Nομική Θεσσαλονίκης

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
είναι πολυυυ νώρίς ακόμη για να διαμορφώσετε άποψη για το πανεπιστήμιο και να αποφανθείτε και για την οργάνωση. Αυτήν την εβδομάδα χάθηκαν κάποια μαθήματα (κυρίως μετά τις 16:00) επειδή οι αίθουσες ήταν πιασμένες, αφού είχαν εξετάσεις για την είσοδο στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Νομικής. Από την επόμενη εβδομάδα τα μαθήματα θα διεξάγονται κανονικότατα και τότε μιλήστε για οργάνωση. Χαίρομαι που βλέπω θετικά σχόλια για Μανιτάκη και Φινοκαλιώτη (γιατί με επιβεβαιώνετε:P). Η καθηγήτρια Παπαδάτου είναι κορυφαία και έχει τρομερές γνώσεις (ενδεικτικά να σας πω πως έχει κάνει έρευνα σε Harvard και Princeton). Απλώς είναι λογικό να σας φαίνεται βαρετό γιατί σε ελάχιστους αρέσει η ιστορία ελληνικού και ρωμαϊκού δικαίου. Αναμφισβήτητα πάντως έχει να μεταγγίσει πολλές γνώσεις (σε όσους ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τις διαλέξεις της).
Με 2 ώρες γενικών αρχών, λογικό να μην έχετε σχηματίσει άποψη...
Καλή αρχή!
P.S εγγραφείτε στη βιβλιοθήκη του νομικού τμήματος. Είναι κορυφαία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
είναι πολυυυ νώρίς ακόμη για να διαμορφώσετε άποψη για το πανεπιστήμιο και να αποφανθείτε και για την οργάνωση. Αυτήν την εβδομάδα χάθηκαν κάποια μαθήματα (κυρίως μετά τις 16:00) επειδή οι αίθουσες ήταν πιασμένες, αφού είχαν εξετάσεις για την είσοδο στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Νομικής. Από την επόμενη εβδομάδα τα μαθήματα θα διεξάγονται κανονικότατα και τότε μιλήστε για οργάνωση. Χαίρομαι που βλέπω θετικά σχόλια για Μανιτάκη και Φινοκαλιώτη (γιατί με επιβεβαιώνετε:P). Η καθηγήτρια Παπαδάτου είναι κορυφαία και έχει τρομερές γνώσεις (ενδεικτικά να σας πω πως έχει κάνει έρευνα σε Harvard και Princeton). Απλώς είναι λογικό να σας φαίνεται βαρετό γιατί σε ελάχιστους αρέσει η ιστορία ελληνικού και ρωμαϊκού δικαίου. Αναμφισβήτητα πάντως έχει να μεταγγίσει πολλές γνώσεις (σε όσους ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τις διαλέξεις της).
Με 2 ώρες γενικών αρχών, λογικό να μην έχετε σχηματίσει άποψη...
Καλή αρχή!
P.S εγγραφείτε στη βιβλιοθήκη του νομικού τμήματος. Είναι κορυφαία!


Ναι πήγα στη βιβλιοθήκη αλλά τη μια φορά μου είπε οτι πρέπει να έχω βιβλιάριο σπουδών μαζί μου ή ταυτότητα και δεν είχα τίποτα απο τα 2 και τη δεύτερη μου είπε να έρθω για να γραφτώ συγκεκριμένη ώρα!Θα ξαναπάω απο Δευτέρα!Εγώ θα παρακολουθώ τις διαλέξεις της Παπαδάτου οπωσδήποτε γιατί βαριέμαι να διαβάζω για τις Νεαρές του Ιουστινιανού στο σπίτι και έτσι κι αλλιώς τα λέει πολυ απλά και είναι ευκολο να κρατησεις σημειωσεις στο μάθημα της...Ναι επιβεβαιώνεσαι ο Μανιτάκης είναι τέρας γνώσεων.Και η Τσολάκου κάθεται σε όλο το μάθημα και σημειώνει και τον κοιτάει με σεβασμό!:P Τα δημόσια οικονομικά ειναι πολύ ωραιο μάθημα...έμαθα τόσα ωραία πράγματα...και μου είπαν οι μεγαλύτεροι να μην το παρακολουθώ γτ είναι πανεύκολο!αλλά δε γίνεται να χάνεις τέτοιο μάθημα!πες και κάτι για τον Κορνηλάκη!Δεν τον είχες ποτέ?Ναι νωρίς είναι για να πουμε για το αστικό γτ δε μπηκαμε καν στην ύλη...θα δούμε και αυτή την εβδομάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Οπωσδήποτε να εγγραφείς! Αν μπεις στα ενδότερα θα πάθεις σοκ:P (εγώ πάντως έπαθα όταν πρωτομπήκα!). Δεν έχω δει τόσο καλά οργανωμένη και εξοπλισμένη βιβλιοθήκη! Ο κ. Κορνηλάκης (Άγγελος) είναι πολύ καλός, ωστόσο αν έχεις την καθηγήτρια Φουντεδάκη θα σου αρέσει ΠΟΛΥΥΥ περισσότερο( η Φουντεδάκη)! Είναι άψογη! Γενικά πάντως οι Γενικές αρχές αστικού, επειδή είναι το πρώτο σας αστικό, θα σας φανεί λίγο (ως πολύ) αφηρημένο. Συχνά, θα σας λένε και κάτι από άλλα κομμάτια του ΑΚ (λ.χ. Εμπράγματο, Οικογενειακό) γιατί εκ των πραγμάτων είναι αλληλένδετα και βρίσκονται σε σχέση αλληλεξάρτησης. Δείτε και το βιβλίο της κ. Παπαζήση (Γενικές Αρχές Αστικού Δικαίου-επίλυση υποθέσεων εργασίας). Έχει πρακτικά θέματα με λύσεις που θα σας βοηθήσουν στο διάβασμά σας. Αν και η Φουντεδάκη με τον Κορνηλάκη θα σας κάνουν σίγουρα πρακτικά στο μάθημα.
Ο κ. Φινοκαλιώτης κάνει τόσο εξαιρετικό μάθημα, που δεν σου πάει η καρδία να μην το παρακολουθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Οπωσδήποτε να εγγραφείς! Αν μπεις στα ενδότερα θα πάθεις σοκ:P (εγώ πάντως έπαθα όταν πρωτομπήκα!). Δεν έχω δει τόσο καλά οργανωμένη και εξοπλισμένη βιβλιοθήκη! Ο κ. Κορνηλάκης (Άγγελος) είναι πολύ καλός, ωστόσο αν έχεις την καθηγήτρια Φουντεδάκη θα σου αρέσει ΠΟΛΥΥΥ περισσότερο( η Φουντεδάκη)! Είναι άψογη! Γενικά πάντως οι Γενικές αρχές αστικού, επειδή είναι το πρώτο σας αστικό, θα σας φανεί λίγο (ως πολύ) αφηρημένο. Συχνά, θα σας λένε και κάτι από άλλα κομμάτια του ΑΚ (λ.χ. Εμπράγματο, Οικογενειακό) γιατί εκ των πραγμάτων είναι αλληλένδετα και βρίσκονται σε σχέση αλληλεξάρτησης. Δείτε και το βιβλίο της κ. Παπαζήση (Γενικές Αρχές Αστικού Δικαίου-επίλυση υποθέσεων εργασίας). Έχει πρακτικά θέματα με λύσεις που θα σας βοηθήσουν στο διάβασμά σας. Αν και η Φουντεδάκη με τον Κορνηλάκη θα σας κάνουν σίγουρα πρακτικά στο μάθημα.
Ο κ. Φινοκαλιώτης κάνει τόσο εξαιρετικό μάθημα, που δεν σου πάει η καρδία να μην το παρακολουθήσεις!


Nαι ο Κορνηλάκης μας ειπε να τα μιλάν τα γερμανικά όσοι θέλουν να γίνουν αστικολόγοι και έλεγα να πάω στο Goethe για παν ενδεχόμενο γιατί δυστυχώς ξέρω γαλλικα...:) Μια φορα τη βδομαδα θα κανουμε Φουντεδάκη και μια Κορνηλάκη και μπορώ να παρακολουθώ τη μια απο τις 2 φορές και αυτή θα ναι μάλλον της Φουντεδάκη :'( για το αντικείμενο του μαθήματος(γενικές αρχές)δε μας είπαν τίποτα, ενώ ο αγαπημένος μου(Μανιτάκης!!!!)μας είπε όλη την ύλη που θα μας κάνει!Τι είναι εμπράγματο δίκαιο?τελικά αποφάσισα οτι θα πάρω συνταγματικη ιστορία και όχι πολιτειολογία...σκέφτηκα οτι θα βρώ και άλλα μαθήματα να με ενδιαφέρουν παρακάτω και δεν είναι αναγκη να δυσκολευτώ τόσο με την εργασία...θα πάρω συνταγματική για να μαι σίγουρη...με ιστορία έχω έρθει στο παρελθόν σε επαφή ενω με πανεπιστημιακές εργασίες όχι οπότε μην πέσω κατ ευθείαν στα βαθιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
καλά αυτό πια με τα γερμανικά, όλοι το λένε!!! Κι εγώ γαλλικά ξέρω (δυστυχώς). Έχουν ένα δίκιο γιατί το ελληνικό δίκαιο (κυρίως αστικό και ποινικό) είναι αντιγραφή του γερμανικού, επομένως κάποιος που θέλει να κάνει μεταπτυχιακό σ' έναν από αυτούς τους δύο τομείς, πρέπει να έχει κάποιες γνώσεις γερμανικών προκειμένου να μπορεί να καταπιάνεται με γερμανική βιβλιογραφία.
Πάντως, νομίζω πως έκανες καλή επιλογή που διάλεξες ιστορία. Έχει και εκεί βέβαια εργασία, αλλά πολύ πιο απλή (χωρίς παρουσίαση) από την πολιτειολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
καλά αυτό πια με τα γερμανικά, όλοι το λένε!!! Κι εγώ γαλλικά ξέρω (δυστυχώς). Έχουν ένα δίκιο γιατί το ελληνικό δίκαιο (κυρίως αστικό και ποινικό) είναι αντιγραφή του γερμανικού, επομένως κάποιος που θέλει να κάνει μεταπτυχιακό σ' έναν από αυτούς τους δύο τομείς, πρέπει να έχει κάποιες γνώσεις γερμανικών προκειμένου να μπορεί να καταπιάνεται με γερμανική βιβλιογραφία.
Πάντως, νομίζω πως έκανες καλή επιλογή που διάλεξες ιστορία. Έχει και εκεί βέβαια εργασία, αλλά πολύ πιο απλή (χωρίς παρουσίαση) από την πολιτειολογία!


ε δεν ξέρω αν θα κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο απ τα 2 αλλά θα μάθω γερμανικά να μου βρίσκονται...ναι κι εγώ έτσι πιστεύω οτι θα ναι καλή επιλογή η συνταγματική αφού όλοι μου είπαν οτι η εργασία ειναι μικρή και εύκολη όπως και η ύλη του μαθήματος!άντε να δούμε!αύριο 6-8 έχω με τον αγαπημένο μου(Μανιτάκη)!τα λέμε την άλλη βδομάδα!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ε, μην τρελαθούμε κιόλας που θα αμφισβητεί ο καθένας το Μανιτάκη και τον Ορφανουδάκη. Ο καθ. Μανιτάκης (αν οχι ο καλύτερος) ανήκει στους κορυφαίους συνταγματολογους αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα και το μάθημά του είναι εξαιρετικό. Το σύγγραμμα του είναι πραγματικά έργο γενεάς και σε κάνει να αγαπήσεις το Συνταγματικό δίκαιο. Ο κ. Ορφανουδάκης είναι πολύ μεταδοτικός και δεν νομίζω πως το γεγονός ότι είναι λιγάκι αυστηρός δίνει σε κάθε τυχαίο το δικαίωμα να αμφισβητεί το ταλέντο του ως καθηγητή και τις απίστευτες γνώσεις του.
Στέλλα, ο κ. Φινοκαλιώτης είναι κορυφή στο Φορολογικό δίκαιο και το μάθημα του στα ''Δημόσια Οικονομικά'' είναι κάτι παραπάνω από επαρκές. Είναι συστηματικός, μεταδοτικός, τον ενδιαφέρει να μάθουν οι φοιτητές και δε διδάσκει για να διδάσκει. Το μάθημά του θα σε καταπλήξει. Προσωπικά σιχαίνομαι τα οικονομικά, ωστόσο ο κ. Φινοκαλιώτης μου κέντρισε το ενδιαφέρον και με έκανε να λατρέψω το συγκεκριμένο μάθημα! Τον λεκτορα Ζαχαριάδη δεν τον είχα ως τώρα, παρ' όλα αυτά, φίλοι μου από άλλο τμήμα που τον είχαν, μου έχουν πει τα καλύτερα.

o φοινοκαλιώτης είναι όντος πολύ καλός...ο μανιτάκης όμως πάτος...δεν συγκρίνεται με τους συνταγματολόγους της Αθηνας...χώνεψέ το!!!!έχω βαρεθεί να ακούω εγκωμιαστικά σχόλια για όλους τους καθηγητές της θεσσαλονίκης...λίγη αντικειμενικότητα δεν έβλαψε ποτέ κανένα....
-----------------------------------------
Εγώ είδα αρκετούς καθηγητές γιατί θα πάρω πολλά μαθήματα στο πρώτο εξάμηνο. Από τους γνωστούς του α' εξαμήνου, ο Μανιτάκης ήταν αρκετα κατανοητός, αν και νομίζω ότι στέκεται αρκετά στο ίδιο θέμα. Η Παπαδάτου ήξερε το αντικείμενο της και είναι αρκετά καλή, αλλά το μάθημα δεν τη βοηθάει αφου στους περισσότερους η Ιστορία Δικαίου φαίνεται αρκετά ανιαρή. Ο Κορνηλάκης έκανε 2 ώρες μάθημα κατά τη διάρκεια των οποίων ασχολήθηκε με ο,τιδήποτε άλλο εκτός απο το αντικείμενο του, οπότε δεν μπορώ να το κρίνω, αλλά μπορώ να πώ πως η μορφή εισαγωγής που θέλησε να μας κάνει ήταν αρκετά κουραστική. Τέλος ο Φινοκαλιώτης ήταν πολύ καλός και κατανοητός, αλλα δυστυχώς επειδή ήρθα αργά μερικές φορές στον έχανα γιατι καθόμουν πίσω πίσω στο Αμφιθέατρο Β. Αυτά προς το παρόν.

είναι το μόνο θέμα που θα ακούσεις αυτό το εξάμηνο!
-----------------------------------------
είναι πολυυυ νώρίς ακόμη για να διαμορφώσετε άποψη για το πανεπιστήμιο και να αποφανθείτε και για την οργάνωση. Αυτήν την εβδομάδα χάθηκαν κάποια μαθήματα (κυρίως μετά τις 16:00) επειδή οι αίθουσες ήταν πιασμένες, αφού είχαν εξετάσεις για την είσοδο στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Νομικής. Από την επόμενη εβδομάδα τα μαθήματα θα διεξάγονται κανονικότατα και τότε μιλήστε για οργάνωση. Χαίρομαι που βλέπω θετικά σχόλια για Μανιτάκη και Φινοκαλιώτη (γιατί με επιβεβαιώνετε:P). Η καθηγήτρια Παπαδάτου είναι κορυφαία και έχει τρομερές γνώσεις (ενδεικτικά να σας πω πως έχει κάνει έρευνα σε Harvard και Princeton). Απλώς είναι λογικό να σας φαίνεται βαρετό γιατί σε ελάχιστους αρέσει η ιστορία ελληνικού και ρωμαϊκού δικαίου. Αναμφισβήτητα πάντως έχει να μεταγγίσει πολλές γνώσεις (σε όσους ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τις διαλέξεις της).
Με 2 ώρες γενικών αρχών, λογικό να μην έχετε σχηματίσει άποψη...
Καλή αρχή!
P.S εγγραφείτε στη βιβλιοθήκη του νομικού τμήματος. Είναι κορυφαία!

η κ.παπαδάτου είναι πάρα πολύ καλή και στο μάθημα αλλά ακόμα περισσότερο σαν άνθρωπος....μην τα παραλέμε όμως....αν την βρίσκετε βαρετή είναι που δεν έχετε κάνει εμπορικό ακόμα....

ΣΟΣ! Πρέπει να παρακολουθήσετε Φουντεδάκη είναι κορυφαία!!!
-----------------------------------------
ε δεν ξέρω αν θα κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο απ τα 2 αλλά θα μάθω γερμανικά να μου βρίσκονται...ναι κι εγώ έτσι πιστεύω οτι θα ναι καλή επιλογή η συνταγματική αφού όλοι μου είπαν οτι η εργασία ειναι μικρή και εύκολη όπως και η ύλη του μαθήματος!άντε να δούμε!αύριο 6-8 έχω με τον αγαπημένο μου(Μανιτάκη)!τα λέμε την άλλη βδομάδα!:bye:

Εγώ μια φορά μίλησα....όταν πας να ανοίξεις το βιβλίο και δεις...οτι όσα σου έλεγε ο ''αγαπημένος'' μανιτακης δεν ξεπερνούν το.....10% της ύλης...θέλω να δω την έκφρασή σου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
εσένα τώρα για να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημά σου που είμαστε απολύτως ευχαριστημένοι από τη σχολή μας? Μήπως διακρίνω φθόνο???Έκανα καμία σύγκριση με την Αθήνα και δεν το θυμάμαι στα παραπάνω μηνύματά μου? Γιατί έχετε τόσο μεγάλο κόμπλεξ??? Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Εγώ εξέφερα απλά άποψη για τους (κατά γενική ομολογία) καλούς καθηγητές μας. Αλλά αφού θες να τα ακούσεις άκου τα once more: ποιον συνταγματολόγο γνωστό και αναγνωρίσιμο έχετε εκεί? Γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν! Εμείς τουλ έχουμε έναν Μανιτάκη, ένα Χρυσόγονο και έναν Μάνεση, για σας δεν ξέρω...
Ποιος νομίζεις πως είσαι για να αποκαλείς πάτο, τον κορυφαίο Έλληνα συνταγματολόγο??? Ο καθένας στη θέση του επιτέλους!!! Προσωπικά επειδή είχα τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ Μανιτάκη, πρέπει να σε ενημερώσω ότι τα δίδαξε όλα επαρκώς και μην παραπληροφορείς τα παιδιά! ΈΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ όλα τα καμμένα εκφέρουν άποψη...
P.S ΕΙΣΑΙ Η ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ... ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ. ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veritas

Νεοφερμένος

Ο Veritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
o φοινοκαλιώτης είναι όντος πολύ καλός...ο μανιτάκης όμως πάτος...δεν συγκρίνεται με τους συνταγματολόγους της Αθηνας...χώνεψέ το!!!!έχω βαρεθεί να ακούω εγκωμιαστικά σχόλια για όλους τους καθηγητές της θεσσαλονίκης...λίγη αντικειμενικότητα δεν έβλαψε ποτέ κανένα....
-----------------------------------------


είναι το μόνο θέμα που θα ακούσεις αυτό το εξάμηνο!
-----------------------------------------


η κ.παπαδάτου είναι πάρα πολύ καλή και στο μάθημα αλλά ακόμα περισσότερο σαν άνθρωπος....μην τα παραλέμε όμως....αν την βρίσκετε βαρετή είναι που δεν έχετε κάνει εμπορικό ακόμα....

ΣΟΣ! Πρέπει να παρακολουθήσετε Φουντεδάκη είναι κορυφαία!!!
-----------------------------------------


Εγώ μια φορά μίλησα....όταν πας να ανοίξεις το βιβλίο και δεις...οτι όσα σου έλεγε ο ''αγαπημένος'' μανιτακης δεν ξεπερνούν το.....10% της ύλης...θέλω να δω την έκφρασή σου...:P


Αναφέρεσαι στον μόνο Καθηγητή Νομικής που έχει τιμηθεί από τον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας με το βραβείο εξαίρετης πανεπιστημιακής διδασκαλίας - το έτος 2007. Η συμβολή του στην συνταγματική θεωρία είναι δεδομένη και αναμφισβήτη. Για μένα, το έργο του είναι έργο γενεάς, δικαιοπολιτικό και βαθύτατα φιλοσοφικό. Όποιος δεν μπορεί να το αντιληφθεί...πρόβλημα δικό του. Όσο για το μάθημά του, δεν το έχω παρακολουθήσει, δεν εκφέρω γνώμη, παρότι ακούω πολύ θετικά σχόλια!

Κάνουμε λόγο για τη σχολή των Μεγάλων Δημοσιολόγων. Ενδεκτικά, του Αρ. Μάνεση, του Ηλ. Κυριακόπουλου, του Δ. Τσάτσου, του Β. Σκουρή, του Λ. Θεοχαρόπουλου, της Δ. Κοντόγιωργα Θεοχαροπούλου, του Ι. Τάχου, του Ευ. Βενιζέλου, του Αντ. Μανιτάκη, του Κ. Χρυσόγονου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
προφανώς ο nomikarios ξέρει να κρίνει καλύτερα από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας (εκτός των άλλων προσόντων του):p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εσένα τώρα για να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημά σου που είμαστε απολύτως ευχαριστημένοι από τη σχολή μας? Μήπως διακρίνω φθόνο???Έκανα καμία σύγκριση με την Αθήνα και δεν το θυμάμαι στα παραπάνω μηνύματά μου? Γιατί έχετε τόσο μεγάλο κόμπλεξ??? Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Εγώ εξέφερα απλά άποψη για τους (κατά γενική ομολογία) καλούς καθηγητές μας. Αλλά αφού θες να τα ακούσεις άκου τα once more: ποιον συνταγματολόγο γνωστό και αναγνωρίσιμο έχετε εκεί? Γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν! Εμείς τουλ έχουμε έναν Μανιτάκη, ένα Χρυσόγονο και έναν Μάνεση, για σας δεν ξέρω...
Ποιος νομίζεις πως είσαι για να αποκαλείς πάτο, τον κορυφαίο Έλληνα συνταγματολόγο??? Ο καθένας στη θέση του επιτέλους!!! Προσωπικά επειδή είχα τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ Μανιτάκη, πρέπει να σε ενημερώσω ότι τα δίδαξε όλα επαρκώς και μην παραπληροφορείς τα παιδιά! ΈΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ όλα τα καμμένα εκφέρουν άποψη...
P.S ΕΙΣΑΙ Η ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ... ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ. ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ...

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...αλλά δεν θα πέσω στο επίπεδό σου!εγώ δεν έκρινα τον ΜΑνιτάκη ως συνταγματολόγο....τον έκρινα ως καθηγητή ....οι γνώσεις του μπορέι να είναι άπειρες...δεν με ενδιαφέρει καθόλου....το θέμα είναι ότι δεν έχει καμία μεταδοτικότητα....είναι ανίκανος να μεταγγίσει και να μεταλαμπαδεύσει τις γνώσεις αυτές....γνώμη μου είναι....σεβαστή και η δική σας (του Veritas δλδ)!!!

Να μην μιλήσω για μεταπτυχιακά τώρα δηλαδή !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daphne1406

Νεοφερμένος

Η Δαφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σε ολους και απο μενα...εγω ειμαι στο τριτο τμημα και θελω να ρωτησω κατι...θα παρει κανεις απο εσας πολιτειολογια? και αν ναι εχετε μηπως αποφασισει τι ειδους εργασια θα κανετε? γιατι πηγα μονο σε ενα μαθημα και δεν εχω ιδεα τι παιζει..οποτε ας βοηθησει καποιος...ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NewBorn

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σε ολους και απο μενα...εγω ειμαι στο τριτο τμημα και θελω να ρωτησω κατι...θα παρει κανεις απο εσας πολιτειολογια? και αν ναι εχετε μηπως αποφασισει τι ειδους εργασια θα κανετε? γιατι πηγα μονο σε ενα μαθημα και δεν εχω ιδεα τι παιζει..οποτε ας βοηθησει καποιος...ευχαριστω!


Κι εγω στο τριτο ειμαι και θα παρω κι εγω πολιτειολογια αλλα μαλλον ειμαι σε παρομοια θεση... βσκ μηπως θυμασαι ποιο βιβλιο του Τσατσου μας ειχε προτεινει ο Χρυσογονος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Αυτή τη βδομάδα αρρώστησα και έχασα τα μαθήματα της Πέμπτης και της Παρασκευής(ελληνορωμαικό δίκαιο, δημόσια οικονομικά και δικαστική ψυχολογία-αν τελικά το επιλέξω)...όσο για το Μανιτάκη, πήγα στη βιβλιοθήκη και, παρά το γεγονός οτι δεν είχα βιβλιάριο σπουδών για να γραφτώ, βρήκα το βιβλίο του Μανιτάκη και το άνοιξα να δω που περίπου είμαστε...και δεν είμαστε τόσο πίσω όσο λες Νομικάριε!Τα πρώτα μαθήματα που μας έκανε ήταν όντως πολύ θεωρητικά, αλλά απ οταν αρχίσαμε να αναλύουμε την έννοια του συντάγματος, προχωράμε σε κανονικούς ρυθμούς!Αυτη τη βδομάδα μας είπε και για τα χαρακτηριστικά του συντ/τος(ήπιο, αυστηρο κλπ)και μπήκαμε και λίγο στην αναθεώρηση!Αν διαπιστώσω οτι είμαστε τραγικά πίσω θα σου στείλω φωτογραφία με την έκφρασή μου!Τέλοσπάντων, το γεγονός ή μάλλον, η εμπειρία της εβδομάδας, ήταν οτι κάναμε 2 μαθήματα με τη Φουντεδάκη!Κάνει πολύ ωραίο και πρακτικό μάθημα!Πρώτη καθηγήτρια που μας έκανε λόγο για υποθέσεις κλπ!Συναρπαστικό μάθημα οι γενικές αρχές!Καθόλου βαρετό και θεωρητικό όπως το συνταγματικό..παρ όλα αυτά ο Μανιτάκης παραμένει στην κορυφή!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daphne1406

Νεοφερμένος

Η Δαφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κι εγω στο τριτο ειμαι και θα παρω κι εγω πολιτειολογια αλλα μαλλον ειμαι σε παρομοια θεση... βσκ μηπως θυμασαι ποιο βιβλιο του Τσατσου μας ειχε προτεινει ο Χρυσογονος ;

ναι θυμαμαι...ειχε προτεινει το συνταγματικο δικαιο του τσατσου...τον πρωτο τομο...αλλα δεν το εχω βρει ακομα το βιβλιο και δεν εχω ιδεα τι θέμα να παρω...παντως απ οτι εμαθα αρκετοι θα ασχοληθουν με τη δημοκρατια στην αρχαια αθηνα, την αμεση δημοκρατια και γενικοτερα τετοιου ειδους θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos Kalapodi

Νεοφερμένος

Ο Panos Kalapodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
ναι θυμαμαι...ειχε προτεινει το συνταγματικο δικαιο του τσατσου...τον πρωτο τομο...αλλα δεν το εχω βρει ακομα το βιβλιο και δεν εχω ιδεα τι θέμα να παρω...παντως απ οτι εμαθα αρκετοι θα ασχοληθουν με τη δημοκρατια στην αρχαια αθηνα, την αμεση δημοκρατια και γενικοτερα τετοιου ειδους θέματα

Ρε παιδιά,πάρτε Συνταγματική Ιστορία να ξεμπερδεύετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daphne1406

Νεοφερμένος

Η Δαφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι αλλα στην πολιτειολογια γλιτωνεις τη γραπτη εξεταση οποτε συμφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos Kalapodi

Νεοφερμένος

Ο Panos Kalapodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
ναι αλλα στην πολιτειολογια γλιτωνεις τη γραπτη εξεταση οποτε συμφερει

Έχει ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daphne1406

Νεοφερμένος

Η Δαφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχει ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα???

ναι...το μονο που κανεις ειναι μια εργασια που σε απαλλασσει απο τη γραπτη εξεταση...και απ οτι λενε οι βαθμοι που βαζει ο χρυσογονος κυμαινονται απο 8-10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos Kalapodi

Νεοφερμένος

Ο Panos Kalapodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
ναι...το μονο που κανεις ειναι μια εργασια που σε απαλλασσει απο τη γραπτη εξεταση...και απ οτι λενε οι βαθμοι που βαζει ο χρυσογονος κυμαινονται απο 8-10

Ναι,όπως μας είπε και στο Συνταγματικό Δίκαιο,οι βαθμοί στην Πολιτειολογία,σε αντίθεση με το Συνταγματικό,είναι επιεικείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top