Piercer

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα, λοιπόν piercer.
Του χρόνου δίνω πανελλήνιες και ο στόχος είναι ψυχολογία αλλά εν πάσει περιπτώσει επειδή έχω τις ανησυχίες μου, θα ήθελα να έχω ως backup επιλογή κάτι που μου αρέσει και αυτό είναι τα piercings. Η φάση είναι πως είμαι πολύ μέτρια στο σχέδιο οπότε δε θα μπορούσα να συνδυάσω tattoos και piercings, οπότε μένω με τα piercings. Η ερώτησή μου είναι η εξής, πως λαμβάνει κάνεις εκπαίδευση ως προς τα piercings διότι σχολή δεν υπάρχει σίγουρα, πως ξεκινάει να μαθαίνει;
Που πάει; Τι κάνει;
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Καλησπέρα κορίτσι. :flowers:

Πριν καιρό είχε πάρει το μάτι μου κάποια επιμορφωτικά σεμινάρια για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά έχω την εντύπωση οτι οι περισσότεροι piercers που γνωρίζω έχουν "μαθητεύσει" δίπλα σε κάποιον επαγγελματία. Θεωρώ πιο αξιόπιστη την επιλογή των σεμιναρίων βέβαια, αλλά δεν είμαι και καμία ειδική για να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου :),

Συμφωνώ με τη φίλη, δίπλα σε κάποιον επαγγελματία θα μάθεις σιγά σιγά. Τουλάχιστον, όσους έχω ακούσει να ασχολούνται με τέτοια επαγγέλματα, δεν είχε λάβει κανείς εκπαίδευση. Σίγουρα, γίνονται σεμινάρια/μίνι διαγωνισμοί μεταξύ επαγγελματιών ώστε να προωθήσεις τη δουλειά σου, αλλά ουσιαστικά πας σε κάποιον επαγγελματία ως βοηθός και μαθαίνεις με τον καιρό.

Μία γνωστή σπουδάζει γραφιστική και θέλει να ασχοληθεί με τατουάζ.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Έχω έναν μαθητή που πρόσφατα ξεκίνησε να ασχολείται με τα tatoos. Λοιπόν, ο συγκεκριμένος, έχων εξαιρετικό χέρι, είναι η αλήθεια, έφτιαξε ένα αυτοσχέδιο πιστόλι (για tatoo), έκανε ένα-δύο σχέδια πάνω του και σε κάτι κομμάτια κρέας, πήρε μετά κανονικό πιστόλι και ξεκίνησε να χτυπάει σε φίλους του.

Μετά από λίγο καιρό, πήγε να ρωτήσει κι αυτός σε κάποιον τοπικό tatoo artist μήπως μαθητεύσει δίπλα του ή ό,τι άλλο προκύψει και του είπε ότι υπάρχουν διάφορα διαδικαστικά με άδειες, ηλικίες - άνω των21 νομίζω - που πρέπει να ρυθμιστούν πρώτα.

Επομένως, ίσως αξίζει τον κόπο:
  • είτε να ψάξεις και να βρεις τα σχετικά γραφειοκρατικά ζητήματα που πρέπει να ρυθμιστούν,
  • είτε να ρωτήσεις κάποια άτομα στην περιοχή σου που ασχολούνται με αυτό.
 

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έχω έναν μαθητή που πρόσφατα ξεκίνησε να ασχολείται με τα tatoos. Λοιπόν, ο συγκεκριμένος, έχων εξαιρετικό χέρι, είναι η αλήθεια, έφτιαξε ένα αυτοσχέδιο πιστόλι (για tatoo), έκανε ένα-δύο σχέδια πάνω του και σε κάτι κομμάτια κρέας, πήρε μετά κανονικό πιστόλι και ξεκίνησε να χτυπάει σε φίλους του.

Μετά από λίγο καιρό, πήγε να ρωτήσει κι αυτός σε κάποιον τοπικό tatoo artist μήπως μαθητεύσει δίπλα του ή ό,τι άλλο προκύψει και του είπε ότι υπάρχουν διάφορα διαδικαστικά με άδειες, ηλικίες - άνω των21 νομίζω - που πρέπει να ρυθμιστούν πρώτα.

Επομένως, ίσως αξίζει τον κόπο:
  • είτε να ψάξεις και να βρεις τα σχετικά γραφειοκρατικά ζητήματα που πρέπει να ρυθμιστούν,
  • είτε να ρωτήσεις κάποια άτομα στην περιοχή σου που ασχολούνται με αυτό.

Χαίρομαι που ακούω για τον αξιόλογο μαθητή αλλά όπως προ είπα, είμαι πολύ μέτρια στο σχέδιο οπότε δεν το σκέφτομαι καν για tattoo artist αλλά αποκλειστικά για piercer, εξού και η ανησυχία μου ως προς την εκπαίδευση που θα μπορούσα να λάβω στο πεδίο καθώς δεν έχω κάτι για να το συνδυάσω!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Όταν ψαχνόμουν είχα βρει το παρακάτω (δεν κάνω διαφήμηση, απλά σ'αυτό σκεφτόμουν να πάω)
https://www.beauty-full.gr/index.php/tmimata/tattoo-piercing.html

Στην ουσία πρόκειται για 2-3 workshops, γύρω στο 700άρι πρέπει να βγαίνει συνολικά, και σε μαθαίνει από σκουλαρίκια μέχρι εμφυτεύματα. Επίσης στο τέλος σου δίνουν και κάποια πιστοποίηση.
 

desna

Νεοφερμένος

Η desna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όταν ψαχνόμουν είχα βρει το παρακάτω (δεν κάνω διαφήμηση, απλά σ'αυτό σκεφτόμουν να πάω)
https://www.beauty-full.gr/index.php/tmimata/tattoo-piercing.html

Στην ουσία πρόκειται για 2-3 workshops, γύρω στο 700άρι πρέπει να βγαίνει συνολικά, και σε μαθαίνει από σκουλαρίκια μέχρι εμφυτεύματα. Επίσης στο τέλος σου δίνουν και κάποια πιστοποίηση.

Δηλαδή τα πρώτα 2 επίπεδα είναι 350+350 aka 700€ και μετά το τελευταίο είναι 700€ από μόνο του αν κατάλαβα καλά; Ευχαριστώ πολύ για το link, πολύ χρήσιμο θα το ψάξω!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σωστά κατάλαβες, καλύπτει πολύ πράγμα κάθε σεμινάριο απλώς δεν ξέρω ο χρόνος αν είναι αρκετός επειδή είναι ουσιαστικά 12 ώρες και τα 3 σεμιναρία μαζί (116,5 ευρώ/ώρα), και κάνετε ένα πέρασμα από όλα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Χαίρομαι που ακούω για τον αξιόλογο μαθητή αλλά όπως προ είπα, είμαι πολύ μέτρια στο σχέδιο οπότε δεν το σκέφτομαι καν για tattoo artist αλλά αποκλειστικά για piercer, εξού και η ανησυχία μου ως προς την εκπαίδευση που θα μπορούσα να λάβω στο πεδίο καθώς δεν έχω κάτι για να το συνδυάσω!

Ναι, δεν εννοούσα να ασχοληθείς με το tatoo απλά να έχεις κατά νου και τα όποια γραφειοκρατικά χρειάζονται για να πιάσεις μια τέτοια δουλειά. Ιδανικότερα, βρες ένα σχετικό Piercing studio εκεί κοντά και πάρε άμεσα τις πληροφορίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top