Nομική Θεσσαλονίκης

Panos Kalapodi

Νεοφερμένος

Ο Panos Kalapodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.

NoStyle

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πω ξενερωσα και εγω τωρα με τα ωραρια του 3ου τμηματος,τεσπα!~ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
ρε παιδιά πειτε τίποτα και για το Χρυσόγονο!μου έχουν πει οτι ειναι πολυ καλός ισχυει?έλεγα να πάρω πολιτειολογία αντι για συνταγματική ιστορία και το διδάσκει αυτός!επίσης υπάρχει κάποιος που να διάλεξε πολιτειολογία για να μας πει αν ειναι πράγματι τόσο ενδιαφέρουσα όσο φαινεται διαβάζοντας το αντικείμενο του μαθήματος στο site της σχολής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos Kalapodi

Νεοφερμένος

Ο Panos Kalapodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
ρε παιδιά πειτε τίποτα και για το Χρυσόγονο!μου έχουν πει οτι ειναι πολυ καλός ισχυει?έλεγα να πάρω πολιτειολογία αντι για συνταγματική ιστορία και το διδάσκει αυτός!επίσης υπάρχει κάποιος που να διάλεξε πολιτειολογία για να μας πει αν ειναι πράγματι τόσο ενδιαφέρουσα όσο φαινεται διαβάζοντας το αντικείμενο του μαθήματος στο site της σχολής?

Θα ρωτήσω και θα σου πω αν είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
ρε παιδιά πειτε τίποτα και για το Χρυσόγονο!μου έχουν πει οτι ειναι πολυ καλός ισχυει?έλεγα να πάρω πολιτειολογία αντι για συνταγματική ιστορία και το διδάσκει αυτός!επίσης υπάρχει κάποιος που να διάλεξε πολιτειολογία για να μας πει αν ειναι πράγματι τόσο ενδιαφέρουσα όσο φαινεται διαβάζοντας το αντικείμενο του μαθήματος στο site της σχολής?

Κι εγώ πολιτειολογία θέλω να πάρω! Κάπου στο i-school είχα διαβάσει απο κάποιον μεγαλύτερο πως στο μάθημα κάνεις εργασία, την παρουσιάζεις στον καθηγητή σου και...δεν το δίνεις γραπτά...νομίζω! Ίσως κάνω λάθος! Πάντως πράγματι φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Σίγουρα πιο ενδιαφέρον απο τη συνταγματική ιστορία! Τα μαθήματα δέν δηλώνονται στην εγγραφή,σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Κι εγώ πολιτειολογία θέλω να πάρω! Κάπου στο i-school είχα διαβάσει απο κάποιον μεγαλύτερο πως στο μάθημα κάνεις εργασία, την παρουσιάζεις στον καθηγητή σου και...δεν το δίνεις γραπτά...νομίζω! Ίσως κάνω λάθος! Πάντως πράγματι φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Σίγουρα πιο ενδιαφέρον απο τη συνταγματική ιστορία! Τα μαθήματα δέν δηλώνονται στην εγγραφή,σωστά?


ναι ο Νομικάριος νομιζω μου το χε πει κάποτε!εργασία κάνεις δε δινεις εξετάσεις...όχι δε δηλώνονται με την εγγραφή τα μαθήματα...δεν ξέρω πότε!συνταγματική ιστορία δε φαινεται καθόλου ελκυστικό πάλι για τα πολιτευματα θα κάνουμε, για τη βασιλεια του Όθωνα για τη δικτατορία του Μεταξα κάτι τέτοια έβλεπα στο site...δλδ γνωστά πάνω κάτω πράγματα....ενώ στην πολιτειολογία λεέι κυρίως για τις μορφές της δημοκρατίας κράτος δικαιου κλπ υποθετω κάτι σαν αυτά που κάναμε για κρατος δικαιου και αστυνομικό κρατος στη Β Λυκειου...επίσης έχει και τον όρο(στο site πάντα)τηλεδημοκρατία, ο οποίος μου κεντρίζει το ενδιαφέρον...ελπίζω να μην την πατήσω και να ναι πολυ δύσκολο αυτο το μάθημα...θα τραβάω τα μαλλιά μου μετά που δεν άκουσα τους παραταξιακούς που τόσο επέμεναν για τη συνταγματική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NewBorn

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
θα συμφωνησω υπερ της πολιτειολογιας :no1: αληθεια ολα τα μαθηματα επιλογης που αναγραφονται στην επισημη ιστοσελιδα , μπορουν να επιλεγουν σε οποιοδηποτε εξαμηνο ή ειναι για συγκεκριμενα εξαμηνα ;

no2 : υπαρχουν μαθηματα πιο ''χρησιμα'' επαγγελματικα ; πχ το Διεθνες οικονομικο δικαιο μου φαινεται χρησιμο για το Διπλωματικο σωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
παιδιά δεν ξέρω τι εμπειρίες έχει ο καθείς (ή αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα), ωστόσο όταν έδινα πολιτειολογία (με διδάσκοντες τον καθηγητή Χρυσόγονο και την επίκουρη καθ. Λίνα Παπαδοπούλου) η εκπόνηση εργασίας ήταν απλώς προϋπόθεση για τη συμμετοχή στις προφορικές εξετάσεις και δεν ήταν απαλλακτική. Επιπλέον, μη νομίζετε πως είναι τόσο απλή η εργασία σε αυτό το μάθημα. Δεν αρκεί να την κάνεις, πρέπει να την παρουσιάσεις δημοσίως και να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος προκειμένου να απαντήσεις στις ερωτήσεις του εκάστοτε διδάσκοντος. Επίσης το μάθημα δεν είναι τόσο εύκολο (όσο τα υπόλοιπα ειδικής επιλογής) καθώς ομοιάζει με το Συνταγματικό Δίκαιο που κατά γενική ομολογία είναι το δυσκολότερο μάθημα του α' εξαμήνου. Για να απαντήσω σε προηγούμενη ερώτηση ο Χρυσόγονος είναι πολύ καλός καθηγητής και θεωρείται από τις αυθεντίες αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα στο χώρο των Συνταγματολόγων.
Όλα τα μαθήματα που προσφέρονται ως γενικής επιλογής είναι χρήσιμα. Η απόδοση ''χρήσιμης χροιάς'' σε κάποιο μάθημα εναπόκειται στον εκάστοτε φοιτητή ανάλογα με τις κλίσεις του (αναλογιζόμενος και το αντικείμενο με το οποίο θέλει να ασχοληθεί). Επί παραδείγματι, αν κάποιος ενδιαφέρεται για το Ποινικό, θα προτιμήσει Ανακριτική, Σωφρονίστική κλπ Αν κάποιος ενδιαφέρεται για εμπράγματο θα διαλέξει κτηματολόγιο, οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία. Επομένως είναι τελείως υποκειμενικό το τί είναι χρήσιμο και τί όχι.
Επιλέγεις το μάθημα επιλογής στο εξάμηνο που προτείνεται (π.χ. αν κάποιο προσφέρεται σε χειμερινό εξάμηνο δεν μπορείς να το δηλώσεις στο εαρινό και το αντίστροφο, ενώ αν κάποιο προτείνεται και στα δύο το επιλέγεις όποτε θέλεις);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
παιδιά δεν ξέρω τι εμπειρίες έχει ο καθείς (ή αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα), ωστόσο όταν έδινα πολιτειολογία (με διδάσκοντες τον καθηγητή Χρυσόγονο και την επίκουρη καθ. Λίνα Παπαδοπούλου) η εκπόνηση εργασίας ήταν απλώς προϋπόθεση για τη συμμετοχή στις προφορικές εξετάσεις και δεν ήταν απαλλακτική. Επιπλέον, μη νομίζετε πως είναι τόσο απλή η εργασία σε αυτό το μάθημα. Δεν αρκεί να την κάνεις, πρέπει να την παρουσιάσεις δημοσίως και να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος προκειμένου να απαντήσεις στις ερωτήσεις του εκάστοτε διδάσκοντος. Επίσης το μάθημα δεν είναι τόσο εύκολο (όσο τα υπόλοιπα ειδικής επιλογής) καθώς ομοιάζει με το Συνταγματικό Δίκαιο που κατά γενική ομολογία είναι το δυσκολότερο μάθημα του α' εξαμήνου. Για να απαντήσω σε προηγούμενη ερώτηση ο Χρυσόγονος είναι πολύ καλός καθηγητής και θεωρείται από τις αυθεντίες αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα στο χώρο των Συνταγματολόγων.
Όλα τα μαθήματα που προσφέρονται ως γενικής επιλογής είναι χρήσιμα. Η απόδοση ''χρήσιμης χροιάς'' σε κάποιο μάθημα εναπόκειται στον εκάστοτε φοιτητή ανάλογα με τις κλίσεις του (αναλογιζόμενος και το αντικείμενο με το οποίο θέλει να ασχοληθεί). Επί παραδείγματι, αν κάποιος ενδιαφέρεται για το Ποινικό, θα προτιμήσει Ανακριτική, Σωφρονίστική κλπ Αν κάποιος ενδιαφέρεται για εμπράγματο θα διαλέξει κτηματολόγιο, οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία. Επομένως είναι τελείως υποκειμενικό το τί είναι χρήσιμο και τί όχι.
Επιλέγεις το μάθημα επιλογής στο εξάμηνο που προτείνεται (π.χ. αν κάποιο προσφέρεται σε χειμερινό εξάμηνο δεν μπορείς να το δηλώσεις στο εαρινό και το αντίστροφο, ενώ αν κάποιο προτείνεται και στα δύο το επιλέγεις όποτε θέλεις);)



ναι σιγα μην ψάξω και τα μαθηματα στα άλλα εξάμηνα εδω με 3 και μπερδευομαι...:P κι εσυ πολιτειολογία είχες πάρει?το μετάνιωσες?δεν παίρνεις δλδ τόσο εύκολα βαθμό όπως στη συνταγματική ιστορία ε?η εκπονηση εργασιών ειναι γενικά πιο δύσκολος τρόπος εξέτασης απ οτι οι γραπτες εξετάσεις?δηλαδή εσυ εκ πειρας τι προτείνεις σε μας να πάρουμε?(ποια ειναι η προσωπική σου αποψη)...καλά παιδια θα φάμε όλοι τα μουτρα μας θ γελάει μαζι μας η ΔΑΠ που φροντίζει να ενημερωνει για τα καλά της συνταγματικής ιστορίας!! :lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ναι σιγα μην ψάξω και τα μαθηματα στα άλλα εξάμηνα εδω με 3 και μπερδευομαι...:P κι εσυ πολιτειολογία είχες πάρει?το μετάνιωσες?δεν παίρνεις δλδ τόσο εύκολα βαθμό όπως στη συνταγματική ιστορία ε?η εκπονηση εργασιών ειναι γενικά πιο δύσκολος τρόπος εξέτασης απ οτι οι γραπτες εξετάσεις?δηλαδή εσυ εκ πειρας τι προτείνεις σε μας να πάρουμε?(ποια ειναι η προσωπική σου αποψη)...καλά παιδια θα φάμε όλοι τα μουτρα μας θ γελάει μαζι μας η ΔΑΠ που φροντίζει να ενημερωνει για τα καλά της συνταγματικής ιστορίας!! :lol::lol:

βασικά με τα μάτια κλειστά θα επιλέξεις πολιτειολογεία...δεν τίθεται καν ζήτημα..άκου με και δεν θα χάσεις....θα έχεις 10 στο εξάμηνο ευκολα...γρήγορα και διόλου επίπονα....κοινώς είναι τσάμπα βαθμός...στην συνταγματικη ιστορία μπαίνουν συγκριτικά βαθμοί ...είναι εύκολα...όλοι κάνουνε μια εργασία...και οπότε άμα κάποιος έχει καλύτερη από σένα αυτός θα πάρει 10 και εσυ χαμηλότερο!παίρνεις εύκολα 8 αλλά πολύ δύσκολα 10! αυτό δεν γίνεται με την πολιτειολογεία!!μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό!όσο για την δαπ και την πασπ ! last warning μην εμπιστεύεσαι...!!!είμαι κατηγορηματικός....α btw ποιος/α σε έγραψε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
βασικά με τα μάτια κλειστά θα επιλέξεις πολιτειολογεία...δεν τίθεται καν ζήτημα..άκου με και δεν θα χάσεις....θα έχεις 10 στο εξάμηνο ευκολα...γρήγορα και διόλου επίπονα....κοινώς είναι τσάμπα βαθμός...μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό!όσο για την δαπ και την πασπ ! last warning μην εμπιστεύεσαι...!!!είμαι κατηγορηματικός....α btw ποιος/α σε έγραψε?


καλά καλα!κι αν κάποτε φτάσω στο πτυχιο και δε μπορω με κανεναν τρόπο να περασω ένα μαθημα και αυτο ειναι η πολιτειολογία, θα σε βρω παρά την ανωνυμία που θες να κρατήσεις και θα σε σκοτώσω(late last warning-αν στεκει σαν έκφραση γτ έχω να δω αγγλικά 4 χρόνια!):lol::lol::lol: πλάκα κάνω!!!ε δεν τους εμπιστευομαι γτ απ οτι καταλαβα δεν παταν και πολυ στη σχολή!η ΔΑΠ με έγραψε αλλά μίλησα και με τις άλλες παρατάξεις που ηθελαν να με απασχολησουν για 5 λεπτα όπως μου έλεγαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
καλά καλα!κι αν κάποτε φτάσω στο πτυχιο και δε μπορω με κανεναν τρόπο να περασω ένα μαθημα και αυτο ειναι η πολιτειολογία, θα σε βρω παρά την ανωνυμία που θες να κρατήσεις και θα σε σκοτώσω(late last warning-αν στεκει σαν έκφραση γτ έχω να δω αγγλικά 4 χρόνια!):lol::lol::lol: πλάκα κάνω!!!ε δεν τους εμπιστευομαι γτ απ οτι καταλαβα δεν παταν και πολυ στη σχολή!η ΔΑΠ με έγραψε αλλά μίλησα και με τις άλλες παρατάξεις που ηθελαν να με απασχολησουν για 5 λεπτα όπως μου έλεγαν!

Βασικά δεν ήθελα να φανώ άγριος χαχαχαχαχαχα!!!να βοηθήσω προσπαθώ!!πάντως, κάνε μια καλή εργασία...(σας την βάζει και νωρίς στην αρχή του εξαμήνου) την παρουσιάζεις και έχεις ένα έτοιμο ββαθμό !:thanks::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Βασικά δεν ήθελα να φανώ άγριος χαχαχαχαχαχα!!!να βοηθήσω προσπαθώ!!πάντως, κάνε μια καλή εργασία...(σας την βάζει και νωρίς στην αρχή του εξαμήνου) την παρουσιάζεις και έχεις ένα έτοιμο ββαθμό !:thanks::xixi:


εντάξει εντάξει εκτύπωσα τη σελίδα του forum ετσι ώστε μετά απο καμια 7ετία που θα προσπαθω ακόμα να πάρω το πτυχίο και δε θα μπορω, να ξερουν,οταν βρουν το πτώμα σου, οτι σε ειχα προειδοποιήσει!!!:lol::lol::lol: το κάνε μια καλή εργασία ειναι μια κουβέντα...μη μου πάρει 6 μηνες η εργασία και δεν ανοίξω βιβλίο στα υπόλοιπα μαθήματα!και μετά τι θα απαντάω στην ερώτηση:Στέλλα γτ χρωστάς τόσα μαθήματα?εεεε χχμμμμ μου είπε ο Νομικάριος να διαλέξω αυτό το ''εύκολο'' μάθημα!!!:lol::lol::lol: πάντως αυτό λέω να πάρω κι ας δυσκολευτώ.Σημασία έχει οτι θα πάρω τόσα χρήσιμα πράγματα δε θα αναλωθω για ακομη μια χρονιά στις πολιτικές του καποδίστρια και στο ποιος κυβερναει στη βασιλευομενη δημοκρατία!!thanks για τη βοήθεια!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Όπως προείπα, το τί θα επιλέξει κάποιος εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του. Καλό θα είναι (για δική σου ασφάλεια) να μην ακούσεις κανέναν και να κάνεις το εξής: πήγαινε στη βιβλιοθήκη της Νομικής (εγγράψου επί τη ευκαιρία) και αναζήτησε αυτό το βιβλίο https://ipac.lib.auth.gr/ipac20/ipac...=.GW&uindex=&aspect=subtab22&menu=search&ri=1 (είναι το βιβλίο της Πολιτειολογίας). Στη συνέχεια ρίξε μία ματιά και σ' αυτό https://ipac.lib.auth.gr/ipac20/ipac...=.GW&uindex=&aspect=subtab22&menu=search&ri=4 (είναι το βιβλίο της συνταγματικής ιστορίας). Δες ποιο σου αρέσει περισσότερο ως αντικείμενο, τρόπος γραφής κλπ και επίλεξε αναλόγως.
P.S πάντως αντικεμενικά η πολιτειολογία είναι πιο δύσκολη (όχι από την άποψη του βαθμού τόσο, όσο από πλευράς αντικειμένου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Όπως προείπα, το τί θα επιλέξει κάποιος εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του. Καλό θα είναι (για δική σου ασφάλεια) να μην ακούσεις κανέναν και να κάνεις το εξής: πήγαινε στη βιβλιοθήκη της Νομικής (εγγράψου επί τη ευκαιρία) και αναζήτησε αυτό το βιβλίο https://ipac.lib.auth.gr/ipac20/ipac.jsp?session=1253690WV56P8.7822&profile=ipac_gr&source=~!auth_library&view=items&uri=full=3100001~!903870~!1&ri=1&aspect=subtab22&menu=search&ipp=20&spp=20&staffonly=&term=%C3%8F%C2%83%C3%8F%C2%85%C3%8E%C2%BD%C3%8F%C2%84%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%B3%C3%8E%C2%BC%C3%8E%C2%B1%C3%8F%C2%84%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%BA%C3%8E%C2%B7+%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C2%81%C3%8E%C2%B3%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%BD%C3%8F%C2%89%C3%8F%C2%83%C3%8E%C2%B7+%C3%8F%C2%84%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C2%85+%C3%8E%C2%BA%C3%8F%C2%81%C3%8E%C2%B1%C3%8F%C2%84%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C2%85%C3%8F%C2%82&index=.GW&uindex=&aspect=subtab22&menu=search&ri=1 (είναι το βιβλίο της Πολιτειολογίας). Στη συνέχεια ρίξε μία ματιά και σ' αυτό https://ipac.lib.auth.gr/ipac20/ipac...=.GW&uindex=&aspect=subtab22&menu=search&ri=4 (είναι το βιβλίο της συνταγματικής ιστορίας). Δες ποιο σου αρέσει περισσότερο ως αντικείμενο, τρόπος γραφής κλπ και επίλεξε αναλόγως.
P.S πάντως αντικεμενικά η πολιτειολογία είναι πιο δύσκολη (όχι από την άποψη του βαθμού τόσο, όσο από πλευράς αντικειμένου)

τι να το κάνει το βιβλίο όταν έχει απαλλακτική εργασία...για την οποία λογικά θα χρησιμοποιήσει και άλλα βιβλία?

Υ.Γ. το ότι η συνταγματική ιστορία είναι γελοία δεν κάνει απαραίτητα την πολιτειολογεία δύσκολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά,τα μαθήματα επιλογής διακρίνονται σε γενικής και ειδικής επιλογής ,σωστά? Αφού το δίλημμα ανάμεσα σε πολιτειολογία και συνταγματική ιστορία συζητήθηκε, θα ήθελα να κάνω άλλες δύο ερωτήσεις : Πρώτον, απο την δεύτερη ομάδα των μαθημάτων ειδικής επιλογής (Κοινωνιολογία, Οικονομική επιστήμη ,Στοιχεία δημόσιας οικονομικής) σκέφτομαι να επιλέξω το τρίτο...! Ποιά είναι η γνώμη σας? Δεύτερον η λίστα των μαθημάτων γενικής επιλογής είναι...πολύ...μεγάλη...!:) Απ'όλα αυτά διαλέγουμε όποιο μας αρέσει ή υπάρχουν κριτήρια? Α! Τελικά προέκυψε και μια τρίτη απορία...! Απ'όλη αυτή τη λίστα επιλέγουμε αυστηρά ένα μόνο μάθημα σε κάθε εξάμηνο? Όχι πως δεν είνια αρκετό...απλώς ρωτάω...! Ενημερωτικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πολιτική επιστήμη δεν διαλέγει κανείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Παιδιά,τα μαθήματα επιλογής διακρίνονται σε γενικής και ειδικής επιλογής ,σωστά? Αφού το δίλημμα ανάμεσα σε πολιτειολογία και συνταγματική ιστορία συζητήθηκε, θα ήθελα να κάνω άλλες δύο ερωτήσεις : Πρώτον, απο την δεύτερη ομάδα των μαθημάτων ειδικής επιλογής (Κοινωνιολογία, Οικονομική επιστήμη ,Στοιχεία δημόσιας οικονομικής) σκέφτομαι να επιλέξω το τρίτο...! Ποιά είναι η γνώμη σας? Δεύτερον η λίστα των μαθημάτων γενικής επιλογής είναι...πολύ...μεγάλη...!:) Απ'όλα αυτά διαλέγουμε όποιο μας αρέσει ή υπάρχουν κριτήρια? Α! Τελικά προέκυψε και μια τρίτη απορία...! Απ'όλη αυτή τη λίστα επιλέγουμε αυστηρά ένα μόνο μάθημα σε κάθε εξάμηνο? Όχι πως δεν είνια αρκετό...απλώς ρωτάω...! Ενημερωτικά!

λοιπόν, 1η ερωτηση)στην δεύτερη ομάδα θα επιλέξεις το μάθημα ''Δημόσια οικονομικά'' το οποίο νομίζω αναφέρεται ως ''στοιχεία της δημόσιας οικονομικής ''...άλλωστε επειδή δεν επιλέγει κανένας άλλος άλλα μαθήματα δεν σχηματίζεται συχνά τμήμα(στα άλλα μαθήματα όπως και στην περίπτωση της πολιτικής επιστήμης)!

2η)διαλέγεις όποιο θέλεις...Για να τελειώσεις τη σχολή χρειάζεται να έχεις περάσει 5 γενικής επιλογής τα οποία θα διαλέξεις με όποιο κριτήριο εσύ θες! το ένα είναι ευκολότερο από το άλλο...δηλαδή πραγματικά σε αυτά το χαμηλότερο που μπορείς να πάρεις με μέτριο δίαβασμα είναι 9!

3η)μπορείς να επιλέξεις μέχρι 12 μαθήματα κάθε εξάμηνο!συνήθως τα παιδιά επιλέγουν τα υποχρεωτικά και τα ειδικής επιλογής του έτους τους και κάποια γενικής έπιλογής...αυτό βέβαια θα είναι δύσκολο από φέτος γιατί κάθε φοιτητής δικαιούται δωρεάν συγγράμματα μόνο για τα 5 μαθήματα γενικής επιλογής που του είναι απαραίτητα για να πάρει πτυχίο! σε περίπτωση που δηλώσει παραπάνω θα πρέπει να τα αγοράσει...συνήθως στα προγράμματα που βγάζει η γραμματεία λέει σε κάποιο σημείο (αφού αναφέρει τα υποχρεωτικα και τα ειδικής επιλογής) μάθημα γενικής επιλογής...(οι παρατάξεις θα βγάλουν μια λίστα με τα πιο προσφιλή στους φοιτητές μαθήματα επιλογής) !Προσοχή από φέτος στο πόσα και ποια μαθήματα θα επιλέξετε!μην βρεθείτε στο 3 έτος και χτειαστεί να τα πληρώνετε :P
-----------------------------------------
Πολιτική επιστήμη δεν διαλέγει κανείς;:hmm:

όπως είπα και πριν...δεν σχηματίζεται καν τμήμα και ο καθηγητής είναι στον κόσμο του!
-----------------------------------------
Κάτι που νομίζω δεν κατάλαβα...την πολιτειολογεία...ποιος σας την κάνει? δεν πιστεύω να άλλαξαν οι καθηγητές....έγλω μιλάω για τον Χρυσόγονο..αν εξακολουθεί να κάνει αυτός (που είναι και το πιο πιθανο) συστήνω ανεπιφύλακτα πολιτειολογεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
λοιπόν, 1η ερωτηση)στην δεύτερη ομάδα θα επιλέξεις το μάθημα ''Δημόσια οικονομικά'' το οποίο νομίζω αναφέρεται ως ''στοιχεία της δημόσιας οικονομικής ''...άλλωστε επειδή δεν επιλέγει κανένας άλλος άλλα μαθήματα δεν σχηματίζεται συχνά τμήμα(στα άλλα μαθήματα όπως και στην περίπτωση της πολιτικής επιστήμης)!

2η)διαλέγεις όποιο θέλεις...Για να τελειώσεις τη σχολή χρειάζεται να έχεις περάσει 5 γενικής επιλογής τα οποία θα διαλέξεις με όποιο κριτήριο εσύ θες! το ένα είναι ευκολότερο από το άλλο...δηλαδή πραγματικά σε αυτά το χαμηλότερο που μπορείς να πάρεις με μέτριο δίαβασμα είναι 9!

3η)μπορείς να επιλέξεις μέχρι 12 μαθήματα κάθε εξάμηνο!συνήθως τα παιδιά επιλέγουν τα υποχρεωτικά και τα ειδικής επιλογής του έτους τους και κάποια γενικής έπιλογής...αυτό βέβαια θα είναι δύσκολο από φέτος γιατί κάθε φοιτητής δικαιούται δωρεάν συγγράμματα μόνο για τα 5 μαθήματα γενικής επιλογής που του είναι απαραίτητα για να πάρει πτυχίο! σε περίπτωση που δηλώσει παραπάνω θα πρέπει να τα αγοράσει...συνήθως στα προγράμματα που βγάζει η γραμματεία λέει σε κάποιο σημείο (αφού αναφέρει τα υποχρεωτικα και τα ειδικής επιλογής) μάθημα γενικής επιλογής...(οι παρατάξεις θα βγάλουν μια λίστα με τα πιο προσφιλή στους φοιτητές μαθήματα επιλογής) !Προσοχή από φέτος στο πόσα και ποια μαθήματα θα επιλέξετε!μην βρεθείτε στο 3 έτος και χτειαστεί να τα πληρώνετε :P
-----------------------------------------


όπως είπα και πριν...δεν σχηματίζεται καν τμήμα και ο καθηγητής είναι στον κόσμο του!
-----------------------------------------
Κάτι που νομίζω δεν κατάλαβα...την πολιτειολογεία...ποιος σας την κάνει? δεν πιστεύω να άλλαξαν οι καθηγητές....


Aλήθεια?? Άλλο ένα τρανταχτό επιχείρημα πως δωρεάν παιδεία...δυστυχώς δεν υπάρχει! Εκτός κι αν υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό! Γιατί γίνεται? Πού στηρίζουν αυτή την απόφαση? Πραγματικά δεν το γνώριζα...! Αν και ακόμα δεν έχω ιδέα απο τη σχολή (είναι λογικό νομίζω), υποθέτω πως απαιτείται πολύ διάβασμα και δεν είναι εύκολο να παίρνεις πολλά μαθήματα! Δηλαδή και δωρεάν να ήταν, 12 μαθήματα το εξάμηνο...όχι,δεν θα διάλεγα!:) Αλλά να παρέχονται δωρεάν μόνο 5 μαθήματα σε 4 έτη? Οι φοιτητές μένουν σε αυτό το όριο ή παίρνουν και επιπλέον μαθήματα? Καί...γιατί κόστος μιλάμε? Nomikarie,εσύ είσαι ακόμα φοιτητής ή έχεις τελειώσει? Ρωτώ με αφορμή την τελευταία σου ερώτηση!
-----------------------------------------
Oύπς, άστοχη ερώτηση! Μόλις είδα τη ηλικία σου! Δευτεροετής είσαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top