Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ναι αλλα αξιζει ή οχι να ρισκαρεις?ενα παιδι ναι θα φερει τα πανω κατω σε μια ζωη...θα αλλαξουν παρα πολλα...αλλα ειναι παιδι σου...αιμα σου...ειναι δυνατον να μην το αγαπησεις?να μην του φερθεις καλα?
οσο δυσκολο και να ειναι εγω πιστευω πραγματικα οτι αξιζει να ρισκαρεις μονο αν το εχεις παρει αποφαση...και εισαι σιγουροςρη οτι θα το αγαπησεις και θα κανεις οτι μποερις για να μην του λειψει τιποτα...ειτε αυτο ειναι οικονομικο ειτε απο συναισθηματικη πλευρα...

Συμφωνω μαζι σου απο προσωπικης πλευρας, κι εγω πιστευω οτι θα μπορουσα να αγαπησω μια χαρα το παιδι μου αν εμενα εγκυος χωρις να το θελω και αποφασιζα να το κρατησω. Ομως θεωρω οτι πρεπει οι γυναικες (και κατ επεκταση τα ζευγαρια) να εχουν το δικαιωμα να διαλεξουν αν θα κρατησουν το παιδι ή οχι χωρις να υπαρχει κοινωνικη κατακραυγη επειδη προεκυψε απο δικο τους λαθος και γι'αυτο ειμαι υπερ των εκτρωσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ


Αν το μαθουν οι γονεις μου, ΘΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ

.....................................................................................................


Υποκρισία;

Δεν είναι άραγε υποκρισία να καταβάλλονται τόσες προσπάθειες για τη βελτίωση και τη διατήρηση της ζωής, ενώ 300.000 άνθρωποι καταδικάζονται σε θάνατο πριν ακόμα γεννηθούν;



Διάφανο κοιλιακό τοίχωμα...

"Αν το κοιλιακό τοίχωμα της εγκύου ήταν διάφανο,
τί νόμους θα είχαμε για την έκτρωση;"

Dr R.
Natthanson (από την ταινία "Σιωπηλή Κραυγή")


Επιτρέπεται η άμβλωση σε προβληματικές οικογένειες;

Αν γνωρίζατε μια γυναίκα που ήταν έγκυος και είχε ήδη οκτώ παιδιά, τρία εκ των οποίων ήταν κουφά, δύο τυφλά, ένα διανοητικά καθυστερημένο και η ίδια υπέφερε από μεταδοτικό αφροδίσιο νόσημα, θα τη συμβουλεύατε να προχωρήσει σε άμβλωση;

...Αν απαντήσατε θετικά, «σκοτώσατε» τον Μπετόβεν!


Μπορείς να γυρίσεις την πλάτη και να κλείσεις τα μάτια σου. Μπορείς να υποκριθείς και προφασιστείς ότι γίνεται για το καλό κάποιου. Μπορείς;
μαθε περισσοτερα
www.unborn.gr


................................................................................................


Μέθοδοι έκτρωσης στο πρώτο στάδιο της κυήσεως

Απόξεση με αναρρόφηση [D&C]: (εβδ. 6 έως 16) Ένας σωλήνας μεγάλης αναρροφητικής ικανότητας εισάγεται μέσω του τραχήλου στη μήτρα. Το αγέννητο παιδί σχίζεται σε κομμάτια από την ισχύ της αναρρόφησης. Τα μέρη του κομματιασμένου εμβρύου και ο πλακούντας αναρροφώνται σε ένα δοχείο. Πιθανές επιπλοκές είναι η μόλυνση, η ρήξη του τραχήλου και η διάτρηση της μήτρας.

Mifepristone: (εβδ. 5 έως 7) Η χημική ουσία αυτή, γνωστή και ως RU-486, προκαλεί τον θάνατο του εμβρύου παρεμβαίνοντας στη λειτουργία του πλακούντος και προκαλώντας τη λιμοκτονία του εμβρύου. Στη συνέχεια χρησιμοποιείται το φάρμακο Prostaglandin (βλ. παρακάτω) για την αποβολή του εμβρύου. Αυτή η μέθοδος πραγματοποιείται εντός αρκετών ημερών. Στις περισσότερες περιπτώσεις προκαλείται στη γυναίκα έντονη αιμορραγία τουλάχιστον για εννέα ημέρες, αλλά μερικές γυναίκες αιμορραγούν περισσότερο από τέσσερις εβδομάδες. Το Mifepristone μόλις έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται στις ΗΠΑ. Οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες δεν είναι ακόμα γνωστές.

Methotrexate: (εβδ. 5 έως 9) Αν και δεν είναι εγκεκριμένο από την FDA (στις ΗΠΑ) γι' αυτή τη χρήση, μια ένεση με methotrexate θανατώνει το αγέννητο παιδί παρεμβαίνοντας στη διαδικασία ανάπτυξης (διαίρεση των κυττάρων). Μερικές ημέρες μετά, η γυναίκα λαμβάνει υπόθετα με το φάρμακο Prostaglandin (misoprostol) για να αποβάλει το έμβρυο. Η έκτρωση γίνεται στο σπίτι. Απαιτούνται τρεις επισκέψεις σε γιατρό για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.



--------------------------------------------------------------------------------


Μέθοδοι έκτρωσης σε προχωρημένο στάδιο της κυήσεως


Εμβρυοτομή [D&E]: (εβδ. 13 έως 20) Ο τράχηλος διαστέλλεται. Με τη χρήση κατάλληλης λαβίδας, ο "γιατρός" που εκτελεί την έκτρωση κομματιάζει το παιδί και το σύρει έξω, μέλος προς μέλος. Το παιδί επανασυναρμολογείται για να εξασφαλιστεί ότι δεν έχουν παραμείνει στη μήτρα κομμάτια του εμβρύου. Πιθανές επιπλοκές είναι η μόλυνση, η ρήξη του τραχήλου και η διάτρηση της μήτρας.

Prostaglandin: (εβδ. 16 έως 38 ) Το χημικό αυτό, που καλείται επίσης misoprostol, προκαλεί πρώιμους πόνους και τοκετό, και διατίθεται υπό μορφή υποθέτων ή ενέσεων. Η γεννήσεις ζωντανών βρεφών είναι συνήθεις. Πιθανοί κίνδυνοι: σπασμοί, έμετος και ανακοπή καρδιάς.

Ένεση με Digoxin: (εβδ. 20 έως 32 ) Το θανατηφόρο αυτό χημικό εγχέεται με ένεση κατ' ευθείαν στην καρδιά του βρέφους. Ακολουθεί πρόκληση τοκετού με το prostaglandin.

Έκτρωση με άλας: (εβδ. 16 έως 32 +) Μια μακριά βελόνα εισάγεται στην κοιλιά της γυναίκας και εγχέεται ένα διάλυμα άλατος στο αμνιακό υγρό. Το άλας δηλητηριάζει το παιδί, καίγοντας τους πνεύμονες και το δέρμα του. Εντός 24 ωρών γεννάται ένα νεκρό βρέφος. Η μέθοδος αυτή δεν χρησιμοποιείται πολύ συχνά για έκτρωση λόγω των σοβαρών κινδύνων υγείας που υφίστανται για τη γυναίκα.

Υστεροτομή: (εβδ. 24 έως 38 ) Όπως συμβαίνει με την καισαρική τομή, γίνεται μια τομή στην κοιλιά της γυναίκας. Το βρέφος στη συνέχεια αφήνεται να πεθάνει από παραμέληση. Αυτή η επέμβαση έχει τους ίδιους κινδύνους για την υγεία όπως και η καισαρική τομή.

D&X: (εβδ. 20 έως 32 +) Είναι επίσης γνωστή ως "έκτρωση μερικής γέννησης" ("partial-birth abortion"). Πρόκειται για μια επικίνδυνη μέθοδο έκτρωσης που χρησιμοποιείται στα τελευταία στάδια της έκτρωσης και έχει χαρακτηριστεί ως "κακή ιατρική" από την Αμερικανική Ιατρική Ένωση (American Medical Association). Η επέμβαση συνίσταται στο τράβηγμα του βρέφους ώστε να εξέλθουν πρώτα τα πόδια στο κανάλι εξόδου του παιδιού, ενώ το κεφάλι παραμένει στη μήτρα. Αυτός που εκτελεί την έκτρωση ανοίγει μια οπή στο πίσω μέρος του κρανίου για να αφαιρέσει τον εγκέφαλο με ένα καθετήρα αναρρόφησης. Το κεφάλι συρρικνώνεται και έτσι καθίσταται δυνατή η έξοδος ολόκληρου του παιδιού.


πηγη www.undorn.gr

....................................................................
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:Kαι ξαναλεω..δεν μπορειτε εσεις οι αντρες να κταλαβετε τα προβληματα που εχει μια γυναικα..γιατι πολλες γυναικες ματωνουν περισσοτερο απο 1φορα το μηνα και με αυτο εννοω οχι μονο το βιασμο σωματος-ψυχης αλλα και την κατωτερη συμπεριφορα που αντιμετωπιζουν απο μερικους..οποτε στο θεμα εκτρωση τα πραγματα ειναι περιπλοκα και ολα εναντιον της γυναικας ειτε ετσι, ειτε αλλιως αφου πολλοι απο τους αντρες την κανουν τουμπεκι ψιλοκομμενο αν μεινει εγυος ετσι ,ειτε το ριξει ειτε οχι παλι εκεινη θα χει το προβλημα..Συμπερασμα..λιγη προσοχη δεν βλαπτει ειδικα απο τους αντρες που πολλες φορες το περνουν αψηφιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ναι εχει πληρη υποχρεωση να μεγαλωσει το παιδι....αλλα δεν εχει δικαιωμα να αφαιρεση μια ζωη...μια ζωη που δεν εχει ερθει ακομα στον κοσμο...και στο κατω κατω αν δεν ηθελε μια ανεπιθημητη εγκυμοσυνη να προσεχε...ειμαι κατα της εκτρωσης...δεν μπορει να το κανει αυτο μια μητερα...ειναι σαν ''εγκλημα''...

Να σου πω, αν από την εξέταση χρωμοσωμάτων βρεθεί ότι το παιδί θα γεννηθεί μογκολάκι, ή ότι δεν θα είναι αρτιμελής, ή ότι κάτι τρέχει, δεν πρέπει να κάνει έκτρωση; Θα το αφήσει μια "ζωή" να βασανίζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα όλο το διάβασα , απλά δεν κατάλαβα ποιός εννοούσες ότι πληρώνει το λάθος
Το μωρό που το σκοτώνουν μέσα στη κοιλιά της μάνας ή η μητέρα που θα πληρώνει μια ζωή το λάθος της δηλαδή να έχει ένα παιδί
Εκεί μπερδεύτηκα

το λαθος το πληρωνει το ζευγαρι ή η μητερα, αναλογα το πως θα γινει.
Αλλα δεν ειμαι καθετη στο οτι δε μπορει να αγαπηθει ενα παιδι που εχει γεννηθει με αυτο τον τροπο, απλως δεν ειναι το ιδιο με ενα παιδι που εχουν αποφασισει οι γονεις οτι το θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Kατ αρχάς το παιδί θα υποφέρει γιατί δεν θα έχετε να το ζήσετε. Εγώ να κάνω και 2 και 3 δουλειές.. Μόνο που το 24ωρο δεν έχει χρόνο για 3 δουλειές. Με μισθό της τάξης των 800Ε ούτε σπίτι δεν νοικιάζεις καλά καλά.

Με αγάπη δεν μεγαλώνει... Χρειάζεται και λεφτά για να μεγαλώσει. Εγώ θα έκανα τα πάντα για το παιδί μου και στην τελική αν ήταν επιλογή της κοπέλας μου να το κρατήσουμε θα σεβόμουν την επιλογή της. Και θα έκανα ότι μπορούσα για το παιδι ΜΑΣ. Αλλά ξέρω ότι ότι και να έκανα δεν θα ήταν αρκετό.

Από εκεί και πέρα θέλετε να πείτε να κάνω σεξ μόνο όταν θέλω παιδί?! Ρε τι λέμε?! Το σεξ προφανώς προσφέρει ικανοποίηση στα άτομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.


απο αυτες τις φωτογραφιες οσοι ειναι υπερ νομιζω οτι θα αλλαξουν γνωμη...γτ ειναι πολυ κριμα να βλεπεις μια τετοια κατασταση...
-----------------------------------------
Να σου πω, αν από την εξέταση χρωμοσωμάτων βρεθεί ότι το παιδί θα γεννηθεί μογκολάκι, ή ότι δεν θα είναι αρτιμελής, ή ότι κάτι τρέχει, δεν πρέπει να κάνει έκτρωση; Θα το αφήσει μια "ζωή" να βασανίζεται;


τοτε θα κανεις την εκτρωση γτ δεν θες το παιδι σου να το ''ειρωνευονται''οι αλλοι για τα προβληματα που εχει...γτ δεν νιωθεις καλα το παιδι σου να ειναι σε τετοια κατασταση και ολοι να το λυπουνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου απο προσωπικης πλευρας, κι εγω πιστευω οτι θα μπορουσα να αγαπησω μια χαρα το παιδι μου αν εμενα εγκυος χωρις να το θελω και αποφασιζα να το κρατησω. Ομως θεωρω οτι πρεπει οι γυναικες (και κατ επεκταση τα ζευγαρια) να εχουν το δικαιωμα να διαλεξουν αν θα κρατησουν το παιδι ή οχι χωρις να υπαρχει κοινωνικη κατακραυγη επειδη προεκυψε απο δικο τους λαθος και γι'αυτο ειμαι υπερ των εκτρωσεων.

Είναι φόνος η έκτρωση , με τη διαφορά ότι δεν βλέπουμε το θύμα κατάματα αλλά μόνο στο υπερηγοχγράφημα
Τα μωρά στη κοιλιά της μάνας ακούνε και αισθάνονται
Αν η μητέρα ακούει κλασσική μουσική έχουν και τα ίδια μετά έφεση σε αυτή τη μουσική
μωρό το νιώθει
Ξέρεις πως βγάζουν το μωρό από τη κοιλιά μιας μάνας ? με ψαλίδια και τσιμπίδες , κομμάτι κομμάτι . Πρώτα το ένα πόδι μετά το άλλο , μετά το χέρι , μετά το αυτί
Κομμάτια , σαν ταινία τρόμου
Απλά δεν τα βλέπαμε αυτά μέχρι χθες αλλά πλέον όλα είναι γνωστά από ντοκυμαντέρ
Για ποιό δικαίωμα λες; Με αυτή τη λογική τότε , αν οι γονείς έχουν το πρώτο και τελευταίο λόγο στη ζωή του παιδιού τους , τότε είναι σαν να λες πως αν δυό γονείς θέλουν να βγάζουν το παιδί τους στα φανάρια , ή να το κακοποιούν με ξύλο , ή σεξουαλικά ( !!!!! ) να μην την απασχολεί τη κοινωνία γιατί έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν επειδή είναι παιδί τους.
Και μάλιστα η έκτρωση ίσως είναι και χειρότερη από αυτά που ανέφερα
Μιας και το να βγάλει κάποιος το παιδί του στο φανάρι δεν ισοδυναμεί με το να το σκοτώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:Kαι ξαναλεω..δεν μπορειτε εσεις οι αντρες να κταλαβετε τα προβληματα που εχει μια γυναικα..γιατι πολλες γυναικες ματωνουν περισσοτερο απο 1φορα το μηνα και με αυτο εννοω οχι μονο το βιασμο σωματος-ψυχης αλλα και την κατωτερη συμπεριφορα που αντιμετωπιζουν απο μερικους..οποτε στο θεμα εκτρωση τα πραγματα ειναι περιπλοκα και ολα εναντιον της γυναικας ειτε ετσι, ειτε αλλιως αφου πολλοι απο τους αντρες την κανουν τουμπεκι ψιλοκομμενο αν μεινει εγυος ετσι ,ειτε το ριξει ειτε οχι παλι εκεινη θα χει το προβλημα..Συμπερασμα..λιγη προσοχη δεν βλαπτει ειδικα απο τους αντρες που πολλες φορες το περνουν αψηφιστα..
+φωνω απολυτα:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Με αγάπη δεν μεγαλώνει... Χρειάζεται και λεφτά για να μεγαλώσει. ..

Το αντίθετο
Με ΑΓΑΠΗ Μεγαλώνει ( πάλι καλά που έβαλες το "και" ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Το αντίθετο
Με ΑΓΑΠΗ Μεγαλώνει ( πάλι καλά που έβαλες το "και" ) :)


ακριβως γτ βασικοτερη προυποθεσει ειναι να εχει αγαπη ενα παιδι για να μεγαλωσει..και μετα ερχονται τα υπολοιπα...χρηματα κλπ...τα λεφτα δεν ειναι το παν σε αυτην την ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το αντίθετο
Με ΑΓΑΠΗ Μεγαλώνει ( πάλι καλά που έβαλες το "και" ) :)

Εννοεί ότι η αγάπη δε καλύπτει τις βιοτικές ανάγκες.

Βέβαια το οικονομικό θέμα θα πρέπει να το καλύπτει και το κράτος, για τις ανύπαντρες γυναίκες, όπως γίνεται στη Σουηδία και τις λοιπές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Είναι φόνος η έκτρωση , με τη διαφορά ότι δεν βλέπουμε το θύμα κατάματα αλλά μόνο στο υπερηγοχγράφημα
Τα μωρά στη κοιλιά της μάνας ακούνε και αισθάνονται
Αν η μητέρα ακούει κλασσική μουσική έχουν και τα ίδια μετά έφεση σε αυτή τη μουσική
μωρό το νιώθει
Ξέρεις πως βγάζουν το μωρό από τη κοιλιά μιας μάνας ? με ψαλίδια και τσιμπίδες , κομμάτι κομμάτι . Πρώτα το ένα πόδι μετά το άλλο , μετά το χέρι , μετά το αυτί
Κομμάτια , σαν ταινία τρόμου
Απλά δεν τα βλέπαμε αυτά μέχρι χθες αλλά πλέον όλα είναι γνωστά από ντοκυμαντέρ
Για ποιό δικαίωμα λες; Με αυτή τη λογική τότε , αν οι γονείς έχουν το πρώτο και τελευταίο λόγο στη ζωή του παιδιού τους , τότε είναι σαν να λες πως αν δυό γονείς θέλουν να βγάζουν το παιδί τους στα φανάρια , ή να το κακοποιούν με ξύλο , ή σεξουαλικά ( !!!!! ) να μην την απασχολεί τη κοινωνία γιατί έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν επειδή είναι παιδί τους.
Και μάλιστα η έκτρωση ίσως είναι και χειρότερη από αυτά που ανέφερα
Μιας και το να βγάλει κάποιος το παιδί του στο φανάρι δεν ισοδυναμεί με το να το σκοτώσει


Δεν ακουνε ουτε αισθανονται απο την αρχη της εγκυμοσυνης, τοτε ουτε εγκεφαλο δεν εχουν σχεδον.
Για να ξεκαθαρισω κατι, επειδη ειμαι υπερ τον εκτρωσεων δε σημαινει οτι εγω θα εκανα τετοιο πραγμα. Δε ξερω αν θα αντεχα να κανω τετοιο πραγμα. Θεωρω ομως οτι πρεπει να εχουμε το δικαιωμα στην επιλογη και οπως θελω εγω να εχω το δικαιωμα ετσι θελω να το εχουν και αλλες γυναικες, γι'αυτο ειμαι και υπερ.
Προσωπικα θεωρω χειροτερο να κακοποιειται το παιδι με οποιονδηποτε τροπο στη ζωη του απο το να πεθανει πριν γεννηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
πολλοι απο τους αντρες την κανουν τουμπεκι ψιλοκομμενο αν μεινει εγυος..

Για αυτό το λόγο συζητάμε από πριν με τον άνθρωπο που είμαστε μαζί και πριν κάνουμε ότιδήποτε είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι μπορεί να προκύψει μια τέτοια περίπτωση ακόμα ΚΑΙ με προφυλάξεις
Ο Ερωτας λένε ότι είναι ΖΩΗ
Είναι κρίμα να καταλήγει σε "φόνο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:Kαι ξαναλεω..δεν μπορειτε εσεις οι αντρες να κταλαβετε τα προβληματα που εχει μια γυναικα..γιατι πολλες γυναικες ματωνουν περισσοτερο απο 1φορα το μηνα και με αυτο εννοω οχι μονο το βιασμο σωματος-ψυχης αλλα και την κατωτερη συμπεριφορα που αντιμετωπιζουν απο μερικους..οποτε στο θεμα εκτρωση τα πραγματα ειναι περιπλοκα και ολα εναντιον της γυναικας ειτε ετσι, ειτε αλλιως αφου πολλοι απο τους αντρες την κανουν τουμπεκι ψιλοκομμενο αν μεινει εγυος ετσι ,ειτε το ριξει ειτε οχι παλι εκεινη θα χει το προβλημα..Συμπερασμα..λιγη προσοχη δεν βλαπτει ειδικα απο τους αντρες που πολλες φορες το περνουν αψηφιστα..

Κατ αρχάς ας διάλεγε η κοπέλα με ποιον θα πηδηχτεί. Να στο πω χύμα. Αν πιστεύει ότι ο αντρας θα την κάνει σε περίπτωση στραβης να μην πάει μαζί του. Από εκεί και πέρα σίγουρα είναι τελείως πούστικο να κάνει κάτι τέτοιο κάποιος αντρας αλλά μην τα ρίχνετε όλα σε αυτόν... Και κάτι ακόμα, αν δεν το ρίξει και το κρατήσει, μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχει ο αντρας που θα δουλεύει μια ολοκληρη ζωή σαν σκυλί για την "διατροφη" του παιδιού.. και καλά να πάθει όμως..

γενικότερα εσεις πρέπει να επιλέγετε τον κατάλληλο, κάποιον που θα σας καταλαβαίνει, και θα σας συμπαραστεκεται τις δύσκολες μέρες του μήνα, αλλά και θα σας σταθεί δίπλα σας αν χρειαστεί.

ΥΓ.. Αν δεν καλυπτονται ούτε οι βασικές αναγκες η αγάπη τι να κάνει για να δώσει φαγητό στο παιδί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Για αυτό το λόγο συζητάμε από πριν με τον άνθρωπο που είμαστε μαζί και πριν κάνουμε ότιδήποτε είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι μπορεί να προκύψει μια τέτοια περίπτωση ακόμα ΚΑΙ με προφυλάξεις
Ο Ερωτας λένε ότι είναι ΖΩΗ
Είναι κρίμα να καταλήγει σε "φόνο"
+φωνω..απλα αναφερω πως υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις..γενικα μιλουσα..προσπαθησα να καλυψω ολες τις περιπτωσεις που συμβαινουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δεν ακουνε ουτε αισθανονται απο την αρχη της εγκυμοσυνης, τοτε ουτε εγκεφαλο δεν εχουν σχεδον.
Για να ξεκαθαρισω κατι, επειδη ειμαι υπερ τον εκτρωσεων δε σημαινει οτι εγω θα εκανα τετοιο πραγμα. Δε ξερω αν θα αντεχα να κανω τετοιο πραγμα. Θεωρω ομως οτι πρεπει να εχουμε το δικαιωμα στην επιλογη και οπως θελω εγω να εχω το δικαιωμα ετσι θελω να το εχουν και αλλες γυναικες, γι'αυτο ειμαι και υπερ.
Προσωπικα θεωρω χειροτερο να κακοποιειται το παιδι με οποιονδηποτε τροπο στη ζωη του απο το να πεθανει πριν γεννηθει.

Η έκτρωση επιτρέπεται και μέχρι τον 4 μήνα της εγκυμοσύνης. Τότε το έμβρυο έχει αισθήσεις. Κατά τα άλλα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η έκτρωση επιτρέπεται και μέχρι τον 4 μήνα της εγκυμοσύνης. Τότε το έμβρυο έχει αισθήσεις. Κατά τα άλλα συμφωνώ.

ναι μεχρι και τον 4ο, αλλα μπορει να γινει και την πρωτη εβδομαδα που λεει ο λογος, τοτε σιγουρα δεν εχει αισθησεις. Δε διαφωνω με αυτο που λες, το θεωρω συμπληρωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κατ αρχάς ας διάλεγε η κοπέλα με ποιον θα πηδηχτεί. Να στο πω χύμα. Αν πιστεύει ότι ο αντρας θα την κάνει σε περίπτωση στραβης να μην πάει μαζί του. Από εκεί και πέρα σίγουρα είναι τελείως πούστικο να κάνει κάτι τέτοιο κάποιος αντρας αλλά μην τα ρίχνετε όλα σε αυτόν... Και κάτι ακόμα, αν δεν το ρίξει και το κρατήσει, μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχει ο αντρας που θα δουλεύει μια ολοκληρη ζωή σαν σκυλί για την "διατροφη" του παιδιού.. και καλά να πάθει όμως..

γενικότερα εσεις πρέπει να επιλέγετε τον κατάλληλο, κάποιον που θα σας καταλαβαίνει, και θα σας συμπαραστεκεται τις δύσκολες μέρες του μήνα, αλλά και θα σας σταθεί δίπλα σας αν χρειαστεί.
Δεν
διαφωνω με αυτο..εκτος του οτι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να κρυβει ο αλλος,προσπαθησα να καλυψω οπως ειπα και πριν ολες τις περιπτωσεις που υπαρχουν..Η διατροφη δεν ειναι λυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
πρεπει να εχουμε το δικαιωμα στην επιλογη

Οι πιο πολλοί επιστήμονες συμφωνούν στο ότι η ζωή είναι ένα ΣΥΝΕΧΕΣ
Μια διαδικασία ανάπτυξης συνεχούς ανάπτυξης που αρχίζει πριν από τη σύλληψη
Ποιός θα κρίνει ποιά στιγμή λοιπόν αποτελεί ή όχι παύση ζωής ;
και ποιός έχει το δικαίωμα να διακόψει μια ζωή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top