"Pomodoro" τρόπος εκμάθησης/μελέτης

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Δεν ξερω αν τον εχετε ακουστά αλλα θεωρητικά ισχύει οτι διαβάζεις, μελετάς για 20 λεπτά και μετα κανεις ενα 5λεπτο διαλείμμα(οτιδήποτε περα απο κινητο, υπολογιστή, τάμπλετ κτλ) και μέτα πάλι απο την αρχή το ιδιο.

Προσωπικά τον εχω δοκιμάσει αλλα δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα(υποστηρίζεται οτι αυξάνει την παραγωγικότητα) βέβαια αυτο μπορεί να οφείλεται στο οτι δεν εδωσα αρκετό χρόνο ωστε να μου γίνει συνήθεια.

Λοιπον, θα ήθελα να μαθω αν καποιος τον εχει δοκιμάσει, ποιες ήταν οι εντυπώσεις του ή αν εχετε κατι άλλο να μου προτείνετε.
Ολες οι γνώμες ειναι δεκτές.

Σας ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Δεν ξερω αν τον εχετε ακουστά αλλα θεωρητικά ισχύει οτι διαβάζεις, μελετάς για 20 λεπτά και μετα κανεις ενα 5λεπτο διαλείμμα(οτιδήποτε περα απο κινητο, υπολογιστή, τάμπλετ κτλ) και μέτα πάλι απο την αρχή το ιδιο.

Προσωπικά τον εχω δοκιμάσει αλλα δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα(υποστηρίζεται οτι αυξάνει την παραγωγικότητα) βέβαια αυτο μπορεί να οφείλεται στο οτι δεν εδωσα αρκετό χρόνο ωστε να μου γίνει συνήθεια.

Λοιπον, θα ήθελα να μαθω αν καποιος τον εχει δοκιμάσει, ποιες ήταν οι εντυπώσεις του ή αν εχετε κατι άλλο να μου προτείνετε.
Ολες οι γνώμες ειναι δεκτές.

Σας ευχαριστώ
Αφου δεν επιασε σε σενα γιατι να πιανει αλλου? Ενταξει ειναι γνωστο ομως οτι ''επαναληψη μητηρ μαθησεως'' αλλα μεχρι εκει.
Αληθεια η ντοματες , οι κατα τα αλλα πολυ ωραιες, τι σχεση εχουν με την μαθηση?
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Εδω και κανα χρονο, τουλάχιστον τοτε εγινε αντιληπτό σε μένα, γινεται χαμός στο YouTube σε motivational βιντεο,τα οποια σχετίζονται με το διάβασμα, με αυτη τη μέθοδο. Δεν κοροιδεύω 🤷
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Από τότε έμαθα για αυτό, έκτοτε το χρησιμοποιώ. Έχω παρατηρήσει ότι με ωθεί να είμαι πιο συγκεντρωμένος μέσα σε αυτά τα 25 λεπτά, δηλαδή να τα δίνω «όλα» τα αποθέματα συγκέντρωσης που έχω και μετά να χαλαρώνω το 5λεπτό διάλειμμα. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά βερζιόνς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να δεις τι σε βολεύει 45/10 κτλ. Προσωπικά ειδικά και τώρα με τις Πανελλήνιες έχει κάνει θαύματα.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα στην pomodoro με δυσκολεύε πάντα το 5λεπτο που έπρεπε να χαλαρώσω.
Ή δε θα έκανα ποτέ διάλειμμα ή θα ξεκινούσα για 5λεπτο και θα το μετετρεπα σε 5ωρο
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ηλίθια μέθοδος ….δε νομίζω να δούλεψε σε κανεμαν αυτή η. Μέθοδος
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
λοιπον επανέρχομαι

Μονο και μόνο που βάζεις χρονόμετρο ή που σκέφτεσαι το χρόνο αυτό δε βοηθάει ούτε στην αποστήθιση ούτε πουθενα. Αυτή μέθοδος έγινε δημοφιλής εξαιτίας youtubers που διαβάζανε live στο youtube με αυτή τη μέθοδο. Αλλά δεν λέει τπτ ούτε πως να διαβάσεις ουτε μεθοδολογία.

Αν θέλετε να διαβάσετε θα σας πω εγώ τον τρόπο. Χωρίζετε την ύλη σε κεφάλαια και διαβάζετε για μεγάλο χρονικό διάστημα ένα συγκεκριμένο κομμάτι μέχρι αηδίας. Αν διαβάζετε για μπλα μπλα σχολές πχ ιατρική διαβάζετε από πολλές πηγές αυτό το κομμάτι και στο τέλος κοιτάτε και βιβλιογραφία και άρθρα. Μετά πηγαίνετε στο επόμενο Στο τέλος με την επανάληψη και θα έχουν πάει στην μακροπρόθεσμη μνήμη.

Όταν νιώθετε όσο το δυνατό πλήρης σε αυτό το κομμάτι πάτε στο επόμενο. Ανα τακτά χρονικά διαστήματα κάνετε επαναλήψεις σε ότι έχετε διαβάσει ως εκεί που θα είναι απλά ανάγνωση αφιερώνοντας ελάχιστο χρόνο σε αυτή.

Αυτη η μεθοδολογία ισχύει για διάβασμα τύπου μπλα μπλα οχι θετικές επιστήμες.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Για αρκετό καιρό χρονομετρούσα το διάβασμα, μελετώντας σε πακέτα των 40-50 λεπτών με 10λεπτα διαλείμματα. Προσωπικά όμως με βοήθησε περισσότερο να χρονομετρώ κάθε άσκηση ξεχωριστά, γιατί με ωθούσε να τις επιλύω γρηγορότερα και πιο συγκεντρωμένα. Επίσης, μαθαίνεις να κατανέμεις τον χρόνο σου σε ένα διαγώνισμα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
λοιπον επανέρχομαι

Μονο και μόνο που βάζεις χρονόμετρο ή που σκέφτεσαι το χρόνο αυτό δε βοηθάει ούτε στην αποστήθιση ούτε πουθενα. Αυτή μέθοδος έγινε δημοφιλής εξαιτίας youtubers που διαβάζανε live στο youtube με αυτή τη μέθοδο. Αλλά δεν λέει τπτ ούτε πως να διαβάσεις ουτε μεθοδολογία.

Αν θέλετε να διαβάσετε θα σας πω εγώ τον τρόπο. Χωρίζετε την ύλη σε κεφάλαια και διαβάζετε για μεγάλο χρονικό διάστημα ένα συγκεκριμένο κομμάτι μέχρι αηδίας. Αν διαβάζετε για μπλα μπλα σχολές πχ ιατρική διαβάζετε από πολλές πηγές αυτό το κομμάτι και στο τέλος κοιτάτε και βιβλιογραφία και άρθρα. Μετά πηγαίνετε στο επόμενο Στο τέλος με την επανάληψη και θα έχουν πάει στην μακροπρόθεσμη μνήμη.

Όταν νιώθετε όσο το δυνατό πλήρης σε αυτό το κομμάτι πάτε στο επόμενο. Ανα τακτά χρονικά διαστήματα κάνετε επαναλήψεις σε ότι έχετε διαβάσει ως εκεί που θα είναι απλά ανάγνωση αφιερώνοντας ελάχιστο χρόνο σε αυτή.

Αυτη η μεθοδολογία ισχύει για διάβασμα τύπου μπλα μπλα οχι θετικές επιστήμες.
Sorry που επανέρχομαι ύστερα από κοντά ένα χρόνο αλλά μού προέκυψε το ερώτημα: η ιατρικη δεν είναι θετική επιστήμη; ή μπλα-μπλά για εσένα;

φιλικά πάντα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top