Office, HTML - CSS και Analytics

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ποιες θεωρείται ότι είναι οι απαραίτητες ψηφιακές γνώσεις για έναν νέο εργαζόμενο στον χώρο της επικοινωνίας, του μάρκετινγκ και της διαφήμισης; Για παράδειγμα HTML, CSS ή JavaScript θεωρούνται βασικές ή πολυτέλεια για άτομα που εργάζονται σε αυτόν τον χώρο αλλά δεν έχουν σπουδάσει πληροφορική. Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για την εκμάθηση τους;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Ποιες θεωρείται ότι είναι οι απαραίτητες ψηφιακές γνώσεις για έναν νέο εργαζόμενο στον χώρο της επικοινωνίας, του μάρκετινγκ και της διαφήμισης; Για παράδειγμα HTML, CSS ή JavaScript θεωρούνται βασικές ή πολυτέλεια για άτομα που εργάζονται σε αυτόν τον χώρο αλλά δεν έχουν σπουδάσει πληροφορική. Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για την εκμάθηση τους;

Ούτε βασικές ούτε πολυτέλεια, αλλά άσχετες. Τι σχέση έχει ο marketeer με CSS και Javascript; :worry:
Δηλαδή εγώ που είμαι Software Engineer, μου είναι αδιάφορα τα SEO, Conversion, google ads, google analytics, social media και performance marketing. :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,352 μηνύματα.
Ποιες θεωρείται ότι είναι οι απαραίτητες ψηφιακές γνώσεις για έναν νέο εργαζόμενο στον χώρο της επικοινωνίας, του μάρκετινγκ και της διαφήμισης; Για παράδειγμα HTML, CSS ή JavaScript θεωρούνται βασικές ή πολυτέλεια για άτομα που εργάζονται σε αυτόν τον χώρο αλλά δεν έχουν σπουδάσει πληροφορική. Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για την εκμάθηση τους;
Εφόσον δεν έχεις σπουδάσει πληροφορική οτι και να ξέρεις απο αυτές θεωρείται πολυτέλεια προφανώς .
Ωστόσο για ποιον λόγο να σε ενδιαφέρει να τις μάθεις εφόσον το κομμάτι σου δεν είναι τεχνικό ( απο οτι κατάλαβα δηλαδή , διόρθωσε με εαν κάνω λάθος ) ; Έχεις να κερδίσεις κάτι ή απλά σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς απο προσωπικό ενδιαφέρον ;

Πάντως ανάμεσα σε αυτές τις τρεις θα σου έλεγα εστίασε σε HTML & CSS πιο πολύ ( πιο σχετικές με web development που σε ενδιαφέρει λογικά ) . Εαν έχεις όρεξη μπορείς να πιάσεις και την JS , είναι πολύ εύκολη γλώσσα και σου επιτρέπει να κάνεις κάποια πολύ ωραία πραγματάκια με πολύ άμεσο και ευέλικτο τρόπο .
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Άρα, γενικά, ποια θεωρείται ότι είναι τα απαραίτητα ψηφιακά εργαλεία για τον χώρο της επικοινωνίας, του μάρκετινγκ και της διαφήμισης;
Μόνο office (excel, pp, word, access);
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Εφόσον δεν έχεις σπουδάσει πληροφορική οτι και να ξέρεις απο αυτές θεωρείται πολυτέλεια προφανώς .

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν έχουν σπουδάσει πληροφορική, αλλά έχουν φοβερές γνώσεις προγραμματισμού που τις απέκτησαν μόνοι τους (online courses, σεμινάρια, bootcamps κλπ) και εργάζονται σε senior θεσεις τον τομέα αυτό.

Άρα, γενικά, ποια θεωρείται ότι είναι τα απαραίτητα ψηφιακά εργαλεία για τον χώρο της επικοινωνίας, του μάρκετινγκ και της διαφήμισης;
Μόνο office (excel, pp, word, access);

Μπες και δες το πρόγραμμα μαθημάτων από σεμινάρια marketing (πχ Knowcrunch που ξέρω οτι είναι απ' τα κορυφαία) και εκεί θα βρεις ο,τι χρειάζεται.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,352 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν έχουν σπουδάσει πληροφορική, αλλά έχουν φοβερές γνώσεις προγραμματισμού που τις απέκτησαν μόνοι τους (online courses, σεμινάρια, bootcamps κλπ) και εργάζονται σε senior θεσεις τον τομέα αυτό.
Εδώ μιλάμε για γνώσεις που μπορούμε να αποδείξουμε οτι έχουμε μέσω ενός πτυχίου όμως . Επίσημα δεν διαφέρει σε κάτι κάποιος που ξέρει πράγματα απο κάποιον που δεν ξέρει , πάνω σε έναν τομέα που δεν άπτεται των πτυχίων τους . Οπότε οτι και να γνωρίζει ο δεύτερος προφανώς είναι πολυτέλεια καθώς δεν υποχρεωούται κανονικά να έχει οποιαδήποτε γνώση εφόσον δεν σπούδασε κάτι σχετικό . Το ερώτημα είναι εαν στην εργασία του έχει κάποιο bonus απο αυτές τις γνώσεις . Διαφορετικά και πιάνο να μπορεί να παίξει με το κεφάλι του , ενώ μαγειρεύει με τα πόδια και γράφει κώδικα με τα χέρια , δεν έχει και πολύ σημασία :hehe: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,156 μηνύματα.
Άρα, γενικά, ποια θεωρείται ότι είναι τα απαραίτητα ψηφιακά εργαλεία για τον χώρο της επικοινωνίας, του μάρκετινγκ και της διαφήμισης;
Μόνο office (excel, pp, word, access);
Άκου μια συμβουλή μου: για τέτοιες δουλειές, αν ξες έστω καλά το Excel (π.χ. να περνάς μια ελεγκτική συνάρτηση ώστε να μην τα περνάνε όλα χειροκίνητα, αν μπορείς να δημιουργείς αυτόματα πίτες και ραβδογράμματα κλπ.) θα είσαι ο καλύτερος εργαζόμενος σε μια επιχείρηση. Την πρώτη μου "προαγωγή" (πριν μπω στρατό βέβαια) την πήρα επειδή κατάφερα και περνούσα ελεγκτικές συναρτήσεις σε ένα τεράστιο excel παραλαβής προϊόντων ώστε να προσημαίνεται ποιά θα πρέπει (και σε πόσες ποσότητες) να επαναπαραγγελθούν, ποιά να συνεχίσουν να πωλούνται, ποιά να σταματήσουν κλπ.

Ξεκίνα από τα βασικά, αυτό θέλω να πω.

Τώρα για το JS, C++, HTML και τα ρέστα ειλικρινά δεν ξέρω τελικά σε ποιούς απευθύνεται για δύο λόγους:
  • Όλοι, λίγο-πολύ, ψιλογνωρίζουν μια γλώσσα προγραμματισμού (δηλ. μπορούν να γράψουν "Hello world") άραγε όλοι δηλώνουν και καλά για μόστρα ότι γνωρίζουν να προγραμματίζουν. Γενικά αυτό δεν μου αρέσει.
  • Πρακτικά, πώς μπορεί ένας marketer να γράψει site ή έστω plugin; Δεν υπάρχει ξεχωριστό τμήμα για τέτοιες δουλειές στις σοβαρές εταιρείες; Just sayin.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top