα τόσα "κουλά" (δεν αναφέρομαι στην lacta144) περί έκτρωσης των "προβληματικών" παιδιών... και αυτό μάλιστα το θεωρούν κάποιοι ώς προοδευτισμό ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο...

Πάντως το θέμα είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεις, το πολύ φιλελεύθερο αν και δίνει σε κάποιους την αίσθηση της δημοκρατίας, της ελευθερίας κτλ οδηγεί σε τραγικές λογικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Συμφωνείς πλήρως ότι για το σεξ χρειάζεται ωριμότητα, ότι κάποιος πρέπει πρώτα να μπει στη διαδικάσία να προβληματιστεί σε κάποια θέματα κτλ... με αυτά δηλ που είπε ο προηγούμενος, και ταυτόχρονα απευθύνεσαι σε παιδιά 13-16 ετών... "καντε σεξ με προφυλακτικό"! Καταρχάς αυτές τις συμβουλές άστες να τις δώσουν οι γονείς για το πότε και πως. Καμμοιά συμβουλή για τα παιδιά 10-12 δεν έχει να δώσεις καμοια συμβουλή για το πως "να το κάνουν"?

ΕΛΕΟΣ!!! Κάποιοι έχουν χάσει το μέτρο εδώ μέσα!!! Και καλώ τους διαχειριστές να αντιληφθούν ότι το forum αυτό απευθύνεται κυρίως σε ανήλικους και συζητούνται διάφορα θέματα και κανένας από εδώ μέσα δεν είναι να δίνει συμβουλές ή ότι άλλο πες... σε ανήλικα!!!, ούτε καν εφήβους.
Δεν ηθικολογώ αλλά παντού υπάρχουν και κάποιοι φραγμοί!!!, γιατί το site μπορεί να καταλήξει σε "κεντρο σεξουαλικής ενημέρωσης για παιδιά". Δεν νομίζω κανείς εδώ μέσα να έχει την επιστημονική κατάρτηση για αυτό... Και αν κάποιοι ξεκίνησαν το σεξ από τα 10 τους με για τους με χαρά τους. Αλλά έλεος βρε παιδιά σε ανήλικους ακόμα και 10 ετών απευθυνόμαστε!!! (άσχετα αν πολλές φορές δηλώνουν άλλες ηλικίες).... Μην καταντήσετε το site "μπ#@#@λο"!

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές αλλά πρέπει κάποια στιγμή να σκεφτούμε ότι και τα παιδιά έχουν δικαίωμα να ζήσουν και την παιδική αθωότητα που κάποιοι προσπαθούν να την αφαιρέσουν από αυτά. Το σεξ είναι το τελευταίο που έχει ανάγκη ένα φυσιολογικό... παιδί!!! (και κάθε παρεκτροπή μην την βαφτίσζουμε φυσιολογική επειδή όταν μας συμφέρει)

φιλε μου μαλλον απαντησες γρηγορα και δεν διαβασες οτι εγραψα. δεν αναφερω πουθενα οτι πρεπει ο νεος να κανει σεχ απο τα 12 η τα 13 ουτε ειμαι διατεθημενος να συμβουλευσω τετοιο πραγμα καποιο παιδι αφου και γω το αρνούμε και δεν το δεχομαι ουτε κατα διάνοια. τονισα οτι το προφυλακτικο πρεπει να ειναι η προεκταση του χεριου μας και το τονισα απευθυνομενος αποκλειστικα σαυτες τις ηλικιες γιατι ειδικα αυτες οι ηλικιες ειναι οι πιο κρισιμες. μιλησα μονο για προφύλαξη και οχι για υποδειξη του πότε πρεπει να ξεκιναμε το σεχ η οχι. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Miv, με έβαλες λίγο στο Αρχαιοελληνικό κλίμα. Ορίστε, ο όρκος του Ιπποκράτη.


Ὁμοίως δὲ οὐδὲ γυναικὶ πεσσὸν φθόριον δώσω.
=
Παρομοίως, δεν θα εμπιστευτώ σε έγκυο μέσο που προκαλεί έκτρωση.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
φιλε μου μαλλον απαντησες γρηγορα και δεν διαβασες οτι εγραψα. δεν αναφερω πουθενα οτι πρεπει ο νεος να κανει σεχ απο τα 12 η τα 13 ουτε ειμαι διατεθημενος να συμβουλευσω τετοιο πραγμα καποιο παιδι αφου και γω το αρνούμε και δεν το δεχομαι ουτε κατα διάνοια. τονισα οτι το προφυλακτικο πρεπει να ειναι η προεκταση του χεριου μας και το τονισα απευθυνομενος αποκλειστικα σαυτες τις ηλικιες γιατι ειδικα αυτες οι ηλικιες ειναι οι πιο κρισιμες. μιλησα μονο για προφύλαξη και οχι για υποδειξη του πότε πρεπει να ξεκιναμε το σεχ η οχι. :bye:

Ok! Sorry, ίσως παρεξήγησα... τα λόγια σου αλλά νομίζω θα ήταν πιο χρήσιμο για αυτά τα παιδιά που ζουν μέσα σε μια κοινωνία που όλα κοινούνται γύρω από το σεξ... να ξέρουν ότι δεν είναι μαγκιά να ξεκινήσεις το σεξ από μικρή ηλικία, που εξάλου είναι το τελευταίο που έχει ανάγκη ένα παιδί. Μαγκιά είναι να ξεκινήσεις τότε που θα είσαι ώριμος και υπέυθυνος να αναλάβεις τις ευθύνες των πράξεων σου που δεν περιορίζονται μόνο στο αν προκύψει παιδί ή όχι, που και αυτό όσες προφυλάξεις και αν πάρεις δεν μπορείς να το ξέρεις...
Όπως λέμε ότι από τότε που βρέθηκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο, έτσι και στην περίπτωση αυτή από τότε που βρέθηκε το προφυλακτικό χάθηκε το μέτρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Πολυ σωστος ο Who ο οποιος ανεφερε κατι που εχουν ξεχασει οι σημερινοι ανθρωποι. Το σεξ θελει ωριμοτητα, αλλιως αν δεν εισαι ολοκληρωτικα ετοιμος μην το κανεις.
Συμφωνω με ολες τις θεσεις του panp27
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τώρα κατά πόσο είναι ώριμα κάποια άτομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως, ο Θεός (οι άθεοι πείτε το "Φύση") εφηύρε και τη μ@λ@κία για όσους δεν είναι έτοιμοι να πάνε στο κρεβάτι με άλλο πρόσωπο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top