Network Foundation a-levels

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα πάω 2α λυκείου και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω στο εξωτερικό. (Είμαι 16)
Θέλω να σπουδάσω ή medicine ή κάτι που να έχει σχέση με medicine όπως biomedical engineering.
Βρήκα το network foundation το οποίο προσφέρει προετοιμασία για a-levels σε 2 ή σε 1 χρόνο.
Και λένε ότι με τα a-levels μπορείς να περάσεις σε όλα τα αγγλόφωνα πανεπιστήμια του κόσμου. Φυσικά μπορείς να περάσεις σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του κόσμου αλλά έγω σε όσα site πανεπιστημίων έχω μπει τα minimum requirements είναι το απολυτήριο του λυκείου ή σε κάποια και οι πανελλήνιες για τους Έλληνες μαθητές. Όπως για παράδειγμα το πανεπιστήμιο του Τορόντο ζητάει μόνο το απολυτήριο του λυκείου. Αμφοιβάλω όμως για το αν τα καλά πανεπιστήμια θα πάρουν έναν μαθητή μόνο με έναν καλό βαθμό στο απολυτήριο του λυκείου και καλό βαθμό στις πανελλήνιες αν δώσει.
Ρωτάω λοιπόν εσάς αν αξίζει να ξεκνήσω τα a-levels για τα επόμενα 2 χρόνια και να μην δώσω πανελλήνιες ή να ξεκινήσω φροντιστήρια για το σχολείο για έναν καλό βαθμό στο απολυτήριο και μπορεί και για τις πανελλήνιες για να με πάρουν σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. (Επειδή εάν ισχύει το οτι τα πανεπιστήμια του εξωτερικού σε παίρνουν μόνο με τον βαθμό του απολυτηρίου και των πανελληνίων γιατί να κάνω τα a-levels)
Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κατι για το network foundation ή αν έχει κάποια εμπειρία απο αυτό θα το εκτιμούσα πολύ αν θα μπορούσε να μοιραστεί αυτά που ξέρει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν δέχονται όλα τα πανεπιστήμια στον κόσμο A-levels. Ούτε στον Καναδά, ούτε στην Ν. Ζηλανδία κλπ. Το Απολυτήριο Λυκείου δέχονται παντού. Επιπλέον, ζητάνε καλές βαθμολογίες σε συναφή με το αντικείμενο σπουδών μαθήματα (π.χ. Χημεία, Βιολογία, Φυσική, Μαθηματικά). Ο καλός βαθμός μπορεί να αποδειχθεί μέσω των Πανελληνίων εξετάσεων, στα συγκεκριμένα μαθήματα.

Μπορείς να αναζητήσεις στην ιστοσελίδα του εκάστοτε πανεπιστημίου, που σε ενδιαφέρει, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Η προετοιμασία για A-levels, απαιτεί αποκλειστική προσήλωση σε αυτά. Δεν μπορείς να δώσεις και Πανελλήνιες και A-levels. Στην Αγγλία σίγουρα τα A-levels είναι πιο ισχυρά από τις Πανελλήνιες, αλλού όχι τόσο.

Οι εθνικές εξετάσεις της χώρας, που αναγράφονται σε πολλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, είναι οι Πανελλήνιες.

Δική μου προτροπή, να στοχεύεις σε Απολυτήριο πάνω από 19.3 και να δώσεις Πανελλήνιες σε μαθήματα, που αποτελούν βάση της σπουδής, που σε ενδιαφέρει.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν δέχονται όλα τα πανεπιστήμια στον κόσμο A-levels. Ούτε στον Καναδά, ούτε στην Ν. Ζηλανδία κλπ. Το Απολυτήριο Λυκείου δέχονται παντού. Επιπλέον, ζητάνε καλές βαθμολογίες σε συναφή με το αντικείμενο σπουδών μαθήματα (π.χ. Χημεία, Βιολογία, Φυσική, Μαθηματικά). Ο καλός βαθμός μπορεί να αποδειχθεί μέσω των Πανελληνίων εξετάσεων, στα συγκεκριμένα μαθήματα.

Μπορείς να αναζητήσεις στην ιστοσελίδα του εκάστοτε πανεπιστημίου, που σε ενδιαφέρει, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Η προετοιμασία για A-levels, απαιτεί αποκλειστική προσήλωση σε αυτά. Δεν μπορείς να δώσεις και Πανελλήνιες και A-levels. Στην Αγγλία σίγουρα τα A-levels είναι πιο ισχυρά από τις Πανελλήνιες, αλλού όχι τόσο.

Οι εθνικές εξετάσεις της χώρας, που αναγράφονται σε πολλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, είναι οι Πανελλήνιες.

Δική μου προτροπή, να στοχεύεις σε Απολυτήριο πάνω από 19.3 και να δώσεις Πανελλήνιες σε μαθήματα, που αποτελούν βάση της σπουδής, που σε ενδιαφέρει.
Δηλαδή εάν θέλω να σπoυδάσω στην Αγγλία καλύτερα να κάνω τα a-levels.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δηλαδή εάν θέλω να σπoυδάσω στην Αγγλία καλύτερα να κάνω τα a-levels.
Στην Κύπρο, τα A-levels κάνουν μόνο. Πηγαίνουν σε Αγγλικά Ιδιωτικά σχολεία από μωρά και προετοιμάζονται αποκλειστικά για τα A-levels, αν θέλουν Αγγλία.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στην Κύπρο, τα A-levels κάνουν μόνο. Πηγαίνουν σε Αγγλικά Ιδιωτικά σχολεία από μωρά και προετοιμάζονται αποκλειστικά για τα A-levels, αν θέλουν Αγγλία.
Οκ κατάλαβα.
Επίσης δεν ξέρω τι πρέπει να πιστέψω για το network foundation οι μισοί λένε οτι είναι ''απάτη'' και οι άλλοι μισοί λένε οτι είναι καλό. Μήπως γνωρίζεις κάτι για αυτό;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
off topic αλλα αποφάσισε καλύτερα απο τωρα αν θες ιατρική .

Όσοι ξεκινάνε να κοιτανε εξω για ιατρική καταλαβαίνουν αργότερα ότι μιλαμε για ελάχιστες χώρες στις οποίες μπορείς να πας .
Βασικα ειναι οι γνωστές χωρες του ανατολικού μπλοκ,η Κύπρος και λιγο δυσκολότερα η Ιταλια.
Γερμανίες , Γαλλιες κτλ ειναι παρα πολυ δύσκολο να πας , φυσικά απαιτούν να ξέρεις τη γλώσσα αλλα θα δεχθούν και την ελίτ των μαθητών.

Τωρα επειδή το αντικείμενο που αναφέρεις ( biomedical engineering ) το σπουδάζει η αδερφή μου , ουσιστικα ειναι μεταπτυχιακό των ηλεκτρολόγων.
Καλύτερα να κοιτας δηλαδη για μια Πολυτεχνική σχολη , πρώτα ΗΜΜΥ ( στις περισσότερες χωρες αυτό θέλουν για biomedical engineering ) και μετά τη σχολή των Μηχανολόγων.

Επισης γενικά κοιτάς τοσο εξειδικευμένες σπουδές αλλα ενα τμημα πιο γενικό που μετα θα εξειδικευτείς κάπου :)
Αυτο στο λεω γιατί εκτος των αλλλων στα δεκαοχτώ μας κανεις δε ξέρει ακριβώς τι θελει.

Για το network που Ρωτάς δεν ειναι καθόλου απατη αλλα απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν χώρες του Ηνωμένου βασιλείου.
Μπορεις να δεις το βίντεο της βασιλικου .

Προσωπικά το θεμα μου με το network ειναι γενικά οτι στη Αγγλία δεν εχει σημασία τι σπουδάζεις αλλα που το σπουδάζεις.
Ειναι σημαντικό να γίνεις δεκτός κάπου καλα κι όχι να πας να σπουδάσεις νομική στη ταδε επαρχία της Αγγλίας.

Τι θα έκανα στη θεση σου .

1) Αν ηθελα ιατρική θα το ξεκαθάριζα απο τώρα .Αν τελικα καταλήξεις εκει , κανε την προσπάθεια σου με πανελλήνιες ,αρχισε σοβαρή προετοιμασία απο τωρα κι αν δεν περάσεις καντην για έξω μαζι με τους υπόλοιπους Έλληνες .Δεν υπάρχει κανενας λόγος να σκέφτεται ιατρική στο εξωτερικό εκτός αν δεν περνάς Ελλάδα .
2) Αν θες πολυτεχνείο (η οτιδήποτε αλλο ) κι μιλας αγγλικά ψαξτο πολυ για Ολλανδία , Σουηδία κι έλβετια .

Υψηλό επίπεδο σπουδών σε χωρες που μετα μπορείς όντως να εργαστείς .
Για Ολλανδία γνωρίζω κι ατομα που πήγαν χωρίς πανελλήνιες αλλα με εξετάσεις εκει.
Ειναι παρα πολυ ευχαριστημένοι απο το επίπεδο σπουδών .
Καλύτερα ρωτα σε κάποιο γραφείο.
Σουηδία πανε παρα πολλοί κύπριοι , μαθαίνουν τη γλωσσα κι μετα σπουδάζουν εκει .
Ομως έχει και πολλα προγράμματα σπουδών στα Αγγλικα :)
Τσέκαρε στο study portal https://www.bachelorsportal.com/sea...gineering-technology-in-sweden/#q=ci-26|di-7?

Ελβετία χρειάζεται να μιλας κι γερμανικά .
Αν μιλας Γερμανικά κι περάσεις εδω σε οποιαδήποτε πολη Ηλεκτρολόγος πχ μπορείς να πας εκει στο κορυφαίο ETH.

Για εμένα μη μπλέξεις με A levels χωρίς να έχεις αποφάσει Που θες να πας.
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε ειναι να θεωρούμε το εξωτερικό μονο Αγγλια.
Κατσε κι ξεχώρισε τι θες κι δες τι πρέπει ακριβώς να κανεις.
Επίσης επειδή αναφέρεις κι για Αμερική ,ισως θα έπρεπε να πας σε κάποιο σχολείο να κανεις το ib.
Γενικότερα , βαλτα ολα σε μια σειρα , μη κοιτάς γενικά κι αόριστα πανεπιστήμια κι αντικείμενα.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
1) Αν ηθελα ιατρική θα το ξεκαθάριζα απο τώρα .Αν τελικα καταλήξεις εκει , κανε την προσπάθεια σου με πανελλήνιες ,αρχισε σοβαρή προετοιμασία απο τωρα κι αν δεν περάσεις καντην για έξω μαζι με τους υπόλοιπους Έλληνες .Δεν υπάρχει κανενας λόγος να σκέφτεται ιατρική στο εξωτερικό εκτός αν δεν περνάς Ελλάδα .
Γιατί λες να μην πάω για ιατρική στο εξωτερικό; Γιατι να μείνω καλύτερα Ελλάδα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για το network που Ρωτάς δεν ειναι καθόλου απατη αλλα απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν χώρες του Ηνωμένου βασιλείου.
Μπορεις να δεις το βίντεο της βασιλικου .
Ναι το έχω δει αλλά η ερώτηση μου είναι γιατι να πληρώσω λεφτά για τα a-levels αφού τα πανεπιστήμια αναγνωρίζουν το απολυτήριο και τις πανελλήνιες και μπορείς να περάσεις και με αυτά; Βέβαια μπήκα στα sites των πανεπιστημίων και έλεγε οτι σε καποια programs χρειάζονται και a-levels.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για εμένα μη μπλέξεις με A levels χωρίς να έχεις αποφάσει Που θες να πας
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να πάρω το bachelor's degree στην Αγγλία και μετά να πάω να κάνω μεταπτυχιακό κτλ. σε κάποια άλλη χώρα εφόσον και τα Αγγλικά θα τα ξέρω πολύ καλά και το πτυχίο μου θα αναγνωρίζεται παντού. Ή μπορώ να μείνω και να κάνω το μεταπτυχιακό στην Αγγλία.(απλά επειδή το bachelor's degree είναι ακριβότερο απο το phd και το post-doc και στην Αγγλία οι students απο ΕΕ πληρώνουν τα ίδια λεφτά με τους ντόπιους πιστεύω οτι θα ήταν καλή ιδέα να σπουδάσω Αγγλία)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Οκ κατάλαβα.
Επίσης δεν ξέρω τι πρέπει να πιστέψω για το network foundation οι μισοί λένε οτι είναι ''απάτη'' και οι άλλοι μισοί λένε οτι είναι καλό. Μήπως γνωρίζεις κάτι για αυτό;
Απάτη είναι γω είχα πάει και με κορόιδεψαν κανονικά ήθελα σχέδιο μόδας και μου έλεγαν βλακείες ....δεν κάναμε καθόλου σχέδιο μόνο κολάζ και κάτι κατασκευές και έφυγα γιατί δεν μου έβγαζε νόημα όλο αυτό και πήγα σε μια άλλη σχολή φέτος και μου είπαν ότι δεν κάνατε σχέδιο γιατί κάνουν αιτήσεις σε ΙΕΚ στην περίπτωση μου γιατί δεν φτάνεις εύκολα πανεπιστήμια για σχέδιο ...και η κολλητή μου πάντως που πήγε για ψυχολογία κατέληξε να πάει εκεί να σποθδασει να γυρίσει και να μην αναγνωρίζεται το πτυχίο εδώ (δικό της λάθος αλλά και εκείνοι δεν είπαν κάτι )κακή εμπειρία έχω έχω με λίγα λόγια
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@odys , μπορείς ο ίδιος να ψάξεις τη διαδικασία για να σπουδάσεις ιατρική σε κάποια αλλη χώρα ,εκτός απο αυτές που αναφέρω, και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.

Η ιατρική παντού δέχεται την ελίτ των μαθητών , την αφρόκρεμα.
Δηλαδή για να στο κάνω πιο απλο , θα ειναι πολυ πολυ δύσκολο να γίνεις δεκτός για medicine στη Αγγλία.
Θα πρέπει να σπουδάσεις κάτι σε pre med πρώτα , να εισαι τοπ , και μετα να γίνεις δεκτός στην ιατρική.
Λίγοι το καταφέρνουν.

Δεν ειναι τυχαίο που τοσο άριστοι μαθητές που δε μπήκαν για λίγο στην Ελλαδα καταφεύγουν στις γνωστές επιλογές που καταφεύγουν και πιο αδύναμοι μαθητές.
Οχι μονο απο την Ελλάδα.
Βουλγαρία, Ρουμανία , Μπρατισλάβα , Κυπρος ειναι γεμάτοι απο φοιτητές απο ολη την Ευρώπη που δεν μπορούσαν να εισαχθούν στις χώρες τους.

Στις παραπάνω βέβαια χωρες μπορείς να πας και χωρίς πανελλήνιες , αν επιθυμείς κατι τέτοιο.
Επίσης να ξεκαθαρίσω οτι δεν τις αναφέρω υποτιμητικά η οτιδήποτε :)

Γενικά στο ξαναλέω η ιατρική είναι τελείως αλλο κεφάλαιο.
Πρώτα αποφάσισε αν την θες και μετα θα κριθεί το Ελλάδα η εξωτερικό.
Αν περνας στην Ελλάδα δεν έχεις κανενα λόγο να πας εξω .
Έλληνες γιατροί διαπρέπουν παντού , μια χαρα θα μπορείς να αξιοποιήσεις το πτυχίο σου στο εξωτερικό.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Απάτη είναι γω είχα πάει και με κορόιδεψαν κανονικά ήθελα σχέδιο μόδας και μου έλεγαν βλακείες ....δεν κάναμε καθόλου σχέδιο μόνο κολάζ και κάτι κατασκευές και έφυγα γιατί δεν μου έβγαζε νόημα όλο αυτό και πήγα σε μια άλλη σχολή φέτος και μου είπαν ότι δεν κάνατε σχέδιο γιατί κάνουν αιτήσεις σε ΙΕΚ στην περίπτωση μου γιατί δεν φτάνεις εύκολα πανεπιστήμια για σχέδιο ...και η κολλητή μου πάντως που πήγε για ψυχολογία κατέληξε να πάει εκεί να σποθδασει να γυρίσει και να μην αναγνωρίζεται το πτυχίο εδώ (δικό της λάθος αλλά και εκείνοι δεν είπαν κάτι )κακή εμπειρία έχω έχω με λίγα λόγια
Οκ ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπορείς ο ίδιος να ψάξεις τη διαδικασία για να σπουδάσεις ιατρική σε κάποια αλλη χώρα ,εκτός απο αυτές που αναφέρω, και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.
Ναι πρώτα πέρνεις το bachelor's και μετά δίνεις ένα ειδικό τεστ για να σε πάρουν οι ιατρικές σχολές MCAT ή DAT για οδοντιατρική (νομίζω αυτα τα τεστ είναι για την Αμερική μόνο, υπάρχουν αντιστοιχα στις άλλες χώρες)
 
Τελευταία επεξεργασία:

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για να σπουδάσεις Ιατρική στην Αγγλία ως Έλληνας θα χρειαστεί να κάνεις τα εξής:

1) Αποφοίτηση λυκείου με βαθμό 19 και πάνω, μαζί με 2 ή 3 A levels με βαθμό A ή A*. Κάποια ζητάνε και πανελλήνιες.
2) Απόκτηση πιστοποιήσης της Αγγλικής γλώσσας.
3) Εξέταση σε UKCAT ή BMAT, ανάλογα το πανεπιστήμιο.
4) Εργασία ή εθελοντισμό τουλ. 3 εβδομαδών σε caring ή service role.
5) Συνέντευξη με τα πανεπιστήμια που έχεις επιλέξει, αν τελικά σε καλέσουν. Μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο σε 4 τμήματα Ιατρικής.

Κάποια πανεπιστήμια έχουν foundation year για medicine, ή αλλιώς Year 0. Συνήθως τα entry requirements είναι ευκολότερα, σε περίπτωση που δεν καταφέρεις να γράψεις καλά στα A levels (ή δεν τα δώσεις καν).

Επίσης, μπορείς να σπουδάσεις κάτι άλλο (όχι τελείως άσχετο) και να μπεις σε graduate/accelerated medicine course που διαρκεί 4 χρόνια. Θες τουλ. βαθμό 2:1 στο προπτυχιακό και εξετάσεις GAMSAT. Συνήθως σε αυτά τα προγράμματα υπάρχει ακόμα περισσότερος ανταγωνισμός συγκριτικά με την undergraduate medicine. Για αυτό το λόγο, πολλοί δεν κάνουν καν αίτηση για graduate entry αλλά μόνο για undergrad.

Ωστόσο, μην ξεχνάς το Brexit. Για τους Ευρωπαίους φοιτητές που ξεκινούν τις σπουδές τους απ'τον Σεπτέμβρη του 2021, δεν θα παρέχεται το δάνειο των σπουδών. Εκτός και αν τελικά υπάρξει συμφωνία ή κάποια άλλη λύση, το κόστος των διδάκτρων για τα 5 χρόνια της Ιατρικής θα είναι ~52.000 ευρώ συνολικά. Kαι αν αποφασίσουν να χρεώνουν τους Ευρωπαίους σαν international students, τότε κάντο x2,5. Yπάρχουν και υποτροφίες όμως, μπορείς να το ψάξεις.

Για Αμερική είναι ακόμα πιο δύσκολο, μεγαλύτερος ανταγωνισμός και κόστος, μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών (8 έτη).

Δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά θα πρέπει να το θέλεις. Χρόνο έχεις. Γνώμη μου; Αν είσαι σίγουρος ότι θες να σπουδάσεις Ιατρική στην Αγγλία και υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, τότε go for it. Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος, σε συνδιασμό με την αβεβαίτοτητα που επικρατεί σχετικά με το Brexit, θα σου πρότεινα να δώσεις πανελλήνιες και να σπούδασεις εδώ.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για Αμερική είναι ακόμα πιο δύσκολο, μεγαλύτερος ανταγωνισμός και κόστος, μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών (8 έτη).
Η διάρκεια των σπουδών είναι παντού ίδια. Εάν Θέλεις να ειδικευτείς ασπούμε χειρούργος ή ορθοδοντικός ή οτι αλλο είναι παντού ίδια τα χρόνια δεν ξέρω αν εννοείς κατι άλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποια πανεπιστήμια έχουν foundation year για medicine, ή αλλιώς Year 0. Συνήθως τα entry requirements είναι ευκολότερα, σε περίπτωση που δεν καταφέρεις να γράψεις καλά στα A levels (ή δεν τα δώσεις καν).
Entry requirements εννοεις για τους Ελληνες το απολυτήριο και τις πανελλήνιες; Και αν ναι τότε γιατί να δώσω τα a levels;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είσαι σίγουρος ότι θες να σπουδάσεις Ιατρική στην Αγγλία και υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, τότε go for it.
Έγω δεν θέλω να σπουδάσω αποκλειστικά στην Αγγλία απλά βρήκα το network foundation και σκέφτομαι να ξεκινήσω τα a levels εκει. Όμως δεν ξέρω αν αξίζει καθώς από οτι έχω δει στα site των πανεπιστημίων λέει οτι τα minimum requirements για να μπεις στο πανεπιστήμιο ειναι το απολυτήριο και σε κάποια και οι πανελλήνιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η διάρκεια των σπουδών είναι παντού ίδια. Εάν Θέλεις να ειδικευτείς ασπούμε χειρούργος ή ορθοδοντικός ή οτι αλλο είναι παντού ίδια τα χρόνια δεν ξέρω αν εννοείς κατι άλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Entry requirements εννοεις για τους Ελληνες το απολυτήριο και τις πανελλήνιες; Και αν ναι τότε γιατί να δώσω τα a levels;

Η διάρκεια των σπουδών στην Ιατρική είναι 6 χρόνια στην Ελλάδα, στην Αγγλία 5 και στην Αμερική είπα 8 γιατί είναι 4 το προπτυχιακό και 4 η Ιατρική. Οπότε όχι, δεν είναι παντού ίδια. Δεν μιλάω για ειδικότητα.

Να δώσεις A levels αν δεν θες να πληρώσεις 1 χρόνο έξτρα για το foundation στην Αγγλία. Να δώσεις A levels αν θες να σιγουρέψεις την εοσαγωγή σου στην Ιατρική. Δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια foundation year για Ιατρική. Ψάξε ποιά πανεπιστήμια έχουν foundation, δες τι ζητάνε και αποφάσισε, αλλά έτσι περιορίζεσαι. Το foundation το πρότεινα ως εναλλακτική επιλογή.
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αφού και στην Αγγλία κάνεις πρώτα το προπτυχιακό και μετα μετα μπαίνεις σε med school ή dental school. Ή εννοείς ότι είναι 3 το προπτυχιακό και 3 το μεταπτυχιακό;
Όχι, αυτό ισχύει για τις ΗΠΑ. Στην Αγγλία, όπως και στην Ελλάδα, η Ιατρική (MBChB Medicine) είναι undergraduate (προπτυχιακό).
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Όχι, αυτό ισχύει για τις ΗΠΑ. Στην Αγγλία, όπως και στην Ελλάδα, η Ιατρική (MBChB Medicine) είναι undergraduate (προπτυχιακό).
Και μετά μπορείς να ειδικευτείς, σωστα; Αν όχι τότε είναι περισσότερο από την Αμερική καθώς θα πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό και μετά να ειδικευτείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσον αφορά το βίντεο που μου έστειλες Κλημεντίνη με προβληματίζουν σχόλια όπως (η φωτογραφία παρακάτω)
Και είναι και πολλοί άλλοι που έχουν μια αρνητική άποψη για το network foundation για αυτό και προβληματίζομαι.
 

Συνημμένα

  • Screenshot (201).png
    Screenshot (201).png
    143.4 KB · Εμφανίσεις: 273

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Προφανώς κι γίνεται να μπεις μονο με A levels στην ιατρική , όπως η κοπέλα εδώ.

Παρολαυτα αν δε δώσεις A levels , ειναι απαραίτητο να κανεις ενα αλλο(σχετικο) πτυχίο πρώτα κι μετα να κανεις αίτηση στην ιατρική .
Αμφότερα πάντως δε σου εγγυώνται την εισαγωγή σου στην ιατρική Σχολή.
Θα πρεπει να εισαι παρα πολυ καλός .

Τωρα για το network, εξαρτάται τι θες.
Προφανώς αμα θες να σου κάνουν μόνο την αίτηση ειναι ενα 1000ρικο τζάμπα καθώς μπορείς πολύ απλα να την κάνεις μονος σου.
Αλλα χρειάζεται να κάνεις A levels και δε πας σε ανάλογο ιδιωτικό σχολείο , που αλλου θα τα κάνεις;
Η vasilikou πήγε για foundation year.

Για το θέμα της αναγνώρισης που έγραψε κάποιος αλλος ,οχι μονο στην Ελλάδα αλλα και γενικότερα στη αγορα εργασίας , ειναι αυτο που εννοούσα κι εγω παραπάνω .
Μη εχεις στο μυαλο σου οτιδήποτε στην Αγγλια= καλύτερα απο την Ελλάδα.
Μην εμπιστευτείς το network στο που θα σε στείλει.
Η Αγγλία στο θεμα των πανεπιστημίων εχει κανει ολόκληρη επιχείρηση, δεν εχει σημασία απλα να σπουδάζεις ηλεκτρολόγος πχ στην Αγγλία αλλα σε ποιο πανεπιστήμιο θα το σπουδάσεις.
Κι εγω εχω ακούσει για αρκετά ατομα που στα 18 τους πήγανε να σπουδάσουν νομικές , computer games design, Εγκληματολογίες, ψυχολογιες,βιολογιες κτλ και έπειτα δεν κατάφεραν να βρουν δουλειά ούτε στη Αγγλια αλλα ούτε και εδώ.

Αυτο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις μεσα σου λοιπον ειναι τι περίπου θες να σπουδάσεις κι μετα να δεις το που.
Να ψάξεις δηλαδή τα πανεπιστήμια , πώς έχουν αξιολογηθεί , τι απορρόφηση έχουν οι απόφοιτοι κτλ κτλ.
Τελος , μην κολλάς μονο στην Αγγλία.
Εχεις κι άλλες επιλογές .
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παρολαυτα αν δε δώσεις A levels , ειναι απαραίτητο να κανεις ενα αλλο(σχετικο) πτυχίο πρώτα κι μετα να κανεις αίτηση στην ιατρική .
Αμφότερα πάντως δε σου εγγυώνται την εισαγωγή σου στην ιατρική Σχολή.
Θα πρεπει να εισαι παρα πολυ καλός .
Άρα για να περασεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο χρειάζεσαι είτε a levels είτε πρέπει να κάνεις αυτό το σχετικό πτυχιο που λες να έχεις καλό βαθμό στο απολυτήριο στις πανελλήνιες και να έχεις καλό βιογραφικό.
Επειδή και στο site του network foundation λέει οτι μπορείς να περάσεις με πανελλήνιες αλλά δεν γράφει σε ποσο καλά πανεπιστήμια θα περάσεις. Πάντως είδα ότι όλα τα πανεπιστήμια αναγνωρίζουν το απολυτήριο και τις πανελλήνιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τελος , μην κολλάς μονο στην Αγγλία.
Εχεις κι άλλες επιλογές .
Ναι απλώς σκέφτομαι οτι είναι πιο φτηνά στην Αγγλία και μετά θα μπορέσω να παω να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποια άλλη χώρα. (Επειδή το μεταπτυχιακό είναι πάντα φτηνότερο από το προπτυχιακό, στις περισσότερες περιπτώσεις δηλαδη)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κλημεντίνη ευχαριστώ που με βοηθάς τοσο πολυ.
 

Συνημμένα

  • Screenshot (202).png
    Screenshot (202).png
    126.6 KB · Εμφανίσεις: 261
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Τίποτα ☺

Για την ακρίβεια εννοούσα ακριβώς το αντίθετο.
Ο.τι δεν σημαίνει ότι επειδή θα κάνεις την προετοιμασία σου στο Network , με a levels η foundation year ,θα βρεθείς αυτόματα σε κάποιο καλο πανεπιστήμιο.
Εσυ μόνος σου βρες τι θες να κάνεις κι μετα ψαξε καλα πανεπιστήμια για να το κανεις αυτο κι τι requirements θέλουν.
Μην πας απλα στο network και πεις θέλω να σπουδάσω Μηχανικός κι επαναπαυτεις σε αυτο.

Τωρα αν το γράφεις για την ιατρική , η ιατρική οπως πρποειπα ειναι τελείως αλλο κεφάλαιο.
Δεν μου φαίνεται κι λογικό να μιλάμε για αυτήν , δεδομένου οτι η εισαγωγή ειναι τόσο δύσκολη για τους ίδιους τους βρετανούς ποσο μαλλον για κάποιον απο την Ελλάδα, μη προερχόμενο απο ιδιωτικο σχολείο.

Αν θες ιατρική το λογικό ειναι να προσπαθήσεις να εισαχθεις εδω κι αν όχι ,υπάρχουν ευκολοτερες επιλογές αλλα αυτές δεν βρίσκονται στην Αγγλία.

Τωρα αυτο για τα δίδακτρα δεν ισχύει.
Πιο φθηνή δεν ειναι Αγγλία , ποτε δεν ήταν κι ποσο μαλλον τώρα με το Brexit.

Ψαξε στο study portal.

Δεδομένου οτι μιλας μονο Αγγλικά υπάρχει και η Ολλανδία που ειναι σχετικα οικονομική χώρα.

Δυο γνωστοί μου κατέφυγαν πρόσφατα χώρις πανελλήνιες στο university of Amsterdam.

Δυστυχώς, θελει αρκετά ψάξιμο το θέμα.
Να κανεις το ib το έχεις σκεφτεί;
Ειναι το international baccalaureate , δηλαδή το πρόγραμμα διεθνούς απολυτηρίου.

Ψαξε και την https://edmun.do/el/.
Δυστυχώς στα 16, κατανοώ οτι ολη αυτη η διαδικασίας Πρεπει να ναι παρα πολυ αγχωτική.
Ενα γραφείο ,ΠΑΝΤΑ μαζι με τη δικη σου ερευνα , βοηθούν :)
 

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι τους έχω πάρει τηλέφωνο αλλά αυτοί ασχολύνται μόνο με την αίτηση και σε καθοδηγούνε για το πως πρέπει να την κάνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να κανεις το ib το έχεις σκεφτεί;
Ειναι το international baccalaureate , δηλαδή το πρόγραμμα διεθνούς απολυτηρίου.
Ναι αλλά είναι πολύ ακριβό. Τα a levels είναι φθηνότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο.τι δεν σημαίνει ότι επειδή θα κάνεις την προετοιμασία σου στο Network , με a levels η foundation year ,θα βρεθείς αυτόματα σε κάποιο καλο πανεπιστήμιο.
Εγώ αυτό που προσπαθώ να αποφασίσω τώρα είναι αν είναι καλύτερα να ξεκινήσω να κάνω a levels ή να κάνω φροντιστήρια για πανελλήνιες ή για έναν καλό βαθμό στο απολυτήριο. Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το network θα με πάρουν απο αύριο και δεν ξέρω αν σε προετοιμάζει καθόλου και για το σχολείο επειδή έχει πολλά προγραμματα. Αλλά θέλω να είμαι έτοιμος απο τώρα να γνωρίζω γενικά τι παίζεται πάνω κάτω για να μην βρεθώ κορόιδο. Και επίσης με πιέζει και ο χρόνος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top