Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι έγκλημα, ως φόνος. Απλά υπό ορισμένες συνθήκες μπορεί ή ακόμη κι επιβάλλεται να γίνεται. Το γεγονός όμως ότι θανατώνεται ένας κατάδικος δεν σημαίνει ότι ο φόνος του δεν είναι έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
"Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις" κι όταν λέμε ορισμένες εννοούμε μια και μοναδική, τον βιασμό και τίποτα άλλο... Πρέπει κάποτε οι άνθρωποι να καταλάβουμε πως είμαστε κύριοι του εαυτού μας και οφείλουμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας... είτε είμαστε 15 είτε 25 είτε 35 χρονών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ρε παιδιά το επιχείρημα ότι το παιδί θα γινόταν δυστυχισμένο, οι συνθήκες θα ήταν άθλιες κτλ είναι τελείως κενό. Αν αξίζει λοιπόν να μη ζήσει λόγω της δυστυχίας του ασ' τον ν' αυτοκτονήσει μόνος του μετά, ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συμβαινουν και ατυχηματα ξερεις και οπως ειπε η Κυνθια, το χαπι δεν εχει 100% επιτυχια. Απο κει και περα δεν υφισταται το "πρεπει να αναλαμβανουμε ευθυνες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ατύχημα; Tough luck motherfucker, deal with it. Δεν σε κάνει justified murder το ότι ήταν ατύχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αναφερομαι στις ευθυνες που ειπε η χριστινα, οταν ειναι ατυχημα και κανεις ο,τι μπορεις για να το αποτρεψεις δε θα φταις εσυ αν μεινεις εγκυος, επομενως δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις την οποιαδηποτε ευθυνη αν δε το θες. Εσυ Θεμη μπορει να μιλας εκ του ασφαλους, αλλα προσωπικα μου εχουν συμβει τετοια και ευτυχως ολα πηγαν οκ, αλλα αν δεν πηγαιναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν μιλάω επί του προσωπικού ποτέ, επί των ιδεών μιλάω. Είπα, άλλωστε, ότι πιθανότατα κι εγώ θα πίεζα την κοπέλα μου να το ρίξει, όμως δεν έχει να κάνει με το τι είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το τι ειναι σωστο αλλαζει αναλογα τον ανθρωπο, απο τη στιγμη που λες οτι θα της ελεγες να το ριξει, τοτε μαλλον για σενα αυτο ειναι το σωστο.
Καμια φορα το να μιλαμε μονο βασει των ιδεων και να αγνοουμε προσωπικες εμπειριες/θεσεις δεν ειναι και ο,τι καλυτερο γιατι στην ουσια το 2ο ειναι ουσιαστικοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ρε παιδιά το επιχείρημα ότι το παιδί θα γινόταν δυστυχισμένο, οι συνθήκες θα ήταν άθλιες κτλ είναι τελείως κενό. Αν αξίζει λοιπόν να μη ζήσει λόγω της δυστυχίας του ασ' τον ν' αυτοκτονήσει μόνος του μετά, ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις;

Συμφωνώ. Δε μπορείς να ξέρεις τη μελλοντική του πορεία στη ζωή.

Εγώ είμαι υπέρ μόνο αν η μητέρα είναι ανήλικη και υπάρχει κίνδυνος για αυτήν και το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αναφερομαι στις ευθυνες που ειπε η χριστινα, οταν ειναι ατυχημα και κανεις ο,τι μπορεις για να το αποτρεψεις δε θα φταις εσυ αν μεινεις εγκυος, επομενως δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις την οποιαδηποτε ευθυνη αν δε το θες. Εσυ Θεμη μπορει να μιλας εκ του ασφαλους, αλλα προσωπικα μου εχουν συμβει τετοια και ευτυχως ολα πηγαν οκ, αλλα αν δεν πηγαιναν...

Αρχικά με λένε Χριστιάννα ;)
Οκ, το προφυλακτικό και το χάπι καλύπτουν κατά 98 ή 99% αν δεν κάνω λάθος, όμως το να μείνει μια γυναίκα έγκυος δεν είναι ατύχημα, και δεν πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως ατύχημα. Είναι θαύμα! Άμα δεν γινόταν ή δεν ήθελε να το κρατήσει και να το μεγαλώσει η ίδια γιατί να μην το δώσει για υιοθεσία; Πόσα ζευγάρια προσπαθούν να κάνουν ένα παιδί και δεν τα καταφέρνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρχικά με λένε Χριστιάννα ;)
Οκ, το προφυλακτικό και το χάπι καλύπτουν κατά 98 ή 99% αν δεν κάνω λάθος, όμως το να μείνει μια γυναίκα έγκυος δεν είναι ατύχημα, και δεν πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως ατύχημα. Είναι θαύμα! Άμα δεν γινόταν ή δεν ήθελε να το κρατήσει και να το μεγαλώσει η ίδια γιατί να μην το δώσει για υιοθεσία; Πόσα ζευγάρια προσπαθούν να κάνουν ένα παιδί και δεν τα καταφέρνουν;

Σορυ!
Σε αυτο συμφωνω μαζι σου, σιγουρα ειναι κι αυτο μια λυση και μαλιστα πολυ καλυτερη απο την εκτρωση γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις 3 ανθρωπους πολυ πιο ευτυχισμενους απο οσο θα ηταν. Υπαρχουν κι εκει βεβαια δυσκολιες, εγω ας πουμε θα ετρεμα οτι πρεπει να πω στους γονεις μου οτι ειμαι εγκυος... οχι οτι δε ξεπερνιεται αλλα ειναι μια δυσκολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σωστή η Χριστίνα, ε συγγνώμη, Χριστιάννα! :P +1
Εκτρώσεις
Δείτε το video και μετά πείτε την άποψή σας.

Εγώ μια περίοδο με την κοπέλα μου φοβόμουν ότι είχε συμβεί το μοιραίο και συζητούσαμε περί του θέματος. Αφού μου έδειξε το video, άλλαξα ριζικά άποψη. Γιατί τουλάχιστον, αν δεν σας αφορά η ζωή του παιδιού, πρέπει να σας αφορά η ζωή της γυναίκας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Αρχικά με λένε Χριστιάννα ;)
Οκ, το προφυλακτικό και το χάπι καλύπτουν κατά 98 ή 99% αν δεν κάνω λάθος, όμως το να μείνει μια γυναίκα έγκυος δεν είναι ατύχημα, και δεν πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως ατύχημα. Είναι θαύμα! Άμα δεν γινόταν ή δεν ήθελε να το κρατήσει και να το μεγαλώσει η ίδια γιατί να μην το δώσει για υιοθεσία; Πόσα ζευγάρια προσπαθούν να κάνουν ένα παιδί και δεν τα καταφέρνουν;

Συμφωνώ κι εγώ:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το τι ειναι σωστο αλλαζει αναλογα τον ανθρωπο, απο τη στιγμη που λες οτι θα της ελεγες να το ριξει, τοτε μαλλον για σενα αυτο ειναι το σωστο.
Καμια φορα το να μιλαμε μονο βασει των ιδεων και να αγνοουμε προσωπικες εμπειριες/θεσεις δεν ειναι και ο,τι καλυτερο γιατι στην ουσια το 2ο ειναι ουσιαστικοτερο.

Όχι, δεν είναι αυτό το σωστό για 'μένα, απλά θα προτιμούσα να σκοτώσω έναν άνθρωπο χωρίς να έχω πλήρη συνείδηση του τι κάνω και χωρίς να υποστώ τις συνέπειες απ' το να καταστραφεί ολοσχερώς η ζωή μου λόγω ενός παιδιού στα 18.

Ξέρω, ξέρω, είμαι τέρας ε; Για κοιτάξτε μήπως ειλικρινά σας εκφράζει κι εσάς αυτό που είπα.

Υ.Γ.: Το βίντεο που έσωσε χιλιάδες παιδιά και κολοκύθια τούμπανα. Ηθικοπλαστικές επιτηδευμένες μαλακίες δεν πρέπει να έχουν λόγο σε αποφάσεις ζωής, όλοι ξέρουμε τι γίνεται και πρέπει βάσει των ψύχραιμων δεδομένων να αποφασίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι αυτό το σωστό για 'μένα, απλά θα προτιμούσα να σκοτώσω έναν άνθρωπο χωρίς να έχω πλήρη συνείδηση του τι κάνω και χωρίς να υποστώ τις συνέπειες απ' το να καταστραφεί ολοσχερώς η ζωή μου λόγω ενός παιδιού στα 18.

Ξέρω, ξέρω, είμαι τέρας ε; Για κοιτάξτε μήπως ειλικρινά σας εκφράζει κι εσάς αυτό που είπα.

Απο τη στιγμη που θεωρεις οτι αυτο θα ηταν προτιμοτερο, σημαινει οτι αυτο ειναι και το σωστοτερο. Δηλαδη για σενα θα ηταν λαθος να γινεις πατερας την προκειμενη στιγμη για το λογο που αναφερεις. Το "αντικειμενικα σωστο" τρωει σκονη μπροστα στο υποκειμενικο σε αυτη την περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...λίγη υπευθυνότητα δεν πείραξε ποτέ κανένα...τώρα αν σου "κάτσει" τι να πω....

....γενικά δεν είμαι καθόλου κατά των αμβλώσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι αυτό το σωστό για 'μένα, απλά θα προτιμούσα να σκοτώσω έναν άνθρωπο χωρίς να έχω πλήρη συνείδηση του τι κάνω και χωρίς να υποστώ τις συνέπειες απ' το να καταστραφεί ολοσχερώς η ζωή μου λόγω ενός παιδιού στα 18.

Ξέρω, ξέρω, είμαι τέρας ε; Για κοιτάξτε μήπως ειλικρινά σας εκφράζει κι εσάς αυτό που είπα.

Υ.Γ.: Το βίντεο που έσωσε χιλιάδες παιδιά και κολοκύθια τούμπανα. Ηθικοπλαστικές επιτηδευμένες μαλακίες δεν πρέπει να έχουν λόγο σε αποφάσεις ζωής, όλοι ξέρουμε τι γίνεται και πρέπει βάσει των ψύχραιμων δεδομένων να αποφασίσουμε.

Θα σταθώ μόνο εδώ και θα σου πω πως δεν ξέρουμε όλοι τι γίνεται. Ένα 16χρονο είτε αγόρι είτε κορίτσι νομίζεις πως γνωρίζει τι γίνεται κατά τη διάρκεια της άμβλωσης; Εγώ προσωπικά δεν ήξερα μέχρι πρόσφατα, μπορεί να ήμουν η μόνη ανίδεη, δεν ξέρω, πάντως αμφιβάλω για το πόσοι γνωρίζουν την διαδικασία, τι αντίκτυπα έχει στην υγεία (σωματική και ψυχολογική) της μητέρας κοκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι αυτό το σωστό για 'μένα, απλά θα προτιμούσα να σκοτώσω έναν άνθρωπο χωρίς να έχω πλήρη συνείδηση του τι κάνω και χωρίς να υποστώ τις συνέπειες απ' το να καταστραφεί ολοσχερώς η ζωή μου λόγω ενός παιδιού στα 18.

Και ξαναλέω: Το ότι υπάρχει περίπτωση να "σκοτώσεις" και την γυναίκα δεν σε αφορά, ε? Φυσικά, γιατί δεν γεννάς εσύ αλλά αυτή. Και το ενδεχόμενο η γυναίκα να μην μπορέσει ποτέ ξανά να γονιμοποιήσει? Πάλι δεν μας αφορά, αφού μέχρι να αποφασίσει ότι είναι η ώρα να μεγαλώσει παιδί εμείς θα την έχουμε παρατήσει, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Φίλε μου δεν γνωρίζω πολύ καλά τα επί του αντικειμένου (δεν χρειάστηκε ευτυχώς) και δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου είπες. Υπάρχει περίπτωση να σκοτώσεις τη γυναίκα κατά τη διάρκεια της άμβλωσης και να μην μπορέσει ξανά να γονιμοποιήσει, ή αυτά γίνονται αν γεννήσει σε πολύ μικρή ηλικία;

Απο τη στιγμη που θεωρεις οτι αυτο θα ηταν προτιμοτερο, σημαινει οτι αυτο ειναι και το σωστοτερο. Δηλαδη για σενα θα ηταν λαθος να γινεις πατερας την προκειμενη στιγμη για το λογο που αναφερεις. Το "αντικειμενικα σωστο" τρωει σκονη μπροστα στο υποκειμενικο σε αυτη την περιπτωση.

Φυσικά και όχι, αυτή είναι δική σου θεώρηση. Το αντικειμενικά σωστό είναι αλήθεια κι έχει τρομερή ισχύ, το υποκειμενικά φτιαγμένο απ' τα σάπια ανθρώπινα μυαλά (φυσικά συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου) είναι που μπάζει από παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο καθενας κανει τις επιλογες του ομως, οπως πχ μπορει να αφηνες καποιον αλλο να πεθανει για να σωσεις τη ζωη σου, ή να αφηνες καποιον αλλο να χτυπησει για να μη χτυπησεις εσυ ετσι επιλεγεις να σκοτωσεις ενα αγεννητο παιδι για να μην καταστραφει η ζωη σου. Και σαφεστατα τρωει σκονη αφου μου λες ευθεως οτι θα πιεζες για να κανει την αντικειμενικα λαθος επιλογη η κοπελα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top