Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Νομίζω πως υπάρχει μια απίστευτη αντίφαση σ' αυτά που λες - απ' τη μία θεωρείς (και καλά κάνεις) άξιο να ζήσει και ονομάζεις άνθρωπο ένα παιδί που έχει καθυστέρηση, και απ' την άλλη, ενώ τάσσεσαι φανατικά υπέρ των εκτρώσεων, λες ότι αν ένα παιδί πρόκειται να γεννηθεί με καθυστέρηση καλύτερα θα είναι να μην γεννηθεί καθόλου, αναιρώντας ουσιαστικά όλα όσα είπες - ακόμα κι αν το υποστηρίζεις λόγω των δυσκολιών που θα αντιμετωπίσει οποιοσδήποτε με τέτοιο πρόβλημα.



Το καθιστά λιγότερο άνθρωπο με τον ίδιο τρόπο που τρώμε αυγά με κρόκο ενώ θα μπορούσαν να είναι κοτόπουλα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε και πολλά έτσι κι αλλιώς για το βαθμό συνείδησης του εμβρύου - κι αν δεν έχει ανεπτυγμένες αισθήσεις, κάλλιστα μπορεί να σκέφτεται - μάλλον δικό μας είναι το θέμα, στο κατά πόσο εμείς το δεχόμαστε σαν βρέφος, σαν άνθρωπο ή όχι.

Ελπίζω να μην φαίνομαι απότομη, είναι σε τελείως φιλικό τόνο αυτά - συζήτηση κάνουμε :xixi:
Κατα τη γνωμη μου (και της κοπελας υποθετω) το να κανεις εκτρωση γιατι βαριοσουν η δεν ηθελες να παρεις ενα προφυλακτικο ειναι ανεπιτρεπτο και χυδαιοτατο,οποτε ειμαι κατα της εκτρωσης γι αυτο το λογο... αν ομως υπαρξει καποιο προβλημα στην εγκυμοσυνη και το παιδι εχει καποιο σοβαρο προβλημα δεν ειναι ευθυνη των γονιων.. μακαρι να ηταν τοσο εξελιγμενος ο κοσμος μας που να δεχοταν τα ατομα με σωματικα και διανοητικα προβληματα χωρις να τους κανουν τη ζωη κολαση,εδω απλα γυαλια φορας και τα μυξιαρικα σε ειρωνευονται οσο δεν παει!Εν ολιγοις υπαρχει τεραστια διαφορα στην εκτρωση για να απαλλαγεις απ το βρωμοπαιδο που τολμησε να σου διαταραξει τη ζωη και απ το να το κανεις γιατι θα εχει προβληματα υγειας η μανα η το παιδι.Επισης οταν παιρνουν τα αυγα απ την κοτα ουσιαστικα δεν εχει αρχισει καν να τα πυρωνει (οσα απ αυτα ειναι γονιμοποιημενα) ενω οταν γινεται η εκτρωση το εμβρυο αναπτυσσεται κανονικα εδω και βδομαδες και καταλαβαινει παρα πολυ καλα οτι πας να το διαμελισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Νομίζω πως υπάρχει μια απίστευτη αντίφαση σ' αυτά που λες - απ' τη μία θεωρείς (και καλά κάνεις) άξιο να ζήσει και ονομάζεις άνθρωπο ένα παιδί που έχει καθυστέρηση, και απ' την άλλη, ενώ τάσσεσαι φανατικά υπέρ των εκτρώσεων, λες ότι αν ένα παιδί πρόκειται να γεννηθεί με καθυστέρηση καλύτερα θα είναι να μην γεννηθεί καθόλου, αναιρώντας ουσιαστικά όλα όσα είπες - ακόμα κι αν το υποστηρίζεις λόγω των δυσκολιών που θα αντιμετωπίσει οποιοσδήποτε με τέτοιο πρόβλημα.



Το καθιστά λιγότερο άνθρωπο με τον ίδιο τρόπο που τρώμε αυγά με κρόκο ενώ θα μπορούσαν να είναι κοτόπουλα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε και πολλά έτσι κι αλλιώς για το βαθμό συνείδησης του εμβρύου - κι αν δεν έχει ανεπτυγμένες αισθήσεις, κάλλιστα μπορεί να σκέφτεται - μάλλον δικό μας είναι το θέμα, στο κατά πόσο εμείς το δεχόμαστε σαν βρέφος, σαν άνθρωπο ή όχι.

Ελπίζω να μην φαίνομαι απότομη, είναι σε τελείως φιλικό τόνο αυτά - συζήτηση κάνουμε :xixi:


μα ποτέ δεν τάχθηκα υπέρ της έκτρωσης!!! σε όλα όσα έγραψα,ξεκαθάρισα πως είμαι ΚΑΤΑ των εκτρώσεων πλην των περιπτώσεων στις οποίες το παιδί ή η μητέρα αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα υγείας.ΠΟΤΕ δεν τάχθηκα υπέρ των εκτρώσεων,το αντίθετο μάλιστα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
μα ποτέ δεν τάχθηκα υπέρ της έκτρωσης!!! σε όλα όσα έγραψα,ξεκαθάρισα πως είμαι ΚΑΤΑ των εκτρώσεων πλην των περιπτώσεων στις οποίες το παιδί ή η μητέρα αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα υγείας.ΠΟΤΕ δεν τάχθηκα υπέρ των εκτρώσεων,το αντίθετο μάλιστα!!!

Λάθος, λάθος, κατά εννοούσα, συγγνώμη, έτσι δεν βγάζει νόημα εξάλλου, γιατί να έλεγα 'απ' την άλλη μεριά...'; :P
Το ξέρω ότι είσαι κατά των εκτρώσεων - εγώ είμαι υπέρ, και απλά σου εξηγώ πού δεν μου φαίνεται ο συλλογισμός σου σωστός. :D

Για παράδειγμα, το επιχείρημα με την συνείδηση του εμβρύου είναι κάτι που δεν μου φαίνεται να έχει υπόσταση, απ' τη στιγμή που όπως είπα δεν είναι μετρήσιμο: 'Α, σήμερα έχει τόση συνείδηση ώστε να το θεωρήσω βρέφος', 'Μμμμ, σήμερα είναι περισσότερο σαν μια μάζα κυττάρων'.
Είναι προσωπική μας εκτίμηση το πότε, και σε ποιά περίοδο της κύησης αντιλαμβανόμαστε το έμβρυο σαν 'άνθρωπο', και όπως όλες οι προσωπικές εκτιμήσεις, συχνά επηρεάζεται απ' τις ανάγκες που έχουμε εκείνη τη στιγμή.
Μπορεί εγώ να κόπτομαι τώρα ότι ένα έμβρυο ενός μήνα, σε μέγεθος κόκκου ρυζιού, θα γίνει μωρό και γι' αυτό είναι άνθρωπος - αν όμως βρεθώ έγκυος ενός μήνα τώρα, πίστεψέ με, δύσκολα θα στηρίξω αυτή μου την πρόταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μάλλον θα έλεγα ότι είμαι υπέρ υπό προϋποθέσεις. Βέβαια η έκτρωση βλάπτει το αναπαραγωγικό σύστημα της γυναίκας, αλλά όταν πρόκειται για πολύ νεαρές ηλικίες και η εγκυμοσύνη θα την έβλαπτε. Επίσης, θεωρώ ότι μία γυναίκα που γνωρίζει ότι οι συνθήκες στις οποίες θα φέρει το μωρό της είναι πολύ άσχημες οφείλει, αν μπορεί να το δώσει για υιοθεσία, αν πάλι αυτό είναι αδύνατο μπορεί να κάνει έκτρωση. Εννοείται ότι είμαι υπέρ της έκτρωσης σε περιπτώσεις που κινδυνεύει η υγεία της εγκυμονούσας από την εγκυμοσύνη αυτή, ή αν το μωράκι θα εχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Αυτο λενε ολες οσες το κανουν,οτι δε μπορουν να το μεγαλωσουν,οτι δεν εχουν οικονομικη δυνατοτητα και αλλα παρομοια.. ομως σε ποσες απ αυτες τις περιπτωσεις ειναι οντως για ''χαρη'' του παιδιου και οχι γιατι η μανα θελει να χαρει τη ζωουλα της και να μην αναλαβει τις ευθυνες;Και στο κατω κατω τις συνθηκες τις ξερουν απο πριν,ας προσεχουν λιγακι.. για την αντισυλληψη δεν ξερουν,την εκτρωση ομως την ξερουν και με το παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για παράδειγμα, το επιχείρημα με την συνείδηση του εμβρύου είναι κάτι που δεν μου φαίνεται να έχει υπόσταση, απ' τη στιγμή που όπως είπα δεν είναι μετρήσιμο: 'Α, σήμερα έχει τόση συνείδηση ώστε να το θεωρήσω βρέφος', 'Μμμμ, σήμερα είναι περισσότερο σαν μια μάζα κυττάρων'.
Είναι προσωπική μας εκτίμηση το πότε, και σε ποιά περίοδο της κύησης αντιλαμβανόμαστε το έμβρυο σαν 'άνθρωπο', και όπως όλες οι προσωπικές εκτιμήσεις, συχνά επηρεάζεται απ' τις ανάγκες που έχουμε εκείνη τη στιγμή.
Μπορεί εγώ να κόπτομαι τώρα ότι ένα έμβρυο ενός μήνα, σε μέγεθος κόκκου ρυζιού, θα γίνει μωρό και γι' αυτό είναι άνθρωπος - αν όμως βρεθώ έγκυος ενός μήνα τώρα, πίστεψέ με, δύσκολα θα στηρίξω αυτή μου την πρόταση...[/quote]

Από την πρώτη στιγμή της ζωής του,το έμβρυο είναι άνθρωπος.Το ότι δεν μας συμφέρει να στηρίξουμε την άποψη αυτή δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει κιόλας.Οι αντιδράσεις του κατά τη διάρκεια της έκτρωσης(βλέπε σχετικά βίντεο),οι αντιδράσεις του στους ήχους(όταν βλέπεις κάτι χαζοζαρούμενες μαμάδες να βάζουν τα ακουστικά πάνω στην κοιλιά τους ή να αφήνουν την τηλεόραση ανοιχτή-παρεπιπτόντως η μάνα μου από τους πρώτου μήνες κιόλας ησύχαζε από τις κλωτσιές μου μόνο όταν έπαιζε η τηλεόραση),στα αισθήματα της μητέρας,τα αγγίγματα,σε όλα αυτά φανερώνουν πόσο άνθρωπος είναι.Οι προσωπικές εκτιμησεις είναι απλά προσωπικές εκτιμήσεις και τίποτα παραπάνω.Η πραγματικότητα όμως είναι πέρα και πάνω από κάθε προσωπική εκτίμηση σχετικά με το πότε θα το θεωρήσουμε άνθρωπο.Οι προσωπικές εκτιμήσεις των επιστημών του μεσαίωνα ήταν ότι η γη είναι επίπεδη,αυτό όμως δεν σημαίνει πως η γη είναι επίπεδη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το έμβρυο είναι μία ανθρώπινη ζωή. Δεν είναι δυνατόν να αφαιρεί τη ζωή ενός ατόμου. Κάθε ύπαρξη έχει δικαίωμα να έρθει στον κόσμο και να γνωρίσει τον κόσμο μας... Είναι εντελώς απάνθρωπο. Απορώ πόσο ανθρωπιά έχουν οι γιατροί που κάνουν τις αμβλώσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχουν κι αυτοί να ταίσουν ανθρώπους πίσω. Και μάλιστα ήδη γεννημένους. Δεν θα το ρίξουμε και στους γιατρούς τώρα, ηρεμήστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μα είναι πραγματικά εγκληματικό. Σύμφωνα με τη νομοθεσία πολλών χωρών είναι ποινικό αδίκημα. Οι περισσότερες εκτρώσεις γίνονται κρυφά και παράνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο λόγος για τον οποίον οι εκτρώσεις απαγορεύονται σε ορισμένες χώρες είναι κυρίως η πίεση από ηθικιστικές και συντηρητικές ομάδες και όχι κάποια βαθύτερη έννοια που αφορά την άμβλωση και ανακαλύφθηκε μετά από σκέψεις επί του θέματος. Στην Ελλάδα υπάρχει ειδική νομοθεσία που με ορισμένα χρονικά περιθώρια και ανάλογα την περίσταση, επιτρέπει την άμβλωση. Το ίδιο συμβαίνει στις περισσότερες χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...δεν αλλάζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Μου έχει κάνει εντύπωση ο τρόπος που σκέφτεσαι κ εκφράζεσαι Μαύρο Πρόβατο.Για την ηλικεία σου πάντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Μα είναι πραγματικά εγκληματικό. Σύμφωνα με τη νομοθεσία πολλών χωρών είναι ποινικό αδίκημα. Οι περισσότερες εκτρώσεις γίνονται κρυφά και παράνομα.

Τί είναι 'πραγματικά εγκληματικό';
Λογικό είναι, αν σε μια χώρα οι 'ηθικοί φραγμοί' απαγορεύουν τις εκτρώσεις, να καταφεύγουν γυναίκες σε γιατρούς που τις εκτελούν παράνομα - με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε ασφάλεια της εγχείρησης, αξιοπιστία και ποιότητα του γιατρού και των εγκαταστάσεων.



Αναρωτιέμαι τι θα κάνατε όλοι εσείς που είστε κατά των εκτρώσεων, αν ξαφνικά την φυσιολογική ζωή στα 18-20 σας, διέκοπτε η είδηση ότι εσείς/η κοπέλα σας (ανάλογα το φύλο :D) ήταν έγκυος.
Θα αποκλείατε και τότε έτσι χαλαρά την έκτρωση σαν 'έγκλημα'; Θα βρισκόσασταν με το παιδί μιας μετεφηβικής σχέσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έγκλημα είναι σε κάθε περίπτωση και δεν δέχομαι ούτε καν την αφαίρεση του τίτλου αυτού. Εγκληματίας όποιος το κάνει γιατί δεν μπορείς έτσι απλά να σκοτώνεις επειδή είσαι ηλίθιος και δεν πήρες τις προφυλάξεις. Έγκλημα είναι σε κάθε περίπτωση. Είναι ένας φόνος, πως να το κάνουμε. Ακόμη κι αν η γυναίκα βιάσθηκε και κάνει έκτρωση, πάλι έγκλημα θεωρείται για τη λογική. Μην βάζεις, λοιπόν, τη λέξη σε εισαγωγικά. Δεν θεωρείται έγκλημα για τον ορθοδοξο χριστιανισμό, αυτό είναι άλλο. Και δεν θεωρείται έγκλημα γιατί απλά η ορθοδοξία πρεσβεύει ότι ο Θεός κοιτάζει το background μιας πράξης και όχι την πράξη. Συνεπώς ένας που έκλεψε επειδή πεινούσε δεν είναι κλέφτης. Ένας που σκότωσε εν βρασμώ ψυχής δεν είναι φονιάς. Και μια κοπέλα που έριξε το παιδί της επειδή βιάσθηκε, δεν είναι εγκληματίας. Αυτά όμως ισχύουν για το χριστιανισμό (τουλάχιστον το δικό μου δόγμα), όχι για όλους.
Είναι ένα έγκλημα που απλά δικαιολογείται σε ορισμένες περιπτώσεις. Δυο φορές εγκληματίας βέβαια είναι εκείνος που έχει την έκτρωση σαν εύκολη λύση για τις μαλακίες που κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ανεξάρτητα απ' το αν εσύ δεν δέχεσαι την αφαίρεση του τίτλου, επειδή εγώ προφανώς το βρίσκω αστείο, θα εξακολουθήσω να βάζω εισαγωγικά.
Δεν 'σκοτώνεις επειδή είσαι ηλίθιος' κάνοντας μια έκτρωση, υπάρχει και η περίπτωση να έχει γίνει ατύχημα - και δεν εννοώ το πολυαναφερθέν παράδειγμα του βιασμού, αλλά πολύ απλά να έχει σπάσει το προφυλακτικό και να μην δράσει το χάπι της επόμενης μέρας, που είναι συνήθως η επόμενη μέθοδος.
Περισσότερο 'έγκλημα' το βρίσκω να μείνει έγκυος μια κοπέλα ενώ δεν θέλει το παιδί και δεν είναι καν σε θέση να το μεγαλώσει (μην μου πεις πως δεν έχεις συμμαθήτριες με ενεργή σεξουαλική ζωή), παρά να γίνει έκτρωση και να σκοτωθεί κάτι που δεν έχει γεννηθεί ακόμα.
(Οξύμωρο, να σκοτώνεις κάτι πριν γεννηθεί - μάλλον εμποδίζεις τη γέννηση.)

Γενικότερα, μου φαίνεται πολύ κενό το 'απαπαπα έγκλημα, έγκλημα, θα είναι φονιάς όποιος το κάνει', δεν λέω ότι είναι απόφαση που παίρνεται εύκολα, αλλά μου φαίνεται υποκριτικό αυτό σαν στάση, στην ηλικία που είμαστε.
Εκτός δηλαδή κι αν είσαι διατεθειμένος αύριο, αν χρειαστεί, να δεχτείς με χαρά ότι σε εννιά μήνες θα 'χεις παιδί.

(Προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ότι δεν είναι πάντα κάτι που το ελέγχεις - η 100% ασφάλεια βρίσκεται μόνο στη ζώνη αγνότητας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο miv έχει δίκιο πάντως, η έκτρωση είναι δολοφονία, τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για να αισθανόμαστε καλύτερα.

Αν θα έλεγα στην κοπέλα μου να κάνει έκτρωση; Ναι, θα το έκανα, αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έγκλημα είναι, φίλη μου, σε κάθε περίπτωση. Προσπαθώ απλά να σε κάνω να καταλάβεις ότι κατά περίσταση ναι, μπορούμε να κάνουμε κι εγκλήματα. Τώρα βέβαια όπως είπε κι ο Θέμης, αν θέλουμε να είμαστε πιο εντάξει με τον εαυτό μας, ας τα λέμε "ελεύθερη επιλογή", αλλά ούτως ή άλλως έγκλημα παραμένει. Ας το λέμε, λοιπόν, με τ'ονομά του.
Κι αν με ρωτάς αν θα έκανα έγκλημα αν τύχαινε σε μένα, ναι, μπορεί να έκανα. Θα είχα όμως τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να παραδεχτώ ότι είμαι εγκληματίας. Δεν υπάρχει λόγος να ονομάζω τη μπριζόλα φασόλια κι επειδή νηστεύω να την τρώω χωρίς ενοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με την Κύνθια.Έχω πει πολλές φορές ότι μπορεί να αποκαλεστεί δολοφόνος αν προχωρήσει σε μια έκτρωση αλλά έχω τονίσει αλλεπάλληλες φορές ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη κ τις συνθήκες υπό τις οποίες λαμβάνεται μια τέτοια απόφαση.Τα λάθη είναι λάθη κ δεν μπορούμε να τα κατακρίνουμε όλα αφού πολλές φορές κ εμείς οι ίδιοι μπορεί να υποπέσουμε σε αυτά.Δε λέω βέβαια στις περιπτώσεις απερισκεψίας κ ανευθυνότητας.Εκαί είναι άλλο.Αλλά τυχαίνει.Ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να σου συμβεί.Πρέπει να είμαστε πιο επιεικείς σε μερικές περιπτώσεις.Να μην τα μηδενίζουμε όλα κ φτάνουμε στην υπερβολλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με την Κύνθια.Έχω πει πολλές φορές ότι μπορεί να αποκαλεστεί δολοφόνος αν προχωρήσει σε μια έκτρωση αλλά έχω τονίσει αλλεπάλληλες φορές ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη κ τις συνθήκες υπό τις οποίες λαμβάνεται μια τέτοια απόφαση.Τα λάθη είναι λάθη κ δεν μπορούμε να τα κατακρίνουμε όλα αφού πολλές φορές κ εμείς οι ίδιοι μπορεί να υποπέσουμε σε αυτά.Δε λέω βέβαια στις περιπτώσεις απερισκεψίας κ ανευθυνότητας.Εκαί είναι άλλο.Αλλά τυχαίνει.Ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να σου συμβεί.Πρέπει να είμαστε πιο επιεικείς σε μερικές περιπτώσεις.Να μην τα μηδενίζουμε όλα κ φτάνουμε στην υπερβολλή...

Το ίδιο λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Με τη διαφορά ότι κάθε είδους έκτρωση εσύ τη θεωρείς έγκλημα.Ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top